ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Εκεί στην τσαιναταουν πάρε lyca..δεν θυμάμαι τιμή ..αλλά μας είπαν ότι αυτή συμφέρει περισσότερο..εμείς τελικά δεν πήραμε..χρησιμοποιήσαμε wifi
Ευχαριστω για την απαντηση Θαλεια! Μηπως γνωριζεις και απο που μπορουμε να προμηθευτουμε αμερικανικο αριθμο και ποσο κοστιζει;
Ευχαριστω για την απαντηση Θαλεια! Μηπως γνωριζεις και απο που μπορουμε να προμηθευτουμε αμερικανικο αριθμο και ποσο κοστιζ
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
-Αξιζει να δουμε το σοου Rockettes ? Εχει τυχει να το δει καποιος? Πως σας φανηκε?
Ετυχε να δω το Χριστουγεννιάτικο show. Ηταν πάρα πολύ ωραίο με καταπληκτικό συγχρονισμό κινήσεων. Απ' ότι θυμάμαι είχαμε κλείσει μεσημεριανή παράσταση που ήταν πιό οικονομική. Ηταν κάτι το ξεχωριστό και ιδίως το τμήμα που έβλεπες με τρισδιάστατα γυαλιά. https://www.rockettes.com/christmas/

Για show στο Broadway το Lions King που είδα δεν με εντυπωσίασε, ήταν απλά ενα μιούσικαλ. Επίσης κοίταξε, αν υπάρχει παράσταση του Circle du Soleil, εινα επίσης πολύ ωραίες.

Αφού θα πας Χριστούγεννα θα σου προτείνω καθαρά εποχιακά:
1. Εξόρμηση στην περιοχή Dyker Heights στο Brooklyn και είναι πραγματικά καταπληκτικά. Το link που σου παραθέτω συμβουλεύει ενα τρόπο για να πας μόνος σου με την γραμμή Ν αλλά αν θυμάμαι μας είχε εξυπηρετήσει και η D.
http://www.freetoursbyfoot.com/dyker-heights-christmas-lights/

2. Δείπνο στο Rolf's German Restaurant http://mbvintagenewyork.blogspot.gr/2012/11/old-new-york-christmas-is-served-at.html
 

Ζωή1978

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους. Πρόκειται να ταξιδέψω στην Νέα Υόρκη τον Μάρτιο και θέλω την βοήθεια σας σε ...όλα μάλλον. Θα ταξιδέψω απο Αθήνα μέσω Κωνσταντινούπολης με Turkish airlines. Πρώτη ας πουμε ανησυχία μου είναι αν πρέπει να προσέξω κάτι . Επειδή πριν απο λίγο διάβασα την ανάρτηση ενός κυρίου ο οποίος ταξίδευε με Turkish απο Αθήνα αλλά για Los Angeles (δεν πρόλαβα όμως να συγκρατήσω το όνομά του και το e mail) οπότε δεν ξέρω ποιος ήταν, θα εκτιμούσα αν αυτός ή οποιοσδήποτε άλλος με ενημέρωνε σχετικά με την πτήση. Η επόμενη μου ερώτηση είναι η εξής : επειδή πηγαίνω σε φίλους ξένους (όχι Έλληνες δηλαδη) οι οποίοι έχουν λίγο καιρό στην Νέα Υόρκη και θα δουλεύουν κιόλας , ξέρετε λοιπόν αν υπάρχει κάποιο γραφείο στο οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ (εκεί ή εδώ Ελλάδα) για να έχω κάποιον προσωπικό ξεναγό για κάποιες ημέρες? Ετσι ώστε να μην χάσω κάτι στην προσπάθεια μου να βρω τα πάντα και να δω τα παντα (δύσκολο βέβαια καθόσον μιλάμε για την Νέα Υόρκη) μόνη μου? Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με τις εμπειρίες σας.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κατ'αρχή μπορείς να πεις για πόσες μέρες θα πας και σε ποιά είναι η περιοχή που θα μείνεις, ποιά είναι τα ενδιαφέροντά σου κλπ
 

Ζωή1978

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Κατ'αρχή μπορείς να πεις για πόσες μέρες θα πας και σε ποιά είναι η περιοχή που θα μείνεις, ποιά είναι τα ενδιαφέροντά σου κλπ
Πηγαίνω για 20 μέρες . η περιοχή είναι στο Μανχάταν απο όσο μου είπαν . Όσο για τα ενδιαφέροντα μου . Τα κλασσικά. Αν μπορουσα να τα δω όλα με ξεναγό ή κάποιον που να γνωρίζει θα ήταν ιδανικά

Καλησπέρα, θα είμαι και εγώ εκεί τον μαρτιο. Φτιάξε σωστό προγραμματισμό και δεν θα έχεις πρόβλημα. Μονος θα πάω κ εγω[/QUOT
Αυτό προσπαθώ. Να κάνω προγραμματισμό
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα πρότεινα να αρχίσεις ενταντικό διάβασμα. Εδώ απο ιστορίες των μελών και απο το forum υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες. Μπορείς να επανέλθεις με ο,τι απορίες έχεις να σε βοηθήσουμε. Μη φοβάσαι καθόλου να μετακινηθείς μόνη σου στην πόλη. Διάβασε, κάνε ένα πρόχειρο σχέδιο και εδώ είμαστε.

Πάντως 20 μέρες είναι αρκετές για να γνωρίσεις την πόλη και να πας και λίγο πιό έξω. Μένοντας δε στο Μανχάτταν θα έχεις ευκολία στις μετακινήσεις σου.

Σχετικά με τα εκτός πόλης θα πρότεινα εκδρομή στο Atlantic City ή/και Washington ή/και καταρράκτες Νιαγάρα
 

Ζωή1978

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Θα πρότεινα να αρχίσεις ενταντικό διάβασμα. Εδώ απο ιστορίες των μελών και απο το forum υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες. Μπορείς να επανέλθεις με ο,τι απορίες έχεις να σε βοηθήσουμε. Μη φοβάσαι καθόλου να μετακινηθείς μόνη σου στην πόλη. Διάβασε, κάνε ένα πρόχειρο σχέδιο και εδώ είμαστε.

Πάντως 20 μέρες είναι αρκετές για να γνωρίσεις την πόλη και να πας και λίγο πιό έξω. Μένοντας δε στο Μανχάτταν θα έχεις ευκολία στις μετακινήσεις σου.

Σχετικά με τα εκτός πόλης θα πρότεινα εκδρομή στο Atlantic City ή/και Washington ή/και καταρράκτες Νιαγάρα
Καταρράκτες Νιαγάρα είχα πάει τον Ιούνιο του 2017. Και Μόντρεαλ και Κεμπέκ και Τορόντο . Αυτό για Ουάσιγκτον κοιτάω και γω και γενικά για να βρω τα σχετικά...όπως το λές ,έχω ξεκινήσει εντατικά το διάβασμα
 

Pantelisefi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλή μέρα σε όλους ταξιδεύω με τα παιδιά μου για Νέα Υόρκη και θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο jfk στο North Bergen που είναι το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει. Επίσης τι θα πρέπει να δούμε που θα ξετρελάνουν τα παιδιά μου ηλικίας 7 και 9 ετών ευχαριστω
 

ioannach

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε όλους! Είμαι νέα στο γκρουπ κ ο λόγος που γράφτηκα είναι όπως καταλάβατε και από τον τίτλο ότι το Πάσχα θα πάω Νέα Υόρκη και χρειάζομαι τα φώτα σας!
Μετά από πολύ ψάξιμο και εδώ στο φόρουμ είπαμε να πάμε μόνοι μας, χωρίς πρακτορείο. Έχουμε κλείσει τα εισητηρια αλλά δυσκολευόμαστε λίγο στο ξενοδοχείο και σε κάποια αλλά πράγματα!
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό οικονομικό ξενοδοχείο;
2. Τι μπορώ να κάνω για να έχω internet, δεδομένου ότι θα πάμε μόνοι;
3. Είναι εύκολο να πας σε όλα τα αξιοθέατα;

Ευχαριστώ! :):)
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Γεια σε όλους! Είμαι νέα στο γκρουπ κ ο λόγος που γράφτηκα είναι όπως καταλάβατε και από τον τίτλο ότι το Πάσχα θα πάω Νέα Υόρκη και χρειάζομαι τα φώτα σας!
Μετά από πολύ ψάξιμο και εδώ στο φόρουμ είπαμε να πάμε μόνοι μας, χωρίς πρακτορείο. Έχουμε κλείσει τα εισητηρια αλλά δυσκολευόμαστε λίγο στο ξενοδοχείο και σε κάποια αλλά πράγματα!
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό οικονομικό ξενοδοχείο;
2. Τι μπορώ να κάνω για να έχω internet, δεδομένου ότι θα πάμε μόνοι;
3. Είναι εύκολο να πας σε όλα τα αξιοθέατα;

Ευχαριστώ! :):)
1. Ακριβά ολα, αν βρεις πιο οικονομικό κλεισε αμέσως 2. Καφετέριες sturbaks η πάρε κάρτα mobile. 3. Όλα στα πόδια σου και εύκολα
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό οικονομικό ξενοδοχείο;
Πάντως εγώ (έχοντας μείνει στο Manhattan στα περασμένα ταξίδια μου) την επόμενη φορά θα προτιμήσω να μείνω στην περιοχή Queens του Long Island που έχει αξιοπρέπαστατα ξενοδοχεία, είναι δίπλα στον υπόγειο και προσφέρουν και πρωινό, κάτι που σπάνια κάνουν τα ξενοδοχεία στο Manhattan.

Σου δίνω μια επιλογή ξενοδοχείων που έχω κάνει, ίσως σε βοηθήσει.

https://secure.booking.com/mywishlist.html?aid=1332663&tflv=0&wl=UagJ3S2rZFPYjp7bV/9YgcttgXY&
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom