Γενικά Πρώτο ταξίδι Ευρώπη, λίγη βοήθεια

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ολα καλα aimiliastrange,μου τα χαλας μονο που αφηνεις εξω τη Βαρσοβια:)
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
σκέψου όμως ένα Γκντανσκ..μια Κρακοβία..θέλει ανεβοκατέβασμα που καιρός για Βαρσοβίες!! ;D
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Να πάει Βέλγιο και να προτιμήσει Αμβέρσα από Μπρυζ,Γάνδη ή Βρυξέλλες;;Δεν νομίζω αλλά γούστα είναι αυτά.
Φυσικα και ειναι γουστα αλλα εγω προτεινω Αμβερσα επειση ειναι ομορφη και κοντα και στο Αμστερνταμ και στις Βρυξέλλες. Βρυξέλλες οχι να μείνεις αλλα να πάρεις αεροπλάνο! Και δε λεω, αν μπορεις χτυπα και μια Μπριζ!
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Καλησπέρα και πάλι.

Τελικά εξ' αιτίας πιθανού κολλήματος λόγω δουλειάς (με άδειες κτλ) υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσουμε τελικά να κλείσουμε για Πάσχα, οπότε κοιτάμε πλέον και για καλοκαίρι.
Στο τελευταίο σενάριο λόγω μεγαλύτερης ανεσης χρόνου υπάρχει δυνατότητα για κανα 2 μέρες ακόμα. Οπότε πλεον σκέφτομαι μηπως θα άξιζε καλύτερα μια συνδυαστική εκδρομη σε παραπάνω από μια πόλεις, πχ Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα, πόσες μέρες θα ήταν ιδανικά για να προλάβουμε να δούμε καλά κάθε μια από τις παραπάνω πόλεις?
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Ευχαριστώ.

Ποιά περιοχή θεωρείται η καλύτερη (κεντρικότερα) για να κλέισει κάποιος ξενοδοχείο σε κάθε μία από τις παραπάνω?
Επίσης η μετακίνηση από την μία πόλη στην άλλη γίνεται με τρένο να υποθέσω? Υπάρχει κάποιο site για να τσεκάρω τιμές, δρομολόγια και διάρκεια ταξιδιού από την μια στην άλλη?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πολύ χονδρικά.Πράγα στην παλιά πόλη(area 1),Βιέννη εντός του ring(ή μπορεί να δεις τον κωδικό 1010) και Βουδαπέστη στη μεριά της Πέστης(περιοχές 5 κυρίως και κ μετά 6,7,8).Για τρένα:
Από Βιέννη: http://www.oebb.at/
Από Πράγα: http://www.cd.cz/en/
Από Βουδαπέστη: http://www.elvira.hu/english/index.php
Μπορείς με την αναζήτηση του φόρουμ να διαβάσεις ιστορίες μελών ή να δεις τις πληροφορίες που έχουν γραφτεί για τα μέρη αυτά.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Εγω το καλοκαίρι του 2012 πηγα οργανωμενα αυτο το ταξιδι οδικως(δεν το συνιστω) Βουδαπέστη κατσαμε 2 βραδιες, Πράγα 3 (πήγαμε εκδρομες Δρεσδη, Καρλοβυ Βαρυ) και Βιέννη ουτε μια μέρα (απλα το παλατι ειδαμε). Υπεροχες πολεις Ειδικα η Βουδαπέστη και η Πράγα θα εκπλαγείς! Τωρα αν πας αεροπορικως καντες αντι για 9 7(2 βραδιες Βουδαπεστη- 3 βραδιές και 1 βραδια Βιεννη δε μπορω να βοηθησω με ξενοσοχεια καθως ηταν οργανωμενα και δεν τα επελεξα εγω. Οι μετακινησεις μας ηταν με πουλμαν ,αλλα μας ειπαν οτι η Πραγα εχει πολυ καλο τρενο !Ελπιζω να βοηθησα.

Αν θες κανε και αυτο που σου ειχα πει παραπανω ή κατι παρομοιο (Αμστερνταμ-Βελγιο)
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Ε, οχι και 1 βράδυ Βιέννη! Τι να πρωτοδεί; Αν δε σας φτάνουν οι μέρες, αφήστε τη για άλλο ταξίδι και πάτε μια βόλτα Μπρατισλάβα. Το καλοκαίρι έκανα κάτι παρόμοιο (με αυτοκίνητο) και με 3 διανυκτερεύσεις στην Πράγα είδαμε σχεδόν τα πάντα (χωρίς εκδρομές).
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Ε, οχι και 1 βράδυ Βιέννη! Τι να πρωτοδεί; Αν δε σας φτάνουν οι μέρες, αφήστε τη για άλλο ταξίδι και πάτε μια βόλτα Μπρατισλάβα. Το καλοκαίρι έκανα κάτι παρόμοιο (με αυτοκίνητο) και με 3 διανυκτερεύσεις στην Πράγα είδαμε σχεδόν τα πάντα (χωρίς εκδρομές).
Εγω μια φορά εχω πάει στη Βιέννη και δεν την είδαμε καθολου. Ο βλάκας ο ξεναγός μας καθυστέρησε στο παλάτι και μετα κατσαμε 3 ή 4 ώρες το πολυ. Οποτε η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ιδέα για Βιέννη. Εσυ θα ξέρεις απο την εμπειρία σου και εγω απο τη δικιά μου (αν και για Βιέννη δεν εχω πολυ:p). Εγω πιστέυω πως 2-3 μέρες ειναι καλές! Γι' αυτο και η μια διανυκτέρευση.

Αλήθεια @stgn που θα την πας την κοπελια σου:)??? Εκλεισες για Πράγα Βιέννη Βουδαπέστη???
 

kyriakoss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας,

Είμαι καινούριο μέλος, θα ήθελα πάρα πολύ να με βοηθήσετε μιας και έχετε αρκετές εμπειρίες από ταξίδια, (εγώ δυστυχώς από εξωτερικό καθόλου!) αλλά αποφάσισα να αλλάξει παντελώς αυτό και θέλω να κάνω μαζί με τη κοπέλα μου ένα ταξίδι, μάλλον Ευρώπη (αλλά δεχόμαστε και εναλλακτικούς προορισμούς) μιας και είναι λίγο πιο οικονομικά φαντάζομαι.....

Έχουμε σκοπό να πάμε Απρίλιο μήνα (μάλλον αρχές) και θα ήθελα εσείς που ξέρετε να με βοηθήσετε με προτάσεις για τον προορισμό.

Θα προτιμούσαμε να μην είναι Ιταλία μιας και είναι λίγο πολύ ένας κλασσικός προορισμός που θα θέλαμε να αποφύγουμε σαν πρώτο ταξίδι όσο και αν είναι και το πιο λογικό, αλλά ούτε και Τουρκία,Αίγυπτο,κτλπ γιατί δεν σας κρύβω πως έχω πάρει έναν φόβο με όλα αυτά που συμβαίνουν τη τελευταία περίοδο στο κόσμο που ζούμε!

Θα θέλαμε έναν προορισμό που να προσφέρει όμορφα αξιοθέατα, φύση, μια εναλλακτική εμπειρία καθώς δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ αν θα έχει την απίστευτη νυχτερινή ζωή (βέβαια καλοδεχούμενη και αυτή!),

όσον αφορά το budget ας μην είναι και πολύ οικονομικό, αρκεί να αξίζει την εμπειρία.

Μακάρι να με βοηθήσετε γιατί πραγματικά έχω ψάξει παντού και δεν ξέρω τι να διαλέξω, όσον αφορά αν θα είναι οργανωμένο ή το κλείσουμε μόνοι μας, δεν πιστεύω να δυσκολευτούμε ιδιαίτερα καθώς έχω κάνει αρκετές κρατήσεις-οργανώσεις ταξιδιών διαδικτυακά απλά ήταν για ελληνικούς προορισμούς.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μην σνομπάρεις την Ιταλία επειδή ειναι κοντά,έχει τόση ομορφιά που θα σε μαγέψει. Αλλα τέλος πάντων, η Βουδαπέστη ειναι ενας όμορφος προορισμός και οικονομικός. Αρχιτεκτονική,μνημεία,φυση,τα παραδουναβια χωριά... Πολυ όμορφη πόλη. Αν εχεις κάποιες επιπλέον μέρες,πηγαίνεις και Βιέννη ή Μπρατισλάβα,γενικα εκεί γύρω. Αν θες κατι πιο εναλλακτικό,δεν εχω παει αλλα εχω διαβάσει εδω μεσα πολλά καλα λόγια για την Πολωνία. Επίσης,και η Σκανδιναβια θα μπορούσε να ειναι εμάς άλλος προορισμός αλλα ειναι σχετικά ακριβός.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom