Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Την πρώτη φορά που μπήκα σε αεροπλάνο δεν θα έλεγα ότι είχα φοβηθεί αλλά είχα ζαλιστεί παρα πολύ κατά την απογείωση. Η ταχύτητα και η άνοδος με έκαναν να νομίζω ότι χάνω την αναπνοή μου και ότι θα λιποθυμήσω. Ετσι λοιπόν, είχα ένα μικρό φόβο για την απογείωση την επόμενη φορά που θα ανέβαινα στο αεροπλάνο. Τελικά όμως καταλαβα ότι αυτό που με βοηθούσε εμενα προσωπικά ήταν να εστιάσω το βλέμμα μου στη θέση μπροστά μου η να ξεφυλλίζω τα περιοδικά τους.
Όχι να κοιτάω έξω και να βλέπω το αεροπλάνο να παίρνει ύψος, ούτε την καμπίνα και να βλέπω την κλίση της. Επισης έπαιρνα βαθιές αναπνοές. Τώρα πλεον το έχω συνηθίσει και μπορώ και να κοιτάω έξω κατά την απογείωση, και την καμπίνα. Θα σου έλεγα να ανέβεις σε αεροπλάνο σύντομα. Αυτό που σε φοβίζει είναι το γεγονός ότι ένιωσες άσχημα μια φορά και φοβάσαι ότι αν ανέβεις παλι,θα νιώσεις παλι ετσι. Αν συγκεντρωθείς και χαλαρώσεις, αυτό δεν θα συμβεί ;) Το λες και εσυ ο ίδιος ότι η επιστροφή ήταν καλύτερη. Απλά δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ποσο ψηλά είσαι :p Αν δεις ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, ζητά βοήθεια ειδικού γιατί είναι κριμα να ταλαιπωρείσαι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Είναι στον άνθρωπο. Εγώ π.χ. συνήθως εστιάζω στο όνειρο που βλέπω εκείνη την ώρα.
Ποτέ δεν κατάλαβα πως καταφέρνετε και κοιμάστε την ώρα της απογείωσης, νομίζω η καλύτερη φάση της πτήσης, αν και μία φορά μου έχει συμβεί και εμένα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αυτο το πραμα δεν παλευεται με τιποτα..εχω δοκιμασει τα παντα και με μεγαλη επιμονη γιατι με περιοριζει πολυ και μου στερει τις παρεες μου που δεν ακολουθουν οδικα!Το χω πια παρει αποφαση και απλα ψαχνω τροπους για ευκολοτερη μετακινηση.Τι να κανουμε..εχουμε θεματα!Τουλαχιστον δεν μενουμε στο σπιτι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.003
Likes
40.904
Εγω που εχω ακροφοβια/φοβια με τις ανεμοσκαλες και οχι με τις πτησεις, ειναι προφανες οτι η γνωση της λειτουργιας του αεροπλανου (που αγνοω) δεν παιζει κανενα ρολο. Τις πτησεις μαλιστα τις απολαμβανω. Πιο απλο πραγμα σε λειτουργια απο την ανεμοσκαλα δεν υπαρχει :haha:. Οι φοβιες δεν εχουν καμια σχεση με τη λογικη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ακριβεστατα..λογικα και στατιστικα ο κινδυνος ταξιδευοντας με αυτοκινητο ειναι μεγαλυτερος.Εγω ομως νοιωθω μια χαρα ετσι..με αεροπλανο παθαινω..μια φιλη με θεωρει παραφρονα που απολαμβανω να περναω τη μαγχη κατω απο τη θαλασσα..ο καθενας με την μουρλα του απολυτα σεβαστη..αλλοι κρεμονται στις γκρεμιλες κι εγω βαρεσα κριση πανικου στο λοφακι που εχει την εκκλησια της παναγιας στη μασσαλια,βοηθεια μας..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω που εχω ακροφοβια/φοβια με τις ανεμοσκαλες και οχι με τις πτησεις, ειναι προφανες οτι η γνωση της λειτουργιας του αεροπλανου (που αγνοω) δεν παιζει κανενα ρολο. Τις πτησεις μαλιστα τις απολαμβανω. Πιο απλο πραγμα σε λειτουργια απο την ανεμοσκαλα δεν υπαρχει :haha:. Οι φοβιες δεν εχουν καμια σχεση με τη λογικη.
Δεν ειναι θεμα λογικης αλλα κατανοησης απλων νομων της μηχανικης καθως και εμπιστοσυνης οτι τηρουνται ολες οι προδιαγραφες που οριζουν οι σχετικοι νομοι και κανονισμοι. Φοβομαστε κατι γιατι δεν εχουμε εμπιστοσυνη σε καποιον τριτο (ή και στον εαυτο μας καποιες φορες) πως δεν εκανε ή δεν θα κανει λαθος.

Αυτο το κενο ερχετε να το καλυψει η πιστη σε καποια ανωτερη δυναμη που μπορει να διορθωσει αυτο το λαθος εστω και την τελευταια στιγμη. Γι αυτο σας λεω πιστεψτε στο Θεο! Μπορει να 'ναι μυθος αλλα απαλλασσει απο φοβιες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.003
Likes
40.904
Δεν ειναι θεμα λογικης αλλα κατανοησης απλων νομων της μηχανικης καθως και εμπιστοσυνης οτι τηρουνται ολες οι προδιαγραφες που οριζουν οι σχετικοι νομοι και κανονισμοι. Φοβομαστε κατι γιατι δεν εχουμε εμπιστοσυνη σε καποιον τριτο (ή και στον εαυτο μας καποιες φορες) πως δεν εκανε ή δεν θα κανει λαθος.

Αυτο το κενο ερχετε να το καλυψει η πιστη σε καποια ανωτερη δυναμη που μπορει να διορθωσει αυτο το λαθος εστω και την τελευταια στιγμη. Γι αυτο σας λεω πιστεψτε στο Θεο! Μπορει να 'ναι μυθος αλλα απαλλασσει απο φοβιες.
Παραθετω την τεραστια λιστα των φοβιων που εχουν καταγραφει
http://phobialist.com/
Προς μεγαλη μας εκπληξη δεν εξηγουνται (παρά ελάχιστες) με τους απλους νομους της μηχανικης, ουτε η πιστη στο θεο μπορει να κανει πολλα, αλλα σίγουρα πάρα πολλά η εμπιστοσύνη σε έναν καλό ειδικό ψυχικής υγείας.

Αν ειναι να προτεινουμε παραεπιστημονικες λυσεις, εχω μια πολυ φτηνη, γιατι μπορει να ειστε ματιασμενοι τελικα αρα δεν χρειαζονται οι ειδικοι για τις φοβίες
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παραθετω την τεραστια λιστα των φοβιων που εχουν καταγραφει
http://phobialist.com/
Προς μεγαλη μας εκπληξη δεν εξηγουνται (παρά ελάχιστες) με τους απλους νομους της μηχανικης, ουτε η πιστη στο θεο μπορει να κανει πολλα, αλλα σίγουρα πάρα πολλά η εμπιστοσύνη σε έναν καλό ειδικό ψυχικής υγείας.

Αν ειναι να προτεινουμε παραεπιστημονικες λυσεις, εχω μια πολυ φτηνη, γιατι μπορει να ειστε ματιασμενοι τελικα αρα δεν χρειαζονται οι ειδικοι για τις φοβίες
Ε καλα, εγω κανω σοβαρη συζητηση για το Θεο (που σοβαροτερη δεν υπαρχει) κι εσυ κοροιδευεις...Η λυση για ψυχικη ηρεμια (και κατα τη διαρκεια της πτησης) ειναι ο 40ς ψαλμος του Δαυιδ

 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εννοείται πως οι φοβίες δεν έχουν καμιά σχέση με τη λογική. Έχω φίλο πολυταξιδεμένο και με εμπειρία σε μακρινα ταξίδια σε Αμερική, Αφρική κι Ασία που ακόμα και τώρα στα 56 του φοβάται στις πτήσεις (καθ' όλη τη διάρκειά τους και όχι μόνο σε από/προσγειώσεις). Σημειωτέον είναι ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής. Απλά το διαχειρίζεται τόσο ώστε να μην γίνεται η φοβία του αποτρεπτικός παραγοντας στο να πετάξει. Αυτό που τον βοηθάει είναι να πιάνει την κουβέντα κατά την διαρκεια της πτήσης για να ξεχνιέται κάπως.
Εγώ απ' την άλλη μεριά στο πρώτο μου ταξίδι με αεροπλάνο περίμενα να ζήσω μια ιδιαίτερη εμπειρία την οποία δεν βίωσα ποτέ. Ισα ίσα απογοητεύτηκα κιόλας. Ειδικά η απογείωση δεν μου είπε τίποτα. Την προσγείωση την βρήκα πιο ενδιαφέρουσα. Κάπως πιο συναρπαστική ήταν η πτήση της επιστροφής σ' εκείνο το πρώτο μου ταξίδι κι αυτό γιατί πέσαμε σε κακοκαιρία και υπήρχαν κάποιες (αρκετές θα 'λεγα) αναταράξεις. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα και να ενθουσιαστώ λίγο. Βέβαια οι υπόλοιποι επιβάτες δεν φάνηκαν να συμμερίζονται τον ενθουσιασμό μου. Ειδικά, θυμάμαι, ένας πυροσβέστης είχε χεστεί πάνω του κι εγώ του έδινα θάρρος λέγοντάς του "καλά εσύ τέτοιος λεβέντης πυροσβέστης και φοβάσαι..." :haha::haha:
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Και πιλότος να είσαι ένα μικρό φόβο (ή ανησυχία) τον έχεις γιατί απλά ξέρει ότι άν κάτι πάει στραβά (ειδικά σε κινητήρα) τη στιγμή που αφήνουν οι τροχοί το έδαφος ελάχιστα πράγματα μπορεί να κάνεις... το ίδιο και στην προσγείωση .. είναι τα δύο πράγματα που οι πιλότοι λένε ότι είναι πιο επικίνδυνα σε μία πτήση..

Ειδικά, θυμάμαι, ένας πυροσβέστης είχε χεστεί πάνω του κι εγώ του έδινα θάρρος λέγοντάς του "καλά εσύ τέτοιος λεβέντης πυροσβέστης και φοβάσαι..." :haha::haha:
άστα αυτά .. καμάκι έκανες..:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.678
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom