Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Καλησπέρα παιδιά.
Μια ερώτηση έχω μόνο.
Η κάρτα HOLA BARCELONA TRAVEL CARD που είναι πολύ χρήσιμη για τους ολιγοήμερους επισκέπτες μπορώ να την προμηθευτώ από το αεροδρόμιο El Prat;
Και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μεταξύ αεροδρομίου προς το κέντρο της πόλης και το αντιστροφό;
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Στη Βαρκελώνη τι επιλογές έχω από street food και αν η είσοδος στη Sagrada Familia είναι δωρεάν εφόσον λειτουργεί ως ναός η θέλει εισιτήριο;
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εχεις άπειρες επιλογές για street food και η είσοδος δεν είναι δωρεάν παρά μόνο αν πας νωρίς το πρωί Kυριακή στη λειτουργία.
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Γεια σας...
Εχουμε κλείσει για την ώρα μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια για τέλος Μάρτη καμμιά 10 μέρες.
Θα είμαστε 3 άτομα. Μπορώ να έχω κάποιες πληροφορίες που θα μας βοηθήσουν.
1) Μήπως οι ημέρες είναι πολλές κα να πάμε και κάπου τριγύρω;
2) Ποιος είναι η πιο καλός τρόπος να κινήσαι στη πόλη; Από ποιο ιστότοπο κλείνεις ειστήρια;
3) Μήπως συμφαίρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο;
4) απότι βλέπω η διαμονή είναι αρκετά ακριβή. Έχουμε καμμιά πρόταση;
5) Πιθανά πρακτορεία για κλείσιμο ημερήσιων εκδρομών στα πέριξ;

Αν η θέση του δεν είναι εδώ παρακαλώ τον διαχειριστή να το τοποθετήσει αναλόγως.
Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
10 μερες ειναι πολλες για οποιαδηποτε πολη ακομα και για τη Νεα Υορκη .Τα καλα νεα ειναι ομως οτι θα το ευχαριστηθεις και εννοειται σε αυτες τις μερες σε περνει να κανεις τουλαχιστον 2 με 3 μονοημερες σε αλλες πολεις.

Αν μετακινηθεις εκτος ναι να νοικιασεις αν και εχουν εξαιρετικα τρενα.Εντος Βαρκελωνης δεν εχει νοημα η κινηση ειναι σαν Αθηνα ,παρκιν εχει εξισου δυσκολο και ποιο το νοημα αν δεν περπατησεις την πολη?Το μετρο το πιο βολικο μεσο.
Πιο οικονομικες λυσεις ειναι η περιοχη κοντα στη la sagrada eixample αλλα και κοντρα στο κεντρο που ειναι las ramblas και κλπ ,πανακριβα σιγουρα barcelonetta
 

NanaBar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως έχει κάποιος ιδέα ποιον από τους δύο πύργους αξίζει κανείς να επισκεφτεί στην Sagrada Familia;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Θα ήθελα να ρωτήσω για λογαριασμό συγγενικών μου προσώπων:

1) Η διαμονή στην συνοικία Barrio Gotico είναι ok? Εννοώ για να κατέβουν να πάνε μια βόλτα το βράδυ με τα πόδια υπάρχει κάτι για φαγητό, καφέ κ.λ.π.?
2) Οι αποστάσεις Barrio Gotico-La Rambla και Barrio Gotico-Barceloneta "βγαίνουν" περπατώντας δεδομένου ότι πρόκειται για μεγάλα σε ηλικία άτομα?
3) Έχετε να προτείνετε εστιατόριο σε La Rambla και Barceloneta? Από μια γρήγορη ματιά που έριξα βλέπω είτε φουλ τουριστικά είτε μισελενάτα...
4) Ένα top-5 "not to be missed" που θα προτείνατε από πλευράς αξιοθεάτων?

@panpan και βαρκελωνογνώστες τα φώτα σας παρακαλώ!!!
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Θα ήθελα να ρωτήσω για λογαριασμό συγγενικών μου προσώπων:

1) Η διαμονή στην συνοικία Barrio Gotico είναι ok? Εννοώ για να κατέβουν να πάνε μια βόλτα το βράδυ με τα πόδια υπάρχει κάτι για φαγητό, καφέ κ.λ.π.?
2) Οι αποστάσεις Barrio Gotico-La Rambla και Barrio Gotico-Barceloneta "βγαίνουν" περπατώντας δεδομένου ότι πρόκειται για μεγάλα σε ηλικία άτομα?
3) Έχετε να προτείνετε εστιατόριο σε La Rambla και Barceloneta? Από μια γρήγορη ματιά που έριξα βλέπω είτε φουλ τουριστικά είτε μισελενάτα...
4) Ένα top-5 "not to be missed" που θα προτείνατε από πλευράς αξιοθεάτων?

@panpan και βαρκελωνογνώστες τα φώτα σας παρακαλώ!!!
Καλημέρα !
Η περιοχή που αναφέρεις αποτελεί τη γοτθική συνοικία στη Βαρκελώνη , απέχει περίπου 10 λεπτά από την Placa Catalunya και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ βολική. Η διαδρομή που μπορούν να ακολουθήσουν μπορεί να γίνει από δύο οδούς. Η μία φυσικά είναι να διασχίσουν την διάσημη Las Ramblas και να χαζέψουν τα πιο must see αξιοθέατα της πόλης και η άλλη είναι μέσω της Via Laietana με τα υπέροχα περίτεχνα κτίρια της . H απόσταση από Barceloneta είναι περίπου 20-25 λεπτά με χαλαρό περπάτημα.
Για τη διαμονή δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο.
Δεν θέλω να τα αναφερθώ ξανά επειδή έχουν αναφερθεί άλλα μέλη εκτενώς στα τοπ αξιοθέατα της Βαρκελώνης αλλά θα τα γράψω επιγραμματικά.
( Γοτθική Συνοικία, Σαγράδα Φαμίλια, Καθεδρικός Ναός της Βαρκελώνης ,Ισπανικό Χωριό, Κάζα Μιλά και Μπάλτο ,Μέγαρο και πάρκο Γκουέλ,Μπαρτσελονέτα , Ενυδρείο )
Θέλω όμως να εκφράσω τις καλύτερες εντυπώσεις που είχα από τα παρακάτω :
Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης της Βαρκελώνης - βρίσκεται στην συνοικία Raval , είναι ένα εξαιρετικό μουσείο σύγχρονης τέχνης εσωτερικά και εξωτερικά .Οι συλλογές του είναι έργα κυρίως Καταλανών και Ισπανών καλλιτεχνών με τοπ για εμένα την έκθεση της Laura Lima. Εύκολα προσβάσιμο για άτομα μεγάλης ηλικίας . Γενικά η Βαρκελώνη έχει αρκετά μουσεία τέχνης με σημαντικά εκθέματα . (MNAC , Joan Miro , Can Framis, Banksy)
Μουσείο Φυσικών Επιστημών Βαρκελώνης - Ίσως να έχω εγώ ιδιαίτερη αδυναμία σε τέτοιου είδους μουσεία αλλά πραγματικά η επίσκεψη σε αυτό θα ήταν εξαιρετική ιδέα
Τελεφερίκ του Μοντζουίκ - Κάστρο Μόντζουικ , στρατιωτικό μουσείο, απίστευτη θέα στην πόλη Υπέροχη smart ιδέα για ηλικιωμένα άτομα γιατί θα χρησιμοποιήσουν το τελεφερικ και θα έχουν την ευκαιρία για μία από τις ομορφότερες όψεις της πόλης
Πάρκο Σιουταντέλα -Αψίδα του θριάμβου - Ωραία ιδέα για βόλτα που θα μπορούσε να ξεκινήσει από το πάρκο με κατεύθυνση τη Σαργκράδα Φαμίλια , διασχίζοντας την Pg. de St. Joan και την πλατεία Tetuan , θαυμάζοντας την Biblioteca Pública Arús και την Parròquia de Sant Francesc de Sales, τρώγοντας κάτι ζεστό από Hotpot de Sichuan ή κάποιο brunch στο Billy Brunch .
Εύχομαι να περάσουν υπέροχα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Καλημέρα !
Η περιοχή που αναφέρεις αποτελεί τη γοτθική συνοικία στη Βαρκελώνη , απέχει περίπου 10 λεπτά από την Placa Catalunya και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ βολική. Η διαδρομή που μπορούν να ακολουθήσουν μπορεί να γίνει από δύο οδούς. Η μία φυσικά είναι να διασχίσουν την διάσημη Las Ramblas και να χαζέψουν τα πιο must see αξιοθέατα της πόλης και η άλλη είναι μέσω της Via Laietana με τα υπέροχα περίτεχνα κτίρια της . H απόσταση από Barceloneta είναι περίπου 20-25 λεπτά με χαλαρό περπάτημα.
Για τη διαμονή δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο.
Δεν θέλω να τα αναφερθώ ξανά επειδή έχουν αναφερθεί άλλα μέλη εκτενώς στα τοπ αξιοθέατα της Βαρκελώνης αλλά θα τα γράψω επιγραμματικά.
( Γοτθική Συνοικία, Σαγράδα Φαμίλια, Καθεδρικός Ναός της Βαρκελώνης ,Ισπανικό Χωριό, Κάζα Μιλά και Μπάλτο ,Μέγαρο και πάρκο Γκουέλ,Μπαρτσελονέτα , Ενυδρείο )
Θέλω όμως να εκφράσω τις καλύτερες εντυπώσεις που είχα από τα παρακάτω :
Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης της Βαρκελώνης - βρίσκεται στην συνοικία Raval , είναι ένα εξαιρετικό μουσείο σύγχρονης τέχνης εσωτερικά και εξωτερικά .Οι συλλογές του είναι έργα κυρίως Καταλανών και Ισπανών καλλιτεχνών με τοπ για εμένα την έκθεση της Laura Lima. Εύκολα προσβάσιμο για άτομα μεγάλης ηλικίας . Γενικά η Βαρκελώνη έχει αρκετά μουσεία τέχνης με σημαντικά εκθέματα . (MNAC , Joan Miro , Can Framis, Banksy)
Μουσείο Φυσικών Επιστημών Βαρκελώνης - Ίσως να έχω εγώ ιδιαίτερη αδυναμία σε τέτοιου είδους μουσεία αλλά πραγματικά η επίσκεψη σε αυτό θα ήταν εξαιρετική ιδέα
Τελεφερίκ του Μοντζουίκ - Κάστρο Μόντζουικ , στρατιωτικό μουσείο, απίστευτη θέα στην πόλη Υπέροχη smart ιδέα για ηλικιωμένα άτομα γιατί θα χρησιμοποιήσουν το τελεφερικ και θα έχουν την ευκαιρία για μία από τις ομορφότερες όψεις της πόλης

Πάρκο Σιουταντέλα -Αψίδα του θριάμβου - Ωραία ιδέα για βόλτα που θα μπορούσε να ξεκινήσει από το πάρκο με κατεύθυνση τη Σαργκράδα Φαμίλια , διασχίζοντας την Pg. de St. Joan και την πλατεία Tetuan , θαυμάζοντας την Biblioteca Pública Arús και την Parròquia de Sant Francesc de Sales, τρώγοντας κάτι ζεστό από Hotpot de Sichuan ή κάποιο brunch στο Billy Brunch .
Εύχομαι να περάσουν υπέροχα.
Διαδρομή για που εννοείς? Για Placa Catalunya? (Σορρυ αλλα δεν εχω παει γι' αυτο δυσκολευομαι να καταλαβω :) )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.525
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom