Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Καλησπέρα σε όλους σας.Καλα ταξίδια να έχουμε.Θα επισκεφθώ τη Βαρκελώνη από 17 μέχρι 22 Φεβρουαρίου. Φτιάχνω το πρόγραμμά μου. Το Σάββατο 18/2 μετά το portaventura θέλω να αφήσω λίγα λουλούδια στον τάφο του αναρχικού επαναστάτη Μπουαναβεντουρα Ντουρουτι ,γιατί έχω διαβάσει πολύ για αυτόν και το αναρχικο κίνημα. Το νεκροταφείο βρίσκεται στην περιοχή Μονζουικ.Μπορεί κάποιος που ζει εκεί να δώσει οδηγίες πώς θα πάω;
Ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
33
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γειά σας παιδιά!!έκλεισα πριν λιγες ημέρες εισιτήρια για Βαρκελώνη (πολύ οικονομικά απο Ιταλία που κατοικώ αυτόν τον καιρό), το ξενοδοχείο μου είναι το el jardi (δυσκολεύτηκα πολύ στο θέμα δωματίου καθ'ότι τελευταία στιγμή και αυτό ήταν το μόνο τοσο κεντρικό, με ιδιωτικό μπανιο και μια όχι τοσο οικονομική αλλα ανεκτή τιμή). Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη λοιπον και χθες διάβασα και τις 83 σελίδες αυτού του ποστ κι ετοιμάζομαι και για περισσότερο διάβασμα στους βαρκελωνόπληκτους. Θέλω τη γνώμη σας προτού κλείσω τα απαραίτητα απο το ίντερνετ (σαγράδα φαμίλια και πάρκο γκουέλ) για ένα ενδεικτικό πρόγραμμα. Αναφέρω προκαταβολικά ότι δε με πειράζει η κούραση και το περπάτημα απλώς θέλω να βγάζει λογική σαν πρόγραμμα. Με νοιάζει να δω όσα περισσότερα γίνεται με στιγμές χαλάρωσης κι ας κουραστώ σωματικά. Οι ημερομηνίεσ μου είναι 6-10 μαιου, Σάββατο απόγευμα με Τετάρτη μεσημέρι (2 ατομα). Στο πρόγραμμα θα αναφέρω τις τρεις γεμάτες ημέρες, και αφήνω τα δυο σχεδόν μισά για αυθόρμητες βόλτες.

Κυριακή πρωι: πολύ πρωινο ξύπνημα-->bunkers di carmel για σχεδον ανατολή-->περπάτημα ως παρκο guell με προοπτική εισόδου στις 930--> περπάτημα ως casa vincens για να το δούμε απ'έξω--> πρωινό στη gracia--> μεταφορικό μέσο ως placa espanya--> MNAC εξωτερικά--> είσοδος joan miro--> περπάτημα προς el raval-palau guell με προοπτική να καταληξουμε χαλαρά στη μπαρτσελονέτα για ηλιοβασίλεμα και φαγητό (σκέφτηκα ότι θα είναι ωραία Κυριακή απόγευμα με τον κοσμο)

Δευτέρα: περπατώντας + πρωινό μέχρι σαγράδα (με προοπτική εισόδου 9.45 που είναι το πρώτο διαθέσιμο)--> κάσα μιλά, κάσα μπατλο και εισοδο σε ενα απο τα δυο --> placa καταλονίας las ramblas και φαγητό boqueria --> κατα τις 4 με μετρό καμπ νου--> επιστροφή με μετρό κεντρο και χαλαρή βόλτα

Τρίτη: γειτονιές el gotic, el born, παρκο ciutadella--> μπαρτσελονετα για ποδηλατο, βολτα, ενυδρείο και φαγητό. Απόγευμα χαλαρό για βόλτα las ramblas και κέντρο σε ότι δεν έχουμε δει.

Εννοείται ότι σαν πρόγραμμα θα διανθιστεί με φαγητό σε μέρη που έχω διαβάσει απο εσάς, κοκτέιλ το βράδυ κτλ και καθημερινά συζητάμε για αρκετά πρωινό ξύπνημα. Επίσης δεν αναφέρω αξιοθέτα όπως τον καθεδρικό ή placa reial ή palau dela musica catalana γιατί θα τα εντάξω σίγουρα στις διαδρομές μου.
Πώς σας φαίνεται? @panpan εγκρίνεις? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Σαν πρόγραμμα είναι κουραστικό,αλλά από την στιγμή που είπες ότι έχετε αντοχές στο περπάτημα,
καλά να περάσετε.
 

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Εγώ θα έλεγα. Βόλτα πας γιατί να κουραστείς με αυτόν τον τροπο; πανέμορφη η Βαρκελώνη, έχω πάει 2 φορές. Αλλά, ξυπνήστε πάρτε το πρωινό σας και μετά ξεκινήστε. Ποιος ο λόγος να γυρίσεις εδώ κομμάτια;
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Γειά σας παιδιά!!έκλεισα πριν λιγες ημέρες εισιτήρια για Βαρκελώνη (πολύ οικονομικά απο Ιταλία που κατοικώ αυτόν τον καιρό), το ξενοδοχείο μου είναι το el jardi (δυσκολεύτηκα πολύ στο θέμα δωματίου καθ'ότι τελευταία στιγμή και αυτό ήταν το μόνο τοσο κεντρικό, με ιδιωτικό μπανιο και μια όχι τοσο οικονομική αλλα ανεκτή τιμή). Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη λοιπον και χθες διάβασα και τις 83 σελίδες αυτού του ποστ κι ετοιμάζομαι και για περισσότερο διάβασμα στους βαρκελωνόπληκτους. Θέλω τη γνώμη σας προτού κλείσω τα απαραίτητα απο το ίντερνετ (σαγράδα φαμίλια και πάρκο γκουέλ) για ένα ενδεικτικό πρόγραμμα. Αναφέρω προκαταβολικά ότι δε με πειράζει η κούραση και το περπάτημα απλώς θέλω να βγάζει λογική σαν πρόγραμμα. Με νοιάζει να δω όσα περισσότερα γίνεται με στιγμές χαλάρωσης κι ας κουραστώ σωματικά. Οι ημερομηνίεσ μου είναι 6-10 μαιου, Σάββατο απόγευμα με Τετάρτη μεσημέρι (2 ατομα). Στο πρόγραμμα θα αναφέρω τις τρεις γεμάτες ημέρες, και αφήνω τα δυο σχεδόν μισά για αυθόρμητες βόλτες.

Κυριακή πρωι: πολύ πρωινο ξύπνημα-->bunkers di carmel για σχεδον ανατολή-->περπάτημα ως παρκο guell με προοπτική εισόδου στις 930--> περπάτημα ως casa vincens για να το δούμε απ'έξω--> πρωινό στη gracia--> μεταφορικό μέσο ως placa espanya--> MNAC εξωτερικά--> είσοδος joan miro--> περπάτημα προς el raval-palau guell με προοπτική να καταληξουμε χαλαρά στη μπαρτσελονέτα για ηλιοβασίλεμα και φαγητό (σκέφτηκα ότι θα είναι ωραία Κυριακή απόγευμα με τον κοσμο)

Δευτέρα: περπατώντας + πρωινό μέχρι σαγράδα (με προοπτική εισόδου 9.45 που είναι το πρώτο διαθέσιμο)--> κάσα μιλά, κάσα μπατλο και εισοδο σε ενα απο τα δυο --> placa καταλονίας las ramblas και φαγητό boqueria --> κατα τις 4 με μετρό καμπ νου--> επιστροφή με μετρό κεντρο και χαλαρή βόλτα

Τρίτη: γειτονιές el gotic, el born, παρκο ciutadella--> μπαρτσελονετα για ποδηλατο, βολτα, ενυδρείο και φαγητό. Απόγευμα χαλαρό για βόλτα las ramblas και κέντρο σε ότι δεν έχουμε δει.

Εννοείται ότι σαν πρόγραμμα θα διανθιστεί με φαγητό σε μέρη που έχω διαβάσει απο εσάς, κοκτέιλ το βράδυ κτλ και καθημερινά συζητάμε για αρκετά πρωινό ξύπνημα. Επίσης δεν αναφέρω αξιοθέτα όπως τον καθεδρικό ή placa reial ή palau dela musica catalana γιατί θα τα εντάξω σίγουρα στις διαδρομές μου.
Πώς σας φαίνεται? @panpan εγκρίνεις? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Τα ταξίδια θέλουν κούραση και περπάτημα για να τα απολαύσεις. Γυρνάς και εχεις χρόνο για ξεκούραση. Στο πρόγραμμα σου θα πρέπει να έχεις και το βράδυ να δεις το/τα συντριβάνια που χορεύουν. Απεναντι ακριβώς θα βρεις και ένα εμπορικό κέντρο με καταπληκτικά ταπας. Καλά να περάσεις, και στην ραν πλασ μην ξεχάσεις να μπείς στην αγορά να δοκιμάσεις λιχουδιες.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Γειά σας παιδιά!!έκλεισα πριν λιγες ημέρες εισιτήρια για Βαρκελώνη (πολύ οικονομικά απο Ιταλία που κατοικώ αυτόν τον καιρό), το ξενοδοχείο μου είναι το el jardi (δυσκολεύτηκα πολύ στο θέμα δωματίου καθ'ότι τελευταία στιγμή και αυτό ήταν το μόνο τοσο κεντρικό, με ιδιωτικό μπανιο και μια όχι τοσο οικονομική αλλα ανεκτή τιμή). Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη λοιπον και χθες διάβασα και τις 83 σελίδες αυτού του ποστ κι ετοιμάζομαι και για περισσότερο διάβασμα στους βαρκελωνόπληκτους. Θέλω τη γνώμη σας προτού κλείσω τα απαραίτητα απο το ίντερνετ (σαγράδα φαμίλια και πάρκο γκουέλ) για ένα ενδεικτικό πρόγραμμα. Αναφέρω προκαταβολικά ότι δε με πειράζει η κούραση και το περπάτημα απλώς θέλω να βγάζει λογική σαν πρόγραμμα. Με νοιάζει να δω όσα περισσότερα γίνεται με στιγμές χαλάρωσης κι ας κουραστώ σωματικά. Οι ημερομηνίεσ μου είναι 6-10 μαιου, Σάββατο απόγευμα με Τετάρτη μεσημέρι (2 ατομα). Στο πρόγραμμα θα αναφέρω τις τρεις γεμάτες ημέρες, και αφήνω τα δυο σχεδόν μισά για αυθόρμητες βόλτες.

Κυριακή πρωι: πολύ πρωινο ξύπνημα-->bunkers di carmel για σχεδον ανατολή-->περπάτημα ως παρκο guell με προοπτική εισόδου στις 930--> περπάτημα ως casa vincens για να το δούμε απ'έξω--> πρωινό στη gracia--> μεταφορικό μέσο ως placa espanya--> MNAC εξωτερικά--> είσοδος joan miro--> περπάτημα προς el raval-palau guell με προοπτική να καταληξουμε χαλαρά στη μπαρτσελονέτα για ηλιοβασίλεμα και φαγητό (σκέφτηκα ότι θα είναι ωραία Κυριακή απόγευμα με τον κοσμο)

Δευτέρα: περπατώντας + πρωινό μέχρι σαγράδα (με προοπτική εισόδου 9.45 που είναι το πρώτο διαθέσιμο)--> κάσα μιλά, κάσα μπατλο και εισοδο σε ενα απο τα δυο --> placa καταλονίας las ramblas και φαγητό boqueria --> κατα τις 4 με μετρό καμπ νου--> επιστροφή με μετρό κεντρο και χαλαρή βόλτα

Τρίτη: γειτονιές el gotic, el born, παρκο ciutadella--> μπαρτσελονετα για ποδηλατο, βολτα, ενυδρείο και φαγητό. Απόγευμα χαλαρό για βόλτα las ramblas και κέντρο σε ότι δεν έχουμε δει.

Εννοείται ότι σαν πρόγραμμα θα διανθιστεί με φαγητό σε μέρη που έχω διαβάσει απο εσάς, κοκτέιλ το βράδυ κτλ και καθημερινά συζητάμε για αρκετά πρωινό ξύπνημα. Επίσης δεν αναφέρω αξιοθέτα όπως τον καθεδρικό ή placa reial ή palau dela musica catalana γιατί θα τα εντάξω σίγουρα στις διαδρομές μου.
Πώς σας φαίνεται? @panpan εγκρίνεις? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι σε ένα ταξίδι πρέπει να περπατήσεις. Αν θέλεις ξεκούραση πας διακοπές που είναι πολύ διαφορετικό πράγμα.. Το πρόγραμμά σου το κανονίζεις με βάση τα γούστα και τα εναδιαφέροντα σου. Επειδή πήγαμε πολύ πρόσφατα Βαρκελώνη επέτρεψε μου να κάνω δύο τρεις παρατηρήσεις. Για το Καμπ Νου να έχετε υπόψιν ότι το τουρ σταματάει στις 17:15. Εμείς είμασταν εκεί νωρίτερα αλλά μέχρι να το πάρουμε απόφαση ποιο τουρ να κάνουνε δεν προλάβαμε να μπούμε. Όχι οτι τα έβαψα και μαύρα αλλά δεν θα με χάλαγε. Το λέω διότι υπολογίζετε να πάρετε το μετρό κατά τις 4 οπότε καλό είναι να το έχετε υπόψιν. Η δεύτερη παρατήρηση μου έχει να κάνει με την επιστροφή περπατώντας από το Μονζουίκ προς Μπαρτσελονέτα. Είναι αρκετά μακριά και νομίζω είναι χάσιμο χρόνου διότι δεν έχει και κάτι τρομερό να δεις στην διαδρομή. Καλύτερα να έχεις περισσότερο χρόνο να περπατήσεις στην παλιά πόλη ή στην Μπαρτσελονέτα. Εμείς περπατήσαμε από το ισπανικό χωριό μέχρι ένα ταπάδικο στην Poble-Sec που μας είχε προτείνει η αδερφή μου και ήταν αρκετά μακριά (30 λεπτά - κοντά στην στάση του μετρό Parallel). Ίσως το τελεφερίκ να ήταν μια λύση για να δείτε και την πόλη από ψηλά..Τέλος για το bunkers (εμείς δυστυχώς δεν προλαβαίναμε να πάμε) όλοι το προτείνουν για την δύση του ηλίου, με μπυρίτσα χαλαρά στα βράχια το οποίο μοιάζει φανταστικό. Δεν ξέρω πως θα είναι στην ανατολή του ηλίου και αν έχει κάποια διαφορά.
Να περάστε όμορφα, η πόλη (αν και υπερκοστολογημένα τα αξιοθέατα της) είναι πανέμορφη!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Τα ταξίδια θέλουν κούραση και περπάτημα για να τα απολαύσεις. Γυρνάς και εχεις χρόνο για ξεκούραση. Στο πρόγραμμα σου θα πρέπει να έχεις και το βράδυ να δεις το/τα συντριβάνια που χορεύουν. Απεναντι ακριβώς θα βρεις και ένα εμπορικό κέντρο με καταπληκτικά ταπας. Καλά να περάσεις, και στην ραν πλασ μην ξεχάσεις να μπείς στην αγορά να δοκιμάσεις λιχουδιες.
Μια διευκρίνιση. Η Βαρκελώνη περνά μια μεγάλη περίοδο ξηρασίας. Έχει να βρέξει πάνω από 32 μήνες. Έχουν ενεργοποιήσει το πρωτόκολλο εξοικονόμησης νερού,με αποτέλεσμα όλα τα συντριβάνια να είναι κλειστά.
 
Μηνύματα
33
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Γύρισα χθες απο το ταξίδι και όλα πήγαν καλά, η Βαρκελώνη είναι υπέροχη!!Την περπατήσαμε, την ευχαριστηθήκαμε και είχαμε και αρκετές στιγμές χαλάρωσης, το πρόγραμμα βγήκε με κάποιες διαφορές καθώς κάποια πράγματα τα βρίσκαμε στο δρόμο μας και τα βλέπαμε νωρίτερα από το πρόγραμμα, απο κάποια δε περάσαμε και παραπάνω φορές!! Να σας πω οτι το bunkers del carmel έχει πια ωράριο και είναι κλειστό την ανατολή και το ηλιοβασίλεμα (ανοίγει 09.00 και κλείνει 17.30 νομίζω), αλλά θαυμάσαμε τη θέα απο ένα λίγο χαμηλότερο σημείο!! Ξεκινώ ετοιμασία της ιστορίας μου!! Καλά ταξιδια!!
 
Μηνύματα
24
Likes
6
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Θέλω να κλείσω μέσω ίντερντ για τη Σαγράδα Φαμίλια. Μπήκα στο επίσημο σαιτ τους και τα δίνει 26 ευρώ, απλά δεν λέει αν αποφεύγεις τις ουρές. Μήπως ξέρει κάποιος αν αποφεύγεις την ουρά με αυτό το εισιτήριο;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Η ουρά που υπάρχει είναι μόνο για τον έλεγχο τσαντών. Συνήθως το μάξιμουμ είναι 10-15 λεπτά.
Αρκεί να είσαι στην ώρα σου.
 
Μηνύματα
24
Likes
6
Α και κάτι ακόμα έλεγα για Πάρκο Γκιουέλ και γενικά για όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα να μην κλείσω από ίντερνετ για να μην δεσμεύομαι στις ώρες και να εκλεινα μόνο για τη Σαγράδα Φαμίλια. Λέτε κάνω βλακεια και θα φάω ώρες σε ουρές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom