ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Υπάρχει κάρτα 7 ημερών αν δεν κάνω λάθος 34 δολλαρια. Άρα αν μείνεις 10 μέρες άσε αξιοθεατα με τα πόδια για τέλος ή αρχή
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Οπωσδήποτε να βγάλεις κάρτα. Θα αξιοποιήσεις πολύ τις συγκοινωνίες και δεν συμφέρει η μεμονωμένη αγορά εισιτηρίων.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Κατά την ταπεινή μου άποψη Νέα Υόρκη = περπάτημα....πήγαμε πέρσι τα Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά...το μετρό το πήραμε δύο φορές...ένα βράδυ από το Barclays Center και ένα πρωινό για Lower Manhattan, για να κερδίσουμε χρόνο για το Ellis island...η πόλη είναι μαγευτική και αυτό που μου λείπει (ναι ακόμα και τώρα) είναι το να την περπατάω...Αν πάλι δεν μπορείς το περπάτημα εγώ θα σου πρότεινα το ανοιχτό λεωφορείο...λίγο πιο ακριβό αλλά θα σε πάει εκεί που πρέπει...+ οτι θα μάθεις και πολλά πράγματα διότι έχουν ξεναγούς...+οτι θα δεις και περισσότερα πράγματα...και στο κάτω κάτω γιατί να κρυφτείς στον υπόγειο;Δεν είναι εκεί η θέα...anyway..ο καθένας όπως βολεύεται...
Προσωπικά θα βρεθώ 3 μέρες στην ΝΥ τον Ιούνιο (ναι για να την περπατήσω και πάλι) και θα ήθελα να ακούσω (διαβάσω) προτάσεις για rooftop bars κυρίως...αν έχετε πάει σε κάποιο που να αξίζει η θέα και το περιβάλλον...
Επίσης αν έχει ανεβεί κανείς στον Liberty και αν αξίζει τον κόπο..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

livaspy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα, μια βοήθεια για το τέλος...Θέλω Bars - nightclubs (εκτός από old town, 230 fifth, yaffa cafe), steak restaurants και μαγευτικά μέρη για καφεδάκι, επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει μέρη και στην Αστόρια.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Καλησπέρα, μια βοήθεια για το τέλος...Θέλω Bars - nightclubs (εκτός από old town, 230 fifth, yaffa cafe), steak restaurants και μαγευτικά μέρη για καφεδάκι, επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει μέρη και στην Αστόρια.
Ταβερνες καλες στην Αστορια ειναι οι εξης:

Taverna Kyclades
Telly's Taverna
Bahari Estiatorio
Loukoumi Taverna
Dionysos
Brousko Estiatorio

Club που παιζει Ελληνικη μουσικη ειναι το Caprice.
Το καλυτερο club στην Αστορια ειναι το Baroque.
Μπουζουκοταβερνα με Ελληνικη μουσικη το Jimbo's.
Πορτορικανο Bar Restaurant φοβερο το Don Coqui.


Ελληνικα Super Markets με Ελληνικα προιοντα ειναι τα εξης:

Titan Foods
Mediterranean Foods ( εχει 2 καταστηματα).


Για καφεδακι θα πας στα εξης:

Omonia Cafe
Cafe Avenue

Ολα τα παραπανω εχουν Ελληνικα μενου με Ελληνικα προιοντα και το προσωπικο τους ειναι σχεδον ολοι Ελληνες. Σε ολα τα bar clubs για να μπεις θα σου ζητησουν passport. Ολα τα Bar-Clubs κλεινουν στις 4 το βραδυ! Αλκοολουχα για να παρεις θα σου ζητησουν Διαβατηριο!

Ενα ακομα restaurant φοβερο που σου συστηνω ανεπιφύλακτα ειναι το
Ασιατικο TAO στο manhatan!

http://taorestaurant.com/
 
Last edited:

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα! Τον Οκτώβρη καλώς εχόντων έχω επαγγελματικό ταξίδι στη Ν.Υ. Οι ημερομηνίες των υποχρεώσεων 10-12/10, αλλά σκεφτόμαστε να έρθει και ο σύζυγος και να μείνουμε 7-14 για να δούμε ότι προλάβουμε.
Το ερώτημα είναι το εξής: Η πτήση της Emirates φθάνει 10 το βράδυ στο EWR, πόση ώρα μετά ξεμπερδεύεις από τελωνείο, αποσκευές κλπ; Είναι μεγάλη ταλαιπωρία; Μήπως να προτιμήσουμε την DELTA που φθάνει 4 το απόγευμα; Αυτή τη στιγμή είναι πιο ακριβή αλλά με δεδομένο ότι το δικό μου εισιτήριο θα καλυφθεί από τον εργοδότη, μήπως αξίζει τον κόπο;
Επίσης σχετικά με τη διαμονή, παρόλο που οι υποχρεώσεις μου είναι στη financial distict, σκέφτομαι να μείνουμε ή στο Executive Hotel Le Soleil New York κοντά στο Penn Station ή στο Countryard by Marriott Times Square ώστε τον ελεύθερο χρόνο να είμαστε πιο κεντρικά για βόλτες κλπ.
Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Θα σας πάρει κοντά μία ωρα. Καλές είναι και οι δύο περιοχές. Το δίκτυο του μετρό είναι εκτενέστατο και πολύ εξυπηρετικό.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλημέρα! Τον Οκτώβρη καλώς εχόντων έχω επαγγελματικό ταξίδι στη Ν.Υ. Οι ημερομηνίες των υποχρεώσεων 10-12/10, αλλά σκεφτόμαστε να έρθει και ο σύζυγος και να μείνουμε 7-14 για να δούμε ότι προλάβουμε.
Το ερώτημα είναι το εξής: Η πτήση της Emirates φθάνει 10 το βράδυ στο EWR, πόση ώρα μετά ξεμπερδεύεις από τελωνείο, αποσκευές κλπ; Είναι μεγάλη ταλαιπωρία; Μήπως να προτιμήσουμε την DELTA που φθάνει 4 το απόγευμα; Αυτή τη στιγμή είναι πιο ακριβή αλλά με δεδομένο ότι το δικό μου εισιτήριο θα καλυφθεί από τον εργοδότη, μήπως αξίζει τον κόπο;
Επίσης σχετικά με τη διαμονή, παρόλο που οι υποχρεώσεις μου είναι στη financial distict, σκέφτομαι να μείνουμε ή στο Executive Hotel Le Soleil New York κοντά στο Penn Station ή στο Countryard by Marriott Times Square ώστε τον ελεύθερο χρόνο να είμαστε πιο κεντρικά για βόλτες κλπ.
Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Όχι financial district..τα άλλα δύο τέλεια..όσο νωρίτερα φτάσεις τόσο καλύτερα..εγώ τώρα γύρισα..έφτασα 12 το μεσημέρι και δύο το μεσημέρι ήμουν ξενοδοχείο..στην Τάιμς κοντα
 

George V

Member
Μηνύματα
80
Likes
29
Έκλεισα το εισιτήριο των ονείρων μου ! 10 μέρες τέλος Οκτωβρίου με Emirates 380 πήγαινε έλα. Θα μείνω σε συγγενικο μου προσοπο και θα κολλήσω και ενα 2ημερο για λας βεγκας. Εστα λογικα θα φτιαξω αργοτερα, λειτουργει σε ολες τις πολιτείες ετσι; δεν θα πρεπει να κανω κατι αλλο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom