Γενικά Πρώτο ταξίδι Ευρώπη, λίγη βοήθεια

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Έψαξα λίγο για Βερολίνο και φαίνεται καλή περίπτωση.
5-6 μέρες φτάνουν για να το δείς? Εχει νόημα μονοήμερη εξόρμιση σε κάποια άλλη κοντινή πόλη, ή είναι ταλαιπωρία/πολλά έξοδα για εισητήρια? Βασικά υπάρχει σχετικά κοντά κάποια άλλη πόλη που να πρέπει να δείς αν πας Βερολίνο? Τέλος ο καιρός αρχές Απρίλη πως είναι συνήθως? Το κρύο δε με ενοχλεί τόσο όσο η βροχή.

Ευχαριστώ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το Λονδινο ειναι ακριβος προορισμος και νομιζω προκειται για μπατζετ ταξιδι..θα ελεγα Ιταλια η Βουδαπεστη..οχι οτι η Ιταλια ειναι φτηνη αλλα παλευεται πιο ευκολα..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Γενικοτερα μιλωντας,εαν υπαρχει διαθεσιμος χρονος πολυ ενδιαφερουσα ειναι η επισκεψη στη λιμνη Wansee και συγκεκριμενα στη βιλλα οπου οι ναζι αποφασισαν την τελικη "λυση του εβρα ι κου προβληματος".Πολυ προσεγμενο μουσειο-με δωρεαν εισοδο- και πολυ ομορφο φυσικο περιβαλλον.Ειναι και στην ιδια κατευθυνση με το Ποτσδαμ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έψαξα λίγο για Βερολίνο και φαίνεται καλή περίπτωση.
5-6 μέρες φτάνουν για να το δείς? Εχει νόημα μονοήμερη εξόρμιση σε κάποια άλλη κοντινή πόλη, ή είναι ταλαιπωρία/πολλά έξοδα για εισητήρια? Βασικά υπάρχει σχετικά κοντά κάποια άλλη πόλη που να πρέπει να δείς αν πας Βερολίνο? Τέλος ο καιρός αρχές Απρίλη πως είναι συνήθως? Το κρύο δε με ενοχλεί τόσο όσο η βροχή.

Ευχαριστώ.
Το Βερολίνο είναι όντως πολύ οικονομική λύση και κοντά σε αυτά που ζητάτε, χώρια ότι η πόλη τα σπάει.

5 μέρες είναι καλά, ναι. Εγώ δε θα χάλαγα μια μέρα για το Πότσνταμπ, έχει τόσα να δεις το Βερολίνο, αλλά αφού δεν έχετε ξαναπάει Ευρ΄πωη μπορεί και να σας εντυπωσιάσει. Εγώ πάντως δεν έπαθα και την πλάκα μου, θα ήθελα μάλλον να έχω πάει Δρέσδη.

Το αν θα βρέχει ή όχι είναι θέμα τύχης, αλλά γενικά έχει και τόσα μα τόσα να δεις και indoors που δε θα πεθάνεις κιόλας αν βρέξει και μια-δυο μέρες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βερολίνο και από εμένα αδερφέ! Φτηνά, ωραία, ένα τσουβάλι αξιοθέατα, φοβερά ΜΜΜ (για όταν κουράζεστε), αρκετή διασκέδαση, και θα φας πολύ και καλά. Μια χαρά περνάς 5-6 μέρες. Και μιλάνε και Αγγλικά.
Η Δρέσδη (που επίσης αναφέρθηκε) είναι και αυτή φοβερή αν θες για εκδρομή. Δεν είναι και δίπλα, αλλά αξίζει τον κόπο.

Τουρκία έχεις πάει μεν, αλλά η Κωνσταντινούπολη είναι άλλο πράμα! Πανέμορφη πόλη, πολλά αξιοθέατα, όχι βέβαια φτηνή, με σούπερ φαγητό! Μια βδομάδα γεμάτη και πάλι δεν φτάνει!

Επίσης μπορείς να πας Πράγα που και πάμφθηνη είναι και πολύ όμορφη είναι (σαν να είσαι μέσα σε καρτ ποστάλ χωρίς υπερβολή) και η Δρέσδη είναι δίπλα! Χάνει λίγο σε αξιοθέατα σε σχέση με τις άλλες πόλεις, και είναι και μικρότερη.

Ένα άλλο πακετάκι, που το έχω κάνει, είναι Μαδρίτη-Τολέδο-Σεγκόβια. Με τις δύο τελευταίες θα πάθεις πλάκα. Ειδικά Τολέδο. Σε φάση να θες να μείνεις εκεί. Και η πρωτεύουσα όμορφη, με μερικά σημαντικά αξιοθέατα, σε σχετικά φυσιολογικές τιμές τα πράγματα, αλλά όχι για πολύ (3 μέρες ίσως). Εκτός και αν είσαι της ζωγραφικής. Ε τότε θα κάνεις πάρτυ! Αν είσαι και ποδοσφαιρόφιλος δες και ένα ματς. Θα μετανιώσεις για όλα τα λεφτά που έχεις δώσει εδώ....

Α! Και επειδή είπες για Παρίσι. Δεν ξέρω τι φώτος είδες, αλλά είναι τρομερή πόλη. Πρέπει να πας. Ετοιμάσου για ξεπαράδιασμα βέβαια, αλλά όταν θα βλέπεις την θέα από τον Πύργο, ή από το καμπαναριό της Νοτρ Νταμ θα το ξεχάσεις....
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Υπολογίζοντας το περιορισμένο budget και τον αριθμό των ημερών θα συμφωνήσω με τους συμφορουμίτες και θα προτείνω και εγώ Ιταλία (Ρώμη ή Μιλάνο με επισκέψεις στις γύρω πόλεις και λίμνες) ή Βερολίνο.

Λονδίνο,Παρίσι και Βαρκελώνη θα ανεβάσει το τελικό budget σε αεροπορικά και διαμονή εαν μπούν αθροιστικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έυχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας! :)

Προς το παρόν ισχυρότερα "παίζουν" το Βερολίνο, η Βουδαπέστη και η Πράγα, με Ιταλία και Ισπανία να ακολουθούν.
Που θα πας την κοπελα 1ο ταξιδι στο εξωτερικο? Να πιειτε μπυρες στο Βερολινο, να φατε σουπες στη Βουδα? Να βαρεθειτε στην Πραγα 6 μερες? Με τους φιλους σου πηγαινε οπου θες, με την κοπελα σου ξεκινα στα σιγουρα. Παρτη στη Ρωμη να μαγευτειτε, να αγαπηθειτε με κλαση.
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Που θα πας την κοπελα 1ο ταξιδι στο εξωτερικο? Να πιειτε μπυρες στο Βερολινο, να φατε σουπες στη Βουδα? Να βαρεθειτε στην Πραγα 6 μερες? Με τους φιλους σου πηγαινε οπου θες, με την κοπελα σου ξεκινα στα σιγουρα. Παρτη στη Ρωμη να μαγευτειτε, να αγαπηθειτε με κλαση.
Η αλήθεια είναι πως στην Σμύρνη που ήταν το 1ο ταξίδι που πήγαμε μαζί εξωτερικό ήταν σαφώς λιγότερο ρομαντικά, και γενικότερα δεν θα έλεγα πως είμαστε αυτού του στυλ (ροματζάδα, αγαπούλες, κτλ). Καλώς ή κακώς δεν είμαστε 18... (ή μπορεί έτσι να το βλέπω εγώ τεσπά, και να κάνω λάθος)

Για την ακρίβεια η πρώτη προτεραιότητα είναι να ανοίξει λίγο το μάτι και να δούμε μέρη/μνημεία/αρχιτεκτονική/μουσεία και γενικότερα αξιοθέατα, πόλεις και ατμόσφαιρα όσο το δυνατόν διαφορετικά και ξένα ως προς εμάς και την καθημερινότητά μας εδώ. Οπότε η νυχτερινή ζωή και η διασκέδαση είναι ευπρόσδεκτες μεν αλλά δεν είναι και ο πιο κρίσιμος παράγοντας.

Σχετικά με Πράγα και Βουδαπέστη (ή και Βιέννη -βρήκα ένα θέμα ενός παιδιού που γύρισε και τις 3 σε 7-8 μέρες, πολύ καλό!-) απ'οτι κατάλαβα καλύτερα θα ήταν συνδυαστική εκδρομή αν μιλάμε για αυτές τις 2 πόλεις, δλδ 3 μέρες στην καθε μία ή 2 Πράγα κ 3 Βουδαπέστη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom