Πόλεμος Ρωσίας Ουκρανίας - επιπτώσεις στα ταξίδια.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.855
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ξέρει κάποιος τι γίνεται με πτήσεις ευρωπαϊκών εταιρειών που πετούσαν πάνω από τη Ρωσία προς Ασια;
Η Ρωσία έχει κλείσει τον εναέριο της χώρο για ευρωπαϊκές εταιρείες.

Edit: Live εικόνα του εναέριου χώρου, όλες οι πτήσεις που πάτησα κατα τύχη ήταν από ασιατικές ή Ρωσικές εταιρείες. Φαίνεται και η παντελής απουσία αεροπλάνων πάνω από Ουκρανία και Λευκορωσία.

Φαίνεται και σε αυτή που επέλεξα, τι κύκλο κάνει για να φτάσει Μόσχα.

1646866356623.png
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχοντας εσωτερική πληροφόρηση , η booking δεν έδωσε καμία εντολή ακύρωσης, ή να ακύρωσε μόνη της. Το πιο πιθανό είναι το ίδιο το ξενοδοχείο να ακύρωσε, γιατί ή δεν έχει κρατήσεις ή για τους δικούς του λογους. Από την booking απλά δεν δέχονται νέες κρατήσεις. Οι παλιές κρατήσεις ισχύουν κανονικά,
εκτός αν ακυρώσει το ξενοδοχείο.
Κι όμως ακύρωσε η booking. Μου έστειλε ο φίλος μου το μειλ που του έστειλε η booking και τον ενημέρωσε για την ακύρωση. Booking has suspended travel services to the region ....
Οι δικές μου κρατήσεις όμως ισχύουν ακόμα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Η Aegean μου ακύρωσε τις πτήσεις για το καλοκαίρι (Αύγουστο) για Ρωσία.
Οι κρατήσεις μου στο booking παραμένουν ενεργές.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.878
Likes
26.713
Σύμφωνα με αυτό Booking και Expedia σταμάτησαν τις πωλήσεις/κρατήσεις στην Ρωσία.Δεν αναφέρεται τι γίνεται με τις παλιές κρατήσεις.

Expedia και Booking σταμάτησαν τις πωλήσεις στη Ρωσία - ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ money-tourism.gr
Όσες κρατήσεις έχουν ολοκληρωθεί πχ προπληρωμή, ισχύουν κανονικά. Όσες δεν έχουν ολοκληρωθεί με πληρωμές, αργά η γρήγορα θα ακυρωθούν.
 
D

Delmem38110

Guest
Η Ethiopian έχει αναστείλει τις πτήσεις για Αθήνα (3 φορές την εβδομάδα) μέχρι και Απρίλη αν και πιστεύω θα κρατήσει πολύ ακόμα αυτό.
ο λόγος φυσικά είναι ότι η Αθήνα αποτελεί ενδιάμεσο σταθμό για Μόσχα. ευτυχώς βρήκα εναλλακτική για το καλοκαιρινό μας ταξίδι.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
H aegean βλέπω για καλοκαίρι έχει κρατήσει πτήσεις για Μόσχα, τόσο από Θεσσαλονίκη όσο κι από Αθήνα. Αφαίρεσε τις πτήσεις για Αγ. Πετρούπολη.
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Καλησπέρα
Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει το το θέμα με τις πτήσεις της Ethiopian Αθήνα Addis Ababa και έκλεισα εισιτήρια για 21 Αυγούστου με τελικό προορισμό Σεϋχέλλες. Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις πτήσεις?
Ακυρώνεται? Και πόσο νωρίτερα θα μας ενημερώσουν; Θα πάρω τηλέφωνο το πρωί και στην αεροπορική να δω τι θα μου πουν.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα
Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει το το θέμα με τις πτήσεις της Ethiopian Αθήνα Addis Ababa και έκλεισα εισιτήρια για 21 Αυγούστου με τελικό προορισμό Σεϋχέλλες. Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις πτήσεις?
Ακυρώνεται? Και πόσο νωρίτερα θα μας ενημερώσουν; Θα πάρω τηλέφωνο το πρωί και στην αεροπορική να δω τι θα μου πουν.
Θα σου πουν ότι οι πτήσεις θα ξαναξεκινησουν. Αλλα χλωμό. αν η πτήση σου ειναι με μίλια ακυρώνετε. Αν δεν ειναι με μίλια ζητά τους εναλλακτική. Ειναι βέβαια αρκετός καιρός ακόμα. Όπως ξανά έγραψα είναι ανεπίτρεπτοι συνεχίζοντασ να πουλάνε εισητηρια χωρίς να έχουν διορθώσει το δρομολόγιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.122
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom