Πτήσεις με ανταπόκριση

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους,
έχω κλείσει Athens - San Francisco με Turkish και έχει 2 ώρες connection time στην Πόλη! Διαβάζω διάφορες απόψεις, λέτε να αγχωθώ;
Μια χαρά είσαι, αρκεί να πας κατευθείαν προς την πύλη χωρίς καθυστέρηση από πλευράς σου.
Αν τώρα καθυστερήσει η πρώτη πτήση και χάσεις τη δεύτερη (χλωμό γενικά με Turkish), θα σε βολεψει η εταιρία σε επόμενη πτήση.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Έχω πτήση μέσω Παρισιού, η οποία άλλαξε τον χρόνο αναμονής σε 2h10. Το θέμα μου είναι πως πρέπει να αλλάξω κ τερμιναλ. 2F σε 2E. Το CDG δεν το γνωρίζω καθόλου κ αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αλλάξω το εισιτήριο για να μην αγχωθώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Έχω πτήση μέσω Παρισιού, η οποία άλλαξε τον χρόνο αναμονής σε 2h10. Το θέμα μου είναι πως πρέπει να αλλάξω κ τερμιναλ. 2F σε 2E. Το CDG δεν το γνωρίζω καθόλου κ αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αλλάξω το εισιτήριο για να μην αγχωθώ.
Και με 1 ώρα διαφορά το δίνουν ότι φθάνει ο χρόνος.Να προσέξεις απο την αρχή σε ποιά πύλη είσαι στο 2Ε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εϊναι χάος. Αλλάζεις τέρμιναλ το οποίο στην καλύτερη θέλει ένα 20λεπτο και επιπλέον έχει έξτρα ελέγχους ενώ είσαι εντός τράνζιτ στα οποία το πάνε με το...πάσο τους. Αν έχεις ευχέρεια άλλαξε εισιτήριο για να μην το ρισκάρεις αν και εφόσον έχεις ενιαίο θα σε προωθήσουν αυτοί σε επόμενη πτήση.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Και με 1 ώρα διαφορά το δίνουν ότι φθάνει ο χρόνος.Να προσέξεις απο την αρχή σε ποιά πύλη είσαι στο 2Ε.
Ευχαριστώ πολύ! Αφού είναι έτσι, αρκεί.

Εϊναι χάος. Αλλάζεις τέρμιναλ το οποίο στην καλύτερη θέλει ένα 20λεπτο και επιπλέον έχει έξτρα ελέγχους ενώ είσαι εντός τράνζιτ στα οποία το πάνε με το...πάσο τους. Αν έχεις ευχέρεια άλλαξε εισιτήριο για να μην το ρισκάρεις αν και εφόσον έχεις ενιαίο θα σε προωθήσουν αυτοί σε επόμενη πτήση.
Ενιαίο είναι το εισιτήριο, ναι! Κ το πρώτο σκέλος είναι Μαδρίτη, οπότε λογικά δεν θα έχει φοβερό έλεγχο θεωρώ.. Όπως και να' χει θα εξετάσω όλα τα ενδεχόμενα!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα παιδια!Ηθελα να ρωτησω για ενα ταξιδι που εχω για μαλαγα απο αθηνα και μεσολαβηση λονδινο..πρεπει να εχεις διαβατηριο για το transit στο λονδινο?η μπορεις να μπεις κανονικα με την ταυτοτητα σου μιας και ο προορισμος σου ειναι μελος της ΕΕ?γνωριζει καποιος?
 
D

Delmem38110

Guest
καλησπερα παιδια!Ηθελα να ρωτησω για ενα ταξιδι που εχω για μαλαγα απο αθηνα και μεσολαβηση λονδινο..πρεπει να εχεις διαβατηριο για το transit στο λονδινο?η μπορεις να μπεις κανονικα με την ταυτοτητα σου μιας και ο προορισμος σου ειναι μελος της ΕΕ?γνωριζει καποιος?
για μια πιο σοβαρή απάντηση πάρε την πρεσβεία η και την ίδια την αεροπορική.
η λογική λέει ότι θα χρειαστείς οπωσδήποτε διαβατήριο γιατί επιβιβάζεσαι σε αεροσκάφος που πάει Βρετανία. και σίγουρα δεν θα έχεις καν μεμονωμένη κράτηση αλλά δυο κρατήσεις, μια για Λονδίνο και μια για Μάλαγα.
μην το ριψοκινδυνεύεις.
δες και αυτό...
Greek citizens traveling from the United Kingdom with a national ID card - Embassy News
 
Last edited by a moderator:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημέρα..Για πτήση με ανταπόκριση στο Λονδίνο με προορισμό Όσλο χρειάζεται διαβατήριο;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλημέρα..Για πτήση με ανταπόκριση στο Λονδίνο με προορισμό Όσλο χρειάζεται διαβατήριο;;
Καλησπέρα,
Καθώς στο διαδύκτιο δεν κατάφερα να βρω κάτι, θα σου έλεγα να πάρεις τηλέφωνο την πρεσβεία η ακόμα καλύτερα να στείλεις e-mail και να ρωτήσεις ώστε να εχεις γραπτώς την απάντηση. Είναι οι μόνοι που μπορούν να σου απαντήσουν με βεβαιότητα.
Εφόσον όμως πετάς για Όσλο, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τις απευθείας πτήσεις από Αθήνα ( πλέον και με την Aegean ) αλλά και ανταπόκριση με Lufthansa, Austrian κτλ οι οποίες μπορεί να έχουν καλή τιμή.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα,
Καθώς στο διαδύκτιο δεν κατάφερα να βρω κάτι, θα σου έλεγα να πάρεις τηλέφωνο την πρεσβεία η ακόμα καλύτερα να στείλεις e-mail και να ρωτήσεις ώστε να εχεις γραπτώς την απάντηση. Είναι οι μόνοι που μπορούν να σου απαντήσουν με βεβαιότητα.
Εφόσον όμως πετάς για Όσλο, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τις απευθείας πτήσεις από Αθήνα ( πλέον και με την Aegean ) αλλά και ανταπόκριση με Lufthansa, Austrian κτλ οι οποίες μπορεί να έχουν καλή τιμή.
Η μόνη που μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα είναι η αεροπορική. Οι πρεσβείες/προξενεία είναι εντελώς άσχετοι πολλές φορές με τέτοια θέματα. Και μιλώ κι από προσωπική εμπειρία, μου έχουν δώσει λάθος πληροφορίες στο παρελθόν, ενώ η αεροπορική ήταν πάντα σωστή.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Η μόνη που μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα είναι η αεροπορική. Οι πρεσβείες/προξενεία είναι εντελώς άσχετοι πολλές φορές με τέτοια θέματα. Και μιλώ κι από προσωπική εμπειρία, μου έχουν δώσει λάθος πληροφορίες στο παρελθόν, ενώ η αεροπορική ήταν πάντα σωστή.
Εγώ όσες φορές έχω ρωτήσει την πρεσβεία δεν μου έχουν πει λάθος πότε! Εξάλλου οι αεροπορικές, οι ίδιες λένε ότι "οφείλετε να ενημερώνεστε από τις κατά τόπους πρέσβειες - προξενεία για θέματα που αφορούν ταξιδιωτικά έγγραφα"
Τέλος πάντων ας ρωτήσει ο άνθρωπος και τα 2 για να είναι σίγουρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom