Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν είναι εύκολο. Λοιπόν θέλω να πάω ενα ταξιδάκι από την Αθήνα στην Καβάλα.Από ό,τι είδα έχει αεροδρόμιο κ σκεφτόμουν για εξοικονόμηση χρόνου να πήγαινα αεροπορικώς.Έλα όμως που είμαι άσχετη από αυτά..Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τα αεροπορικά ταξίδια θα ήταν χρήσιμη για μένα.Όπως για παράδειγμα όταν φτάσω στο αεροδρόμιο μετά τι κάνω; ψάχνω να βρω που γίνεται ο έλεγχος των αποσκευών;
Για αρχη προσπαθησε να βγαλεις εισιτηριο,αφου το βγαλεις και ερθει η ωρα του ταξιδιου,το εκτυπωνεις,πας αεροδρομιο και βρες εναν υπαλληλο αεροδρομιου θα σε διαφωτησει
 

Amalia21

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Για αρχη προσπαθησε να βγαλεις εισιτηριο,αφου το βγαλεις και ερθει η ωρα του ταξιδιου,το εκτυπωνεις,πας αεροδρομιο και βρες εναν υπαλληλο αεροδρομιου θα σε διαφωτησει
Η εταιρεία θα είναι η olympic.Θα είμαι καλυμένη αν έχω την εφαρμογή στο κινητό;Επίσης θα έχω μια χειραποσκευή οπότε πόση ώρα πρίν θα ήταν καλό να πάω;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Αφού θα είναι η πρώτη σου φορά 1,5 ώρα πριν είναι καλά για να μην τρέχεις τελευταία
στιγμή.Θα δεις τις οθόνες,θα ρωτήσεις και κάποιον υπάλληλο του αεροδρομίου και είσαι οκ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Η εταιρεία θα είναι η olympic.Θα είμαι καλυμένη αν έχω την εφαρμογή στο κινητό;Επίσης θα έχω μια χειραποσκευή οπότε πόση ώρα πρίν θα ήταν καλό να πάω;
Ναι αρκει μεσα στη εφαρμογη να εχεις το εισιτηριο...πηγαινε 1-1.30 ωρα νωριτερα μιας και ειναι η πρωτη σου φορα να χεις χρονο και να κανεις και τις βολτες σου σε duty free...παντως μολις μπεις και δεις στις αναχωρησεις την πτηση σου ή δεις καποιον υπαλληλο της ολυμπικ θα σε εξυπηρετησει μην αγχωνεσε
 

Amalia21

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ναι αρκει μεσα στη εφαρμογη να εχεις το εισιτηριο...πηγαινε 1-1.30 ωρα νωριτερα μιας και ειναι η πρωτη σου φορα να χεις χρονο και να κανεις και τις βολτες σου σε duty free...παντως μολις μπεις και δεις στις αναχωρησεις την πτηση σου ή δεις καποιον υπαλληλο της ολυμπικ θα σε εξυπηρετησει μην αγχωνεσε
Να κάνω και μια ακόμη ερώτηση ίσως λίγο αφελή.Σε αυτά τα duty free μπορείς να πας αφού περάσεις τον έλεγχο;
 

Amalia21

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ωραία! Άρα για να συνοψίσουμε.Κλείνω τα εισιτήριο,κατεβάζω την εφαρμογή της εταιρείας στο κινητό κ το βλέπω εκεί.Όταν φτάσω στο αεροδρόμιο κοιτάζω τον πίνακα με τις ώρες των πτήσεων για να ξέρω τι μου γίνεται.Μετά ψάχνω να δω που γίνεται ο έλεγχος και μετά απο αυτό κάνω προσευχές στην παναγιά για να βρω την πύλη.. Πως με βλέπετε τα λέω καλά ή μου ξεφεύγει κάτι;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αντε καλε η πυλη ειναι το πιο ευκολο. γενικως δεν ξερω πως γινεται, αλλα σε παει μονο του, θα τα βρεις πριν το καταλαβεις
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ωραία! Άρα για να συνοψίσουμε.Κλείνω τα εισιτήριο,κατεβάζω την εφαρμογή της εταιρείας στο κινητό κ το βλέπω εκεί.Όταν φτάσω στο αεροδρόμιο κοιτάζω τον πίνακα με τις ώρες των πτήσεων για να ξέρω τι μου γίνεται.Μετά ψάχνω να δω που γίνεται ο έλεγχος και μετά απο αυτό κάνω προσευχές στην παναγιά για να βρω την πύλη.. Πως με βλέπετε τα λέω καλά ή μου ξεφεύγει κάτι;
Εφοσον κατεβάσεις την εφαρμογή της εταιρείας εκει θα είναι και το boarding pass. Μονο με αυτο μπορείς να μπεις στο αεροπλάνο. Στο κινητό σου θα είναι σε ψηφιακή μορφη. Αν δεν νοιώθεις άνετα και το θελεις σε χαρτί μπορέις να κάνεις μόνη σου check in ή αν φοβασαι οτι θα κάνεις λάθος, στο αεροδρόμιο υπάρχουν αρκετοι υπάλληλοι της εταιρείας που θα βοηθησουν να κάνεiς check in εκει και να το πάρεις στα χέρια σου. Αφου πάρεις αυτο το χαρτί στα χέρια σου περνας τον ελεγχο για να μην έχεις υγρα πάνω απο 100 ml και οτιδηποτε άλλο απαγορευεται. Μετα απο αυτο ειναι τα duty free. Υπαρχουν πολλές ταμπέλες που λενε προς τα που ειναι η gate που πετάς. Τις ακολουθείς και την βρίσκεις. Αν παρόλα αυτα νοιώθεις ανασφάλεια επίσης υπάρχουν υπάλληλοι του αεροδρομίου που θα σου δείξουν το δρόμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom