Ryanair Πτήσεις Θεσσαλονίκη-Ρώμη από Μάιο η Ryanair

iliotropio

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δοκίμασα να κάνω και εγώ μια αλλαγή σε ένα όνομα από τα εισιτήρια που έκλεισα(με Ryanair) γιατί ο ένας φίλος μου, μου το είχε πει λάθος(ένα γράμμα) και πήγα στο 2ο link που έβαλε o yorgos και μου έβγαλε ότι πρέπει να δώσω 100 ευρώ για κάθε πτήση προκειμένου να γίνει η αλλαγή...

Τελικά πήρε ο φίλος μου τηλέφωνο στο νούμερο που γράφει σε αυτό το link
Reservation Contact Numbers
στην κατηγορία rest of the world και μίλησε με μια υπάλληλο στα Αγγλικά και το άλλαξε.
Όπως είπε και ο taver το τι έκανε μια άλλη εταιρία δεν λέει κάτι απαραίτητα.
Προσωπικά με λάθος στοιχεία δεν θα ρίσκαρα να ταξιδέψω.
Να σου κάνω μια ερώτηση? Αν αλλάξεις το όνομα από το site της ryanair σου ζητά 100 ευρώ επιπλέον! Ο φίλος σου που άλλαξε το όνομά του τηλεφωνικώς δεν τον χρέωσε αυτά τα 100 ευρώ η υπάλληλος? Δηλαδή, η αλλαγή μέσω τηλεφώνου είναι δωρεάν? Ευχαριστώ!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι η αλλαγή μέσω τηλεφώνου είναι δωρεάν.

Δωρεάν που λέει ο λόγος βέβαια γιατί υπάρχει χρέωση 0.10 λίρες το λεπτό για το τηλεφώνημα και σε βάζουν στην αναμονή να περιμένεις χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα μπορέσεις να μιλήσεις στο τέλος.Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα ο φίλος μου πήρε μια φορά τηλέφωνο για να αλλάξει το όνομα του και μίλησε αμέσως...(μετά από αναμονή 3 λεπτών) αλλά για κάποια άλλη αλλαγή που χρειαστήκαμε(σε ημερομηνία γέννησης για ένα άλλο άτομο)πήρε 6 φορές τηλέφωνο(ίσως και παραπάνω) μέχρι να μπορέσει να μιλήσει μαζί τους και τις πέντε πρώτες φορές έπεφτε η γραμμή μετά από το 5λεπτο αναμονής...

Αυτά είναι από τα αρνητικά της Ryanair,για να τα λέμε όλα.
 

iliotropio

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι η αλλαγή μέσω τηλεφώνου είναι δωρεάν.

Δωρεάν που λέει ο λόγος βέβαια γιατί υπάρχει χρέωση 0.10 λίρες το λεπτό για το τηλεφώνημα και σε βάζουν στην αναμονή να περιμένεις χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα μπορέσεις να μιλήσεις στο τέλος.Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα ο φίλος μου πήρε μια φορά τηλέφωνο για να αλλάξει το όνομα του και μίλησε αμέσως...(μετά από αναμονή 3 λεπτών) αλλά για κάποια άλλη αλλαγή που χρειαστήκαμε(σε ημερομηνία γέννησης για ένα άλλο άτομο)πήρε 6 φορές τηλέφωνο(ίσως και παραπάνω) μέχρι να μπορέσει να μιλήσει μαζί τους και τις πέντε πρώτες φορές έπεφτε η γραμμή μετά από το 5λεπτο αναμονής...

Αυτά είναι από τα αρνητικά της Ryanair,για να τα λέμε όλα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Δε ξέρεις πόσο άγχος μου απέβαλλες! Γιατί έκανα κράτηση και παρέλειψα ένα γράμμα σε ένα από τα ονόματα και με το που πήγα να το αλλάξω από το site και είδα το 100ευρω με έλουσε κρύος ιδρώτας! Θα το παλεύω κάθε μέρα μέχρι να τους πετύχω! Έχω ένα μήνα μέχρι να πετάξω! Και έκλεισα Θεσσαλονίκη-Ρώμη με 14 ευρώ! Θα ήταν κρίμα να δώσω άλλα 100 για ένα γράμμα!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.537
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξερετε αν οι διαστασεις πρεπει να ειναι ακριβως με τον ποντο; Ειναι τρομερα αυστηροι η κανουν και λιγο τα στραβα ματια; Η μια διασταση της βαλιτσας μου ειναι λοξη:shock: Δηλαδη, ξεκινα με 17 ποντους και καταληγει σε 23 ποντους. (θα μου πειτε: εσυ λοξη εισαι, δε θα ειναι η χειραποσκευη σου; Τελος παντων!) Δηλαδη σε μεσο ορο βγαινω σωστη, αλλα αντε να πεισω τη "θηκη" τους δηλαδη οτι εκει που περισσευει απο καπου αλλου λειπει...
Οι υπολοιπες διαστασεις μου ειναι εντελως μεσα στις προδιαγραφες!
Μόλις γυρίσω (κοντεύουμε...) θα κάνω ένα ραπόρτο για το σε ποιο αεροδρόμιο είναι αυστηροί, σε ποιο λίγο και σε ποιο περνάς κι ελέφαντα.

Αν πετάς από Βόλο και δεν έχεις αποσκευές, δηλαδή δεν περνάς από το check-in, τότε το βάρος είναι αδιάφορο, δεν έχουν ζυγαριά για να τη ζυγίσουν. Κουτί όμως έχουν στην πύλη, τις διαστάσεις δηλαδή μπορούν να τις τσεκάρουν, και επιλεκτικά ορίζουν σε κάποιους επιβάτες (αυτούς με τις πιο ογκώδεις βαλίτσες) να τη βάλουν μέσα στο κουτί. Αν τη στριμώξεις λίγο ακι δεν είναι μεταλλική η βαλίτσα, χωράει και με 23 πόντους, η δική μου είναι 22 κι έπαιρνε κι ελάχιστο ακόμη. Κράτα τη αν μπορείς με τέτοιο τρόπο στην πύλη που να μη φαίνεται το "εξογκωματικό" κομμάτι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απο Θεσσαλονικη πετω. Ο ελεγχος γινεται στην πυλη η στο τσεκ ιν?
Αν γινεται στο τσεκ ιν μπορω να πεταχτω μεχρι το αεροδρομιο να δω τι γινεται.
Και αντε και την πηρα, τι γινεται με την επιστροφη; Ειναι αληθεια οτι "επιδοτουνται" με ποσοστα οι υπαλληλοι οι οποιοι "κοβουν¨¨ τις αποσκευες, με συνεπεια να πληρωνει κανεις τα σαρανταρια για ελαχιστες απολισεις;
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
εμεις οταν καναμε check in απο θεσ/νικη για ρωμη και το αντιστροφο απλα εριχναν μια ματια και τιποτα παραπανω.μαλιστα κρατουσα στα χερια μου μια σακουλα με νερα τυροπιτες και περιοδικα και δεν μου ειπαν τιποτα.αν εχεις το χαρτι πας κατευθειαν στην πυλη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην επιστροφη πως ηταν τα πραγματα; Εμεις θα ερθουμε απο Bergamo, οποτε θα ειναι διαφορετικα τα πραγματα....
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Έρση πάνε καλύτερα από το αεροδρόμιο με την βαλίτσα και δες αν χωράει στην ειδική θήκη της ryanair, για να σου φύγει και το άγχος.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξερετε αν οι διαστασεις πρεπει να ειναι ακριβως με τον ποντο; Ειναι τρομερα αυστηροι η κανουν και λιγο τα στραβα ματια;
Ημουν στην πρώτη πτήση της Ryan air για Ρώμη. Υπήρχε ένας υπεύθυνος ο οποίος απλά κοιτούσε να μην είναι μεγάλες οι αποσκευές μας και να μην κρατάμε 2η τσάντα/σακούλα. Ούτε duty free , τσουρέκια Τερκελνής κλπ μπορείς να μεταφέρεις. Μια Σομαλή πίσω μου είχε την τσάντα της στο χέρι - η οποία ήταν ώμου και αρκετά μεγάλη - και την υποχρέωσαν να τη βάλει μες τη χειραποσκευή. Σε βαθμό μάλιστα που να καθυστερήσει 5-10 λεπτά το αεροπλάνο.
Από Ρώμη προς Θεσσαλονίκη όμως δε μας ελέγξανε και η ίδια γύρισα με την τσάντα στον ώμο.
Επίσης, να σου πω ότι μας ελέγχουν μόνο κατά την έξοδο μας, στο τσεκ ιν δε ζήτησαν ούτε ταυτότητα !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.537
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην επιστροφη πως ηταν τα πραγματα; Εμεις θα ερθουμε απο Bergamo, οποτε θα ειναι διαφορετικα τα πραγματα....
Πολύ αυστηροί. Πάνταν κουτί και συνήθως και ζύγισμα.

Το κουτί βρίσκεται και στο checkin, οπότε πετάξου αν μπορείς μέχρι το αεροδρόμιο να δεις αν χωράει. Το να "ζουλήξεις" τη βαλίτσα σου επιτρέπεται, αρκεί να χωρέσει, το πώς δεν τους ενδιαφέρει.

Πάντως δεν είναι δύσκολο να βρεις μια βαλίτσα με τις ζητούμενες διαστάσεις, είναι πολύ κλασικές, όλο και κάποιος γνωστός σου θα έχει.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Από Θεσσαλονίκη όταν έφυγα δεν έγινε κανένας έλεγχος.Στο bergamo έλεγχαν κάποιους επιλεκτικά σε θήκες που είχαν και ζυγαριά ταυτόχρονα.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
και απο Ρωμη κανενας ελεγχος μονο με τα ματια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom