ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
φυσικα η παρεμβαση της ευαγγελιας για το ξενοδοχειο ηταν κορυφαια! Πολυ καλη η προταση σου! Πολυ καλο ξενοδοχειο! Μπραβο κοπελα μου για το γουστο σου!
Προσοχή γιατί δεν είναι όλα τα δωμάτια εξ' ίσου καλά. Προτιμήστε superior room (που σε κάποιες μηχανές κράτησης βγαίνουν και φτηνότερα από τα απλά). Μην περιμένετε χλιδές, ένα απλό ξενοδοχείο είναι, με άποψη.
Περισσότερες λεπτομέρειες μετά τον Ιούλιο που θα μείνω στο ξενοδοχείο για δεύτερη φορά...
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
Νομιζω οτι το σημαντικοτερο πραγμα οταν δεν σου αρεσει ενα ξενοδοχειο ειναι να το πεις στη ρεσεψιον και να απαιτησεις να σου αλλαξουν δωματιο αμεσως, ή το πολυ πολύ το επομενο βραδυ (αν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα).... Καταλαβαινει κανεις οτι δεν μιλαμε για χλιδες, αλλα για ενα βασικο ξενοδοχειο πολυ καλη τοποθεσια, καθαρο... Σιγουρα αν καποιος διαθεσει 200 ευρω τη βραδια θα βρει πολυ καλυτερα-πολυτελη δωματια! Γι αυτον ομως που το θελει για εναν υπνο, να ειναι καθαρο και να εχει καλη εξυπηρετηση απο τη ρεσεψιον, ειναι αρκετα καλο. Εχει και δωρεαν ιντερνετ, και σου κρατανε και με ασφαλεια τα πραγματα απο το check out μεχρι την πτηση σου(σημαντικο, γιατι αλλες φορες ειχαμε αναγκαστει να τα αφησουμε σε ενα χωρο που οποιος ηθελε επαιρνε οτιδηποτε.... ).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομιζω οτι το σημαντικοτερο πραγμα οταν δεν σου αρεσει ενα ξενοδοχειο ειναι να το πεις στη ρεσεψιον και να απαιτησεις να σου αλλαξουν δωματιο αμεσως, ή το πολυ πολύ το επομενο βραδυ (αν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα).... Καταλαβαινει κανεις οτι δεν μιλαμε για χλιδες, αλλα για ενα βασικο ξενοδοχειο πολυ καλη τοποθεσια, καθαρο... Σιγουρα αν καποιος διαθεσει 200 ευρω τη βραδια θα βρει πολυ καλυτερα-πολυτελη δωματια! Γι αυτον ομως που το θελει για εναν υπνο, να ειναι καθαρο και να εχει καλη εξυπηρετηση απο τη ρεσεψιον, ειναι αρκετα καλο. Εχει και δωρεαν ιντερνετ, και σου κρατανε και με ασφαλεια τα πραγματα απο το check out μεχρι την πτηση σου(σημαντικο, γιατι αλλες φορες ειχαμε αναγκαστει να τα αφησουμε σε ενα χωρο που οποιος ηθελε επαιρνε οτιδηποτε.... ).
Μερικές φορές απορώ: Κινέζικα τα γράφω? Από που κατάλαβες και λες "οταν δεν σου αρεσει ενα ξενοδοχειο"... Από το ότι θα πάω να ΞΑΝΑμείνω εκεί τον Ιούλιο μήπως?
Αντικειμενικά, όταν μπορείς να βρείς superior δωμάτιο σε ίδια ή σε ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ τιμή από το απλό δωμάτιο, δεν υπάρχει λόγος να προτιμήσεις το απλό, και ειδικά στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο όπου η διαφορά είναι σημαντική.
Κατά τα άλλα, καμιά reception δε σου αλλάζει δωμάτιο σε άλλο ανώτερης κατηγορίας, επειδή απλά δε σου αρέσει... Αν ήταν έτσι, θα μέναμε πάντα σε σουίτες!
Όσο για το δωρεάν internet, είναι standard παροχή παντού στην πόλη, ενώ το "σου κρατανε και με ασφαλεια τα πραγματα απο το check out μεχρι την πτηση σου" δεν έχω δεί ούτε ένα (μα ένα) ξενοδοχείο οπουδήποτε στον κόσμο που να μην το κάνει (και πίστεψέ με, έχω μείνει σε εκατοντάδες). Άλλα πράγματα είναι τα καλά στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σιγουρα αν καποιος διαθεσει 200 ευρω τη βραδια θα βρει πολυ καλυτερα-πολυτελη δωματια! Γι αυτον ομως που το θελει για εναν υπνο, να ειναι καθαρο και να εχει καλη εξυπηρετηση απο τη ρεσεψιον, ειναι αρκετα καλο. Εχει και δωρεαν ιντερνετ, και σου κρατανε και με ασφαλεια τα πραγματα απο το check out μεχρι την πτηση σου(σημαντικο, γιατι αλλες φορες ειχαμε αναγκαστει να τα αφησουμε σε ενα χωρο που οποιος ηθελε επαιρνε οτιδηποτε.... ).
Δεν είμαι και τόσο βεβαιος ότι στη ΝΥ αν δώσεις 200? το βράδυ θα μείνεις σε πολυτελή δωμάτια... από 300? το λιγότερο και αν...

Για τα άλλα με κάλυψε ο μέγιστος... δωρεάν internet έχει σχεδόν παντού στην πόλη, μέρος για να αφήσεις με ασφάλεια τα πράγματα σου έχει σε όλα τα ξενοδοχεία του κόσμου και αν δεν σου αρέσει το δωμάτιο ποτέ και πουθενά δεν σου κάνουν αλλαγή σε καλύτερο δωρεάν...
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
καλα βρε παιδια... Οτι και να πω πεφτετε πανω να με φατε; οκ, μη σας χαλαω και την παρεα.... Ευχαριστω παντως οσους με βοηθησαν....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
για πες μας νεα απο το Gotham city Kate !!
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
Ολα πολυ καλα... Και αρκετοι Ελληνες εκει μαλιστα! Ο καιρος επισης καλος!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν είμαι και τόσο βεβαιος ότι στη ΝΥ αν δώσεις 200? το βράδυ θα μείνεις σε πολυτελή δωμάτια... από 300? το λιγότερο και αν...

Για τα άλλα με κάλυψε ο μέγιστος... δωρεάν internet έχει σχεδόν παντού στην πόλη, μέρος για να αφήσεις με ασφάλεια τα πράγματα σου έχει σε όλα τα ξενοδοχεία του κόσμου και αν δεν σου αρέσει το δωμάτιο ποτέ και πουθενά δεν σου κάνουν αλλαγή σε καλύτερο δωρεάν...
Oταν πηγαμε στη Ν.Υ μεναμε στο Ηilton στην Anenue of the Americas και πληρωναμε 15ε την ημερα για ιντερνετ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι, γιατί πέσατε να τη φάτε; Καλά κάνει και το αναφέρει ότι έχει δωρεάν ίντερνετ και ασφαλές μέρος για τις βαλίτσες. Σαφέστατα ΔΕΝ υπάρχει αυτή η πολυτέλεια σε ΟΛΑ τα ξενοδοχεία του κόσμου. Φανταστείτε ότι δεν έχω ταξιδέψει όσο εσείς και πάλι έχω τύχει τουλάχιστον πέντε ξενοδοχεία που να κρατάνε τις βαλίτσες σου χύμα παραδίπλα από τη ρεσεψιόν.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ναι, γιατί πέσατε να τη φάτε; Καλά κάνει και το αναφέρει ότι έχει δωρεάν ίντερνετ και ασφαλές μέρος για τις βαλίτσες. Σαφέστατα ΔΕΝ υπάρχει αυτή η πολυτέλεια σε ΟΛΑ τα ξενοδοχεία του κόσμου. Φανταστείτε ότι δεν έχω ταξιδέψει όσο εσείς και πάλι έχω τύχει τουλάχιστον πέντε ξενοδοχεία που να κρατάνε τις βαλίτσες σου χύμα παραδίπλα από τη ρεσεψιόν.
Και σε μας εχει τυχει αυτο μερικες φορες. Τις παρατανε διπλα στη ρεσεψιον και μαλιστα σε καλα ξενοδοχεια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Oταν πηγαμε στη Ν.Υ μεναμε στο Ηilton στην Anenue of the Americas και πληρωναμε 15ε την ημερα για ιντερνετ.
Κι'εγώ σε όσα ξενοδοχεία έχω μείνει στο Μανχάταν ζητάνε πληρωμή για το wi-fi στο δωμάτιο. Συνήθως βέβαια έχουν free στο λόμπι, αλλά τι να το κάνεις αυτό :D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κι'εγώ σε όσα ξενοδοχεία έχω μείνει στο Μανχάταν ζητάνε πληρωμή για το wi-fi στο δωμάτιο. Συνήθως βέβαια έχουν free στο λόμπι, αλλά τι να το κάνεις αυτό :D
Παντως ειναι ευχαριστη εκπληξη το οτι Gershwin εβαλε free wifi στα δωματια. Το καλοκαιρι που εμεινα εκει δεν παρειχε τετοια υπηρεσια.
Αν καποιος ηθελε προσβαση στο ιντερνετ κατεβαινε κατω στο Birch coffee (εχουν κοινη εισοδο ) οπου μαζι με την αγορα του καφε η οποιουδηποτε αλλου προιοντος επαιρνε ενα χαρτακι με κωδικο προσβασης διαρκειας μιας ωρας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.379
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom