Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

georgekrax

Member
Μηνύματα
73
Likes
14
Πάμε στα θετικά σου. Ψάχνεσαι και αναρωτιέσαι και θες να ταξιδέψεις και να κάνεις πράγματα. Και για ένα νέο 18 χρονών, είναι πολύ καλά εφόδια για το μέλλον.

Τις τελευταίες 10 μέρες έχεις ρωτήσει: Για την πιστωτική της Aegean χωρίς να εργάζεσαι ακόμα, για να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα της Αμερικής (χωρίς να εργάζεσαι ακόμα και χωρίς πόσα άλλα προαπαιτούμενα για την Αμερική), για το Aegean pass, για το εάν συμφέρει να μαζεύεις μίλια στην Aegean και για το εάν προλαβαίνεις να γίνεις silver/gold μέχρι τον Απρίλη.

Η συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι ότι πολύ πολύ καλά το κάνεις και ψάχνεσαι και ρωτάς, από την άλλη, προσπάθησε να κοιτάζεις το βήμα 2 πριν πας στο βήμα 10. Εννοείται να βάλεις στόχο το βήμα 10 και το βήμα 100 και όποιο βήμα θες, αλλά για να φτάσεις εκεί, δε μπορείς να πηδήξεις, πρέπει να το περπατήσεις.

Καταπιάνομαι και στα λέω όλα αυτά από την ερώτηση που λες "Αξίζει να προσπαθήσω να μαζέψω 7.000 μίλια αναβάθμισης μέχρι τον Απρίλιο για Silver, ή άσκοπο?" και βάζω στο νου μου τις ερωτήσεις σου των προηγούμενων ημερών.

Κανείς δεν έγινε σίλβερ ή γκολντ από την πρώτη χρονιά, σταδιακά χτίζεται. Φέτος θα κάνεις 5 πτήσεις, του χρόνου 10, του παραχρόνου 15 και πάει λέγοντας. Δεν υπάρχει κάτι "άσκοπο" σε αυτό.

Και για του λόγου του αληθές, μιας και έβαλε ο συντοπίτης ταβερ τα στατιστικά του και μου αρέσουν και μένα αυτά, σου δείχνω πως ήταν ο χάρτης μου το 2010 και το 2011 που ήμουν σχεδόν στην ηλικία σου και πως είναι μέχρι στιγμής το 2022 στα 33 μου.

2010
View attachment 405553

2011
View attachment 405554

2022
View attachment 405555


Το ότι έχεις το μικρόβιο του ταξιδιού φαίνεται και είναι πολύ θετικό στοιχείο. Βρες Ευρωπαϊκά προγράμματα να ταξιδέψεις, κάνε το εράσμους σου, ένα roadtrip κλπ και έρχονται όλα.
Ευχαριστώ πολύ!! Όντως πολύ αξιόλογα ταξίδια και πολύ ενδιαφέρον προσωπικότητες εδώ μέσα.

Ρωτάω για silver, γιατί τα τελευταία χρόνια με τον covid μου έχουν "κρατηθεί" τα μίλια αναβάθμισης και τώρα με την έκδοση της χρεωστικής +3000 μίλια αναβάθμισης. Είναι να κάνω και 1 - 2 ταξίδια μέχρι την προθεσμία μου για silver, οπότε είπα γιατί όχι να μην ρωτήσω γνώμες. Λογικά θα τα αγοράσω σε Flex, οπότε αυτομάτως η διαφορά για silver γίνεται τόσο μικρή, που είναι κρίμα να την χάσω.

Επίσης, μου είπαν πως Eurobank έχει προσφορά αν εκδόσεις πιστωτική κάρτα τους μέχρι 30/09, ένα εισητήριο δώρο μετ' επιστροφής με Aegean σε πτήσεις εσωτερικού μέχρι Δεκέμβριο αν θυμάμαι καλά. Δεν το έχω προχωρήσει, αλλά just in case το λέω για όσους ενδιαφέρονται. Επίσης, αυτή την συγκεκριμένη προσφορά δεν την βρίσκω online, οπότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιο κατάστημά τους.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
73
Likes
14
Μπορεις να αναρωτηθεις πρωτα γιατι να θες να γινεις gold στα 20 και τι σημαινει αυτο πρακτικα εκτος απο ενα status που θα κανει εντυπωση. Οι περισσοτεροι αναζητουμε οσο το δυνατον περισσοτερες εμπειριες με τα λιγοτερα λεφτα (και αυτο το εθεσες πολυ σωστα) παρα το status. Αν η Aegean σου το εκανε δωρο, θα ησουν ικανοποιημενος, χωρις να μεταφραζεται σε ταξιδια -αρα εμπειριες?

Σε ενα νεο παιδι θα ευχομουν καλα ταξιδια με καλη παρεα κι οχι καλο status.
Φυσικά θα έπαιρνα τα ταξίδια!

Δεν με ενδιαφέρει το status, και γενικά δεν με απασχολεί να περηφανεύομαι. Εξάλλου, δεν θα καθόμουν ποτέ να το πω ή να το κάνω καμάρι σε κάποιον άλλον :) Βέβαια, καταλαβαίνω τι εννοείς, γιατί έχω δει κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις ατόμων να το κάνουν, και δεν είναι καθόλου ωραίο για κανέναν.

Απλώς εμένα, μου αρέσει ΠΟΛΥ να ψάχνομαι, άρα μου αρέσει και το παιχνίδι των πόντων/μιλίων. Από εκεί και πέρα είναι και τα προνόμια της κάθε βαθμίδας που δεν πάνε απαρατήρητα 🙃
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Φυσικά θα έπαιρνα τα ταξίδια!



Απλώς εμένα, μου αρέσει ΠΟΛΥ να ψάχνομαι, άρα μου αρέσει και το παιχνίδι των πόντων/μιλίων. Από εκεί και πέρα είναι και τα προνόμια της κάθε βαθμίδας που δεν πάνε απαρατήρητα 🙃
Εσυ εισαι καλος και θα πας μπροστα :D.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
73
Likes
14
Σιγά, άλλοι κάνουν περισσότερα. Όχι, φέτος δεν είχα κανένα επαγγελματικό ταξίδι, όλα ήταν προσωπικά.
Με ταξίδια μόνο εντός Ελλάδας δύσκολα παίρνεις status (πρέπει να κάνεις αρκετά ComfortFlex/Business εισιτήρια). Με εξωτερικό γίνεται. Ένα one-way Business class στο Εδιμβούργο τον Ιούνιο, π.χ., μου έδωσε μόνο αυτό 4875 μίλια αναβάθμισης (με €250). Η επιστροφή ήταν ακριβή, οπότε την έκλεισα με μίλια. Βάλε τώρα και δυο πήγαινε-έλα Λονδίνο, κάτι Παρίσια, κάτι Βρυξέλλες κλπ, όλα σε flex και όλα κάτω από €80/πτήση, και μαζεύονται με λίγα ταξίδια.
Και κόψε τον πληθυντικό, ένας είμαι :)
Flex με 80€/πτήση και εξωτερικό!? Μπράβοο...

Εσυ εισαι καλος και θα πας μπροστα :D.
Μέχρι να καταλάβω ότι είναι μια απάτη το παιχνίδι με τους πόντους? 😆😝
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Μέχρι να καταλάβω ότι είναι μια απάτη το παιχνίδι με τους πόντους? 😆😝
Απατη? Καθολου, εξοικονομω πολλες εκατονταδες ευρω καθε χρονο, πολλες χιλιαδες σε βαθος ετων.
Το status ειναι για οσους ενδιαφερονται σημαντικο. Ουτε κρυο ουτε ζεστη οταν το πηρα, ουτε κρυο ουτε ζεστη οταν το παρατησα. Δεν υπαρχει προνομιο που δεν αγοραζεται με μιλια η λεφτα.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
73
Likes
14
Απατη? Καθολου, εξοικονομω πολλες εκατονταδες ευρω καθε χρονο, πολλες χιλιαδες σε βαθος ετων.
Το status ειναι για οσους ενδιαφερονται σημαντικο. Ουτε κρυο ουτε ζεστη οταν το πηρα, ουτε κρυο ουτε ζεστη οταν το παρατησα. Δεν υπαρχει προνομιο που δεν αγοραζεται με μιλια η λεφτα.
Α καλό αυτό να το γνωρίζω. Γιατί γενικά και οι γονείς μου είναι πιο συντηρητικοί, αλλά πιστεύω κάποιος μπορεί να επωφεληθεί με μεγάλες προσφορές κατά καιρούς και με συνετές αγορές
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πως χρησιμοποιούμε το κουπόνι της δωρεάν upfront θέσης που μας δίνει η κάρτα; Μετά την αγορά του εισιτηρίου; Γίνεται μόνο τηλεφωνικά; Φαντάζομαι ότι δεν πληρώνουμε τέλος εξυπηρέτησης...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πως χρησιμοποιούμε το κουπόνι της δωρεάν upfront θέσης που μας δίνει η κάρτα; Μετά την αγορά του εισιτηρίου; Γίνεται μόνο τηλεφωνικά; Φαντάζομαι ότι δεν πληρώνουμε τέλος εξυπηρέτησης...
Αν κατα την αγορά του εισιτηρίου δεν χρησιμοποιήσεις άλλο κουπόνι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις τότε. Αλλιώς μετά την αγορά του εισιτηρίου χρησιμοποιείς το κουπόνι κάνοντας διαχείριση της κράτησης σου. Δεν πληρώνεις τίποτα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Αν είσαι silver και συγκεντρώσεις τα απαιτούμε να μίλια για να παραμείνεις στη βαθμίδα, σου ξαναδίνουν κουπόνια για αναβάθμιση θέσης και για το lounge;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν είσαι silver και συγκεντρώσεις τα απαιτούμε να μίλια για να παραμείνεις στη βαθμίδα, σου ξαναδίνουν κουπόνια για αναβάθμιση θέσης και για το lounge;
Ναι, ανανεώνονται. Προσοχή, τα αχρησιμοποιητα κατά την ανανέωση της βαθμίδας χάνονται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom