Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
χτες μιλαγα με φιλο για το επικειμενο ταξιδι σε γαλλια και με κοροιδευε..πεφτουν βρε τα πουλια?με ρωταει..Τα πουλια τα βρισκει ο χαρος στο φτερο,του απανταω..το βουλωσε!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εννοείται πως οι φοβίες δεν έχουν καμιά σχέση με τη λογική.
Για να κανω μια σοβαρη τοποθετηση επι του θεματος...

Οι φοβιες δεν εχουν λογικη γιατι αγγιζουν τα ορια της παρανοιας. Μιας κοινωνικα αποδεκτης παρανοιας ομως. Σχεδον ολοι οι ανθρωποι στον κοσμο ειναι εγκλωβισμενοι σε μια κατασταση οπου απο τη μια δεν θελουν να ζησουν κι απο την αλλη δεν θελουν να πεθανουν. Δεν ζουνε το παρον και την πραγματικοτητα αλλα προτιμουν να ζουν στη φαντασια του μυαλου τους.

Ενας ανθρωπος που φοβαται να ταξιδεψει με το αεροπλανο δεν τον επιασε φοβος επειδη κατα τη διαρκεια της πτησης ο πιλοτος εβγαλε ανακοινωση πως υπαρχει βλαβη στο αεροπλανο, ουτε επειδη βλεπει τη συντριβη να ερχεται. Φοβαται επειδη στο μυαλο του φτιαχνει ενα φανταστικο σεναριο για το μελλον. Με αλλα λογια εκεινη τη στιγμη ζει σε εναν φανταστικο κοσμο.

Ακριβως το ιδιο που συμβαινει και με τις ταινιες τρομου. Ο θεατης ξερει πως ο,τι βλεπει ειναι ψευτικο. Παρ' ολα αυτα εχει αισθημα φοβου γιατι ζει στη φανταστικη ιστορια της ταινιας.

Η @paefstra που φοβαται τις σκαλες επισης φτιαχνει ενα σεναριο στο μυαλο της.

Ο φοβος ειναι παντα για το τι θα συμβει στο μελλον. Δηλαδη φοβος για κατι που δεν υπαρχει. Στην ουσια μιλαμε για ενα φανταστικο φοβο. Η επιστημη το να υποφερεις για κατι που δεν υπαρχει το ονομαζει παρανοια. Κι οι ανθρωποι παντα υποφερουν για κατι που εγινε στο παρελθον ή για αυτο που μπορει να συμβει στο μελλον. Υποφερουν για κατι ανυπαρκτο ακριβως επειδη δεν ζουν την πραγματικοτητα του παροντος αλλα ο νους τους ειναι κολλημενος στη μνημη και στη φαντασια. Και η μνημη και η φαντασια ομως δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη. Αρα ειναι φαντασιακη πραγματικοτητα στην οποια ειναι χαμενο το μυαλο. Σε αυτο βασιζεται ο φοβος. Οποιος ζει την πραγματικοτητα και μονο αυτη δεν εχει φοβο.

Και κατι ακομα. Περυσι εγινε ενα ατυχημα στο Αδενδρο Θεσσαλονικης λογω εκτροχιασμου τρενου του ΟΣΕ. Σκοτωθηκαν 3 ανθρωποι. Ο ενας απο αυτους ηταν γιατρος και τον γνωριζα καλα. Ο Δημητρης ταξιδευε με τρενο γιατι φοβοταν τα αεροπλανα.
 
Last edited:

Ratchel85

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Στέφανε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Εγώ έκανα το πρώτο μου ταξίδι στα 22 μου. Ταξίδεψα Ντουμπάι και από εκεί Μαλδίβες.
Φοβήθηκα τόσο πολύ .......που πέρασαν 5 χρόνια για το επόμενο ταξίδι.
΄Ετρεμαν τα πόδια μου απο το φόβο. Ακόμη και μήνες πριν ταξιδέψω με κυριαρχούσε ο φόβος και το αγχος. Σιγά σιγά όμως το ξεπέρασα.
΄Ενας τρόπος να ξεπεράσεις τη φοβία σου είναι να κάνεις αυτό που φοβάσαι. Συνέχισε να ταξιδεύεις και θα δεις πως ο φόβος θα αρχίσει να μειώνεται.
Σαν και σένα είναι πολλοί άνθρωποι που φοβούνται. Δεν είναι κάτι μη φυσιολογικό.
Να κάνεις όμορφες θετικές σκέψεις κάθε φορά που θα μπαίνεις στο αεροπλάνο, όπως π.χ τα όμορφα μέρη που θα αντικρύσεις.



Όντως ισχύει αυτό με τον φόβο ..το χειροχειρο είναι να κάνεις αυτό που φοβάσαι αλλά και το πιο συναρπαστικό τυτοχρονα..εγώ προσωπικά φοβόμουν υπερβολικά τα ύψη όμως κάποια στιγμή ήμουν με τη. Καλύτερη μου φίλη ήταν Αύγουστος ..είχαν φέρει ένα παιχνίδι που λέγεται soyouz πατήστε στο youtube και θα καταλάβετε..είναι ένα από τα πιο φοβιστικα παιχνίδια ..έλεγε η καλύτερη μου φίλη πως θα ήθελε να αναιβεναμε και γενικά ότι ήθελε να αναιβει ..εγώ όπως το έβλεπα από μακριά άλλο τόσο με πήγαινε πατάτες μέχρι που πήρα την απόφαση να κάνω αυτό που φοβόμουν όταν αναιβηκαμε είμασταν όρθιες και οι ζώνες γύρω μας ήταν θάρρος και τις είχαν για ντεκόρ γιατί προσωπικά ασφαλείς δεν ένιωθα πιο πολύ κρατιομασταν από κάτι σίδερα όταν ξεκίνησε να γυρίζει είπα από μέσα μου όλα θα πάνε καλά..καθώς αναιβεναμε στο ύψος δεν φοβήθηκα αλλά φοβήθηκα παρά παρά όταν η ρόδα (έτσι λεγεται αυτό που είμασταν μέσα) άρχισε να πλαγιάζει εντελώς ( πως είναι η ρόδα του χάμστερ όταν γυρίζει πλαγίως , κάπως έτσι μόνο που μέσα στην ρόδα είμασταν εμείς) φοβήθηκα ότι θα πέσω ανάποδα δεν είχα την δύναμη να κρατηθώ για πολύ από τα σίδερα (λόγο κάποιου προβλήματος) και έλεγα .σταματήστε το ..μετά τρόμαξε και η καλύτερη μου φίλη για μένα κι φώναζε να το σταματήσουν κανείς δεν άκουσε αλλά έμεινα μέχρι να τελειώσει..αρκεί που από μέσα μου προσευχομουν ..είχαν ξεραθεί τα χείλια μου από τον φόβο ( και από τις φωνές) όμως μετά συνειδητοποίησα ότι έκανα για πρώτη φορά τον χειροχειρ μου φόβο και νιώθω καλά για αυτό γιατί ξεπέρασα σχεδόν την υψοφοβια μου

Κι συμφωνώ μαζί εκείνον/η ππιυ είπε ένα τάμα στην Παναγία μας και όλα θα πάνε κατευχην ..μόνο ο Θεός μας κρατάει παιδιά τόσο καιρό ορθιους

Για να κανω μια σοβαρη τοποθετηση επι του θεματος...

Οι φοβιες δεν εχουν λογικη γιατι αγγιζουν τα ορια της παρανοιας. Μιας κοινωνικα αποδεκτης παρανοιας ομως. Σχεδον ολοι οι ανθρωποι στον κοσμο ειναι εγκλωβισμενοι σε μια κατασταση οπου απο τη μια δεν θελουν να ζησουν κι απο την αλλη δεν θελουν να πεθανουν. Δεν ζουνε το παρον και την πραγματικοτητα αλλα προτιμουν να ζουν στη φαντασια του μυαλου τους.

Ενας ανθρωπος που φοβαται να ταξιδεψει με το αεροπλανο δεν τον επιασε φοβος επειδη κατα τη διαρκεια της πτησης ο πιλοτος εβγαλε ανακοινωση πως υπαρχει βλαβη στο αεροπλανο, ουτε επειδη βλεπει τη συντριβη να ερχεται. Φοβαται επειδη στο μυαλο του φτιαχνει ενα φανταστικο σεναριο για το μελλον. Με αλλα λογια εκεινη τη στιγμη ζει σε εναν φανταστικο κοσμο.

Ακριβως το ιδιο που συμβαινει και με τις ταινιες τρομου. Ο θεατης ξερει πως ο,τι βλεπει ειναι ψευτικο. Παρ' ολα αυτα εχει αισθημα φοβου γιατι ζει στη φανταστικη ιστορια της ταινιας.

Η @paefstra που φοβαται τις σκαλες επισης φτιαχνει ενα σεναριο στο μυαλο της.

Ο φοβος ειναι παντα για το τι θα συμβει στο μελλον. Δηλαδη φοβος για κατι που δεν υπαρχει. Στην ουσια μιλαμε για ενα φανταστικο φοβο. Η επιστημη το να υποφερεις για κατι που δεν υπαρχει το ονομαζει παρανοια. Κι οι ανθρωποι παντα υποφερουν για κατι που εγινε στο παρελθον ή για αυτο που μπορει να συμβει στο μελλον. Υποφερουν για κατι ανυπαρκτο ακριβως επειδη δεν ζουν την πραγματικοτητα του παροντος αλλα ο νους τους ειναι κολλημενος στη μνημη και στη φαντασια. Και η μνημη και η φαντασια ομως δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη. Αρα ειναι φαντασιακη πραγματικοτητα στην οποια ειναι χαμενο το μυαλο. Σε αυτο βασιζεται ο φοβος. Οποιος ζει την πραγματικοτητα και μονο αυτη δεν εχει φοβο.

Και κατι ακομα. Περυσι εγινε ενα ατυχημα στο Αδενδρο Θεσσαλονικης λογω εκτροχιασμου τρενου του ΟΣΕ. Σκοτωθηκαν 3 ανθρωποι. Ο ενας απο αυτους ηταν γιατρος και τον γνωριζα καλα. Ο Δημητρης ταξιδευε με τρενο γιατι φοβοταν τα αεροπλανα.
Πραγματικά έτσι είναι όταν φοβασαι επειδή ακριβώς φοβασε για το άγνωστο
Στέκεις στο παράλογο σε πιανει η παρανοια. Αλλα είναι και ο φόβος του ότι ...όπα? Κάτι συμβαίνει το ζω το αισθάνομαι άρα ? Πως να αντιδράσω? Είναι και εκεί που δικαιολογεειται όμως η φοβία μας...χωρίς φόβο ολος ο κόσμος θα ήταν μια ζωή θρασείς όσοι δεν ξέρουν από φόβο δεν μπορούν να σεβαστούν
Άρα για να υπάρχει το συναίσθημα "φόβος" κάπου χρησιμεύει αρκεί να μην το παρα ξεφτιλυσουμε.. γιατί ο φόβος φυλάει τα έρμα λέει μια παροιμία..αλλά όταν σε ποια είναι φόβος για το τίποτα και είναι αδικαιολογητος τότε αρχίζει το παραλογο
 
Last edited by a moderator:

Ratchel85

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Θέλω να ρωτήσω κάτι..επειδή πρώτη φορ θα ταξιδέψω με αεροπλάνο..πως είναι οι διαδικασίες; Και επιτρέπεται να έρθει 17χρονος/η που μπήκε στα 18? Εγώ προσωπικά είμαι 21 χρονων
Πείτε μου λίγο τις διαδικασίες για όταν θα πάω αεροδρόμιο θα παταξω άμα πάω με την Aegean
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Όποιος είναι ενήλικας δλδ. έχει συμπληρώσει το 17 έτος μπορεί να ταξιδέψει χωρίς περιορισμό στο εξωτερικό εφ΄ όσον διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο, ανάλογα τον προορισμό. Αν είναι μικρότερος πρέπει να έχει την έγγραφη και επίσημη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων και ισχύουν περιορισμοί και ιδιαιτερότητες. Βγάζεις εισιτήριο, κάνεις check-in στο γκισε του αεροδρομίου ή ηλεκτρονικά και αποκτάς την κάρτα επιβίβασης. Με αυτή και με την ταυτοτητα (ή διαβατήριο) περνάς από τον έλεγχο και κατευθύνεσαι στην πύλη επιβίβασης.
 

RedEmperor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λοιπόν έφτασε ο καιρός να ταξιδέψω και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις, δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα γιατί θεωρώ ότι εύκολα θα τα βρω όλα στο αεροδρόμιο, απλά θα ήθελα να ήμουν προετοιμασμένος και να μην ζαλίσω και τους υπαλλήλους

Πετάω σε λίγες μέρες από Αθήνα - Σουηδία με στάση σε Ζυρίχη, αρχικά θέλω να ρωτήσω τι συμβαίνει με το Web Check In, ουσιαστικά πηγαίνεις στον γκισέ κανονικά όπως όλοι αλλά γλυτώνεις την διαδικασία του Check in (δηλαδή απλά αφήνεις βαλίτσα και φεύγεις);

Είχα μιλήσει με την εξυπηρέτηση της αεροπορικής αλλά έχει περάσει και λίγος καιρός και αν θυμάμαι καλά υπάρχει ειδικό σημείο για όσους έκαναν Web Check In; Καλά τα λέω;

Επίσης θα πάρω από κάπου κάποιο χαρτί (Βοarding Pass? ), θα πρέπει να το εκτυπώσω μόνος μου ή υπάρχει τρόπος να το έχω και στο κινητό μου απλά και να το δείξω εκεί;

Στην στάση στην Ζυρίχη θέλω να μάθω αν την βαλίτσα πρέπει να την πάρω και να την ξαναπαραδώσω ή πηγαίνει αυτόματα στο επόμενο αεροπλάνο.

Αυτά για την ώρα ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το συγκεκριμένο Φορουμ μιας και μόλις το βρήκα και έκανα το Profile αν δημιουργούνται συχνά θέματα για αυτό το θέμα ή υπάρχει ένα συγκεκριμένο για τέτοιες ερωτήσεις παρακαλώ κάποιον Admin να μετακινήσει το συγκεκριμένο θέμα.

Λοιπόν έφτασε ο καιρός να ταξιδέψω και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις, δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα γιατί θεωρώ ότι εύκολα θα τα βρω όλα στο αεροδρόμιο, απλά θα ήθελα να ήμουν προετοιμασμένος και να μην ζαλίσω και τους υπαλλήλους

Πετάω σε λίγες μέρες από Αθήνα - Σουηδία με στάση σε Ζυρίχη, αρχικά θέλω να ρωτήσω τι συμβαίνει με το Web Check In, ουσιαστικά πηγαίνεις στον γκισέ κανονικά όπως όλοι αλλά γλυτώνεις την διαδικασία του Check in (δηλαδή απλά αφήνεις βαλίτσα και φεύγεις);

Είχα μιλήσει με την εξυπηρέτηση της αεροπορικής αλλά έχει περάσει και λίγος καιρός και αν θυμάμαι καλά υπάρχει ειδικό σημείο για όσους έκαναν Web Check In; Καλά τα λέω;

Επίσης θα πάρω από κάπου κάποιο χαρτί (Βοarding Pass? ), θα πρέπει να το εκτυπώσω μόνος μου ή υπάρχει τρόπος να το έχω και στο κινητό μου απλά και να το δείξω εκεί;

Στην στάση στην Ζυρίχη θέλω να μάθω αν την βαλίτσα πρέπει να την πάρω και να την ξαναπαραδώσω ή πηγαίνει αυτόματα στο επόμενο αεροπλάνο.

Αυτά για την ώρα ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Με ποια εταιρεία ταξιδεύεις; Έχεις μια κράτηση για το Αθήνα - Σουηδία, σωστά;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Με ποια εταιρεία πετάς;
Θα κάνεις web check-in και θα εκτυπώσεις ή αποθηκεύσεις ανάλογα το boarding pass.
Δεν θα πάρεις την βαλίτσα στην Ζυρίχη.
 

RedEmperor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Συγγνώμη ξεχάστηκα, με Swiss πετάω.

katkats Όταν λες έχω μια κράτηση; Αν έχω κλείσει το εισιτήριο εννοείς; Ναι το έχω κλείσει.

fotast Άρα με το Web Check - In μου δίνουν Online και το Boarding Pass το οποίο χωρίς δυνατότητα Web Check In θα το έπαιρνα από τον γκισέ στο αεροδρόμιο, σωστά κατάλαβα;

Άρα ουσιαστικά εγώ στο αεροδρόμιο απλά θα αφήσω βαλίτσα και πάω στην πύλη; Τίποτα άλλο; Επίσης έχω ακούσει από γνωστούς ότι μπορείς να έχεις το εισιτήριο στο κινητό με μορφή QR Code ώστε να το σκανάρουν εκεί, αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες ή για συγκεκριμένες;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Με το μία κράτηση εννοούμε ένα εισιτήριο(ενιαίο).Σε αυτήν την περίπτωση θα παραλάβεις την βαλίτσα στο τελικό αεροδρόμιο.Θα κάνεις web check-in και στο αεροδρόμιο εδώ θα παραδώσεις βαλίτσα και μετά πύλη.
 

RedEmperor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ναι νομίζω ένα εισιτήριο έχω κλείσει, ίδια εταιρία απλά με στάση στην Ζυρίχη.
Το ίδιο είναι και στην επιστροφή (αυτό λογίζεται σαν δεύτερο εισιτήριο πχ; )
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Η ίδια διαδικασία είναι και στην επιστροφή.Μην αγχώνεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom