Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Σε παρόμοια κατάσταση με Agoda, μας ειδοποίησαν εκείνοι (βέβαια, τους είχα πρήξει με αιτήματα).
Το καλό όμως είναι ότι, πριν με ειδοποιήσουν, είχα μπει στην κράτηση και έλεγε ότι τώρα γίνεται δωρεάν ακύρωση.
Άρα, μπορείς να τσεκάρεις κάθε μέρα εδώ:
https://partner.booking.com/en-gb/help/legal-security/important-information-regarding-coronavirusκαι να τσεκάρεις την κράτησή σου.

Και η Agoda λέει:
Λάβετε υπόψη ότι λόγω της κατάστασης, οι προϋποθέσεις της κράτησης, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας δωρεάν ακύρωσης, ενδεχομένως αλλάζουν με ταχείς ρυθμούς. Αν το ταξίδι σας πρόκειται να πραγματοποιηθεί μετά από 4 εβδομάδες, προτού κάνετε οποιαδήποτε αλλαγή ή ακυρώσετε την κράτηση, σας συνιστούμε να ελέγξετε ξανά τις προϋποθέσεις της κράτησης όταν θα είναι πιο κοντά η ημερομηνία του check-in σας.
 
Last edited:

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Σε παρόμοια κατάσταση με Agoda, μας ειδοποίησαν εκείνοι (βέβαια, τους είχα πρήξει με αιτήματα).
Το καλό όμως είναι ότι, πριν με ειδοποιήσουν, είχα μπει στην κράτηση και έλεγε ότι τώρα γίνεται δωρεάν ακύρωση.
Άρα, μπορείς να τσεκάρεις κάθε μέρα εδώ:
https://partner.booking.com/en-gb/help/legal-security/important-information-regarding-coronavirusκαι να τσεκάρεις την κράτησή σου.

Και η Agoda λέει:
Λάβετε υπόψη ότι λόγω της κατάστασης, οι προϋποθέσεις της κράτησης, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας δωρεάν ακύρωσης, ενδεχομένως αλλάζουν με ταχείς ρυθμούς. Αν το ταξίδι σας πρόκειται να πραγματοποιηθεί μετά από 4 εβδομάδες, προτού κάνετε οποιαδήποτε αλλαγή ή ακυρώσετε την κράτηση, σας συνιστούμε να ελέγξετε ξανά τις προϋποθέσεις της κράτησης όταν θα είναι πιο κοντά η ημερομηνία του check-in σας.
Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Έτσι θα κάνουμε, θα το τσεκαρουμε κ βλέπουμε πως θα πάει..
Είναι δύσκολη η κατάσταση κ για τα ξενοδοχεία κ τις αεροπορικές κ για τους ταξιδιώτες. Τεσπα, βλέπουμε στην πορεία..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Χθες ακύρωσα στην Booking τεσσερα καταλύματα στην Ιορδανια για Μαιο.
Τα 3 ηταν χωρις ακυρωτικά .
Το τέταρτο που ηταν χωρις επιστροφή χρημάτων μου απαντησαν αμέσως οτι δεν θα κρατησουν χρήματα λόγω της καταστασης .
Οσο για την Ραιαν που ειχαμε πτησεις 5 άτομα μας ενημερωσαν απο 15 Μαρτιου οτι ακυρωνει .
Στειλαμε μεηλ στις 18 για επιστροφη χρηματων και άλλο μεηλ υπενθυμισης στις 31 αλλά ουτε φωνή ουτε ακροαση . Ισως τα βαζουν με σειρά ημερομηνιων τα αιτήματα;
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πτήση εσωτερικού Aegean (Olympic) για 4/4 που ακυρώθηκε λόγω περικοπών ενώ οι άλλες πτήσεις για τον ίδιο προορισμό γίνονται κανονικά.
22/03 έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην Πειραιώς και καταγγελία στην ΥΠΑ.
23/03 Η ΥΠΑ κοινοποίησε την καταγγελία μου στην Aegean
02/04 Η Πειραιώς έλαβε απάντηση από την Aegean, και απο την τραπεζα μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους και ότι μέσα στην απάντηση τους για το αίτημα αμφισβήτησης αναφέρουν τις γνωστές επιλογές καθώς και επιστροφή χρημάτων. Ρώτησα δύο φορες για επιβεβαίωση και από την Πειραιώς επιβεβαιώνουν ότι η Aegean αναφέρει επιστροφή χρημάτων στην απάντηση τους στο αίτημα αμφισβήτησης. Δεν έχω επικοινωνήσει με την Aegean και δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασια να επικοινωνήσω.
02/04 Στέλνω ξανα μέιλ στην ΥΠΑ με κοινοποίηση στην Aegean όπου αναφέρω ότι η αεροπορική αγνοεί επιδεικτικά την καταγγελία μου και δεν έχει απαντήσει ακόμα σε αυτήν και ξαναγράφω πως δεν επιθυμώ ούτε voucher ούτε τίποτα άλλο παρά μόνο επιστροφή του αντιτίμου των εισιτηρίων και ζητάω από ΥΠΑ να με ενημερώσουν για τα επόμενα βήματα που θα ακολουθήσουν
03/04 Απάντηση από ΥΠΑ παρακαλούμε με κατανόηση και υπομονή να δώσετε λίγο χρόνο στην αεροπορική για να απαντήσει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Πτήση εσωτερικού Aegean (Olympic) για 4/4 που ακυρώθηκε λόγω περικοπών ενώ οι άλλες πτήσεις για τον ίδιο προορισμό γίνονται κανονικά.
22/03 έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην Πειραιώς και καταγγελία στην ΥΠΑ.
23/03 Η ΥΠΑ κοινοποίησε την καταγγελία μου στην Aegean
02/04 Η Πειραιώς έλαβε απάντηση από την Aegean, και απο την τραπεζα μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους και ότι μέσα στην απάντηση τους για το αίτημα αμφισβήτησης αναφέρουν τις γνωστές επιλογές καθώς και επιστροφή χρημάτων. Ρώτησα δύο φορες για επιβεβαίωση και από την Πειραιώς επιβεβαιώνουν ότι η Aegean αναφέρει επιστροφή χρημάτων στην απάντηση τους στο αίτημα αμφισβήτησης. Δεν έχω επικοινωνήσει με την Aegean και δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασια να επικοινωνήσω.
02/04 Στέλνω ξανα μέιλ στην ΥΠΑ με κοινοποίηση στην Aegean όπου αναφέρω ότι η αεροπορική αγνοεί επιδεικτικά την καταγγελία μου και δεν έχει απαντήσει ακόμα σε αυτήν και ξαναγράφω πως δεν επιθυμώ ούτε voucher ούτε τίποτα άλλο παρά μόνο επιστροφή του αντιτίμου των εισιτηρίων και ζητάω από ΥΠΑ να με ενημερώσουν για τα επόμενα βήματα που θα ακολουθήσουν
03/04 Απάντηση από ΥΠΑ παρακαλούμε με κατανόηση και υπομονή να δώσετε λίγο χρόνο στην αεροπορική για να απαντήσει.
Η Πειραιώς έχει γραπτά αυτό που λέει η αεροπορική για επιστροφή;Ζήτησες να στο προωθήσουν;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Καλησπερα
Είναι απαραίτητο να γίνει η αλλαγή της πτήσης Aegean μέχρι 8/4 γιατι,;;;;
Αν την κάνουμε αργότερα δεν θα δικαιούμαστε αλλαγή;;;
Απλώς μέχρι 8/4 έχουμε το bonus των μιλίων;;;
Επισης η αλλαγή αν έχει διαφορά τιμής την επιβαρυνόμαστε υποθέτω ε;;;
εχω πτήση εξωτερικού μέσα ΜΑΗ που προφανώς θα αλλάξω,αλλά εκτός του ότι οι τιμες για το ίδιο δρομολόγιο ειναι στο Θεό από Σεπτέμβρη,ακόμα δεν ξέρω ποτε θέλω να ταξιδεψω άσε που Στοκχολμη καταχείμωνο δεν θέλω να παω
Μήπως επεται να ακυρωθούν και οι πτήσεις εξωτερικού Μαΐου γιαυτο και προτιμούν rebooking σε αυτές από τώρα;;;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Η SAS πάντως εχει ήδη βάλει αίτηση για πλήρη επιστροφη χρημάτων για πτησεις που είναι μέσα στη λίστα ακυρωμένων πτήσεών της περαν του βάουτσερ..

Με την Aegean τι στο καλό θα γίνει για τς πτήσεις καλοκαιριού.. Αν τελικά δεν γινουν οι πτησεις ειναι υποχρεωμένη να δώσει βάουτσερ ή πλήρη επιστροφή .. τι θα πει 8/4 ή 30/4 ...μετά απο αυτες τις ημερομηνίες ειναι υποχρεωμένη να ξαναβγάλει ανακοίνωση εφοσον δεν έχει αλλάξει η κατάσταση..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Επιτελους σημερα ακυρωση και των πτησεων απο Αlitalia για το Πασχα. Πληρες refund και ευνοειται οποιος δε βιαστηκε να παρει voucher απο τις αεροπορικες.
Ολοκληρωσα το πρωτο ταξιδι ακυρωμενο με 0 χασουρα.
Δυστυχως ακολουθουν αλλα 4 και βλεπουμε.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Για πείτε μου καμιά γνώμη... Είχα κανονίσει Βενετία-Μιλάνο μέσα Μάη (η πτήση με Aegean προς/από Βενετία). Να προσπαθήσω να κάνω αλλαγή με την προσφορά αυτή για αρχές Ιούλη, μιας και δεν χρεώνει fees και τη διαφορά στο ναύλο, μπας κι έχει βελτιωθεί η κατάσταση μέχρι τότε και καταφέρω να πάω; Ή να κάτσω στα αυγά μου, να αφήσω την κράτηση ακυρωμένη (προφανώς με επιστροφή χρημάτων ή βάουτσερ), και να κάνω κανένα τουρ εντός Ελλάδος, εφόσον επιτρέπεται; Απλώς με έχει αγχώσει η κατάσταση, θα προτιμούσα να μην είχα καμία κράτηση και να κανόνιζα τελευταία στιγμή όπως κάτσει. Από την άλλη αν τα πράγματα έχουν αλλάξει και δεν έχω αδράξει την ευκαιρία για δωρεάν αλλαγή εισιτηρίου παίζει να νιώθω πολύ μακάκας τότε. Δεν ξέρω τι να κάνω. Φυσικά η Aegean δεν σηκώνει το τηλ αλλά έλεγα να δοκίμαζα αργά τη νύχτα, όμως δεν έχω αποφασίσει τι θέλω. Ποιος ξέρει τι θα γίνεται τον Ιούλιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Για πείτε μου καμιά γνώμη... Είχα κανονίσει Βενετία-Μιλάνο μέσα Μάη (η πτήση με Aegean προς/από Βενετία). Να προσπαθήσω να κάνω αλλαγή με την προσφορά αυτή για αρχές Ιούλη, μιας και δεν χρεώνει fees και τη διαφορά στο ναύλο, μπας κι έχει βελτιωθεί η κατάσταση μέχρι τότε και καταφέρω να πάω; Ή να κάτσω στα αυγά μου, να αφήσω την κράτηση ακυρωμένη (προφανώς με επιστροφή χρημάτων ή βάουτσερ), και να κάνω κανένα τουρ εντός Ελλάδος, εφόσον επιτρέπεται; Απλώς με έχει αγχώσει η κατάσταση, θα προτιμούσα να μην είχα καμία κράτηση και να κανόνιζα τελευταία στιγμή όπως κάτσει. Από την άλλη αν τα πράγματα έχουν αλλάξει και δεν έχω αδράξει την ευκαιρία για δωρεάν αλλαγή εισιτηρίου παίζει να νιώθω πολύ μακάκας τότε. Δεν ξέρω τι να κάνω. Φυσικά η Aegean δεν σηκώνει το τηλ αλλά έλεγα να δοκίμαζα αργά τη νύχτα, όμως δεν έχω αποφασίσει τι θέλω. Ποιος ξέρει τι θα γίνεται τον Ιούλιο.
Σημερινη οδηγια απο τον ΠΟΥ. Και κρινε μονη πως θα ειναι τα πραγματα τον Ιουλη
WHO said countries need a transition strategy that gets them in control of the virus. Countries need to avoid a cycle of lockdown, relaxation of rules, followed by a further lockdown.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Σημερινη οδηγια απο τον ΠΟΥ. Και κρινε μονη πως θα ειναι τα πραγματα τον Ιουλη
WHO said countries need a transition strategy that gets them in control of the virus. Countries need to avoid a cycle of lockdown, relaxation of rules, followed by a further lockdown.
Ναι αυτό είναι που φοβάμαι κι έχω βαρεθεί να παρακολουθώ κάθε μέρα τις εξελίξεις και τα μέτρα και όλα αυτά. Αν κλείσω για αρχές Ιούλη θα πρέπει να συνεχίσω να αγχώνομαι. Μου φαίνεται θα με βγάλει η aegean από το δίλημμα αφού έτσι κι αλλιώς δεν σηκώνει το τηλ και σιγά μην προλάβω μέχρι 8 Απρίλη.
Εν τω μεταξύ κι αυτηνής πως της ήρθε τώρα να κάνει αυτό με την αλλαγή χωρίς χρέωση και δώρο μίλια κτλ; Εντύπωση μου κάνει.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Καθαρά προσωπική γνώμη (και με τις ικανότητες μέντιουμ που, ως γνωστόν, δεν έχω), αρχές Ιουλίου δεν θα είναι η κατάσταση κατάλληλη για να πας Ιταλία.

Η Κίνα καταπολέμησε τα εγχώρια κρούσματα, άνοιξε τα σύνορά της, άρχισαν να έρχονται μέσα πάλι εισαγόμενα κρούσματα και τώρα τα ξανακλείνει. Θέλω να πιστεύω ότι αρχές Ιουλίου ο κόσμος θα έχει ξαναβγεί από το σπίτι του (αλλιώς θα έχει αυτοκτονήσει, γιατί οικονομία στραγγαλισμένη δεν ζει για 5 μήνες), αλλά με περιορισμούς.

Αρχές Ιουλίου μπορεί να μην έχουν καν ανοίξει τα εξωτερικά σύνορα της Ιταλίας για τουρίστες (οπότε θα σου ξαναακυρωθούν ή μετατεθούν τα εισιτήρια) ή θα γίνονται μεν πτήσεις, αλλά εσύ θα νιώθεις ανασφάλεια να πας γιατί ο ιός δεν θα έχει εξαφανιστεί πλήρως. Ή μπορεί να υπάρχει μέτρο στην Ελλάδα ότι όποιος γυρνάει από Ιταλία θα μπαίνει υποχρεωτικά καραντίνα κτλ κτλ. Αν τότε θελήσεις να ακυρώσεις ή αλλάξεις ξανά την πτήση σου, μπορεί να μην μπορείς. Αυτή τη στιγμή το μόνο που λένε οι όροι της Aegean είναι ότι, αν έχει ακυρωθεί η πτήση σου, μπορείς να την αλλάξεις για το μέλλον χωρίς χρέωση και με δώρο μίλια. Δεν βλέπω να λέει πουθενά ότι αυτή την πτήση θα έχεις δικαίωμα να την αλλάξεις ξανά.

Ενώ ένα voucher θα μπορείς να το εξαργυρώσεις ανά πάσα στιγμή σε 18 μήνες και για οποιονδήποτε προορισμό (δεν έχει πληγεί όλη η Ευρώπη στον ίδιο βαθμό με την Ιταλία και λογικά δεν θα χρειαστεί όλη η Ευρώπη τον ίδιο χρόνο για να συνέλθει). Σε τελική ανάλυση, αν πάνε όλα τόσο καλά ώστε να έχει ξανανοίξει για τουρισμό η Ιταλία ως αρχές Ιουλίου, θεωρώ ότι θα μπούνε τότε τόσες μα τόσες προσφορές που θα βρεις καλή τιμή να ξανακλείσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom