Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Έφτασε η μέρα την παρασκευή πετάμε για βαρκελωνη...Ήθελα να ρωτησω αν κάποιος γνωρίζει @panpan για την κατάσταση που επικρατεί αυτές τις μέρες στη πόλη... και στο αν χρειάζεται ακόμα και αυτήν την εποχή κάποια εισιτήρια να τα κλείσουμε μεσω ίντερνετ..
 

AlejandraT

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία, Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν
Γειά σας κι από εμένα το εντελώς νέο μέλος που ακόμη «ψάχνεται» !!!
Φεύγω για Βαρκελώνη για 5 ημέρες και κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Κυρίως εάν πρέπει να αγοράσω εισιτήρια από πριν για κάποια αξιοθέατα και τι θα μπορούσα να κάνω το βράδυ και σε ποια περιοχή έχει όμορφη νυκτερινή ζωή !!!
 

LenaChatz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Πρώτη φορά κι εγώ στην Βαρκελώνη τον Μάρτιο και έχω μερικές απορίες:
  • Όσοι επισκεφθήκατε την Sagrada Familia, καταλάβατε εαν υπάρχουν 2 ειδών ουρές αναμονής; Θα κλείσω το εισιτήριο μου από ιντερνετ για σιγουριά, και σκέφτομαι την επιλογή fast track. Πώς θα καταλάβω ποιά είναι η γρήγορη σειρά και ποιά η κανονική; Αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω για να μπω γρηγορότερα ή λόγω εποχής δεν θα έχει πολύ κόσμο;
  • Καμία πρόταση για ωραία παέγια;
  • Το μουσείο Picasso αξίζει;
  • Θέλω πολύ να δω το κάστρο Montjuic αλλά δεν βρίσκω τρόπο επιστροφής. Κάτι διάβασα για ένα τελεφερίκ που σε πηγαίνει στο μετρό, υπάρχει κάτι τέτοιο, και αν ναι από που το παίρνω;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
  • Όσοι επισκεφθήκατε την Sagrada Familia, καταλάβατε εαν υπάρχουν 2 ειδών ουρές αναμονής; Θα κλείσω το εισιτήριο μου από ιντερνετ για σιγουριά, και σκέφτομαι την επιλογή fast track. Πώς θα καταλάβω ποιά είναι η γρήγορη σειρά και ποιά η κανονική; Αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω για να μπω γρηγορότερα ή λόγω εποχής δεν θα έχει πολύ κόσμο;
Και να το πληρωσεις δε θα γλιτωσεις πανω απο 2 λεπτα απ οσο γνωριζω.
  • Θέλω πολύ να δω το κάστρο Montjuic αλλά δεν βρίσκω τρόπο επιστροφής. Κάτι διάβασα για ένα τελεφερίκ που σε πηγαίνει στο μετρό, υπάρχει κάτι τέτοιο, και αν ναι από που το παίρνω;
Υπαρχει τελεφερικ και λεωφορειο. Το λεωφορειο απο Placa Espanya, το τλεφερικ δε γνωριζω απο που ξεκινα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα! Πρώτη φορά κι εγώ στην Βαρκελώνη τον Μάρτιο και έχω μερικές απορίες:
  • Το μουσείο Picasso αξίζει;
  • Θέλω πολύ να δω το κάστρο Montjuic αλλά δεν βρίσκω τρόπο επιστροφής. Κάτι διάβασα για ένα τελεφερίκ που σε πηγαίνει στο μετρό, υπάρχει κάτι τέτοιο, και αν ναι από που το παίρνω;
To Μουσείο Picasso κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να του αφιερώσεις χρόνο, εκτός και εάν σου αρέσει ιδιαίτερα η τέχνη του ή έχεις πολλές μέρες στην πόλη. Έχει αδιάφορα έργα της πρώιμης περιόδου του καλλιτέχνη και ελάχιστα γνωστά. Στεγάζεται βέβαια σε ένα πολύ όμορφο μεσαιωνικό κτήριο και παρουσιάζει με χρονολογική σειρά τους πίνακες του από τα πρώτα του έργα μέχρι τα τελευταία.
Αυτό που θα σου πρότεινα όμως να δεις, εάν σου αρέσει η μοντέρνα τέχνη, είναι το Fundació Joan Miró. Έχει εντυπωσιακά γλυπτά και πίνακες του Καταλανού καλλιτέχνη! Εάν θυμάμαι καλά, κάνει εκεί στάση και το τελεφερίκ που σε οδηγεί στο λόφο Montjuic.
https://www.fmirobcn.org/en/
Ανάλογα με τις μέρες που θα είσαι στην πόλη, θα σου πρότεινα και το Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Καταλονίας - Museu Nacional d'Art de Catalunya - MNAC που στεγάζεται σε ένα εντυπωσιακό κτήριο και έχει μια πολύ ωραία συλλογή έργων σημαντικών Ισπανών ζωγράφων.
Περιλαμβάνει μία από τις μεγαλύτερες συλλογές ρομανικής τέχνης στον κόσμο, καθώς και εξαιρετικές τοιχογραφίες του 12ου αι. από καταλανικές εκκλησίες των Πυρηναίων.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλησπέρα και καλή βραδιά! Μιας και θα ταξιδέψω και γω στη Βαρκελώνη στο τέλος του μήνα, τι έχετε να μου προτείνετε από αξιοθέατα και μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να δω; Δυστυχώς θα κάτσω μόνο 3 μέρες (ΣΚ και Δευτέρα δηλαδή) και θέλω να τη ρουφήξω όσο το δυνατόν γίνεται!!! Επίσης, η κάρτα BCN για ΜΜΜ και μουσεία αξίζει; Ευχαριστώ πολύ! :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα και καλή βραδιά! Μιας και θα ταξιδέψω και γω στη Βαρκελώνη στο τέλος του μήνα, τι έχετε να μου προτείνετε από αξιοθέατα και μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να δω; Δυστυχώς θα κάτσω μόνο 3 μέρες (ΣΚ και Δευτέρα δηλαδή) και θέλω να τη ρουφήξω όσο το δυνατόν γίνεται!!! Επίσης, η κάρτα BCN για ΜΜΜ και μουσεία αξίζει; Ευχαριστώ πολύ! :)
MWC πας που γινεται εκεινες τις ημερες?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
2/3 τελειωνει
γι αυτο ρωτησα διοτι πολλα πραγματα ειναι λιγο ψιλο-οφφ εκεινες τις ημερες λογω της εκθεσης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.268
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom