Πτήση από Βόλο με Ryanair

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποιος σου το είπε αυτό;;; Παλιά δεν είχαν τώρα όμως;;;;

Τέλος πάντων ζυγαριά μάλλον και στο Βόλο θα βρεις αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει ο όρος της μιας αποσκευής δεν πολυελέγχεται. Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ με την Easyjet.
Όσες φορές έχω πετάξει με Ryan, ο όρος της μιας αποσκευής τηρείται ευλαβικά και δρακοντείως αυστηρά. Ομοίως για το μέγεθος της αποσκευής. Είμαι από τους οπαδούς της Ryan (έχω κλείσει ταξίδι διάρκειας ενός μήνα με 7 πτήσεις Ryan για τον επόμενο μήνα, συνολικά... 165 ευρώ με τους φόρους), αλλά το πόσο αυστηροί είναι σε τέτοια θέματα δεν περιγράφεται. Μην παίξει κανείς με το θέμα των αποσκευών, θα το πληρώσει κερατιάτικα. Η easy, όπως λες, είναι πολύ πιο ελαστική, ουδεμία σύγκριση ανάμεσα στις δύο εταιρείες σε θέμα αυστηρότητας.
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ποιος σου το είπε αυτό;;; Παλιά δεν είχαν τώρα όμως;;;;

Τέλος πάντων ζυγαριά μάλλον και στο Βόλο θα βρεις αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει ο όρος της μιας αποσκευής δεν πολυελέγχεται. Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ με την Easyjet.
Με την easyjet είναι να μην πετύχεις αυστηρή υπάλληλο.Για τη μία χειραποσκευή και για τις σωστές διαστάσεις δε θα το ρίσκαρα για καμιά από τις δύο εταιρίες.Οσο για το θέμα βάρους της βαλίτσας (ryanair) έχω πετάξει 5 φορές και δεν έχει ελεγχθεί ποτέ.Συγκεκριμένα στο Ciampino (Ρώμη),στη Βαλενθια και στην Τενερίφη ούτε καν σκάνερ δεν είχαν για τα barcodes των εισητηρίων.Τα σκίζαν με το χέρι όπως όπως..
Στο Βόλο, λες, έχει ζυγαριά στην πύλη εξόδου;Σίγουρα;
Έλεγα να το ρισκάρω...Με σκοτώνεις:(
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Είμαι από τους οπαδούς της Ryan (έχω κλείσει ταξίδι διάρκειας ενός μήνα με 7 πτήσεις Ryan για τον επόμενο μήνα, συνολικά... 165 ευρώ με τους φόρους), αλλά το πόσο αυστηροί είναι σε τέτοια θέματα δεν περιγράφεται. Μην παίξει κανείς με το θέμα των αποσκευών, θα το πληρώσει κερατιάτικα.
Καλοοοοοοοοοοοοο!για πες τη διαδρομή.....:clap:
Εσύ έχεις πετύχει ζυγαριά στην έξοδο;και αν ναι,που;
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Στο Βόλο από ότι θυμάμαι δεν έχει ζυγαριά στην έξοδο, αλλά γενικά μετρούσαν τις αποσκευές που τους φαινόντουσαν μεγαλύτερες από ότι έπρεπε:shock::shock:.....ο έλεγχος για τα εισιτήρια πριν μπούμε μέσα στο αεροπλάνο ήταν ένα αυτοσχέδιο τραπεζάκι και τα αποκόμματα τα μαζεύανε μέσα σε ένα χάρτινο κουτάκι από σοκολάτες:haha: σουρεάλ καταστάσεις!!!
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Στο Βόλο από ότι θυμάμαι δεν έχει ζυγαριά στην έξοδο, αλλά γενικά μετρούσαν τις αποσκευές που τους φαινόντουσαν μεγαλύτερες από ότι έπρεπε:shock::shock:.....
Τι εννοείς μετρούσαν;Τις διαστάσεις φαντάζομαι..Στην ειδική μεταλλική θήκη,ε;Αυτή υπάρχει παντού όπου κι αν έχω πάει.Με τις διαστάσεις είμαι κομπλέ.Το βάρος είναι πρόβλημα.Τα 10 κιλά τα φτάνεις για πλάκα, η βαλίτσα μόνο είναι 2. Για να έχουν την επαγγελματική ζυγαριά που βάζεις πάνω την βαλίτσα, μου φαίνεται δύσκολο.Θα ήταν ένα μεγάλο έξοδο να τοποθετήσουν τέτοιες σε όλες τις εξόδους.Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάρουν καμια φτηνή ζυγαρίτσα χειρός που κρεμάς πάνω τα αντικείμενα.λεμε τώρα...:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλοοοοοοοοοοοοο!για πες τη διαδρομή.....:clap:

Βόλος (μένω κοντά σχετικά)-Σαρλερουά
Σαρλερουά-Κάουνας
Ταλίν-Όσλο
Όσλο-Κρακοβία
Κρακοβία-Μάλτα
Μάλτα-Μπολόνια
Μπολόνια-Βόλος

Συνολικά κανένας μήνας, με πολλές ενδιάμεσες στάσεις (π.χ από Κάουνας για Ταλίν είναι καμιά δεκαριά μέρες).

Εσύ έχεις πετύχει ζυγαριά στην έξοδο;και αν ναι,που;
Στο Σαντιάγο θυμάμαι ότι έβαζαν τους πάντες να βάζουν τη βαλίτσα στο κουτάκι διαστάσεων, ακόμη κι αυτούς που ήταν εμφανώς εντός ορίων. Ζυγαριά δεν θυμάμαι, αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Στη Μαδρίτη είχε ζυγαριά και ζυγίζανε επίσης τους πάντες. Στη Φρανκφούρτη δε θυμάμαι, όπως και στα υπόλοιπα. Αλλά γενικώς είναι η πιο αυστηρή εταιρεία που έχω δει σε θέμα αποσκευών.

Στην easy συμφωνώ πως παίζει ρόλο σε ποιον θα πέσεις, μου' χουν τύχει και τα δύο άκρα.
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
"sugnwmi gia ta greeklish den exw ellinika"
to aerodromio einai mia stalitsa alla exei megalo kai dwrean parking.
de to suzitw oti sumferei apisteuta na pas me parea me autokinito kai na to parkareis ekei mexri na guriseis.
paidia 8a katebasw ti grammatoseira kai 8a mpw mia ap autes tis meres na sas pw pio analutika ta dika mou.
Ναι, αλλά το παρκινγκ είναι ασφαλές? δεν νομιζω οτι υπάρχει ζωη όλο το 24ωρο :(
 

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
δεν πρόσεξα αν είχε κάμερες έξω, αλλα μέσα είχε στο ταβάνι τις στρογγυλές κάμερες κάθε ένα metro..άσχετο,αλλα ίσως έχουν χειριστεί με τον ίδιο τρόπο και την εξωτερική ασφάλεια του αεροδρομίου.
2 κύριοι στην πτήση μου το άφησαν εκεί.Και γω θα το άφηνα,χωρίς άγχος.
Τώρα όσον άφορά τα υπόλοιπά περί πτήσης, κατέβηκα Αγχίαλο που είναι 3 χιλιόμετρα πιο κοντά στο αεροδρόμιο σε σχέση με το Βόλο. Και πήρα taxi.... έδωσα 20 ευρώ. Μ έπιασε καρδιακό επεισόδιο! Χαχαχχα τελοσπαντων, πιστεύω ότι συμφέρει να κατέβεις Βόλο και να πας με το λεωφορείο που βάζει ο Δήμος από το σταθμό των ΚΤΕΛ μέχρι το αεροδρόμιο. Τουλάχιστον αυτό θα κάνω στον γυρισμό. Έχει λεωφορείο που σε πηγαίνει 2 ώρες πριν από κάθε πτήση. Εντωμεταξυ οι κοπέλες στο check in άρχισαν από τι στιγμή που ήρθε το λεωφορείο και μετα.:haha:
Τελικό συμπέρασμα,θα ξαναέκανα το ταξίδι μονο αν πήγαινα με αλλα τρία άτομα με αυτοκίνητο για μια παρα πολύ φτηνή πτήση.
Φιλάκια παιδιά!και καλά ταξίδια!!:clap:
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
χτες γυρισα απο ρωμη και εχω να πω οτι το αεροδρομιο της νεας αγχιαλου ειναι πολυ εξυπηρετικο για την γυρω περιοχη.απο αθηνα με κτελ κτλ δεν νομιζω οτι αξιζει την ταλαιπωρια.εκτος αν πας με αυτοκινητο και ειναι 3-4 ατομα για να μοιραστουν τα εξοδα.το παρκιν ειναι ελευθερο για λιγο καιρο ακομα οπως μου ειπαν γιατι το φτιαχνουν για να φυλασεται.αλλα ετσι οπως το ειδα ακομα και τωρα δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα ασφαλειας.η πρωτη μου πτηση με ryanair ειδικα ηταν για μενα μεγαλη εμπειρια.το αεροπλανο ηταν γεματο σκουπιδια και αεροσυνοδοι που καναν χαβαλε μεταξυ τους.δεν ειχα βεβαια μεγαλες προσδοκιες για τα 80 που εδωσα με επιστροφη αλλα η αληθεια ειναι οτι νιωθεις καπως με ολη αυτη την αντιμετωπιση.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Aύριο πετάω για Bergamo.
Έκλεισα και για μια αποσκευη των 15 κιλών και έδωσα 30 ευρώ. ( στις ΙταλοΕλβετικες Άλπεις θα πάμε )
Μπουφάν, μποτακια ορειβατικα και ακτι αλλα δεν χωρανε στη μικρη βαλιτσα προδιαγραφών Ryanair.

Εντυπώσεις μετά το Πάσχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom