Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Αισίως συμπληρώνονται δύο μήνες σήμερα από το ακυρωμένο ταξίδι.
Δεν υπάρχει καμία απολύτως εξέλιξη αλλά ούτε και επικοινωνία από μέρους του Pamediakopes.gr όπως έχω ξαναπεί.
Σε κανένα από τα email που έστειλα μέσω της φόρμας της σελίδας τους σε Αγγλικά & Ελληνικά δε πήρα απάντηση.
Καμία εξέλιξη δεν είχε η καταγγελία μου στον ΕΟΤ.
Για χρήματα φυσικά ούτε λόγος.
Σήμερα υπέβαλλα και καταγγελία στο «Συνήγορο του καταναλωτή» χωρίς φυσικά να τρέφω ελπίδες ότι θα γίνει κάτι.
Δε ξέρω ποια θα είναι τα επόμενα βήματα, ελπίζω να σκεφτώ ή να διαβάσω κάτι άλλο, γεγονός είναι πάντως ότι δε μπορώ να ξεμπλέξω για τα αυτονόητα...
Ποσο αλλο διαβασμα και σκεψη πια; τις τελευταιες 10 μερες εχω χαθει μεσα σε νομους, αρθρα και παραγραφους! Και αφου τελειωσα με την ελληνικη ανεβηκα και στην ευρωπαικη νομοθεσια. Εγω ενα ταξιδακι ηθελα να κανω και ανακαλυπτω οτι για να βρω το δικιο μου πρεπει να σπουδασω νομικη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
' Ετσι από περιέργεια και χωρίς να είμαι ειδικός..Κάποιο εξώδικο θα ωφελούσε;
Κι ένα μπουρλότο θα ωφελούσε αν μη τι άλλο τη ψυχική μου ικανοποίηση :haha: :haha:
Είναι κάτι που θα τσεκάρω σαν επόμενη βήμα πάντως.

Ποσο αλλο διαβασμα και σκεψη πια; τις τελευταιες 10 μερες εχω χαθει μεσα σε νομους, αρθρα και παραγραφους! Και αφου τελειωσα με την ελληνικη ανεβηκα και στην ευρωπαικη νομοθεσια. Εγω ενα ταξιδακι ηθελα να κανω και ανακαλυπτω οτι για να βρω το δικιο μου πρεπει να σπουδασω νομικη.
Πόσο δίκιο έχεις. Έχουμε μπει σε μια διαδικασια, σε ένα φαύλο κύκλο προκειμένου να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα, έχοντας να κάνουμε με διατάξεις, κανονισμούς, τράπεζες και εφαρμογή όλων αυτών κατά πως συμφέρει το καθένα... Μια κατάσταση σιχαμένη.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τελικά έχω δεύτερο γύρο με την edreams (οχι που θα ξέμπλακα τόσο εύκολα). Παρότι μου έχει ήδη έρθει mail ότι το refund process έχει ξεκινήσει, χθες μου ήρθε καινούργιο που λέει ότι "οι περισσότερες αεροπορικές δεν δίνουν refund αλλά voucher αφήστε μας να σας βοηθήσουμε, πείτε ότι συμφωνείτε με το voucher. Δεν χρειάζετε να μας μιλήσετε τα έχουμε όλα υπό έλεγχο απλά πατήστε συμφωνώ" και από κάτω ένα κουμπί συμφωνώ.

Άντε να τους βρω πάλι να τους πω ότι δεν συμφωνώ. Το timing εντωμεταξύ ήταν ακριβώς μετά την απόρριψη της ΕΕ στο αίτημα να καταργηθεί ο ευρωπαικός νόμος περί υποχρεωτικού refund.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Τελικά έχω δεύτερο γύρο με την edreams (οχι που θα ξέμπλακα τόσο εύκολα). Παρότι μου έχει ήδη έρθει mail ότι το refund process έχει ξεκινήσει, χθες μου ήρθε καινούργιο που λέει ότι "οι περισσότερες αεροπορικές δεν δίνουν refund αλλά voucher αφήστε μας να σας βοηθήσουμε, πείτε ότι συμφωνείτε με το voucher. Δεν χρειάζετε να μας μιλήσετε τα έχουμε όλα υπό έλεγχο απλά πατήστε συμφωνώ" και από κάτω ένα κουμπί συμφωνώ.

Άντε να τους βρω πάλι να τους πω ότι δεν συμφωνώ. Το timing εντωμεταξύ ήταν ακριβώς μετά την απόρριψη της ΕΕ στο αίτημα να καταργηθεί ο ευρωπαικός νόμος περί υποχρεωτικού refund.
Το ίδιο ήρθε κ σε μένα .πάτησα το συμφωνώ έτσι ώστε να πάρω ότι μπορώ..η πτήση μου είναι για τις 8/6 κ φαίνεται να είναι επιβεβαιώμενη ως τωρα
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το ίδιο ήρθε κ σε μένα .πάτησα το συμφωνώ έτσι ώστε να πάρω ότι μπορώ..η πτήση μου είναι για τις 8/6 κ φαίνεται να είναι επιβεβαιώμενη ως τωρα
Εμένα η πτήση μου είναι ακυρωμένη, και δεν σκοπεύω να πατήσω συμφωνώ ίδιως τώρα που έχω το mail όπου λένε ότι δικαιούμε refund και θα το πάρω μέσα σε 90 μέρες.
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Εμένα η πτήση μου είναι ακυρωμένη, και δεν σκοπεύω να πατήσω συμφωνώ ίδιως τώρα που έχω το mail όπου λένε ότι δικαιούμε refund και θα το πάρω μέσα σε 90 μέρες.
Ακριβώς το ίδιο θέμα με pamediakopes. Πριν μερικές μέρες έλαβα το ίδιο email.
Πήρα τηλέφωνο μου είπαν είναι αυτοματοποιημένο email, να μην πατήσω κάτι και να μην ανησυχώ προχωράει κανονικά το process για refund.
Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και με σένα.
Eγώ σήμερα κλείνω ακριβώς ένα μήνα αναμονής για την επιστροφή των χρημάτων.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Ακριβώς το ίδιο θέμα με pamediakopes. Πριν μερικές μέρες έλαβα το ίδιο email.
Πήρα τηλέφωνο μου είπαν είναι αυτοματοποιημένο email, να μην πατήσω κάτι και να μην ανησυχώ προχωράει κανονικά το process για refund.
Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και με σένα.
Eγώ σήμερα κλείνω ακριβώς ένα μήνα αναμονής για την επιστροφή των χρημάτων.
Απο ποια αεροπορικη περιμενεις; κι εγω pamediakopes ειμαι απο turkish. Δε μου εστειλαν κατι αλλα ξερω οτι η turkish θα ξεκινησει refunds το νωριτερο μετα τις 28/5
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Απο ποια αεροπορικη περιμενεις; κι εγω pamediakopes ειμαι απο turkish. Δε μου εστειλαν κατι αλλα ξερω οτι η turkish θα ξεκινησει refunds το νωριτερο μετα τις 28/5
Από Εmirates περιμένω.
Τηλεφωνικά από το pamediakopes μου είπαν 3 με 5 εβδομάδες θα πάρει η ολοκλήρωση της διαδικασίας.
5 εβδομάδες κλείνω στις 19/5.
Δεν πιστεύω, όμως, ότι θα μπουν τα λεφτά τόσο σύντομα.
Προσπαθώ να κάνω υπομονή, δεν μπλέκομαι παραπάνω το έχω αφήσει και απλά περιμένω, γιατί και μένα με έχει κουράσει αφάνταστα η όλη ιστορία.
Θα τους ξανακαλέσω προς το τέλος Μαϊου να δω που βρισκόμαστε.
Έχει εντωμεταξύ τρομάξει το μάτι μου και φοβάμαι να προγραμματίσω το οτιδήποτε, γιατί πέρα από τα ταξίδια έχασα λεφτά και από συναυλίες...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ίσως να έχει ήδη απαντηθεί ή ενδεχομένως η απάντηση στην ερώτησή μου να θεωρηθεί αυτονόητη, πλην όμως χρειάζομαι την επιβεβαίωσή σας προκειμένου να αποφασίσω τι με συμφέρει.

Ακυρώνεται πτήση της SAS λόγω κορωνοϊού. Έχω εισιτήριο Go Smart κι έχω να επιλέξω ανάμεσα σε voucher και επιστροφή χρημάτων. Αντιγράφω από το σάιτ της SAS:
"Please note that if your ticket is a non-refundable ticket, only taxes are refunded."
Αυτό σημαίνει ότι τα fees δεν επιστρέφονται ή μήπως στην έννοια taxes συμπεριλαμβάνονται και τα fees (στο εισιτήριο αναγράφονται διακριτά) .
Ρωτώ γιατί η διαφορά μου είναι μεγάλη. Ευχαριστώ :)
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Από Εmirates περιμένω.
Τηλεφωνικά από το pamediakopes μου είπαν 3 με 5 εβδομάδες θα πάρει η ολοκλήρωση της διαδικασίας.
5 εβδομάδες κλείνω στις 19/5.
Δεν πιστεύω, όμως, ότι θα μπουν τα λεφτά τόσο σύντομα.
Προσπαθώ να κάνω υπομονή, δεν μπλέκομαι παραπάνω το έχω αφήσει και απλά περιμένω, γιατί και μένα με έχει κουράσει αφάνταστα η όλη ιστορία.
Θα τους ξανακαλέσω προς το τέλος Μαϊου να δω που βρισκόμαστε.
Έχει εντωμεταξύ τρομάξει το μάτι μου και φοβάμαι να προγραμματίσω το οτιδήποτε, γιατί πέρα από τα ταξίδια έχασα λεφτά και από συναυλίες...
Ακριβως στην ιδια φαση ειμαι αλλα ευτυχως παλευω μονο τα αεροπορικα. Ξενοδοχεια ειχα κανει μονο κρατησεις με ακυρωσεις δυο μερες πριν την αφιξη. Οσο για προγραμματισμο ταξιδιου.....τα χιλια δικια εχεις. 10 και 12 ωρες αεροπλανο με μασκα παλευεται; ας ελπισουμε να τελειωσει συντομα αυτη η παρανοια
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
https://www.telegraaf.nl/financieel...D8Fcrr7CRANLvZ7yWaewNP__jG-gtD2vxm3SYsZCKv0FY
Κάτι δείχνει να αλλάζει πάντως , για να δούμε.
Ακόμα και η KLM που είχε από τις πιο αυστηρές πολιτικές στο θέμα επιστροφής χρημάτων, εκδίδοντας μόνο travel voucher , ( σχετικά έχει δημιουργηθεί η ομάδα στο facebook klm refuses ticket refund με ήδη 2.000 μέλη ) θα εξετάσει πλέον την επιστροφή του ποσού ή θα κάνει πιο ελκυστικά τα vouchers .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ίσως να έχει ήδη απαντηθεί ή ενδεχομένως η απάντηση στην ερώτησή μου να θεωρηθεί αυτονόητη, πλην όμως χρειάζομαι την επιβεβαίωσή σας προκειμένου να αποφασίσω τι με συμφέρει.

Ακυρώνεται πτήση της SAS λόγω κορωνοϊού. Έχω εισιτήριο Go Smart κι έχω να επιλέξω ανάμεσα σε voucher και επιστροφή χρημάτων. Αντιγράφω από το σάιτ της SAS:
"Please note that if your ticket is a non-refundable ticket, only taxes are refunded."
Αυτό σημαίνει ότι τα fees δεν επιστρέφονται ή μήπως στην έννοια taxes συμπεριλαμβάνονται και τα fees (στο εισιτήριο αναγράφονται διακριτά) .
Ρωτώ γιατί η διαφορά μου είναι μεγάλη. Ευχαριστώ :)
Μοιαζει σαν να σου επιστρεφει σε ρευστο τους φορους και τα υπολοιπα σε voucher.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom