ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα. Να κάνω κι εγω μια ερώτηση για Νέα Υόρκη; Εννοείται πως θέλω πολύ να παω, αλλά για να μπορέσει απο μακρινό σχέδιο να γίνει πιο κοντινό πρέπει να πείσω τον κύκλο μου πως δεν είναι τόσο ακριβό ταξίδι όσο πιστεύουν. Θα με βοηθήσετε;;;; :))))) Πες πως βρίσκω φθηνά εισιτήρια, πετυχαίνω και κανένα σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο, χωρίς βέβαια να έχω αυταπάτες για τις εκεί τιμές... από εκεί και πέρα όμως τι γίνεται; Πχ η μεταφορά απο και προς αεροδρόμιο περίπου πόσο βγαίνει; Η είσοδος σε διάφορα αξιοθέατα πόσο περίπου είναι; Διάβασα και τις 34 σελίδες και πολλά άλλα που έχετε γράψει και αφορούν τον συγκεκριμένο προορισμό οπότε σχημάτισα μια εντύπωση, αλλά εσείς ως έμπειροι πόσα χρήματα πιστεύετε πως θα χρειαστεί ενα άτομο για 9-10 μέρες; Δεν θέλω να σας ζορίσω, ούτε να σας βάλω να ψάξετε να μου πείτε συγκεκριμένα πράγματα. Μια γενική εικόνα θέλω που να μπορώ να την μεταφέρω στην παρέα μου μπας και τους πείσω να πάμε με την πρώτη ευκαιρία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mα ποιός σου είπε ότι η ΝΥC δεν είναι ακριβό ταξίδι? Και τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια αλλά και τα εισιτηρία αν δεν βρεις προσφορά, είναι ακριβά... παιδιά μην παραμυθιαζόσαστε ότι ένα ταξίδι στην NYC είναι φτηνό...
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
traveller ενα ταξίδι στη NYC δεν είναι όντως φθηνή υπόθεση, αλλά έχω ακούσει και κατά καιρούς απο ανθρώπους που δεν έχουν ταξιδέψει πολύ στη ζωη τους, και δεν έχουν εμπειρια, οτι εισητήριο κάτω απο 2.000 για NYC δε βρίσκεις και γενικότερα οτι είναι ενας απιαστος προορισμος! ειναι μεν ακριβή αλλά όχι και ενα απλησίαστο ταξίδι...
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Με πρόχειρους υπολογισμούς... 9-10 μέρες = 1400-1800€ ξενοδοχείο (δίκλινο, εποχής και θέσης εξαρτώμενα) άρα 700-900 / άτομο. Αεροπορικό από 500-1000€ (προσφορές, όχι προσφορές, εταιρία, κλπ κλπ) μέσος όρος 700€, άρα ξεκινάμε με 1500€ τα βασικά. Η εβδομαδιαία κάρτα του μετρό κοστίζει 27$ (περίπου 25€), μεταφορες από/ προς αεροδρόμιο ανάλογα με το μέσο, αλλα 50$ στο άτομο συνολικά. Τα μουσεία αξιοθέατα ΔΕΝ είναι φτηνά, οπότε να βάλουμε 12$ μέση τιμή για τα βασικά (ΜοΜΑ, liberty Island, Φυσικής Ιστορίας, Gugenheim, MET) άλλα 60$, βάλε και κάποιο έξτρα φτάσαμε 100. Αρα μεχρι τώρα έχουμε 1600-1700 για μεταβαση, διαμονη, μετακινήσεις και αξιοθέατα. Σε 10 μερες δε θα φας και άλλα 400-500 σε φαγητό (εκτός κι ατρως μόνο hot dogs των 2$, βάλε και τ' απαραίτητα ψώνια, 2500€/άτομο για 10 μέρες στην καλύτερη...

Και τις 2 φορές που πήγα, κοντά στο 2000ρο μου έφυγε.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Έκανα μια αναζήτηση πρόχειρη για το καλοκαίρι.
10 με 30 Ιουλίου.
Το πιο οικονομικό είναι στα 800 με Turkish.
Σίγουρα υπάρχουν πιο καλές τιμές τις οποίες θα τις πετύχει κανείς με καμιά προσφορά.
Πριν 3 χρόνια είχα δώσει 700 ευρώ για Νέα Υόρκη με το εισιτήριο να το κλείνω 3 εβδομάδες πριν.

Μου κόστισε το ταξίδι κοντά στα 1500 για 9 μέρες.

Υ.Γ ξενοδοχείο δεν πλήρωσα. ήμουν φιλοξενούμενος.
 

Marben

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική, Φιτζι
Εγω πήγα Νεα Υόρκη και Ουάσιγκτον πριν 2 χρονια.... Εκτοτε ακόμα αναρωτιέμαι που ξόδεψα τόσα χρήματα! Θεωρώ ότι ειναι το πιο ακριβό ταξίδι που εχω κανει με διαφορα απο τα αλλα. Μείναμε 10 μέρες και το πιο ακριβό θεωρώ ότι ήταν το φαγητό αφού έπρεπε να δώσεις και το 20-30 τοις εκατό του λογαριασμού σου σε φιλοδωρημα συν και κάτι άλλους φόρους. Ακριβο επίσης αλλα σίγουρα άξιζε ήταν το μιουζικαλ που είδαμε στο broadway, μπορείς αν σε ενδιαφέρει να κλείσεις τα εισιτήρια απο το TKT booth την ημέρα της παράστασης και να γλυτωσεις κάποια δολάρια! Εισιτήρια και ξενοδοχείο κλείσαμε απο ταξιδιωτικό γραφείο και δεν το μετανιωσαμε αλλα ήταν χωρίς πρωινό αν ήθελες πρωινο τότε πληρωνες 30€ το άτομο!! Ειναι σίγουρα ακριβο ταξίδι να είσαι προετοιμασμένος για να μην βρεθείς ...να πλενεις πιάτα σε κανένα ελληνικό εστιατόριο...
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το ξέρω πως είναι ακριβό ταξίδι traveller, δεν έχω αυταπάτες και καλά κάνεις και με προσγειώνεις κι άλλο, αλλά όπως είπε ο alex ίσως δεν είναι τόσο άπιαστο όπως το φανταζόμαστε. Αυτό δηλαδή ελπίζω... Έχοντας επίγνωση του πόσο θα μου κοστίσουν τα εισιτήρια και το ξενοδοχείο , για τα οποία θα μπορώ να δώσω συγκεκριμένο κοστος στην παρέα μου, ήθελα την άποψη σας στο πόσα περίπου θα φάμε εκεί. Υπ'οψιν ,δεν καιγόμαστε για ψώνια, ούτε καλά εστιατόρια. Μακάρι δηλαδή να μπορούσα να τους υποσχεθώ πως δεν θα δίνουμε πάνω απο 50-60 ευρώ την ημέρα για ο,τι κάνουμε, αλλά χλωμό ε; Μέχρι και δώρο εισιτήρια σε αγώνα NBA τους έχω τάξει για να τους δελεάσω αλλά τίποτα!!! :p
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έκανα μια αναζήτηση πρόχειρη για το καλοκαίρι.
10 με 30 Ιουλίου.
Το πιο οικονομικό είναι στα 800 με Turkish.
Σίγουρα υπάρχουν πιο καλές τιμές τις οποίες θα τις πετύχει κανείς με καμιά προσφορά.
Πριν 3 χρόνια είχα δώσει 700 ευρώ για Νέα Υόρκη με το εισιτήριο να το κλείνω 3 εβδομάδες πριν.

Μου κόστισε το ταξίδι κοντά στα 1500 για 9 μέρες.

Υ.Γ ξενοδοχείο δεν πλήρωσα. ήμουν φιλοξενούμενος.
1500 μαζί με τα αεροπορικά;
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Με πρόχειρους υπολογισμούς... 9-10 μέρες = 1400-1800€ ξενοδοχείο (δίκλινο, εποχής και θέσης εξαρτώμενα) άρα 700-900 / άτομο. Αεροπορικό από 500-1000€ (προσφορές, όχι προσφορές, εταιρία, κλπ κλπ) μέσος όρος 700€, άρα ξεκινάμε με 1500€ τα βασικά. Η εβδομαδιαία κάρτα του μετρό κοστίζει 27$ (περίπου 25€), μεταφορες από/ προς αεροδρόμιο ανάλογα με το μέσο, αλλα 50$ στο άτομο συνολικά. Τα μουσεία αξιοθέατα ΔΕΝ είναι φτηνά, οπότε να βάλουμε 12$ μέση τιμή για τα βασικά (ΜοΜΑ, liberty Island, Φυσικής Ιστορίας, Gugenheim, MET) άλλα 60$, βάλε και κάποιο έξτρα φτάσαμε 100. Αρα μεχρι τώρα έχουμε 1600-1700 για μεταβαση, διαμονη, μετακινήσεις και αξιοθέατα. Σε 10 μερες δε θα φας και άλλα 400-500 σε φαγητό (εκτός κι ατρως μόνο hot dogs των 2$, βάλε και τ' απαραίτητα ψώνια, 2500€/άτομο για 10 μέρες στην καλύτερη...

Και τις 2 φορές που πήγα, κοντά στο 2000ρο μου έφυγε.
Σε ευχαριστώ πολύ flying doc! Υπολογίζεις δηλαδή , εκτος απο αεροπόρικα και ξενοδοχείο ,να φας εκεί περίπου 1000 ευρώ. Για Νεα Υόρκη δεν μου φαίνεται παράλογο αν και ομολογώ πως δεν είναι ενα ποσόν που μπορείς να το διαθέσεις εύκολα. Και το θέμα είναι τι προτεραιότητες έχει ο καθένας. Εγω με την λατρεία που έχω για τα ταξίδια προτιμώ να κόψω απο αλλού και να τα δώσω εκεί. Για τους υπόλοιπους της παρέας όμως δεν το νομίζω. Πρέπει να αλλάξω παρέες!! χιχιχι Μακάρι να μπορέσω να πάω βρε παιδιά... Σας ευχαριστώ όλους πολύ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παντως αντι για ξενοδοχειο μπορεις να δεις και για διαμερισμα εδω ας πουμε https://www.airbnb.gr/s/New-York--NY

Και γω το ιδιο προβλημα ειχα με την παρεα μου.Δεν ακολουθουσε κανενας αν και για μια εβδομαδα ειχα βρει διαμερισμα με 250 ευρω στο ρουσβελτ αιλαντ.Μεχρι εκει εφτασα στην αναζητηση μου γιατι δεν καταφερα να τους πεισω.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
αν ειναι να μην πας ποτε , αποφασισε το και πηγαινε μονη σου στην τελικη...εγω αυτο θα εκανα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.983
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom