ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
συμφωνώ απόλυτα..αν δεν μιλάμε για απατεώνα που πάει να κάνει αρπαχτή μιλάμε για μια επιβάρυνση μέχρι 50-60..και βοηθάς και ένα μαγαζί να μείνει λίγο ακόμα ανοικτό:) εγώ προσωπικά τα δίνω ευχαρίστως..
Συγγνώμη αλλά δεν είναι λογική αυτή. Με μισθούς στα 5 κατοστάρικα τα 50 ευρώ είναι το 1/10 του εισοδήματος. Δύο μεροκάματα και βάλε. Με αυτή τη λογική να κάνουμε μια βόλτα στην αγορά και όποιο μαγαζάκι βλέπουμε να μην την πολυπαλέυει να του δίνουμε δωρεά κανά 20ευρω για να το βοηθήσουμε.

@Juannita επειδή σας βλέπω πολύ φοβισμένη αγχωμένη και λογικό για την ηλικία σας, γιατί δεν λέτε στους γονείς σας να σας βοηθήσουν να τελειώνει το θέμα. Η αγορά εισιτηρίων και η έκδοση ESTA σίγουρα δεν είναι κάτι περίπλοκο. Ζητείστε βοήθεια από πατέρα μητέρα κανά θείο. ¨Ολο και κάποιος θα υπάρχει.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Συγγνώμη αλλά δεν είναι λογική αυτή. Με μισθούς στα 5 κατοστάρικα τα 50 ευρώ είναι το 1/10 του εισοδήματος. Δύο μεροκάματα και βάλε. Με αυτή τη λογική να κάνουμε μια βόλτα στην αγορά και όποιο μαγαζάκι βλέπουμε να μην την πολυπαλέυει να του δίνουμε δωρεά κανά 20ευρω για να το βοηθήσουμε.

@Juannita επειδή σας βλέπω πολύ φοβισμένη αγχωμένη και λογικό για την ηλικία σας, γιατί δεν λέτε στους γονείς σας να σας βοηθήσουν να τελειώνει το θέμα. Η αγορά εισιτηρίων και η έκδοση ESTA σίγουρα δεν είναι κάτι περίπλοκο. Ζητείστε βοήθεια από πατέρα μητέρα κανά θείο. ¨Ολο και κάποιος θα υπάρχει.
συγγνώμη αλλά μπορεί να μην το εξήγησα αναλυτικά αλλά το κατάλαβες λάθος..πάντα έχουμε έναν φίλο η έναν γνωστό που έχουμε κάποια εμπορική συναλλαγή..η και όχι απαραίτητα αλλά θέλουμε να τον στηρίξουμε..με αυτό το σκεπτικό πήγαινε ότι όταν θέλω να κάνω ένα ταξίδι που έχει ένα κόστος 1000$ και η επιβάρυνση να κλείσω από γνωστό με γραφείο είναι 50$ ας πούμε..ε ok δεν είναι τόσο τραγικό να στηρίξουμε τον γνωστό μας (και όχι δεν είναι φιλανθρωπία αυτό..και βέβαια το 50αρίκο δεν θα τον σώσει..αλλά πολλά μαζί 50αρίκα μπορεί να κάνουν την διαφορά) από την άλλη στην αντίθετη περίπτωση ούτε 1 ευρώ σε κάποιον που προσπαθεί να αισχροκερδίσει και έχει αυτό το κλασικό εμπορικό σκεπτικό ότι αρπάξουμε σήμερα..
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συγγνώμη αλλά δεν είναι λογική αυτή. Με μισθούς στα 5 κατοστάρικα τα 50 ευρώ είναι το 1/10 του εισοδήματος. Δύο μεροκάματα και βάλε. Με αυτή τη λογική να κάνουμε μια βόλτα στην αγορά και όποιο μαγαζάκι βλέπουμε να μην την πολυπαλέυει να του δίνουμε δωρεά κανά 20ευρω για να το βοηθήσουμε.

@Juannita επειδή σας βλέπω πολύ φοβισμένη αγχωμένη και λογικό για την ηλικία σας, γιατί δεν λέτε στους γονείς σας να σας βοηθήσουν να τελειώνει το θέμα. Η αγορά εισιτηρίων και η έκδοση ESTA σίγουρα δεν είναι κάτι περίπλοκο. Ζητείστε βοήθεια από πατέρα μητέρα κανά θείο. ¨Ολο και κάποιος θα υπάρχει.
Ναι το θέμα ειναι οτι οι γονείς μου ειναι άσχετοι απο αυτα γιαυτο και ο μπαμπάς μου πρότεινε να απευθυνθούμε σε πρακτορείο ώστε να τα κανει "ολα" :rolleyes-80:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Chill πρόκειτε για ένα απλό ταξίδι στην ΝΥ. Μη αγχώνεσαι.
Πρώτα πας και βγάζεις διαβατήριο.
Μετά κάνεις την αίτηση ESTA (υπάρχει στα ελληνικά), πληρώνεις και σε 1-2 λεπτά θα πάρεις την απάντηση (99% θετική)
Μετά ψάχνεις το αεροπορικό εισητήριο (http://www.travelstories.gr/community/threads/Μηχανές-Αναζήτησης-Πτήσεων.21/page-39#post-624962)

Και διαλέγεις το φθηνότερο. Εγώ είχα κλείσει με Ουκρανικές Αερογραμες, μιας και ήταν οι φθηνότερες (200 ευρώ Βαρσοβία - Νέα Υόρκη - Αθήνα)
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Chill πρόκειτε για ένα απλό ταξίδι στην ΝΥ. Μη αγχώνεσαι.
Πρώτα πας και βγάζεις διαβατήριο.
Μετά κάνεις την αίτηση ESTA (υπάρχει στα ελληνικά), πληρώνεις και σε 1-2 λεπτά θα πάρεις την απάντηση (99% θετική)
Μετά ψάχνεις το αεροπορικό εισητήριο (http://www.travelstories.gr/community/threads/Μηχανές-Αναζήτησης-Πτήσεων.21/page-39#post-624962)

Και διαλέγεις το φθηνότερο. Εγώ είχα κλείσει με Ουκρανικές Αερογραμες, μιας και ήταν οι φθηνότερες (200 ευρώ Βαρσοβία - Νέα Υόρκη - Αθήνα)
Χαχα απλό δεν το λες το ταξίδι αυτο αλλα οκ, αυτο θα γινει αλλα δυστυχώς οι τιμές εναλλάσσονται συνεχως ! Μπορείς να μου στείλεις το λινκ της εστα στα ελληνικά;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
απλό δεν το λες το ταξίδι αυτο
Πιστεψέ με, τα περισότερα άτομα από εδώ, που με ξέρουν, θα σου πουν, πως όντως για εμένα το ταξίδι προς ΝΥ είναι λες και πετάγομαι Σαλόνικα για καφέ.
23 ώρες ήμουν ΝΥ το Δεκέμβρη
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστω πολυυυ:lol:

Πιστεψέ με, τα περισότερα άτομα από εδώ, που με ξέρουν, θα σου πουν, πως όντως για εμένα το ταξίδι προς ΝΥ είναι λες και πετάγομαι Σαλόνικα για καφέ.
23 ώρες ήμουν ΝΥ το Δεκέμβρη
Ναι εντάξει προφανως αμα εχεις ταξιδέψει πολλές φορές ειναι απλό, χαρα στο κουράγιο σου!!
 
Last edited by a moderator:

violeth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σας και καλωσήρθα στο φόρουμ!

Διάβασα τόσες ιστορίες για την Νέα Υόρκη, ζαλίστηκα και άκρη δεν έβγαλα. :bleh: Τόσα θέματα για νιουγιόρκ, έχει καταντήσει κλισέ νομίζω! Χαχα
Αρχικά, θέλω κάποια στιγμή να πάω -προς το παρόν τα χρήματα δεν υπάρχουν- οπότε θα ήθελα να κάνω ερωτήσεις για να έχω μια ιδέα όόόταν..

1) Εκτός της τιμής του αεροπορικού εισητηρίου, για πόσα χρήματα μιλάμε πως πρέπει να έχω για ένα 10ήμερο; Φυσικά είναι πολύ υποκειμενικό, αλλά απο αυτά που διάβασα το μυαλό μου πάει σε 3,000? Πολλά, λίγα, δεν ξέρω!
2) Με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε ξενοδοχεία, αυτό http://www.manhattanhoteltimessquare.com/ θα ήταν καλή επιλογή; Για Φεβρουάριο, 10 βράδια είναι στα 950Ε; Αν είναι καλό και απο περιοχή, θα το κρατήσω. Βέβαια, δε θα ήθελα να μπείτε άδικα στην διαδικασία ξενοδοχείων, γιατί δε σκοπεύω να πάω άμεσα, απλά για να' χω τις τιμές σαν ιδέα.
3) Επειδή, αν πάω, θα ήθελα να περάσω και απο πιο underground περιοχές και μέρη, παίζει θέμα με τα ρούχα ή το ντύσιμο, αν γνωρίζετε;
4) Όταν το προγραμματίσω, θα είναι το πιο μακρινό ταξίδι μου, οπότε καταλαβαίνετε πως δεν έχω ιδέα, μια νορμάλ πτήση πόσες ώρες διαρκεί; Με μια ματιά, είδα κάτι 25ωρα, μαζί με αναμονή φυσικά και μου φάνηκε λίγο υπερβολικό.
5) Και τέλος, πως την παλεύεις τόσες ώρες σε αεροπλάνο όταν φοβάσαι αλλά θέλεις να ταξιδέψεις σε μακρινά μέρη; :icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom