ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευαγγελία μου κι εγώ κόλλησα λίγο όταν το είδα, αλλά νομίζω ότι η Ειρήνη το βάζει εντός εισαγωγικών γιατί, κακά τα ψέμματα, και εκτός εισαγωγικών προσβλητικό θα ήταν (δε λέμε οι μαύροι, οι κίτρινοι κοκ- αφήνω δε το απαράδεκτο ΕΓΧΡΩΜΟΙ). Οπότε αντί να χρησιμοποιήσει το Αφροαμερικανοί (ή οτιδήποτε άλλο είναι politically correct αυτές τις μέρες) βάζει το συνηθέστερα χρησιμοποιούμενο, έστω και λάθος.
Εδω υπαρχει καθαρα θεμα διαχωρισμου και χωρις τα εισαγωγικα, λεγοντας οτι οι "μαυροι" ηταν πολυ εξυπηρετικοι και σκιστηκαν κτλ.. Τι σημαινει αυτο?? Οτι οι "μαυροι" γενικα ειναι αγενεις,οι "λευκοι" ευγενεις ? Απο που προκυπτει αυτο? Η ευγενεια ειναι προσον το οποιο καλλιεργειται ,δεν ειναι χαρακτηριστικο φυλης.
Σε παρακαλω δε θελω να το συνεχισω γιατι πραγματικα συγχιζομαι. Αυτο δεν σημαινει οτι επιτιθεμαι στην Ειρηνη, αλλα στη γενικοτερη φιλοσοφια.. Finito
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχα..Ναι καταλαβαίνω τι λες! Το finito μου το πετάς για να τονίσεις ότι φεύγεις Βενετία..τρισκατάρατη (μτφ.έχω πρασινήσει από ζήλια)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Χαχα..Ναι καταλαβαίνω τι λες! Το finito μου το πετάς για να τονίσεις ότι φεύγεις Βενετία..τρισκατάρατη (μτφ.έχω πρασινήσει από ζήλια)
Μπα στον εαυτο μου το λεω μπας και σταματησει να σκεφτεται φιλελευθερα:bleh::bleh:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.296
Likes
1.394
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Χωρις να θελω να το συνεχισω αλλα ρε παιδια, ακομα και τωρα, δεν βρισκω λεξη σωστη! Το εγχρωμοι δεν μου αρεσει καθολου, το θεωρω πολυ χειροτερο, το νεγρος και το αφρο αμερικανος μου κανει σε αφρικη μερια και δεν μου κολλαει, στα σοβαρα πειτε μου μια "σωστη" λεξη, (καταλαβαινω οτι και το μαυρος δεν ειναι σωστη... - ξανατονιζω ομως οτι δεν γραφτηκε υποτιμητικα, ή θελοντας να διαχωρισω καποιους.... ) . Θελησα να ξεχωρισω τους πιο "πανω μανχατιανους " με τους πιο κατω, που ειναι και τουριστες ή απο οποιοδηποτε μερος της γης... Τους χαρλεμ τους ενιωσα πιο ντοπιους.... (δεν ξερω αν κανω λαθος). Εννοειται οτι ολοι ειμαστε ισοι, δεν εγραψα ποτε κατι αντιθετο....

Στα περισσότερα εστιατόρια οι σερβιτόρες-οι δεν δουλεύουν με μισθό και το φιλοδώρημα θεωρείται μέρος της τιμής του φαγητού. Για αυτό το λόγο οι υπολογισμοί στο κόστος θα πρέπει να γίνονται συμπεριλαμβανομενου και αυτού. Γενικά μπορεις να αφησεις ότι θέλεις αλλά οχι κατω απο το 10 τοις εκατό του λογαριασμού στη χειρότερη περίπτωση.
Αυτο ηξερα κι εγω και ηταν παραπανω απο 10%, αυτη ηθελε 15%. Για να μην ξαναπαρεξηγηθω, να διευκρινησω οτι δεν το κανω θεμα για το 1 δολαριο, απλα για να ξερεουν και αλλοι το λεω, μερικες φορες το γραφει η αποδειξη το ελαχιστο τιπ που αφηνεις! Εμεις ειδαμε στα γρηγορα το συνολο και δεν καθησαμε να τη διαβασουμε αναλυτικα....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γενικά μπορεις να αφησεις ότι θέλεις αλλά οχι κατω απο το 10 τοις εκατό του λογαριασμού στη χειρότερη περίπτωση.
η χειρότερη περίπτωση ποια είναι? όταν είσαι δυσαρεστημένος αφήνεις ακριβώς 0. κι αν τα έχουν βάλει στο λογαριασμό ζητάς νομιμότατα να στα βγάλουν.
 
  • Like
Reactions: GTS
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
η χειρότερη περίπτωση ποια είναι? όταν είσαι δυσαρεστημένος αφήνεις ακριβώς 0. κι αν τα έχουν βάλει στο λογαριασμό ζητάς νομιμότατα να στα βγάλουν.
Για πες μας λοιπόν σε ποιο εστιατόριο εμεινες δυσαρεστημένος για πες μας ; Και πως εγινε η φάση ;
Εγώ απογοητευθηκα με το Carnegie Deli και δεν άφησα τιπ
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Γεια σας και απο μενα.
Θα παω και εγω Ιουλιο 9 μερες για ΝΥ με σκοπο να δω οσα ποιο πολλα αξιοθεατα -Μουσεια-Κτιρια γίνετε και οχι τοσο για shopping. Διαπυστωα οτι οι εισόδοι γενικα ειναι τσιμπημένοι. Βρήκα για τετοια New York CityPASS? | Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $146.00 value! , New York Pass  . Τι λέτε ? Μπορεις με αυτα να κανεις και τις μετακινήσεις σε αυτα?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.296
Likes
1.394
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εχει γραφτει και σε αλλα τοπικ, οτι πολλα απο τα μουσεια τους ειναι με δωρεα, εστω και ενα δολαριο... Ας πουμε στο μετροπολιταν δεν χρειαζεται να δοσεις την κανονικη προτεινομενη τιμη που ειναι 20 δολαρια.... Δωρεα εχει και το φυσικης ιστοριας αλλα αν θες να δεις το show με τη δημιουργια της γης, πληρωνεις κανονικα 12 δολαρια το ατομο. Εμεις δεν βγαλαμε γιατι κριναμε οτι δεν μας συμφερει. Εσυ, υπολογισε την τιμη απο τα αξιοθεατα 1-1 και μετα δες αν σε συμφερει ή οχι...
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε με προτεινομενη τιμη 20 δολ. Δηλαδη ο καθενας δινει οσα θελει?Σε ρωτανε δηλαδη? Αν ειναι ετσι πιο κοροιδο τοτε θα δωσει 20 $?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε με προτεινομενη τιμη 20 δολ. Δηλαδη ο καθενας δινει οσα θελει?Σε ρωτανε δηλαδη? Αν ειναι ετσι πιο κοροιδο τοτε θα δωσει 20 $?
Δεν σε ρωτανε απλα οταν πας στο ταμειο λες donation δηλ οτι κανεις δωρεα , δινεις 1δολ και μπαινεις.Ισως πολλοι να μην το γνωριζουν γιατι δεν το διαφημιζουν κιολας!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.296
Likes
1.394
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Πολλοι δεν το ξερουν και απλα βλεπουν να γραφει 20$ και τα δινουν. Δεν προσεχουν ομως οτι γραφει διπλα με μικρα γραμματα suggested price. Παντως εμας και οι 3 μπροστινοι μας 1$ δώσανε ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.748
Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε με προτεινομενη τιμη 20 δολ. Δηλαδη ο καθενας δινει οσα θελει?Σε ρωτανε δηλαδη? Αν ειναι ετσι πιο κοροιδο τοτε θα δωσει 20 $?
Μόνο κορόιδο δεν είσαι αν δώσεις ψίχουλα για κάτι που καταφανώς αξίζει.
Το θέμα είναι ποιος γύφτουλας δε θα τα δώσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom