Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πρέπει να είναι η πρώτη φορά μέσα σε 60 ημέρες που ελληνικό μέσο αρχικά ασχολείται και δεύτερον παρουσιάζει το θέμα ακριβώς όπως είναι:
https://www.ert.gr/frontpage/antipa...s-tis-ee-gia-ta-vouchers-toy-toyrismoy-video/
Στο Τουίτερ ο βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Γιαννούλης και ένας δημοσιογράφος Παπαδόπουλος που ήταν παλιά στον ΑΝΤ1 με μηνύματα τους προς την Aegean τους κατακεραυνώνουν για προσωπικές τους υποθέσεις πτήσεων που ακυρώθηκαν και η εταιρεία σπεύδει να τους απαντήσει "με DM".

Εγώ σήμερα ξαναεστειλα mail στην ΥΠΑ και τους λέω πως κατόπιν των χθεσινών ανακοινώσεων να αφήσουν τα όσα λένε περί ΠΝΠ και να επιβάλλουν στην Aegean να εφαρμόσει τον ευρωπαϊκό νόμο. Δεν θα βαρεθώ μέχρι να δω το ποσό στην κάρτα μου, μα τον Θεό.
 
Last edited:

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Μηπως καποιος γνωριζει αν υπηρξε σε καποιο αλλο κρατος- μελος παρομοια ΠΝΠ; Σιγουρα υπαρχει το "σπρωξιμο" του voucher σε πολλα κρατη αλλα κατι επισημο απο καποια αλλη κυβερνηση υπαρχει ή η Ελλαδα ειναι σημαιοφορος; Απλη περιεργεια...
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Ίσως να έχει ήδη απαντηθεί ή ενδεχομένως η απάντηση στην ερώτησή μου να θεωρηθεί αυτονόητη, πλην όμως χρειάζομαι την επιβεβαίωσή σας προκειμένου να αποφασίσω τι με συμφέρει.

Ακυρώνεται πτήση της SAS λόγω κορωνοϊού. Έχω εισιτήριο Go Smart κι έχω να επιλέξω ανάμεσα σε voucher και επιστροφή χρημάτων. Αντιγράφω από το σάιτ της SAS:
"Please note that if your ticket is a non-refundable ticket, only taxes are refunded."
Αυτό σημαίνει ότι τα fees δεν επιστρέφονται ή μήπως στην έννοια taxes συμπεριλαμβάνονται και τα fees (στο εισιτήριο αναγράφονται διακριτά) .
Ρωτώ γιατί η διαφορά μου είναι μεγάλη. Ευχαριστώ :)
Εγώ που τοχα ψάξει για ακύρωση από SAS,είχα βρει αυτο
304E7DA1-8DE5-41E8-A134-E04DC710D942.jpeg

Αλλά δεν το προχώρησα γιατι η κράτηση είναι μέσω πρακτορειου
Δεν αναφέρει πουθενά μόνο τους φόρους πάντως....
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
' Ετσι από περιέργεια και χωρίς να είμαι ειδικός..Κάποιο εξώδικο θα ωφελούσε;
Το εξωδικο να το στειλεις που; τα νωτα των πρακτορειων καλυπτονται προς το παρον απο την ΠΝΠ, η οποια ειναι παρανομη. Να την κυνηγησουμε λοιπον! Κι εγω απο περιεργεια ρωτησα ενα δικηγορο..... Για να κριθει παρανομη μια ΠΝΠ πρεπει να γινει προσφυγη στο Συμβουλιο της Επικρατειας. Η διαδικασια ειναι πολυ χρονοβορα. Το κοστος φανταζομαι εξαρταται και απο το δικηγορο. Επι λεξη μου ειπε "2500-3000€. Για Συμβουλιο της Επικρατειας μιλαμε".
Χωρις λεφτα δικιο δεν εχει😥
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Το εξωδικο να το στειλεις που; τα νωτα των πρακτορειων καλυπτονται προς το παρον απο την ΠΝΠ, η οποια ειναι παρανομη. Να την κυνηγησουμε λοιπον! Κι εγω απο περιεργεια ρωτησα ενα δικηγορο..... Για να κριθει παρανομη μια ΠΝΠ πρεπει να γινει προσφυγη στο Συμβουλιο της Επικρατειας. Η διαδικασια ειναι πολυ χρονοβορα. Το κοστος φανταζομαι εξαρταται και απο το δικηγορο. Επι λεξη μου ειπε "2500-3000€. Για Συμβουλιο της Επικρατειας μιλαμε".
Χωρις λεφτα δικιο δεν εχει😥
Επειδη πατε σε περιεργα μονοπατια:
1. Τα εξωδικα ειναι δωρεαν μονο αν τα συνταξει ο δικηγορος για παρτη του, αλλιως κοστιζουν και δεν ωφελουν παρα ως προειδοποιηση σε ποιον?
2. Ελπιζεις να αναλαβει καποιος θιγομενος δικηγορος το θεμα για παρτη του.
3. Πας ως ενωση καταναλωτων για να μοιραστεις τα εξοδα δικηγορου
4. Τρεχεις μονος σου μονο σε υποθεση που εχεις δικιο και βρεις δικηγορο που θα ζητησει ως αμοιβη μερος της αποζημιωσης, αν δικαιουσαι.
Θα επελεγα το 2.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Επειδη πατε σε περιεργα μονοπατια:
1. Τα εξωδικα ειναι δωρεαν μονο αν τα συνταξει ο δικηγορος για παρτη του, αλλιως κοστιζουν και δεν ωφελουν παρα ως προειδοποιηση σε ποιον?
2. Ελπιζεις να αναλαβει καποιος θιγομενος δικηγορος το θεμα για παρτη του.
3. Πας ως ενωση καταναλωτων για να μοιραστεις τα εξοδα δικηγορου
4. Τρεχεις μονος σου μονο σε υποθεση που εχεις δικιο και βρεις δικηγορο που θα ζητησει ως αμοιβη μερος της αποζημιωσης, αν δικαιουσαι.
Θα επελεγα το 2.
"Κανενας απο μονος του δεν ξεκιναει τετοιες διαδικασιες. Δεν αξιζει τον κοπο!" Συμβουλη δικηγορου.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εγώ που τοχα ψάξει για ακύρωση από SAS,είχα βρει αυτο View attachment 316033
Αλλά δεν το προχώρησα γιατι η κράτηση είναι μέσω πρακτορειου
Δεν αναφέρει πουθενά μόνο τους φόρους πάντως....
Αν πας στο επόμενο βήμα θα δεις αυτό που γράφω παραπάνω :( Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Αν πας στο επόμενο βήμα θα δεις αυτό που γράφω παραπάνω :( Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια.
Αααα υπέροχα!!!!
Γιατι στο μεηλ της petas που αιτήθηκαν εκ μέρους μου το refund,δεν αναφέρει επιστροφή μόνο των φόρων....
Στη θέση σου τότε θα προχωρούσα σε voucher μιας και είναι ετήσιο και ούτε ονομαστικό...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
booking και ταλαιπωρια...
που λετε σημερα εφευγα βαρκελωνη για 5 μερες και ειχα κλεισει κρεβατι σε ενα χοστελ 120 euro. non refundable αν και δεν το συνηθιζω αλλα ελα μωρε ειναι καλυτερη η τιμη- ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ. ποτε ξανα τεσπα.
περιμενα περιμενα να δω τι γινεται με το εσταδο δε αλαρμα ισπανια και την προηγουμενη εβδομαδα τους στελνω και τους λεω θελω ακυρωση. οκ μου λενε θα επικοινωνησουμε με το χοστελ. σε λιγο μου στελνουν οτι δεν μπορεσαν να επικοινωνησουν, μαλλον επειδη ηταν αργα το βραδυ(οχι επειδη ας πουμε ειναι οι ανθρωποι σπιτι τους) :haha: μου στελνουν την επομενη και μου λενε οτι το χοστελ δεν αποδεχεται ακυρωση και μου δινει voucher. ενω εγω εχω κλεισει για νοεμβριο βαρκελωνη δεν θελω καθολου βαουτσερ γιατι δεν ξερω τι μετρα μπορει να επιβαλλουν, μπορει να εχουν καραντινα και φυσικα δεν σκοπευω να παω με καραντινα.
μου λενε να ξαναμιλησουμε 11 μαιου αν εχει επεκταθει το εσταδο δε αλαρμα, να μιλησουμε με αλλους ορους. στελνω και μου λενε δεν υπαρχει update :haha: α τους λεω θελετε να σας στειλω εγω τα μαντατα, ακομα δεν μπορω να ταξιδεψω ισπανια. μου λενε βαουτσερ και αμα σ αρεσει. α κανενα προβλημα, παω στο χοστελ τοτε να εκμεταλλευτω την υπηρεσια που πληρωσα. ενημερωστε με αν ειναι ανοιχτα :haha: οκ μου λενε μολις μιλησουμε μαζι τους θα ενημερωσουμε. και περιμενωωωωωωω. ουτε το χοστελ απαντα σε μαιλ μου.
βαζω τον ηρωα να τους παρει τηλ χθες και να τους ρωτησει αν το χοστελ ειναι ανοιχτο. γιατι δεν διαφωνω, ειναι non refundable. αυτοι προσφερουν τις υπηρεσιες; του ειπαν οτι θα επικοινωνησουν και αν το χοστελ δεν απαντησει θα καλεσουν να διαπραγματευτουμε και παλι με αλλους ορους. και περιμενωωωωω.
θα επανελθω

απορω ομως απαντανε σε δευτερολεπτα οτι δεν δεχονται ακυρωση και αυτη ειναι η απαντηση του χοστελ αλλα για το αν ειναι ανοιχτα, θελουν 3 μερες. εκτος αν πριν κλεισουν το μαγαζακι ενημερωσαν το μπουκινγκ οτι δν θα κανουν καμια επιστροφη, επειδη μπορουν.
εχω σκυλιασει, αν φαω ακυρο παω για αμφισβητηση να δω αν ελαβα ποτε υπηρεσιες

Update.
Καλεσε σημερα ο δικος μου, μιλησε με ελληνα εκπροσωπο κ πλεον οι οδηγιες για την ισπανια ειχαν ενημερωθει. Ακυρωμενη κρατηση κ αναμενω τα χρηματα. Προς το παρον υποθεση κοβιντ κ ακυρωσεις τελος...
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μόλις έλαβα μεηλ απο Ryanair για ακύρωση πτήσεων 5 Ιουνίου από Αθήνα και επιστροφή 10 από Βουκουρέστι. Ακύρωση ή βαουτσερ.
Σε περίπτωση που επιλέξω επιστροφή τα χρήματα θα πιστωθουν σε 7 μέρες περίπου.
Σαφέστατο μεηλ και χωρίς αστερίσκους.
Την Δευτέρα θα πράξω τα δέοντα.
Επιλέγω πάντα απευθείας αεροπορική εταιρεία και όχι τα σαιτ πετάς, πάμε διακοπές κλπ.
Στη στραβή έχεις να κάνεις με έναν!
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Να μην σε στεναχωρήσω αλλά το τουίτερ είναι γεμάτο καταγγελίες πως η Ryan πλέον δεν επιστρέφει χρήματα, όπως έκανε στις αρχές, σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα σε πελάτες που είχαν ήδη πει ότι θα τους επιστρέψουν χρήματα τους ξαναστελνουν για voucher. Μακάρι να έχεις όντως τα χρήματα σου πίσω σε 7 μέρες αλλά μου φαίνεται πολύ προ-κορονοιού ετοιματζίδικο email.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom