Aegean Airlines Γενικά Πτήσεις με μίλια-παραδείγματα και προτάσεις

D

Delmem38110

Guest
Όταν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο (πόλη) αλλά απλά ψάχνεις για την ευκαιρία τι κάνεις? Ψάχνεις όλες τις αεροπορικές της συμμαχίας που σε βολεύει, με τυχαίες ανταποκρίσεις, μέχρι να βρεις το κατάλληλο?
δεν υπάρχει ευκαιρία στις εξαργυρώσεις. τα μίλια είναι τα ίδια με όλες τις εταιρείες ανά προορισμό φυσικά. αλλάζουν μόνο οι φόροι.
βάζεις τον προορισμό σου και επιλέγεις από τη διαθεσιμότητα πάρα πολλούς μήνες πριν.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Για high season, πόσο καιρό πριν πρέπει να κοιτάξω; Δεν έχω κάνει υπεραντλαντικό ταξίδι ποτέ και πλησιάζω το απαιτούμενο νούμερο μιλίων. Θα ήθελα και μερικές προτάσεις για αναχώρηση από Ελ. Βενιζέλος.
 
D

Delmem38110

Guest
Για high season, πόσο καιρό πριν πρέπει να κοιτάξω; Δεν έχω κάνει υπεραντλαντικό ταξίδι ποτέ και πλησιάζω το απαιτούμενο νούμερο μιλίων. Θα ήθελα και μερικές προτάσεις για αναχώρηση από Ελ. Βενιζέλος.
μόλις ανοίξουν οι πτήσεις, δηλαδή 12 μήνες πριν. σε μερικές εταιρίες 11 μήνες.
αλλά σίγουρα μόλις ανοίξουν οι πτήσεις για τον προορισμό που επιθυμείς.
οι θέσεις είναι ελάχιστες κάνουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε.
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Παιδιά εγώ που θελω πτήση με μίλια από Αθήνα για Ρίο ντεΤζανειρο, δυστυχώς όταν μπαίνω στο site της Aegean δε μου βγάζει επιλογές κ μιλάμε για μήνες πριν.Υπαρχει κάποιο τέχνασμα που δε γνωρίζω?
2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τα μίλια μπορούν να χρησιμοποιούν κ για πτήσεις με άλλες αεροπορικές εταιρίες, με αφετηρία άλλες πόλεις εκτός Ελλάδας.Π.χ από Πορτογαλία για Βραζιλία με Iberia.
Στη περίπτωση αυτή πρέπει να μπαίνω στο site των εν λόγω εταιρειών ή μέσω του site της Aegean?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Παιδιά εγώ που θελω πτήση με μίλια από Αθήνα για Ρίο ντεΤζανειρο, δυστυχώς όταν μπαίνω στο site της Aegean δε μου βγάζει επιλογές κ μιλάμε για μήνες πριν.Υπαρχει κάποιο τέχνασμα που δε γνωρίζω?
2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τα μίλια μπορούν να χρησιμοποιούν κ για πτήσεις με άλλες αεροπορικές εταιρίες, με αφετηρία άλλες πόλεις εκτός Ελλάδας.Π.χ από Πορτογαλία για Βραζιλία με Iberia.
Στη περίπτωση αυτή πρέπει να μπαίνω στο site των εν λόγω εταιρειών ή μέσω του site της Aegean?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπάρχουν συγκεκριμένες εταιρίες αεροπορικές που συμμετεχουν στο πρόγραμμα, η TAP η πορτογαλέζικη είναι μία η iberia δεν είναι (star alliance λεγεται η συμμαχία)

μπορέις να πεταξεις από οπουδήποτε αρκει να υπάρχει αεροποροκή εκει απο την συμμαχία, και φυσικά να βρεις εισητήρια
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Παιδιά εγώ που θελω πτήση με μίλια από Αθήνα για Ρίο ντεΤζανειρο, δυστυχώς όταν μπαίνω στο site της Aegean δε μου βγάζει επιλογές κ μιλάμε για μήνες πριν.Υπαρχει κάποιο τέχνασμα που δε γνωρίζω?
2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τα μίλια μπορούν να χρησιμοποιούν κ για πτήσεις με άλλες αεροπορικές εταιρίες, με αφετηρία άλλες πόλεις εκτός Ελλάδας.Π.χ από Πορτογαλία για Βραζιλία με Iberia.
Στη περίπτωση αυτή πρέπει να μπαίνω στο site των εν λόγω εταιρειών ή μέσω του site της Aegean?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Έχεις τα μίλια που απαιτούνται για το ταξίδι;
Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει, μου έβγαζε επιλογές για πτήσεις μόνο όσες μπορούσα να κλείσω με τα μίλια που διέθετα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παιδιά εγώ που θελω πτήση με μίλια από Αθήνα για Ρίο ντεΤζανειρο, δυστυχώς όταν μπαίνω στο site της Aegean δε μου βγάζει επιλογές κ μιλάμε για μήνες πριν.Υπαρχει κάποιο τέχνασμα που δε γνωρίζω?
2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τα μίλια μπορούν να χρησιμοποιούν κ για πτήσεις με άλλες αεροπορικές εταιρίες, με αφετηρία άλλες πόλεις εκτός Ελλάδας.Π.χ από Πορτογαλία για Βραζιλία με Iberia.
Στη περίπτωση αυτή πρέπει να μπαίνω στο site των εν λόγω εταιρειών ή μέσω του site της Aegean?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
2. Ναι, φυσικά και μπορούν (και μπορούν, και πρέπει!). Εφόσον τα μίλια που χρησιμοποιείς είναι Aegean, όλες οι κρατήσεις πρέπει να γίνουν από το site (ή το τηλεφωνικό κέντρο) της Aegean.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Παιδιά εγώ που θελω πτήση με μίλια από Αθήνα για Ρίο ντεΤζανειρο, δυστυχώς όταν μπαίνω στο site της Aegean δε μου βγάζει επιλογές κ μιλάμε για μήνες πριν.Υπαρχει κάποιο τέχνασμα που δε γνωρίζω?
2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τα μίλια μπορούν να χρησιμοποιούν κ για πτήσεις με άλλες αεροπορικές εταιρίες, με αφετηρία άλλες πόλεις εκτός Ελλάδας.Π.χ από Πορτογαλία για Βραζιλία με Iberia.
Στη περίπτωση αυτή πρέπει να μπαίνω στο site των εν λόγω εταιρειών ή μέσω του site της Aegean?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το Ριο είναι λίγο δύσκολο να το πετύχεις, δοκίμασε για Σαο Πάουλο. Υπόψη θέλει να ψάχνεις πολλούς μήνες πριν.
 
D

Delmem38110

Guest
Παιδιά εγώ που θελω πτήση με μίλια από Αθήνα για Ρίο ντεΤζανειρο,
πες μας ποτέ κοιτάς. να βοηθήσουμε. για ΡΙΟ μπορείς να πας απ ευθείας μόνο μέσω Λισσαβόνας καθημερινά, πόρτο και Μονάχου μερικές φορές τη βδομάδα, με TAP και λουφτχανσα και με ανταπόκριση από διάφορες πόλεις που θα βολέψει εσένα αλλά πάντα μέσω αυτών των κόμβων.
εναλλακτικά πας από σαο παουλο με πολλούς συνδυασμούς, η και από Μπραζίλια, μπελο οριζοντε με TAP.
Μπογκοτά είναι ακόμα μια λύση,
3.png
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
To τελευταίο διάστημα έχω βρει μεγάλη δυσκολία στο να βρω πτήσεις σε προορισμούς που με ενδιαφέρουν (Κατμαντού και Σεούλ συγκεκριμένα). Ή θα βγάζει σφάλματα συνέχεια στην αναζήτηση ή θα έχει πτήσεις μόνο με Lufthansa και τεράστιους φόρους.

Παρ’όλα αυτά έχω βρει τους παρακάτω προορισμούς για όποιον ενδιαφέρεται και θα παρότρυνα να γίνουν προτάσεις και από άλλα μέλη.

Για Τον Μαυρίκιο εχθές είχε πολλές ημερομηνίες αλλά σήμερα πετάει σφάλματα και γιαυτο είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ των ημερομηνιών.

1.PNG


Για Σεϋχέλλες και Ζανζιβάρη οι ημερομηνίες είναι αρκετές. Δεν ξέρω αν οι ημερομηνίες είναι κατάλληλες για τους προορισμούς, οπότε μην με φάτε αν είναι με μουσώνες κτλ.

2.PNG


3.PNG
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
To τελευταίο διάστημα έχω βρει μεγάλη δυσκολία στο να βρω πτήσεις σε προορισμούς που με ενδιαφέρουν (Κατμαντού και Σεούλ συγκριμένα). Ή θα βγάζει σφάλματα συνέχεια στην αναζήτηση ή θα έχει πτήσεις μόνο με Lufthansa και τεράστιους φόρους.

Παρ’όλα αυτά έχω βρει τους παρακάτω προορισμός για όποιον ενδιαφέρεται και θα παρότρυνα να γίνουν προτάσεις και από άλλα μέλη.

Για Τον Μαυρίκιο εχθές είχε πολλές ημερομηνίες αλλά σήμερα πετάει σφάλματα και γιαυτο είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ των ημερομηνιών.
καλό θα ήταν να βλέπαμε και τις αεροπορικές. αν και είναι εύκολο να καταλάβεις από τους φόρους ότι πρόκειται για τουρκις και αιθιοπιαν.
για την αιθιπιαν να αναφέρω πως είναι αναξιόπιστη προς το παρόν γιατί έχει διακόψει τις πτήσεις τησ από αθηνα και είναι άγνωστο ποτε θα τις επαναφέρει. η πτήση Αθήνα αντιναμεμπα, είναι ενδιάμεσος σταθμός από Μόσχα. άρα προσοχή με αυτούς.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ναι για Μαυρίκιο είναι Turkish και Σεϋχέλλες / Ζανζιβάρη είναι Ethiopian.

Καλά που μας ενημερώσεις για την Ethiopian διότι δεν το γνώριζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom