Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλημέρα σας! Σε ίδια φάση και εγώ, ταξιδεύω πρώτη φορά την Παρασκευή. Έψαξα για πληροφορίες, απλώς θέλω κάποιος που ξέρει να επιβεβαιώσει. Έχω εισιτήριο Ryanair, με priority, έχω κάνει και τα check in μου ήδη. Οπότε, πηγαίνω αεροδρόμιο, περνάω τον έλεγχο και μετά βρίσκω την πύλη μου, μπαίνω στο αεροπλάνο και τέλος. Σωστά; :)
Την κάρτα επιβίβασης να εκτυπώσεις κ όλα εντάξει
 

KitKat89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ναι το έχω κάνει ήδη! Να ρωτήσω κάτι, με το priority μπορώ να πάρω μαζί μου μια τσάντα συν μία βαλίτσα έως 10 κιλά την οποία μπορώ να πάρω μαζί μου πάνω. Αυτή περνάει μόνο από τον έλεγχο ε; Δεν χρειάζεται κάτι άλλο;
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
948
Έχεις μια χειραποσκευή βαλίτσα τις κλασσικές διαστάσεις + το προσωπικό αντικείμενο που ισούται συνήθως 40χ20χ25 και είναι σαν ένας σάκος πλάτης ο μικρός αλλά θαυματουργός. Όχι δε κάνεις τίποτα. Περνάς τον έλεγχο του αεροδρομίου και πας κατευθείαν στο gate. Κατά 90% δεν ελέγχουν κανένα βάρος, καμιά διάμετρο. Και μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή της ryanair στο κινητό σου και να κατεβάσεις από εκεί την κάρτα επιβίβασης χωρίς καμία εκτύπωση.
 

KitKat89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Πολύ ωραία, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Έχει αρχίσει ήδη το άγχος όποτε είπα να ρωτήσω τους "ειδικούς" χαχα :)
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Καλησπερα σας ειμαι η Βαλια και χαιρομαι που μπηκα στην παρεα.Θα ηθελα παρα πολυ την εμπειρια σας ως πρωταρα σε αεροπορικα ταξιδια.εχω κλεισει για ρουμανια τ ο νοεμβριο και θα ηθελα λιγο να μου πειτε την διαδικασια στο αεροδρομιο μεχρι την απογειωση γιατι ομολογω οτι τα αεροπλανα μονο χαζευοντας τα απο το ικεα τα γνωριζω!!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.267
Likes
7.840
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αγορά εισιτηρίου (ανάλογα με την εταιρεία e-checkin η στο αεροδρόμιο)-άφιξη στο αεροδρόμιο,πέρασμα από τον έλεγχο ασφαλείας με την κάρτα επιβίβασης και τέλος στην πύλη αναχώρησης......για ότι άλλο μπορώ στην διάθεση σου !
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Αγορά εισιτηρίου (ανάλογα με την εταιρεία e-checkin η στο αεροδρόμιο)-άφιξη στο αεροδρόμιο,πέρασμα από τον έλεγχο ασφαλείας με την κάρτα επιβίβασης και τέλος στην πύλη αναχώρησης......για ότι άλλο μπορώ στην διάθεση σου !
τι θα ελεγες να μου τα πεις τωρα αυτα σε απλα ελληνικα?????χαχαχαχαχαχα δεν εχω ξαναμπει σε αεροπλανο δεν ξερω καν τι ειναι το check in κλπ!!
 

depifish

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Γεια σου Βαλια!
Τα εισητηρια τα αεροπορικα τα εχεις βγαλει; αν ναι, λογικα 24 με 48 ωρες πριν την πτηση (αναλογως την εταιρια) θα μπεις στην ιστοσελιδα της εταιριας και θα βρεις καπου που γραφει check-in. Εκει θα σου ζητησει τον κωδικο της πτησης ή της κρατησης (θα τον βρεις στο email που θα σου εχει ερθει οταν εκανες την κρατηση και πληρωμη του εισητηριου), και το ονοματεπωνυμο που χρησιμοποιησες για την κρατηση. Μετα αν θυμαμαξ καλα, θα σου ζητησει κωδικο ταξιδιωτικου εγγραφου του καθε επιβατη (δηλαδη αριθμο ταυτοτητας ή διαβατηριου) και μετα αναλογως την εταιρια παλι, ισως σου δωσει την επιλογη για να επιλεξεις θεσεις στο αεροπλανο. Ειναι τριων ειδων συνηθως, A ή F ειναι παραθυρα, B και E ειναι οι μεσαιες και C και D ειναι διαδρομος. Αφου ολολκληρωθει και αυτο, θα σου βγαλει την λεγομενη καρτα επιβιβασης (boarding pass) την οποια εκτυπωνεις. Εκτος αν την κανεις μεσω κινητου που την αοοθηκευεις στο κινητο σου και την χρησιμοποιεις απο κει.
Καποιες εταιριες, σου δινουν την δυνατοτητα να το κανεις ολο αυτο στο αεροδρομιο σε καποιον κισε, μεχρι και 1 ωρα πριν την πτηση, αλλα καποιες αλλες οπως η ryan το εχουν μονο online ή επι πληρωμη.
Αν εχεις βαλιτσα που δεν θα παρεις στο αεροπλανο (νομιζω πλεον ολες οι εταιριες σε αφηνουν να παρεις μονο μια μικρουλα στο αεροπλανο και καποιες εταιριες ουτε κι αυτη παρα μονο επι πληρωμη), τοτε θα πρεπει να πας τουλαχιστον 1 ωρα πριν στο αεροδρομιο, να βρεις σε ποιο κισε βρισκεται ο αντιστοιχος υπαλληλος για την πτηση σου, για να παραδωσεις τη βαλιτσα. Αν οχι, τοτε περνας απο τον ελεγχο του αεροδρομιου ( θα ακολουθησεις ταμοελιτσες για αναχωρησεις εξωτερικου) και παλι στις οθονες θα βρεις ποια εξοδος ειναι η πτηση σου. Θα ειναι Ακατι ή Βκατι π.χ. Α07, Β13 κτλ. Προσοχη, δεν πρεπει να εχεις τιποτα υγρο πανω απο 100ml (νομιζω αυτο ειναι το οριο) πανω σου γιατι απλα θα στα κατασχεσουν στον ελεγχο και θα στα πεταξουν!
Αυτα νομιζω, αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου!
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Γεια σου Βαλια!
Τα εισητηρια τα αεροπορικα τα εχεις βγαλει; αν ναι, λογικα 24 με 48 ωρες πριν την πτηση (αναλογως την εταιρια) θα μπεις στην ιστοσελιδα της εταιριας και θα βρεις καπου που γραφει check-in. Εκει θα σου ζητησει τον κωδικο της πτησης ή της κρατησης (θα τον βρεις στο email που θα σου εχει ερθει οταν εκανες την κρατηση και πληρωμη του εισητηριου), και το ονοματεπωνυμο που χρησιμοποιησες για την κρατηση. Μετα αν θυμαμαξ καλα, θα σου ζητησει κωδικο ταξιδιωτικου εγγραφου του καθε επιβατη (δηλαδη αριθμο ταυτοτητας ή διαβατηριου) και μετα αναλογως την εταιρια παλι, ισως σου δωσει την επιλογη για να επιλεξεις θεσεις στο αεροπλανο. Ειναι τριων ειδων συνηθως, A ή F ειναι παραθυρα, B και E ειναι οι μεσαιες και C και D ειναι διαδρομος. Αφου ολολκληρωθει και αυτο, θα σου βγαλει την λεγομενη καρτα επιβιβασης (boarding pass) την οποια εκτυπωνεις. Εκτος αν την κανεις μεσω κινητου που την αοοθηκευεις στο κινητο σου και την χρησιμοποιεις απο κει.
Καποιες εταιριες, σου δινουν την δυνατοτητα να το κανεις ολο αυτο στο αεροδρομιο σε καποιον κισε, μεχρι και 1 ωρα πριν την πτηση, αλλα καποιες αλλες οπως η ryan το εχουν μονο online ή επι πληρωμη.
Αν εχεις βαλιτσα που δεν θα παρεις στο αεροπλανο (νομιζω πλεον ολες οι εταιριες σε αφηνουν να παρεις μονο μια μικρουλα στο αεροπλανο και καποιες εταιριες ουτε κι αυτη παρα μονο επι πληρωμη), τοτε θα πρεπει να πας τουλαχιστον 1 ωρα πριν στο αεροδρομιο, να βρεις σε ποιο κισε βρισκεται ο αντιστοιχος υπαλληλος για την πτηση σου, για να παραδωσεις τη βαλιτσα. Αν οχι, τοτε περνας απο τον ελεγχο του αεροδρομιου ( θα ακολουθησεις ταμοελιτσες για αναχωρησεις εξωτερικου) και παλι στις οθονες θα βρεις ποια εξοδος ειναι η πτηση σου. Θα ειναι Ακατι ή Βκατι π.χ. Α07, Β13 κτλ. Προσοχη, δεν πρεπει να εχεις τιποτα υγρο πανω απο 100ml (νομιζω αυτο ειναι το οριο) πανω σου γιατι απλα θα στα κατασχεσουν στον ελεγχο και θα στα πεταξουν!
Αυτα νομιζω, αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου!
Καλησπέρα 1000 ευχαριστώ!! ταξιδεύω με Ryan και έχω πληρώσει για χειραποσκευη εκτός της προσωπικής τσάντας.αυτη θα την ανεβάσω εγώ στο αεροπλάνο σωστά?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα 1000 ευχαριστώ!! ταξιδεύω με Ryan και εχω πληρώσει για χειραποσκευη εκτός της προσωπικής τσάντας.αυτη θα την ανεβάσω εγώ στο αεροπλάνο σωστά?
Ναι! Πρόσεξε μόνο να είναι εντός των επιτρεπτών διαστάσεων και αυτή και η πιο μικρή τσάντα.. Καμιά φορά αν δεν υπάρχει χώρος στα ντουλάπια ζητούν από τους επιβάτες να δώσουν τη χειραποσκευη τους δωρεάν για να την πάνε στον χώρο αποσκευών του αεροπλάνου και μόλις φτάσεις στον προορισμό την παραλαμβάνεις από τους ιμάντες.
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ναι! Πρόσεξε μόνο να είναι εντός των επιτρεπτών διαστάσεων και αυτή και η πιο μικρή τσάντα.. Καμιά φορά αν δεν υπάρχει χώρος στα ντουλάπια ζητούν από τους επιβάτες να δώσουν τη χειραποσκευη τους δωρεάν για να την πάνε στον χώρο αποσκευών του αεροπλάνου και μόλις φτάσεις στον προορισμό την παραλαμβάνεις από τους ιμάντες.
να σε ρωτησω και κατι ακομα?μου γραφει οτι το 1ο check in ανοιγει 2 μηνες πριν την πτηση.πρεπει να κανω και αυτο και το κανονικο 24 ωρες πριν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.196
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom