Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μονο εσυ κι ο @taver εχετε γραψει για το Nancy. Λοιπον, το κανονισα. Πειραζει που δεν θα εχει διανυκτερευση? Ειναι βαρετη η αλλαγη ξενοδοχειων. Αλλα αν ειναι must, να το δω.
Για τα δικά μου κριτήρια δεν είναι must, αλλά εξαρτάται τι εναλλακτική υπάρχει, με ποια άλλα μέρη μπορεί να συνδυαστεί, με τι μέσο μπορείς να πας κ.ο.κ. Αν γράψεις ολόκληρο το πλάνο, πιθανότατα θα μπορέσω να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Εψαξα λιγο καλυτερα. Εβαλα διανυκτερευση, εφοσον υπαρχει επιλογη μεταξυ τρενων και λεωφορειων χωρις πισωγυρισματα.
Στρασβουργο- Νανσυ- Λουξεμβουργο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εψαξα λιγο καλυτερα. Εβαλα διανυκτερευση, εφοσον υπαρχει επιλογη μεταξυ τρενων και λεωφορειων χωρις πισωγυρισματα.
Στρασβουργο- Νανσυ- Λουξεμβουργο.
Θα έβαζα Metz αντί για Nancy. Πιο όμορφη πόλη, πιο ζωντανή, με πιο ενδιαφέροντα πράγματα και βολεύει καλύτερα σε αυτό το πλάνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα έβαζα και Μετζ και Νανσύ (με διανυκτέρευση στην πρώτη). Ενδιαφέρουσα η Nancy, να τη δείς, αλλά δε βλέπω το λόγο να μείνεις και βράδυ. Αντίθετα Μετζ είναι μεγαλύτερη (σε έκταση αξιοθεάτων) και έχει παραπάνω ζωή (Disclaimer: πέρασαν 10 χρόνια ανάμεσα στις επισκέψεις μου στις δυο πόλεις).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γιατι οχι? Για να επιμενετε...Η ιδια λεωφορειακη γραμμη ειναι.
Σε περίπτωση που δεν το έχεις τσεκάρει υπάρχουν και συνδέσεις με τα τρένα ouigo. Έχουν βέβαια περιορισμούς στις αποσκευές που πρέπει να το κοιτάξεις. Πάντως οι τιμές συνήθως είναι αστείες και φυσικά θα κάνεις τον μισό χρόνο να φτάσεις.

Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις quiche lorraine!

πέρασαν 10 χρόνια ανάμεσα στις επισκέψεις μου στις δυο πόλεις
Την ίδια αίσθηση έχω 10 χρόνια μετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Σε περίπτωση που δεν το έχεις τσεκάρει υπάρχουν και συνδέσεις με τα τρένα ouigo. Έχουν βέβαια περιορισμούς στις αποσκευές που πρέπει να το κοιτάξεις. Πάντως οι τιμές συνήθως είναι αστείες και φυσικά θα κάνεις τον μισό χρόνο να φτάσεις.

Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις quiche lorraine!



Την ίδια αίσθηση έχω 10 χρόνια μετά.
Επειδη ξηλωσα ταξιδι, εχω καπου 90 ευρω σε vouchers στη Flixbus και εχω αγχωθει να φαω μερικα σε 12 μηνες. Κι αυτοι φθηνοι ειναι :D.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Επειδη μπορω μαλλον να μετακινησω πιο πισω την επιστροφη κατα 2 μερες (το σκεφτομαι ακομη), Reims αξιζει?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδη μπορω μαλλον να μετακινησω πιο πισω την επιστροφη κατα 2 μερες (το σκεφτομαι ακομη), Reims αξιζει?
Ναι, αλλά καλύτερα συνδυασέ τη με Épernay. Αν έχεις δυο μέρες, δώσε λίγο χρόνο παραπάνω σε Στρασβούργο/Nancy/Metz/Luxembourg. Ή πήγαινε προς Τroyes.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επειδη μπορω μαλλον να μετακινησω πιο πισω την επιστροφη κατα 2 μερες (το σκεφτομαι ακομη), Reims αξιζει?
Δεν έχω πάει ακόμα. Είναι η περιοχή της σαμπάνιας αν σε ενδιαφέρει. Θέλω απλά να αναφέρω κάτι που ίσως να μην βρεις ψάχνοντας για την πόλη. Έχει σχεδιάσει ένα ξωκλησι στη Reims ο αγαπητός κύριος Foujita!

La chapelle {{Foujita}}

Ευχαριστώ που επανέφερες το τοπικ θα το εμπλουτισω τις επόμενες βδομάδες!
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Επειδη μπορω μαλλον να μετακινησω πιο πισω την επιστροφη κατα 2 μερες (το σκεφτομαι ακομη), Reims αξιζει?
Αξίζει

Όμορφο κέντρο με πολύ ωραίο καθεδρικό αλλά φυσικά το highlight είναι τα champagne houses, και Reims και (κυρίως) Epernay

Reims θα πρότεινα το Pommery, ωραία επίσκεψη στο κελάρι που είναι κατι χλμ

(οι φανατικοί της σαμπάνιας πάνε κατευθείαν Epernay...)

IMG_20210724_183034.jpg
IMG_20210724_184857.jpg
IMG_20210724_185547.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Αξίζει

Όμορφο κέντρο με πολύ ωραίο καθεδρικό αλλά φυσικά το highlight είναι τα champagne houses, και Reims και (κυρίως) Epernay

Reims θα πρότεινα το Pommery, ωραία επίσκεψη στο κελάρι που είναι κατι χλμ

(οι φανατικοί της σαμπάνιας πάνε κατευθείαν Epernay...)

View attachment 397483 View attachment 397484 View attachment 397485
Δυστυχως δεν γινεται λογω μηδαμινου ως μηδενικου ενδιαφεροντος για τη σαμπανια και λογω των περιορισμων των μμμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom