Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Εμένα σήμερα μου ήρθε e-mail για voucher κλπ. για ακυρωμένη πτήση που ήταν να γίνει στις 6/4/2020. Οπότε υπομονή. Δεν έρχεται αυτοματοποιημένο e-mail όταν κάνεις τη διαδικασία που αναφέρεις.
Καλησπερα ,σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Εμενα και στο app και οταν συνδεομαι σε pc βλεπω ενεργη την επιλογη (ακομα) αλλαγη ημερομηνιας ή αιτηση επιστροφης χρηματων, με γνωστο πυ μιλησαμε του εχει σταλει οτι εχει επεξεργαστει το μηνυμα του να γινει επσιτροφη και μαλιστα μου εστειλε και σκρηνσοτ.
Η δικη του αιτηση εγινε λιγες μερες πριν και ειχε απαντηση στα επομενα 5 λεπτα στο μειλ.
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ενώ είχα ζητήσει voucher για πτήση Αθήνα-Ρόδος (2-5/5/20) μου έστειλαν σήμερα το παρακάτω email.

AEGEAN | Ενημέρωση σχετικά με την αίτησή σας για Credit Voucher
Ευχαριστούμε για την αίτηση που υποβάλλατε πρόσφατα για έκδοση Credit Voucher για τον επιβάτη ..... με κωδικό κράτησης (PNR) ......, λόγω της πανδημίας COVID-19.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κατόπιν ελέγχου του αιτήματός σας, θα προχωρήσουμε σε πλήρη επιστροφή των χρημάτων σας για το συγκεκριμένο εισιτήριο, οπότε δεν θα προχωρήσουμε με την έκδοση Credit Voucher.

Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας.

AEGEAN

© 2020 AEGEAN AIRLINES | www.aegeanair.com
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
5.299
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ενώ είχα ζητήσει voucher για πτήση Αθήνα-Ρόδος (2-5/5/20) μου έστειλαν σήμερα το παρακάτω email.

AEGEAN | Ενημέρωση σχετικά με την αίτησή σας για Credit Voucher
Ευχαριστούμε για την αίτηση που υποβάλλατε πρόσφατα για έκδοση Credit Voucher για τον επιβάτη ..... με κωδικό κράτησης (PNR) ......, λόγω της πανδημίας COVID-19.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κατόπιν ελέγχου του αιτήματός σας, θα προχωρήσουμε σε πλήρη επιστροφή των χρημάτων σας για το συγκεκριμένο εισιτήριο, οπότε δεν θα προχωρήσουμε με την έκδοση Credit Voucher.

Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας.

AEGEAN

© 2020 AEGEAN AIRLINES | www.aegeanair.com
Να παιξεις Τζοκερ
 
Μηνύματα
119
Likes
163
Καλησπερα ,σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Εμενα και στο app και οταν συνδεομαι σε pc βλεπω ενεργη την επιλογη (ακομα) αλλαγη ημερομηνιας ή αιτηση επιστροφης χρηματων, με γνωστο πυ μιλησαμε του εχει σταλει οτι εχει επεξεργαστει το μηνυμα του να γινει επσιτροφη και μαλιστα μου εστειλε και σκρηνσοτ.
Η δικη του αιτηση εγινε λιγες μερες πριν και ειχε απαντηση στα επομενα 5 λεπτα στο μειλ.
Καλησπέρα.

Παρόμοια περίπτωση...

Και εμένα έχει ακόμα ενεργή την επιλογή...παρότι έχω προβεί στη διαδικασία.

Κανένα mail δεν έχει εμφανισθεί-Καμία ενημέρωση...
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
@pipis78 Συγγνώμη αλλά τους ζήτησες voucher και μόνοι τους σου είπαν ότι θα επιστρέψουν χρήματα; Θα πεθάνω 😂
Συμβαίνει κάτι που δεν ξέρουμε; Είναι ειδική περίπτωση; Μας εξηγείς λίγο please;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
5.299
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
@pipis78 Συγγνώμη αλλά τους ζήτησες voucher και μόνοι τους σου είπαν ότι θα επιστρέψουν χρήματα; Θα πεθάνω 😂
Συμβαίνει κάτι που δεν ξέρουμε; Είναι ειδική περίπτωση; Μας εξηγείς λίγο please;
Ειναι ανηψιος του Βασιλακη :haha:
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
@pipis78 Συγγνώμη αλλά τους ζήτησες voucher και μόνοι τους σου είπαν ότι θα επιστρέψουν χρήματα; Θα πεθάνω 😂
Συμβαίνει κάτι που δεν ξέρουμε; Είναι ειδική περίπτωση; Μας εξηγείς λίγο please;
Και εμένα μου έκανε εντύπωση. Είχα βγάλει εισιτήρια για Αθήνα-Ρόδο για 2 άτομα για 2-5 Μαΐου. Στις 15 Απριλίου μου ήρθε mail πως ακυρώθηκαν οι πτήσεις και έκανα αίτημα για voucher. Σήμερα μου ήρθε το mail για επιστροφή χρημάτων. Είχα πληρώσει με πιστωτική κάρτα και είχα κάνει χρήση 2 εκπτωτικών κωδικών των 25 ευρώ ο καθένας που είχα από την πιστωτική κάρτα platinum mastercard.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κάτι μου λέει ότι φταίνε οι εκπτωτικοί κωδικοί για την τύχη σου... Γιατί αντιστοιχα κάνουν refund σε φόρους και μίλια στα εισιτήρια με εξαργύρωση miles and bonus. Και αυτό δεν πιστεύω πως το κάνουν από την καλή τους την καρδιά.. Δε θα έχει τη δυνατότητα το σύστημα τους να υποστηρίξει διπλή εξαργύρωση και με voucher και με πόντους..
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
EU Commission calls for state guarantees for vouchers for canceled travel


BRUSSELS — The European Commission will tell countries in the European Union to provide state guarantees for travel vouchers during the coronavirus pandemic, if they prefer people to accept the vouchers instead of cash refunds, according to a strategy document seen by Reuters.
The EU executive is due on Wednesday to present guidance and recommendations for member states on gradually lifting internal border restrictions, restarting travel and reviving the ailing tourism sector.
Germany and other member states have called for a suspension of EU rules that force cash-drained airlines and the hospitality industry to offer full refunds for canceled flights and visits instead of vouchers for future travel.
The Commission will tell member states to make vouchers more attractive to encourage customers to accept them.
“To provide incentives for passengers and travelers to accept vouchers instead of reimbursement, vouchers should be protected against insolvency of the issuer and remain refundable by the end of their validity if not redeemed,” the draft document said.

https://www.reuters.com/article/us-...chers-for-cancelled-travel-idUSKBN22L0ET?il=0

Αρα στην ευρωπη τα vouchers θα εξακολουθησουν να ειναι απλα επιλογη. Στην ελλαδα;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ να μην γίνεται παράθεση κειμένου από σάιτ χωρίς την προσθήκη του απαραίτητου λινκ. Επίσης δεν παραθέτουμε όλο το κείμενο και δεν βάζουμε μόνο το λινκ αλλά πάντα το συνοδεύουμε με μια μικρή περιγραφή.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Παρακαλώ να μην γίνεται παράθεση κειμένου από σάιτ χωρίς την προσθήκη του απαραίτητου λινκ. Επίσης δεν παραθέτουμε όλο το κείμενο και δεν βάζουμε μόνο το λινκ αλλά πάντα το συνοδεύουμε με μια μικρή περιγραφή.
Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom