Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει ούτε θεωρητικώς περίπτωση να προλάβουν να μεταφορτωθούν οι αποσκευές σου. To minimum connection flight στο Μόναχο είναι 40', που συμπιέζεται στα 30' όταν και οι δυο πτήσεις είναι Lufthansa εντός Schengen. Με 20' είσαι κάτω από το MCT, και επομένως έχεις σοβαρό λόγο να ζητήσεις αλλαγή εισιτηρίου για κάτι που θα έχει λογικότερο χρόνο ανταπόκρισης. Μεγάλο λάθος που έκλεισες από την TAP, τώρα πρέπει να συννενοηθείς μαζί τους και περιορίζεσαι στις πτήσεις όπου αυτοί έχουν συνεργασία.

Αλλά και γενικότερα το να προλάβεις την ανταπόκριση αυτή θα είναι θαύμα. Το Μόναχο έχει πολύ συχνά πρόβλημα ομίχλης τα πρωϊνά και οι προσγειώσεις καθυστερούν (ευτυχώς το Σεπτέμβριο δεν είναι τόσο έντονο αυτό) - αν το δεύτερο αεροπλάνο δεν έρχεται κι αυτό από κάπου αλλού (για να έχει την ίδια καθυστέρηση), τότε κλάφτα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μου άλλαξαν τον χρόνο από τα 45 λεπτά στα 20 χωρίς καμία ειδοποίηση. Ελπίζω να αλλάξει πάλι ή να πάνε όλα καλά. Σε περίπτωση που δεν έρθει η βαλίτσα μαζί μου, γνωρίζεις τι πρέπει να κάνω μετά για να την πάρω;
Όταν πας στο γκισέ της αεροπορικής στο αεροδρόμιο θα ζητήσεις να σου βάλουν μια ακόμη ταινία στην βαλίτσα που επισημαίνει στους ανθρώπους που θα στην μεταφέρουν,τον μικρό χρόνο μεταξύ των δύο πτήσεων.Οταν προσγειωθείς θα πας στον ιμάντα παραλαβής των αποσκευών μήπως παρ'ελπιδα έχει φτάσει.Αν δεν την βρεις θα κάνεις αυτό που λέει η @paefstra . Συνήθως μέσα σε μια μέρα θα την φέρουν στο ξενοδοχείο σου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οταν προσγειωθείς θα πας στον ιμάντα παραλαβής των αποσκευών μήπως παρ'ελπιδα έχει φτάσει.
Εγω θα έλεγα να βγει από το αεροπλάνο και κατευθείαν να μπει σε αυτό της ανταπόκρισης, γιατί ο χρόνος που έχει φτάνει μόνο για αυτό σε ένα αεροδρόμιο όπως αυτό του Μονάχου....και αυτό θα το καταφέρει γιατί η ανταπόκριση είναι στο ίδιο τερμιναλ. Δεν νομίζω ότι προλαβαίνει να κάνει βόλτες γιατί οι χώροι αποσκευών είναι μακριά!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγω θα έλεγα να βγει από το αεροπλάνο και κατευθείαν να μπει σε αυτό της ανταπόκρισης, γιατί ο χρόνος που έχει φτάνει μόνο για αυτό σε ένα αεροδρόμιο όπως αυτό του Μονάχου....και αυτό θα το καταφέρει γιατί η ανταπόκριση είναι στο ίδιο τερμιναλ. Δεν νομίζω ότι προλαβαίνει να κάνει βόλτες γιατί οι χώροι αποσκευών είναι μακριά!

Νομίζω ότι η φίλη εννοεί τον ιμάντα του τελικού προορισμού και όχι του Μονάχου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Νομίζω ότι η φίλη εννοεί τον ιμάντα του τελικού προορισμού και όχι του Μονάχου.
Δεν το κατάλαβα και μου φάνηκε κιόλας αρκετά τραβηγμένο να κάνει κάτι τέτοιο για μια αποσκευή που δεν θα βγει καν στον ιμάντα του Μονάχου.... Ζητώ συγνώμη!
 
Last edited:

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Εν τέλει άλλαξα την πτήση μου κι τώρα έχει ανταπόκριση στη Ζυρίχη με μια 1 ώρα και 5 λεπτά transfer time. Πολύ καλύτερα από τα 20 λεπτά της προηγούμενης πτήσης!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω θα έλεγα να βγει από το αεροπλάνο και κατευθείαν να μπει σε αυτό της ανταπόκρισης, γιατί ο χρόνος που έχει φτάνει μόνο για αυτό σε ένα αεροδρόμιο όπως αυτό του Μονάχου....και αυτό θα το καταφέρει γιατί η ανταπόκριση είναι στο ίδιο τερμιναλ. Δεν νομίζω ότι προλαβαίνει να κάνει βόλτες γιατί οι χώροι αποσκευών είναι μακριά!
Νομίζω ότι η φίλη εννοεί τον ιμάντα του τελικού προορισμού και όχι του Μονάχου.
Και βέβαια εννοώ τον τελικό προορισμό της ;)
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Καλησπερα σας.Μετα απο 2 χρονια σχεδον λογω καραντινας και αμφιβολιας να ταξιδεψω Τριτη πεταω για Κων/Πολη ανταποκριση για Ατταλεια που εχω κατι φιλους απο Ερασμους στο παρελθον στο Eskisehir της Τουρκιας.Αρχικα εχω αγχωθει γιατι τις υπολοιπες 4 φορες με αεροπλανο ηταν απευθειας η πτηση και ηξερα.Τωρα εχω κλεισει με Pegasus η 1η πτηση φθανει 11:15 το πρωι απο Αθηνα και αμεσως πρεπει να παω να προλαβω την πτηση της ιδιας εταιρειας για Ατταλεια η οποια ειναι12:45 . ?Μπορει να με βοηθησει καποιος μολις φτασω Ελ.Βενιζελος 7 το πρωι γιατι ερχομαι απο επαρχια τι πρεπει να κανω μαζι με την χειραποσκευη μου? Εχω τα εισητηρια των πτησεων αλλα οχι τα boarding pass. Βοηθηστε με καποιος παρακαλω!

Και επισης μολις κατεβω Κων/πολη στον χρονο που εχω προλαβαινω και αν γνωριζει καποιος στο Sabiha gokcen κατεβαινω να μου πει που πρεπει να παω ?Σορρυ για την πολυλογια αλλα με εχει φαει το αγχος. Στην επιστροφη εχω αρκετο χρονο για την ανταποκριση οκ!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αν εχεις ενιαιο εισιτηριο η βαλιτσα παει απευθειας στο τελικο προορισμο σου..μεσα σε 1μιση ωρα δε θα προλαβεις ουτε την επομενη πτηση να πιασεις,οχι να βγεις απο το αεροδρομιο..εκτος οτι το αεροδρομιο τους ειναι τεραστιο και ισως χρειαστει να πας απο τη μια ακρη στην αλλη,αν εχεις και καθυστερηση απο Ελλαδα τοτε θα εισαι οριακα για την ανταποκριση σου(μη αγχωενεσε σε περιπτωση καθυστερησης πρεπει να χουν connection ambassador που θα σε παραλαβει μολις βγεις απο το αεροπλανο για να σε παει στη πυλη οπου θα φευγει η ανταποκριση σου)
 
Last edited by a moderator:

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Αν εχεις ενιαιο εισιτηριο η βαλιτσα παει απευθειας στο τελικο προορισμο σου..μεσα σε 1μιση ωρα δε θα προλαβεις ουτε την επομενη πτηση να πιασεις,οχι να βγεις απο το αεροδρομιο..εκτος οτι το αεροδρομιο τους ειναι τεραστιο και ισως χρειαστει να πας απο τη μια ακρη στην αλλη,αν εχεις και καθυστερηση απο Ελλαδα τοτε θα εισαι οριακα για την ανταποκριση σου(μη αγχωενεσε σε περιπτωση καθυστερησης πρεπει να χουν connection ambassador που θα σε παραλαβει μολις βγεις απο το αεροπλανο για να σε παει στη πυλη οπου θα φευγει η ανταποκριση σου)
Ευχαριστω για την απαντηση.Αρχικα δεν ειναι ενιαιο ειναι διαφορετικες πτησεις μου δειχνει.Δηλαδη εχει 1 κωδικο για Αθηνα-Πόλη 1 κωδικο για Πόλη-Αττάλεια. Επισης φθανω στο Sabiha Gokcen οχι το Ataturk. Επισης επειδη μου εκλεισε ταξιδιωτικο πρακτορειο μου επιβεβαιωσε οτι γιαυτο εκλεισαν με ιδια αεροπορικη ωστε να υπαρχει στην ανταποκριση χρονος για τα ατομα της πτησης. Δεν εχω ξαναταξιδεψει με ανταποκριση οσες αλλες φορες εχω παρει αεροπλανο και αγχωνομαι πολυ!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ευχαριστω για την απαντηση.Αρχικα δεν ειναι ενιαιο ειναι διαφορετικες πτησεις μου δειχνει.Δηλαδη εχει 1 κωδικο για Αθηνα-Πόλη 1 κωδικο για Πόλη-Αττάλεια. Επισης φθανω στο Sabiha Gokcen οχι το Ataturk. Επισης επειδη μου εκλεισε ταξιδιωτικο πρακτορειο μου επιβεβαιωσε οτι γιαυτο εκλεισαν με ιδια αεροπορικη ωστε να υπαρχει στην ανταποκριση χρονος για τα ατομα της πτησης. Δεν εχω ξαναταξιδεψει με ανταποκριση οσες αλλες φορες εχω παρει αεροπλανο και αγχωνομαι πολυ!!
Ωραια τοτε μη αγχωνεσαι θα ειναι ενημερωμενη η αεροπορικη οτι εχεις ανταποκριση σε περιπτωση στραβης θα σε περιμενει..παντως με 1.30 ωρα ανταποκριση εγω δε θα το κουνουσα απο το αεροδρομιο...καλα να περασεις!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορει να με βοηθησει καποιος μολις φτασω Ελ.Βενιζελος 7 το πρωι γιατι ερχομαι απο επαρχια τι πρεπει να κανω μαζι με την χειραποσκευη μου? Εχω τα εισητηρια των πτησεων αλλα οχι τα boarding pass. Βοηθηστε με καποιος παρακαλω!
Καλή. Πρέπει να κάνεις online check in και στις δύο πτήσεις πριν φυγεις. Ανοίγει 2 μέρες πιο πριν. Έτσι θα πάρεις τα boarding passes ηλεκτρονικα και θα οταν φτάσεις στο Ελ. Βενιζέλος θα πας κατευθείαν στον έλεγχο. Αν δεν κάνεις online check in θα πας στο counter της Pegasus να σου δώσουν αυτοί τα boarding passes.
Τελικά θα έχεις χειραποσκευη ή αποσκευή?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom