ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.723
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει μειωθεί πολύ η εγκληματικότητα γενικώς. Ειδικά για το precinct που θα πας, η βελτίωση είναι εντυπωσιακή. Οπότε μη δεις τίποτε στατιστικές από το '90 και το '95 και φρικάρεις, δες εδώ τους επίσημους αριθμούς και θα καταλάβεις:
http://www.nyc.gov/html/nypd/downloads/pdf/crime_statistics/cs030pct.pdf

Απλά μη νομίζετε ότι είστε και σε καμιά άνετη γειτονιά, χαμογελάτε στους ντόπιους, βγάζετε φωτογραφίες και περπατάτε στα στενάκια μετά τη δύση του ηλίου μόνοι σας. Αν έχετε συναίθηση -που μάλλον έχετε- νομίζω πως είστε μια χαρά. Ε, αν πληρώσετε κι ένα ταξάκι παραπάνω, χαλάλι του. Οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές, ειδικά αν μάθετε να ξεχωρίζετε το ποια τραίνα κάνουν όλες τις στάσεις και ποια είναι σε στιλ εξπρές.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
έχω όπως είπα άγνοια κινδύνου αλλα ξέρω οτι δεν πάω και στον παραδεισο. Εννοείται τα μάτια μας 14! Αρα κατοχυρώνεται σαν περιοχή...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακριβως ετσι σκεφτηκα κι εγω! Δε μπορουσα ετσι κι αλλιως λογω budget να μεινω πιο κεντρικα γιατι ανεβαινει πολυ περισσοτερο η τιμη. Αλλα οταν ειδα και πολυ καλη τιμη και αυτο το υπεροχο σπιτι-πανδοχειο ξετρελλαθηκα. Και απο οτι διαβασα εχει ανεβει πολυ η περιοχη και δεν ειναι το χάλι του χαρλεμ γιτι ειναι καπως καλυτερη περιοχη. Γι αυτο και ειναι γεματη τετοια κλασσικα κτιρια οπως αυτο που εκλεισα. Δεν πιστευω να γινει και κατι..εχω αγνοια κινδυνου! :)
Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι λένε... Το αυθεντικό σπίτι-πανδοχείο φαίνεται μάλλον να φέρνει πιο πολύ σε αυθεντικό (?) σπίτι-ερείπιο....

Το περιορισμένο budget το σέβομαι, αλλά το να μένεις τόσο μακριά και σε τέτοια περιοχή είναι πρόβλημα (π.χ. στην επιστροφή το βράδυ μετά από έξοδο ή από θέατρο ή απλά από βραδινή βόλτα....). Μην καταλήξεις ότι γλυτώσεις από το κατάλυμα να τα δίνεις σε ταξί....
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Τι να πω..μπορει και να ειναι ετσι..το budget ομως δεν επετρεπε παραπανω για διαμονη!! :) Οσο για το σπιτι ερειπιο εννοεις οτι έχεις δει το συγκεκριμενο και το λες, ή μιλάς γενικα για αυτού του τύπου τα "πανδοχεία-σπιτια";
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
Γεια σας, θα ηθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοηθεια, περασαμε τελεια, μολις τωρα γυρισαμε, γιατι καθησαμε και 2 μερες Αθηνα που ειχαμε κατι δουλιτσες! Περασαμε πολυ ωραια και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι! Ειδαμε και το lion king και ηταν πολυ ωραια παρασταση. Και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια!
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Γεια σας, θα ηθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοηθεια, περασαμε τελεια, μολις τωρα γυρισαμε, γιατι καθησαμε και 2 μερες Αθηνα που ειχαμε κατι δουλιτσες! Περασαμε πολυ ωραια και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι! Ειδαμε και το lion king και ηταν πολυ ωραια παρασταση. Και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια!
Αναμενόμενο να περάσετε πολύ ωραία.
Αναμένουμε τώρα και το trip report σας.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Γεια σας, θα ηθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοηθεια, περασαμε τελεια, μολις τωρα γυρισαμε, γιατι καθησαμε και 2 μερες Αθηνα που ειχαμε κατι δουλιτσες! Περασαμε πολυ ωραια και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι! Ειδαμε και το lion king και ηταν πολυ ωραια παρασταση. Και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια!
!!! Γυρισατε κιολας? Καλε ποτε περασαν οι μερες? Χαιρομαι που περασατε καλα, αντε και στο επομενο με το καλο. Βρε Kate τελικά πηγατε στο Century 21 ?
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
Γυρισαμε, ειδικα οταν εχεις καιπαιδακι δεν φευγεις πολλες μερες.... Πηγαμε century 21 και ηταν γεματο Ελληνες! Ειχε καλές τιμές! Πηρε και γαμπριατικο μπος κουστουμε και αλλα πράγματα! Δίκιο ειχατε! Πολυ καλο! Γενικα με βοηθησαν πολύ οι περιγραφές σας και οι οδηγίες σας! (Νυφικα ειδα στο μεισις αλλα δεν μου γεμισε το ματι, οποτε το αφησα!):bleh:
Γενικα συνάντησα αρκετους Ελληνες! Και η πλακα ηταν οτι τα εισιτηρια ειχαν απο 400 μεχρι 750 ευρω διαφορα.... Ευτυχως ημασταν απο τους τυχερους!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Περιμένουμε ταξιδιωτική ιστορία. :)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kαλως ορισατε λοιπον. Θελουμε περισσοτερες λεπτομερειες...
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
φυσικα η παρεμβαση της ευαγγελιας για το ξενοδοχειο ηταν κορυφαια! Πολυ καλη η προταση σου! Πολυ καλο ξενοδοχειο! Μπραβο κοπελα μου για το γουστο σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.379
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom