Πτήση από Βόλο με Ryanair

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αφού υπολογίζει τα 40? και τα 1800km που είναι πηγαινέλα Ρώμη και ύστερα λέει για 650km που είναι πηγαινέλα Βόλος,από που προκύπτει ότι το αποτέλεσμα αναφέρεται στην απλή μετάβαση;
40 στα 1800, αρα 14,44 για 650....

δια 2 βγαινει 7,22....

μαθηματικο φορουμ η ταξιδιωτικο φορουμ:bleh:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατάλαβα εν τέλει ότι το διαίρεσε αλλά δεν βρήκα το λόγο αφού στο υπόλοιπο μήνυμα αναφερόταν σε μετ'επιστροφής ποσά.

Και τώρα μπορώ ήσυχα και αδιαμαρτύρητα να πεταχτώ στην άβυσσο των off-topic.
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Για Βολο κανει 4.15 ωρες περιπου... Το πρωτο φευγει απο αθηνα 6.30, δηλαδη φτανεις γυρω στις 10.45) Το αεροδρομιο ομως ειναι πολυ κοντα στην Αγχιαλο δηλαδη ενα τεταρτο πριν το Βολο( για την ακριβεια 25 χιλιομετρα) οποτε μηπως πρεπει να σταματησεις εκει???? Βρισκω ασκοπο να πας βολο....Απο αγχιαλο με ενα ταξακι ειναι πολυ κοντα.


Το τρενο ξεχνα το, δεν θες να περασεις το βραδυ σου στο στα8μο της Λαρισας! ( επισης η διαδρομη αθηνα λαρισα ειναι με ιντερσιτυ δηλαδη θα σου βγει πιο ακριβα μαλλον σε σχεση με κτελ)
Ναι το τρενο ακουγεται ταλαιπώρια...
Μου παν απ τα Κτελ Βολου,γιατι Αθηνα δεν επιανα με τιποτα, ότι το πρώτο φεύγει 5.Οπότε μάλλον αυτό θα πάρω για να μαι ανετη.
Τώρα για τη στάση κοντά στο αεροδρόμιο πιστεύεις θα βρω ταξί;
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Θα το ακύρωνα και θα πέταγα σαν άνθρωπος από Αθήνα... πόσα λεφτά ρε αδερφέ γλιτώνεις δηλαδή στο σύνολο? ένα εισιτήριο για Ρώμη με την Α3 κοστίζει από 98?, με την Easy από 55? και με την ΑΖ από 139?... εσύ το πλήρωσες 40? από Βόλο και θέλεις άλλα 47? + 20? το ταξί + την ταλαιπορία για να φτάσεις και να γυρίσεις από την Αγχίαλο... είσαι σίγουρη ότι στη σούμα γλίτωσες τίποτε?αν βάλεις και καμιά βαλίτσα θα πληρώσεις το όλο ταξίδι χρυσό.. πραγματικά απορώ πως σκέφτεστε...
Δηλαδή για να καταλάβω, κύριε Traveller, μου προτείνεις αρχικά να το ακυρώσω με αποτέλεσμα να χάσω τα 40ευρω...
έπειτα να κλείσω με easy jet που θεωρείς ότι είναι πολύ φτηνή αλλά στην περιπτωσή μου σημαίνει 134ευρώ για τις ημερομηνίες που το θέλω. Έλα όμως που η πτήση από Ciampino προς Αθήνα φεύγει στις 6.40 και δεν ψήνομαι καθόλου να αράξω με τους barboni (άστεγους) όλη νύχτα.
Για τις άλλες δεν το συζητώ..πάνε πάνω από 180 ευρώ!

Οπότε γλίτωσα minimum 40 που εσύ πέταξες!:lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ά, ώστε γλύτωσες 40 ευρώ? Ωραία, όταν επιστρέψεις (και θα σε έχει χρεώσει η Ryan, τα κτελ, οι ταρίφες κλπ τα κάθε λογής κερατιάτικα), έλα και κάνε μας εδώ τον απολογισμό. Και να μας πεις κιόλας αν τα όποια 40 ευρώ που γλύτωσες - αν γλύτωσες - αξιζαν την ταλαιπωρία που πήρες.
Αν κλείσεις με Aegean ή με Alitalia δηλαδή, σε λογικές ώρες που δε χρειάζεσαι επιπλεόν διανυκτέρευση, που σε πάνε σε αεροδρόμιο στη Ρώμη κι όχι στο Ciampino, πόσο νομίζεις ότι θα σου κοστίσει? Λίγο παραπάνω από το κτελ+ταξί+βαλίτσα+check-in της Ryanair... (από την οποία, αν ακυρώσεις, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν πίσω τους φόρους, δηλαδή κάπου 80-90% του εισιτηρίου που έχεις ήδη πληρώσει - κάτι το οποίο φυσικά στο κρύβουν συστηματικά επειδή είναι η Ryanair...)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Αν τελικά πας, αφου λες ότι έχεις κλείσει το εισητήριό σου, να ξέρεις ότι εαν το ΚΤΕΛ περνάει μέσα απο Αλμυρό (δεν περνάνε όλα) είσαι πιό κοντά στο Αεροδρόμιο απο τη Νέα Αγχίαλο, άν είναι να πάρεις ταξί. 2 ώρες πριν την πτήση λεωφορείο του ΚΤΕΛ Βόλου πηγαίνει Αεροδρόμιο.
Παρεπιπτόντως το έγραψα και σε άλλο τόπικ υπάρχει προσφορά 6 ευρώ απο Ryanair για Απρίλιο Μάϊο για πτήσεις τρίτη τετάρτη πέμπτη αλλά ισχύει μέχρι μεσάνυχτα... εδώ το λινκ
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
επι της ουσίας, ο ευκολότερος τρόπος είναι να πας με ΚΤΕΛ και να ζητήσεις να σε αφήσουν στον Αλμυρό και απο εκεί να πας με ΤΑΞΙ στο αεροδρόμιο. Ο Αλμυρός είναι περίπου στο 280 χλμ της Εθνικής οδού και το αεροδρόμιο φαίνεται απο την εθνική είναι δεξια καθ'ως ανεβαίνεις (δεν πρέπει να είναι περισσότερο απο 4 χλμ απόσταση).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Σωστά είναι 3-4 χιλιόμετρα, αλλά τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ δεν περνούν όλα απο Αλμυρό πρέπει να επικοινωνήσεις με το πρακτορείο να σου πούνε πια περνάνε μέσα απο Αλμυρό και πόσες ώρες κάνει.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ναι το τρενο ακουγεται ταλαιπώρια...
Μου παν απ τα Κτελ Βολου,γιατι Αθηνα δεν επιανα με τιποτα, ότι το πρώτο φεύγει 5.Οπότε μάλλον αυτό θα πάρω για να μαι ανετη.
Τώρα για τη στάση κοντά στο αεροδρόμιο πιστεύεις θα βρω ταξί;
Ε, νομιζω τα μπερδεψες...ξαναπαρε τηλ καλυτερα... 5 ειναι το πρωτο απο Βολο για αθηνα....

ΚΤΕΛ - Υπεραστικών Γραμμών Ν. Μαγνησίας
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ε, νομιζω τα μπερδεψες...ξαναπαρε τηλ καλυτερα... 5 ειναι το πρωτο απο Βολο για αθηνα....

ΚΤΕΛ - Υπεραστικών Γραμμών Ν. Μαγνησίας
Σωστά!Πέρασα σήμερα από Κτελ Λιοσίων και είναι όπως ακριβώς μου τα πες. 6.30 φεύγει το πρώτο από Αθήνα και επειδή είναι express κάνει στάση μόνο Αγχίαλο και όχι Αλμυρό που είναι ακόμα πιο κοντά στο αεροδρόμιο.10.10 λέει θα είμαι Αγχίαλο και τσιμπαω ταξάκι,του οποίου η χρέωση είναι κανονική (τα εξτρα φράγκα είναι όταν το παίρνεις από αεροδρόμιο). Και 11 να μαι εκεί όλα κουλ!12.50 φεύγει.θα χω κάνει check in on line,εννοειται όταν πετάμε με low cost παίρνουμε μόνο χειραποσκευή και με 90 καθάρισα Αθήνα Ρώμη και ενίσχυσα και τα Κτελ του Βόλου!χαχχαχαχα
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!
Όταν γυρίσω θα σας πω πως πήγε και αν ταλαιπωρήθηκα..
Παρένθεση, η Ryanair έχει περιορισμό κιλών για τη χειραποσκευή στα 10 κιλά, αλλά αν έχεις κάνει check in on line δεν το τσεκάρει ποτέ κανείς, πας απευθείας στου Gate που δεν έχει ζυγαριά!
Φιλιά και καλές πτησεις!!:clap:
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
αν έχεις κάνει check in on line δεν το τσεκάρει ποτέ κανείς, πας απευθείας στου Gate που δεν έχει ζυγαριά!
Ποιος σου το είπε αυτό;;; Παλιά δεν είχαν τώρα όμως;;;;

Τέλος πάντων ζυγαριά μάλλον και στο Βόλο θα βρεις αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει ο όρος της μιας αποσκευής δεν πολυελέγχεται. Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ με την Easyjet.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Έκλεισα για Bergamo με 90 ευρώ συν 30 για τις αποσκευές.

Θα πάμε με παρέα στις Ιταλικές - Ελβετικές Άλπεις και δεν χωράνε τα πράματα μας σε χειραποσκευή.
Κλείσαμε για 17-21/4 .

90 + 30 = 120 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom