Τουρκία Πρώτο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Χαλάρωσε, βολέψου στο ξενοδοχείο και βγες μια βόλτα να παρεις τα σημάδια σου στη γύρω περιοχή ώστε να ξέρεις πού να κινηθείς την επόμενη. Εγώ, αν δεν είχα ξαναεπισκεφθεί την Πόλη, θα κατέβαινα την πρώτη μέρα σιγά-σιγά προς τη γέφυρα του Γαλατά, ίσως να περνούσα και από την Αιγυπτιακή αγορά για μια μυρωδιά, και θα έπαιρνα το απόγευμα το καραβάκι για Καντίκιοϊ και πίσω, ώστε να απολαύσω τη θέα και να 'σταμπάρω' τα αξιοθέατα που θα δω τις επόμενες μέρες.[/QU
Σε ευχαριστώ πολύ, όντως είναι η πρώτη μου φορά στην Κωνσταντινούπολη!!!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ όντως είναι η πρώτη μου φορά στην Κωνσταντινούπολη!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Εφόσον θέλεις να επισκεφτείς τα μουσεία που περιλαμβάνονται εννοείται ότι αξίζει και μόνο για το λόγο που σε βγάζει από τις -περισσότερες- ουρές...
Πρόσεξε μόνο τη μέρα που θα την εκδώσεις από πού θα τη βγάλεις, προτίμησε καλύτερα ένα μικρότερο μουσείο από αυτά που την εκδίδουν -ίσως και κάποιο που δε θα έμπαινες καν στον κόπο να επισκεφτείς αλλιώς-, μόνο και μόνο για να γλυτώσεις την ουρά κατά την έκδοση...
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Εγώ δεν θά'μπαινα στον κόπο.. Αφού θα μένεις στο σουλταναχμετ, πετάξου μέχρι το μουσείο ψηφιδωτών που είναι σε κεντρικό σημείο ή το μουσείο ισλαμικής τεχνης στον Ιππόδρομο και βγάλε την από εκεί...
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
έγινε, σε ευχαριστώ πολύ..

Παιδια πως βγαζω την κάρτα instabulcard για τα ΜΜΜ;;;ισχύει και για τα καραβακια;;;
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Πας στο μηχανήμα, πληρώνεις το πόσο, και βγάζεις την κάρτα
Ναι
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Παιδιά φεύγω για Κωνσταντινούπολη Δευτέρα για 5 ημέρες, έχω κατασταλάξει ποια μέρη θέλω να δω άλλα λόγω πίεσης χρόνου δε μπορώ να δω γεωγραφικά ποια με συμφέρει να δω μαζί κάθε μέρα,,,μπορείτε να με βοηθήσετε;;;αυτά που θέλω να δω είναι:
1. Αρχαιολογικό Μουσείο Κωνσταντινούπολης
2. Μπλε Τζαμι
3, Σουλειμανιγιέ Τζαμι
4. Οικουμενικό Πατριαρχείο
5. Πατριαρχική μεγάλη του γένους σχολή
6. Τοπ Καπι
7. Ντολμαχαντσε
8. Αγια Σοφιά
9. Μονή της Χωρας
10. Βασιλική Κινστέρνα
11. Παζάρια
12. Πριγκιποννήσια ή βαρκάδα στο Βόσπορο
13. Πύργος Γαλατά- Ταξίμ

Να σημειώσω ότι φτάνω Δευτέρα μεσημέρι και και θα μένω στην περιοχή Σουλταναχμετ

Υ.Γ.: Είναι η πρώτη μου φορά στην Κωνσταντινούπολη...οποιεσδήποτε διορθώσεις εννοείται δεκτές..σας ευχαριστώ προκαταβολικά
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπλε τζάμι- Αγία Σοφία και κινστερνα είναι δίπλα το ενα στο άλλο απλά η Αγία Σοφία έχει μεγάλη ουρα συνήθως ....Σχετικά κοντά και το τοπ καπι αλλά κ αυτο με ουρα θα είναι σκοτωμα όλα αυτά μαζι..επίσης δίπλα στο τοπ καπι κ το μουσείο...
Πατριαρχειο και μεγάλη του γένους σχολη είναι δίπλα....
Όταν θα πας στις αγορές βάλε μαζί κ το σουλειμαν....
Όταν θα πας ταξίμ κ γαλατα μπορείς να πάρεις κ πλοίο της γραμμής να περάσεις απέναντι στο ασιατικό κομμάτι κ να κάνεις έτσι την βόλτα ...
Μόνη κ ντολμα δεν είναι κοντά σε κάποιο άλλο πρέπει να πας μόνο για αυτά εκεί....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom