Γενικά Πρώτο ταξίδι Ευρώπη, λίγη βοήθεια

kyriakoss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Από τη στιγμή που διαθέτεις περίπου 2000€ για δυο άτομα που για μένα είναι πολύ καλό ποσό για 5-6 μέρες τότε λογικό να έχουν πέσει στο τραπέζι όλοι οι προορισμοί και να έχεις μπερδευτεί. Η Ευρώπή διαθέτει από τα ομορφότερα μέρη παγκοσμίως και σε πόλεις και σε χωριά και σε φύση. Προσπάθησε να προσανατολιστείς στο τι θέλεις περισσότερο.Κάποια πρωτεύουσα και εκδρομή πέριξ? Γραφικά χωριά και φύση? Τι?

Θες μια μεγάλη μηρόπολη? Τότε Λονδίνο (κορυφαίο) και Παρίσι.
Θες μια εναλλακτική πόλη με ιστορία, μουσεία και έντονη ζωή? Βερολίνο
Θες μεσαίωνα και τρελό τουρισμό? Πράγα
Θες μια πανέμορφη πόλη πιο οικονομική? Βουδαπέστη
Θες μια αριστοκρατική πόλη με αμέτρητα αξιοθέατα? Βιέννη
Θες αρχαία και γραφικές γειτονιές? Ρώμη
Θες κάτι πιο μακρινό αλλά εξαιρετικό με απίσετυτα μέρη? Λισαβώνα και γενικά Πορτογαλία με κλειστά μάτια.
Θες συνδυασμό Μαδρίτη-Βαρκελώνη? Θα είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι κι αυτό.
Καλά για επιλογές εκτός μεγάλων πόλεων με χωριά και φύση αμέτρητες!

Εχείς κάποιο ταξίδι όνειρο? Όπως βλέπεις προτάσεις υπάρχουν αλλά προσπάθησε να κατασταλλάξεις κάπου. Κάνε ένα Top3 και ψήφισε:p

Εγώ πρώτο ταξίδι είχα πάει Μιλάνο-Βενετία. Θυμάμαι πως κι εγώ ψαχνόμουν και αυτό έκατσε στην τύχη και επειδή είχα κουραστεί να προβληματίζομαι:DΩραία επιλογή όμως και σαν πρώτο ταξίδι δεν ξεχνιέται.

Ναι ομολογώ οτι εχω προβληματιστεί παρα πολυ,

Θελω αυτο ακριβως που ανέφερες πιο πανω,

Γραφικά χωριά, φύση, μεσαίωνα, γνωρίζοντας πως η Σκωτία ειναι μια ακριβή χώρα ομολογώ ομως πως με εχει εξιτάρει πολυ σαν προοπτική, να δω τα highlands , τις λίμνες και τα κάστρα καθώς και το Εδιμβούργο.

Κοίταξα εισιτήρια για μεσα Απρίλη και βρηκα για 2 άτομα με σύνολο 350 ευρώ.

Αν ανέβαζα λιγο το budget στα 2000 με 2500 πιστεύεται πως θα μπορούσαμε να κανουμε ενα 5-8ημερο ταξιδάκι για εκει, και θα ηταν ανετα η θα επρεπε να στριμωχτουμε λιγάκι για να έρθει σε αυτο το επίπεδο του budget?

Υπολογίζοντας παντα

Ενοικίαση αυτοκινήτου ,Φαγητό, διαμονή, βενζίνες, κτλπ;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για Σκωτία δεν γνωρίζω οπότε ας πουν τη γνώμη τους οι ειδήμονες. Εφόσον όμως σου κόλλησε αυτός ο προοορισμός τότε επικεντρώσου εκεί και ψάξτο. Όσο πιο νωρίς τα κλείσεις τόσο καλύτερα για εξοικονόμηση χρημάτων.Μη μπλέκεις άλλα μέρη και ψάξε πληροφορίες για Σκωτία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Οι τιμές των εισιτηρίων είναι αρκετά καλές για ένα μήνα μετά.Με 2500 νομίζω ότι θα κάνεις ένα αξιοπρεπέστατο ταξίδι.Αλλά θα πρέπει να αρχίσεις να το οργανώνεις άμεσα.΄Εχεις ήδη καθυστερήσει.
 

kyriakoss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Οι τιμές των εισιτηρίων είναι αρκετά καλές για ένα μήνα μετά.Με 2500 νομίζω ότι θα κάνεις ένα αξιοπρεπέστατο ταξίδι.Αλλά θα πρέπει να αρχίσεις να το οργανώνεις άμεσα.΄Εχεις ήδη καθυστερήσει.
Ναι δυστυχώς το γνωρίζω!

Ξερει καποιος/α να μου πει γιατι κοιτάζω χάρτες και εχω μπερδευτεί γιατι ετσι οπως το σκεφτομαι θα θέλαμε να μείνουμε 2-3 μερες Εδιμβούργο και μετα να πάμε για highlands αλλα που ακριβως συμφέρει να μείνουμε σαν βάση ωστε να μπορέσουμε να περίπλανηθουμε πιο ανετα σε ολα τα σημαντικά μέρη που δεν θα πρεπει να χάσουμε; Οπως το κάστρο Eilean Donan , τις λίμνες και ολα τα αλλα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ναι δυστυχώς το γνωρίζω!

Ξερει καποιος/α να μου πει γιατι κοιτάζω χάρτες και εχω μπερδευτεί γιατι ετσι οπως το σκεφτομαι θα θέλαμε να μείνουμε 2-3 μερες Εδιμβούργο και μετα να πάμε για highlands αλλα που ακριβως συμφέρει να μείνουμε σαν βάση ωστε να μπορέσουμε να περίπλανηθουμε πιο ανετα σε ολα τα σημαντικά μέρη που δεν θα πρεπει να χάσουμε; Οπως το κάστρο Eilean Donan , τις λίμνες και ολα τα αλλα;
΄Εχει αρκετές ιστορίες από Εδιμβούργο και Σκωτία.Τις διαβάσες;

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=37
 

kyriakoss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
΄Εχει αρκετές ιστορίες από Εδιμβούργο και Σκωτία.Τις διαβάσες;

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=37
Ναι τις εχω διαβάσει όλες! Απο οτι καταλαβα η καλύτερη λύση ειναι τα b&b κοντα σε isle of sky και fort Williams. Απλα ειναι τόσα πολλα τα μέρη που εχω λιγάκι μπερδευτεί! Κατα τα αλλα εχω ρίξει τρελο διάβασμα και προσπαθώ να κερδίσω τον χαμένο χρονο!
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Ναι τις εχω διαβάσει όλες! Απο οτι καταλαβα η καλύτερη λύση ειναι τα b&b κοντα σε isle of sky και fort Williams. Απλα ειναι τόσα πολλα τα μέρη που εχω λιγάκι μπερδευτεί! Κατα τα αλλα εχω ρίξει τρελο διάβασμα και προσπαθώ να κερδίσω τον χαμένο χρονο!
Αποφασισες την Σκωτια τελικα;;;;Μιας κι εγω προσφατα ξεκινησα τα ταξιδια στο εξωτερικο και μιας και θα πας ωραιους ανοιξιατικους μηνες θα προτεινα να ξεκινησεις με μια ωραια Ρωμη ή Βαρκελωνη ή την οικονομική Βουδαπεστη απ'οπου μπορεις με τρενο να κανεις εξορμησεις σε Βιεννη και Μπρατισλαβα αφου ειναι να μεινεις αρκετες μερες...
 

Bananatrue

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Μην σνομπάρεις την Ιταλία επειδή ειναι κοντά,έχει τόση ομορφιά που θα σε μαγέψει. Αλλα τέλος πάντων, η Βουδαπέστη ειναι ενας όμορφος προορισμός και οικονομικός. Αρχιτεκτονική,μνημεία,φυση,τα παραδουναβια χωριά... Πολυ όμορφη πόλη. Αν εχεις κάποιες επιπλέον μέρες,πηγαίνεις και Βιέννη ή Μπρατισλάβα,γενικα εκεί γύρω. Αν θες κατι πιο εναλλακτικό,δεν εχω παει αλλα εχω διαβάσει εδω μεσα πολλά καλα λόγια για την Πολωνία. Επίσης,και η Σκανδιναβια θα μπορούσε να ειναι εμάς άλλος προορισμός αλλα ειναι σχετικά ακριβός.
Γεια σου alice, είμαι κ εγώ καινούργιο μέλος και επειδή το Πάσχα θα πάω Βουδαπέστη και ψάχνω για παραδουνάβια χωριά όμως δεν έχω βρει κάτι πάρα πολύ ωραίο, έχεις να μου προτείνεις κάτι μήπως???Ευχαριστώ!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δουβλινο!!...και εκδρομες στην ενδοχωρα....δεν θα κοιμηθειτε ποτε!..ολη μερα εκδρομες..και ολο το βραδυ παρτυ...!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γεια σου alice, είμαι κ εγώ καινούργιο μέλος και επειδή το Πάσχα θα πάω Βουδαπέστη και ψάχνω για παραδουνάβια χωριά όμως δεν έχω βρει κάτι πάρα πολύ ωραίο, έχεις να μου προτείνεις κάτι μήπως???Ευχαριστώ!
Eιχα παει στο Εστεργκομ,ο ναός που βρισκεται εκει ειναι πολυ εντυπωσιακος και αξιζει να μπεις μεσα. Οταν ειχαμε φτασει εκει γινοταν λειτουργια και ειχαμε την ευκαιρια να ακουσουμε και το μεγαλο, εκκλησιαστικο οργανο. Επισης πηγαμε στον Άγιο Αντρεα. Γενικα ειναι αρκετα τουριστικα χωρια και τα δυο,ειδικα ο Αγιος Αντρεας,δεν εχω κατι πιο ψαγμενο να σου προτεινω δυστυχως! Ας πουμε,στον Αγιο Αντρεα μια βολτα ειναι αρκετη νομιζω (εκτος και αν εχει πραγματα που παρελειψα να δω),αλλα στο Εστεργκομ αξιζει να δεις τον ναο και τη θεα απο εκει. Αλλα ακομα και η βολτα που θα κανεις οδικως ειναι ομορφη γιατί βλεπεις τη φυση διπλα απο τον Δουναβη,τα γραφικα σπιτακια,κτλ.

Back on topic,η Σκωτια για πρωτο ταξιδι μου φαινεται αρκετα εναλλακτικος προορισμος. Θα σου ελεγα αλλη μια φορα να το σκεφτεις σοβαρα για Ιταλια αλλα οκ,εχεις αποφασισει μαλλον :p
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
στην θεση σου @kyriakoss θα εβλεπα αεροπορικα και αναλογως με τις προσφορες κι εφοσον δεν ειχα ξαναπαει σε προορισμο που ειχε καλη τιμη αεροπορικων (γιατι κακα τα ψεματα φευγουν αρκετα λεγτα μονο απο τα αεροπορικα θα το εκελινα,) θα επαιρνα στο σακιδιο μου και αστα λα βιστα.. ειδικα αν δεν εχεις παει εξωτερικο οπως λες εχεις πολλες επιλογες..

ουτως ή αλλως οι περισσοτερες ευρωπαικες πρωτευουσες ειναι πανεμορφες.. καθε μια με τον δικο της τροπο...;)
 
Last edited by a moderator:

Bananatrue

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Eιχα παει στο Εστεργκομ,ο ναός που βρισκεται εκει ειναι πολυ εντυπωσιακος και αξιζει να μπεις μεσα. Οταν ειχαμε φτασει εκει γινοταν λειτουργια και ειχαμε την ευκαιρια να ακουσουμε και το μεγαλο, εκκλησιαστικο οργανο. Επισης πηγαμε στον Άγιο Αντρεα. Γενικα ειναι αρκετα τουριστικα χωρια και τα δυο,ειδικα ο Αγιος Αντρεας,δεν εχω κατι πιο ψαγμενο να σου προτεινω δυστυχως! Ας πουμε,στον Αγιο Αντρεα μια βολτα ειναι αρκετη νομιζω (εκτος και αν εχει πραγματα που παρελειψα να δω),αλλα στο Εστεργκομ αξιζει να δεις τον ναο και τη θεα απο εκει. Αλλα ακομα και η βολτα που θα κανεις οδικως ειναι ομορφη γιατί βλεπεις τη φυση διπλα απο τον Δουναβη,τα γραφικα σπιτακια,κτλ.

Back on topic,η Σκωτια για πρωτο ταξιδι μου φαινεται αρκετα εναλλακτικος προορισμος. Θα σου ελεγα αλλη μια φορα να το σκεφτεις σοβαρα για Ιταλια αλλα οκ,εχεις αποφασισει μαλλον :p
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες...Σίγουρα θα τα επισκεφθώ αυτά τα δύο και θα σου πω εντυπώσεις!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom