Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Α και κάτι ακόμα έλεγα για Πάρκο Γκιουέλ και γενικά για όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα να μην κλείσω από ίντερνετ για να μην δεσμεύομαι στις ώρες και να εκλεινα μόνο για τη Σαγράδα Φαμίλια. Λέτε κάνω βλακεια και θα φάω ώρες σε ουρές;
Το πιο πιθανό είναι να μην βρεις εισιτήριο για το πάρκο.
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Θέλω να κλείσω μέσω ίντερντ για τη Σαγράδα Φαμίλια. Μπήκα στο επίσημο σαιτ τους και τα δίνει 26 ευρώ, απλά δεν λέει αν αποφεύγεις τις ουρές. Μήπως ξέρει κάποιος αν αποφεύγεις την ουρά με αυτό το εισιτήριο;
Α και κάτι ακόμα έλεγα για Πάρκο Γκιουέλ και γενικά για όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα να μην κλείσω από ίντερνετ για να μην δεσμεύομαι στις ώρες και να εκλεινα μόνο για τη Σαγράδα Φαμίλια. Λέτε κάνω βλακεια και θα φάω ώρες σε ουρές;
Το πιθανότερο για το πάρκο είναι να μην βρείς εισητήριο όταν πας από εκεί, όπως τη πάτησα εγώ. Κάνε κράτηση on line για να το επισκεφθείς.
 

stathis25

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας, σε κάποια θέματα. Τέλη Ιουλίου θα ταξιδέψουμε Βαρκελώνη, Σαραγόσα και Lloret de mar, οικογένεια με 2 παιδιά. Αρχικά θα πάμε Βαρκελώνη, μετά Σαραγόσα και στην συνέχεια θα επιστρέψουμε από Σαραγόσα, με κατεύθυνση το Lloret de mar. Εδώ είναι που θέλω τα φώτα σας. Έχω βρει, μεταφορά με λεωφορείο, από το Estación del Norte (με την εταιρεία Moventis sarla). Γνωρίζετε κάποιον καλύτερο τρόπο; Αν όχι, τότε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κατευθυνθούμε από τα τρένα στην Sants, για το Estación del Norte; Σκεφτόμαστε με ταξί. Αξίζει; Γνωρίζει κάποιος, πάνω κάτω, πόσο θα κοστίσει; Το ταξί φαίνεται ιδανικό, καθώς με τις βαλίτσες και τα παιδιά, θα είναι πιο ξεκούραστα.

Επίσης, να κλείσουμε εισιτήρια για τα λεωφορεία από το ίντερνετ, ή να το κάνουμε από εκεί; Πάντα υπάρχει ο φόβος, να χάσουμε τα εισιτήρια, εξαιτίας του ότι θα γυρνάμε από Σαραγόσα, οπότε σε περίπτωση καθυστέρησης ή κάτι ανάλογο, είναι κρίμα να τα χάσουμε, αλλά αν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην βρούμε όταν πάμε εκεί, τότε αναγκαστικά τα κλείνουμε online.

Γνωρίζει κάποιος, πόσο θα κοστίσει ταξί από το Sants της Βαρκελώνης, για Lloret de mar; Αξίζει;

Ο λόγος που θα πάμε Lloret de mar, είναι επειδή θέλουμε να συνδυάσουμε τις διακοπές στην Ισπανία με θάλασσα και μπάνια. Μήπως υπάρχει κάποιο καλύτερο μέρος, πιο κοντά στην Βαρκελώνη, όπου θα άξιζε καλύτερα να πάμε;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Από Sants παίρνεις το rodalies R1 η R11 για Blanes. Έξω από τον σταθμό Blanes υπάρχει λεωφορείο
αλλά και ταξί για να πας Lloret.
Εγώ έτσι θα πήγαινα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι τα ξενοδοχεια στην Βαρκελωνη εχουν παρει τοσο τον ανηφορο????ειναι 2 μερες τωρα που ψαχνω δικλινο για Φλεβαρη και τραβαω τα μαλλια μου με τις τιμες που βλεπω.....παιζει κατι που εχω χασει βρε παιδια???
Στο θεμα μας αν υπαρχει καποια περιοχη εκτος κεντρου που να μπορουμε να μεινουμε κ να ειμαστε εντος μισαωρου στα αξιοθεατα/κεντρο,θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος μου την προτεινε μπας και δε την βγαλουμε στο παγκακι!
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι τα ξενοδοχεια στην Βαρκελωνη εχουν παρει τοσο τον ανηφορο????ειναι 2 μερες τωρα που ψαχνω δικλινο για Φλεβαρη και τραβαω τα μαλλια μου με τις τιμες που βλεπω.....παιζει κατι που εχω χασει βρε παιδια???
Στο θεμα μας αν υπαρχει καποια περιοχη εκτος κεντρου που να μπορουμε να μεινουμε κ να ειμαστε εντος μισαωρου στα αξιοθεατα/κεντρο,θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος μου την προτεινε μπας και δε την βγαλουμε στο παγκακι!
Καλησπερα!!ναι η eixample ειναι πολυ κοντα με το μετρο στο κεντρο,θεωρειται κεντρικη περιοχη με πολυ ζωη.Εισαι βεβαια και κοντα σε αρκετα αξιοθεατα οπως La Sagrada ,casa mila κλπ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι τα ξενοδοχεια στην Βαρκελωνη εχουν παρει τοσο τον ανηφορο????
Λόγω ζήτησης. Φεβρουάριος ,Μάρτιος, Απρίλιος και Μάιος εκτός από τους συνηθισμένους
επισκέπτες, έρχονται σχολεία από Γαλλία, Ισπανία Γερμανία,Ιταλία κλπ.
Φιλική συμβουλή. Το 2024 ξεχάστε την Βαρκελώνη , γιατί λόγω Ολυμπιακών αγώνων στο Παρίσι,
οι πράκτορες στρέφονται εναλλακτικά στην Βαρκελώνη,
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Στο θεμα μας αν υπαρχει καποια περιοχη εκτος κεντρου
screenshot-www.cataloniahotels.com-2023.09.01-06_25_03.png

Catalonia La Maquinista. Καλό ξενοδοχείο, δίπλα στο μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο της Βαρκελώνης.
Δίπλα σε τερματικό λεωφορείων που σε πάνε στο κέντρο και δίπλα σε στάση του μετρό για κέντρο.
Τιμές απ' ότι βλέπω από 70 ευρώ.
https://www.cataloniahotels.com/es/hotel/catalonia-la-maquinista
screenshot-www.cataloniahotels.com-2023.09.01-06_32_28.png
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Λόγω ζήτησης. Φεβρουάριος ,Μάρτιος, Απρίλιος και Μάιος εκτός από τους συνηθισμένους
επισκέπτες, έρχονται σχολεία από Γαλλία, Ισπανία Γερμανία,Ιταλία κλπ.
Φιλική συμβουλή. Το 2024 ξεχάστε την Βαρκελώνη , γιατί λόγω Ολυμπιακών αγώνων στο Παρίσι,
οι πράκτορες στρέφονται εναλλακτικά στην Βαρκελώνη,
Δυστυχως εχω κλεισει τα αεροπορικα εδω και 2 μηνες,χωρις να εχω κοιταξει διαμονη..που να φανταστω οτι θα μου κοστιζε η διαμονη για 2 ατομα παραπανω απ οτι μου κοστισε για 3 ατομα φετος το Φλεβαρη που πηγα...θα το κοιταξω το ξενοδοχειο και βρηκα κ σ αυτο Hotel Ciutat de Sant Adrià,αξιζει ή πολυ μακρια?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ότι είναι μακριά,ναι είναι μακριά. Το πλεονέκτημα που έχει ,είναι στα 500 μέτρα έχει μετρό
και είναι η γραμμή 2 που πάει και σαγράδα φαμίλια και κέντρο.
Αυτό που σου έγραψα πιο μπροστά είναι πιο κοντά και είναι 4στερο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
παιδια λιγο τα φωτα σας!
17. 30 προσγειωνομαστε 3 φιλοι στο ελ πρατ Σαββατο και πρεπει μεχρι τις 19.30 να ειμαστε στην πλατεια Espagna... για να παραλαβουμε τον εξοπλισμο της συμμετοχης μας σε αθλητικο γεγονος....ποιος ειναι ο ταχυτερος τροπος να προλαβουμε ??
Επισης θελω να μαθω για πιθανο καταλυμμα οικονομικο που να χωραει 3 ατομα σε διαμερισμα τυπου airbnb παλι περιοχη Espangna δεδομενου οτι θελουμε να ειμαστε κοντα σχετικα σε ακτινα 1 χλμ το πολυ απο εκκινηση και τερματισμο Μαραθωνιου
(με 2 υπνοδωματια ακομη πιο καλο καθως ειμαστε μεικτη παρεα).

Y.Γ. Ειχα μεινει προ 4 ετιας κοντα στην Las Ramblas σε ενα στενο προς Raval σε ενα παλιο Μοναστηρι Penisular Ηotel αλλα το απορριπτουμε λογω αποστασης απο Espagna

Σας ευχαριστω θερμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom