Γενικά Πρώτο ταξίδι Ευρώπη, λίγη βοήθεια

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θες μια μεγάλη μηρόπολη? Τότε Λονδίνο (κορυφαίο) και Παρίσι.
Θες μια εναλλακτική πόλη με ιστορία, μουσεία και έντονη ζωή? Βερολίνο
Θες μεσαίωνα και τρελό τουρισμό? Πράγα
Θες μια πανέμορφη πόλη πιο οικονομική? Βουδαπέστη
Θες μια αριστοκρατική πόλη με αμέτρητα αξιοθέατα? Βιέννη
Θες αρχαία και γραφικές γειτονιές? Ρώμη
Θες κάτι πιο μακρινό αλλά εξαιρετικό με απίσετυτα μέρη? Λισαβώνα και γενικά Πορτογαλία με κλειστά μάτια.
Θες συνδυασμό Μαδρίτη-Βαρκελώνη? Θα είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι κι αυτό.
Αν τα έχετε όλα σε μια συσκευασία, θα την προτιμήσω:D.
Φιλικό μου ζευγάρι διαθέτει 800 με 1000 (τρομάρα τους, θέλουν και εξωτερικά, που πας ρε Καραμήτρο?) τους είπα για Βελιγράδι ή Βουδαπέστη 3 με 4 μέρες, τι λες? καμιά άλλη πρόταση?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν τα έχετε όλα σε μια συσκευασία, θα την προτιμήσω:D.
Φιλικό μου ζευγάρι διαθέτει 800 με 1000 (τρομάρα τους, θέλουν και εξωτερικά, που πας ρε Καραμήτρο?) τους είπα για Βελιγράδι ή Βουδαπέστη 3 με 4 μέρες, τι λες? καμιά άλλη πρόταση?
χαχα Γιατί ρε συ ένα Βερολίνο ή μια όμορφη Βουδαπέστη μπορούν να πάνε για 4 μέρες. Εφόσον βρούν οικονομικό ξενοδοχείο και είναι λίγο σφιχτοί μια χαρά μπορούν. Σε κάποια ταξίδια μου τόσα διέθεσα κι εγώ καμιά 400-500 ευρώ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν τα έχετε όλα σε μια συσκευασία, θα την προτιμήσω:D.
Φιλικό μου ζευγάρι διαθέτει 800 με 1000 (τρομάρα τους, θέλουν και εξωτερικά, που πας ρε Καραμήτρο?) τους είπα για Βελιγράδι ή Βουδαπέστη 3 με 4 μέρες, τι λες? καμιά άλλη πρόταση?
Συγνώμη για το οφφ τοπικ αλλα νομίζω οτι μερικοί είστε εκτος ελληνικής πραγματικότητας. Δεν ξερω τι ηλικία έχουν οι φίλοι σου αλλα οι μεγαλύτεροι οκ,ίσως έχουν κανει τις οικονομίες τους και έχουν βάλει κάποια χρήματα στην άκρη. Υπάρχουν όμως νέα άτομα στην ηλικία μου με τα οποία συναναστρέφομαι, που δεν μπορούν να διαθέσουν πολλά χρήματα για ταξίδια ενώ θα το ήθελαν πολυ. Γνωστοί μου ζοριζονται να πάνε έστω και ενα Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη ας πούμε,ενώ μακρινά ταξίδια άλλοι θα πάνε μια φορά το χρόνο και άλλοι δεν το σκέφτονται καν. 1000€ ειναι αρκετα μεγάλο ποσο, ολόκληρος μισθός και παραπάνω. Προσπαθούσα να πείσω φίλους να παμε Ιταλία,έβγαινε κάπου στα 500+ και δεν είχαν την δυνατότητα,ούτε για 500€. Όποτε μην κρίνετε αμέσως τους άλλους. Γενικα,αυτη η νοοτροπία εδω στο φόρουμ ειναι πολυ έντονη αλλα δειτε λιγο τι συμβαίνει γύρω σας. Φιλικά.
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Μια χαρα ποσο είναι, με 120 (και πιο φθηνά) τα αεροπορικά και γύρω στα 60 με 65 ευρώ ξενοδοχείο, έχουν παρά πολλές επιλογές Βερολίνο, μιλανο, Βουδαπέστη. Τα υπόλοιπα φτάνουν άνετα για τα καθημερινά.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω τα ίδια λέμε, τους είπα ότι γι' αυτούς τους προορισμούς το ποσό είναι οριακό για 4 ημέρες αλλά για Παρίσι ή Λονδίνο που σκέφτονται, είναι λίγα.
πάρχουν όμως νέα άτομα στην ηλικία μου με τα οποία συναναστρέφομαι, που δεν μπορούν να διαθέσουν πολλά χρήματα για ταξίδια ενώ θα το ήθελαν πολυ
Μάλλον έχεις λίγες συναναστροφές. Πάντοτε έτσι ήταν η ελληνική πραγματικότητα, ταξική. Άλλοι μπορούσαν να διαθέσουν πολλά, άλλοι λίγα και άλλοι καθόλου. Δεν ήταν όλοι πλούσιοι και ούτε τώρα ξαφνικά έγιναν όλοι φτωχοί.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ε όχι και λίγα 1000 ευρώ για ένα 4ήμερο στο Παρίσι..Αν εσύ πας σε 5αστερα ξενοδοχεία και σε εστιατόρια πρωί μεσημέρι βράδυ ναι είναι ελάχιστα.Εγώ όμως που θα κλείσω ένα φθηνό ξενοδοχείο ή διαμέρισμα,θα πάω με χαμηλού κόστους εταιρεία και θα αρκούμε σε φθηνό φαγητό μου είναι μια χαρά..Εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Τα υπόλοιπα που γράφετε δεν θα τα χρειαστώ και είναι και οφ τόπικ...φιλικά πάντα.
 

Marsiger

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους , επειδή ψάχνω καιρό για ταξίδι και όσο ψάχνω ακόμα μπερδευομαι. Οποίος έχει την καλοσύνη να μου πει δυο πραγματακια για το πρώτο μου ταξίδι σε σχέση με το που είναι καλύτερα να πάω , αν είναι καλύτερα να το οργανώσω μόνη μου η να πάω με κάποιο πρακτορείο και φυσικά τις πιο οικονομικές λύσεις , διότι εγώ έχω στο μυαλό μου ότι θα ταξιδέψω με δύο ευρώ και θα ναι όλα τέλεια . Τρελή
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους , επειδή ψάχνω καιρό για ταξίδι και όσο ψάχνω ακόμα μπερδευομαι. Οποίος έχει την καλοσύνη να μου πει δυο πραγματακια για το πρώτο μου ταξίδι σε σχέση με το που είναι καλύτερα να πάω , αν είναι καλύτερα να το οργανώσω μόνη μου η να πάω με κάποιο πρακτορείο και φυσικά τις πιο οικονομικές λύσεις , διότι εγώ έχω στο μυαλό μου ότι θα ταξιδέψω με δύο ευρώ και θα ναι όλα τέλεια . Τρελή
Καλησπέρα.. σίγουρα δεν είμαι η πιο ειδική να σου απαντήσει και σίγουρα θα σου απαντήσουν και πιο έμπειροι.
Εγώ πάντως έχω να σου προτείνω ότι ως πρώτο ταξίδι μόνη σου καλύτερα είναι να κοιτάξεις προς Βουδαπέστη ή Ρώμη.
Σίγουρα καλύτερα να το οργανώσεις μόνη σου θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά και σίγουρα να κοιτάξεις για airbnb αν και ειδικά στην Βουδαπέστη θα βρεις αρκετά οικονομία ξενοδοχεία
Πάντως η Ρώμη ειδικά θεωρώ ότι είναι ένας εύκολος πρώτος προορισμός εξωτερικου διότι περπατιεται πολύ εύκολα το ιστορικό της κέντρο και δεν θα δυσκολευτείς καθόλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom