Πόσα ταξίδια το χρόνο; Τι γίνεται τώρα με την κρίση;

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ ξαπλώστρα, όχι για οικονομικούς λόγους, αλλά γιατί την αμμουδιά θέλω να την χαίρομαι και να έχω επαφή μαζί της.
Όσο για την τσιγκουνιά που είναι μαγκιά, πιο αποτυχημένο σλόγκαν δεν έχω ξαναδει. Δεν ντρέπονται λιγάκι, που βαφτίζουν ένα από τα χειρότερα ανθρώπινα κουσούρια σε μαγκιά??
Φυσικά προέρχεται από τους γερμανικών συμφερόντων επιχείρηση, τι άλλο?
Τους γερμανούς τους θεωρώ τους πιο τσιγκούνηδες και μίζερους ευρωπαίους που έχω δει ποτέ μου.
Και η διαφήμιση είμαι σίγουρος ότι έπιασε στη Γερμανία.
Αυτοί λοιπόν, έρχονται εδώ - ενώ μας βρίζουν - και τη βγάζουν με τηγανητές πατάτες. Τι να λέμε τώρα??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Δεν ξέρω άν ειναι γερμανικό το σλόγκαν..
την κυριακή το είδα bold σε διαφορες εφημερίδες του νησιού μου..
Η λέξη τσιγκουνιά ειναι όντως άθλια...
εγώ την χρησιμοποιώ χαριτολογώντας γιατί μόνο τσιγκούνα δεν θέλω να ειμαι!
και μενα μου αρέσει η άμμος να κυλιεμαι με την φανούλα μου!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
despinav,εγώ παω να κρυφτώ...τα λέμε αύριο!!:trekker:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όχι επειδή είναι μίζεροι (που για μένα αυτό δεν αποτελεί μιζέρια, η μιζέρια είναι στον τρόπο σκέψης αλλά τέλος πάντων) αλλά επειδή όλη την ημέρα που είχαν το μωράκι μαζί τους μπορούσαν και εκείνοι χαλαροί να κάτσουν χαλαρά στην πισίνα τους και να απολαμβάνουν το οτιδήποτε θέλουν χωρίς να έχουν το άγχος.quote]


Γιατί επίσης περιμένουν ώρες στο μπουφέ να προλάβουν να αρπάξουν ότι άφησαν οι ακρίδες οι γερμανοί και οι ρώσοι.

Γιατί τρώνε σε υπερπλήρη εστιατόρια - ο ένας πάνω στον άλλο - σε τραπέζια που δεν προλαβαίνουν να καθαριστούν από τα αποφάγια των προηγούμενων και πατάνε σε χυμένες κοκακόλες που κολλάνε.

Γιατί μπαίνουν σε μια πισίνα τίγκα στον κόσμο και στο κατουρλιό - και όταν δεν μπαίνουν είναι γιατί στην πισίνα γίνονται χαζές γυμναστικές και ηλίθια παιχνίδια για ανθρώπους χαμηλού i.q.

Γιατί όταν πάνε να ησυχάσουν, παίζει μουσική στη διαπασών, και το βράδυ οργανώνονται ξενέρωτες βραδιές για κοκκινισμένους ανθρώπους με κάλτσα και παντόφλα.

Γιατί επειδή τους τα προσφέρουν όλα, δεν μπαίνουν στον κόπο να πανε στο γειτονικό χωριό - μην τυχόν και χάσουν το πληρωμένο γεύμα - και να δουν πως ζει ο κόσμος και να πάρουν μια γεύση της πραγματικής ζωής της χώρας που επισκέπτονται.

Γιατί όλοι, σερβιτόροι, ναυαγοσώστες, animateurs, έχουν ένα πλαστικό χαμόγελο του τύπου ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, άσχετα αν μισούν τους πλαδαρούς κυρίους και τις ξεχειλωμένες κυτταριδικές κυρίες.

Θέλεις και άλλους λόγους? :clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Εγώ πάλι σιχαίνομαι την αμμουδιά και λατρεύω τα βράχια... είναι λοιπόν κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι η ξαπλώστρα στις ελάχιστες φορές που διαλέγω άμμο είναι δεδομένη...


Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί θεωρείς το all inclusive μιζέρια και φτήνια;
Γιατί απλά είναι... για χίλιους δυό λόγους που είναι προφανές πως δεν καταλαβαίνεις, δεν θα επέλεγα ποτέ στη ζωή μου να κάνω τέτοιου είδους διακοπές παρά μόνο για πλάκα και για ένα-δυο βράδια... στα είπε και ο traveladdict παραπάνω... βαριέμαι να λέω ξανά τα ίδια... τεράστια παρακμή...
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Εγώ πάλι σιχαίνομαι την αμμουδιά και λατρεύω τα βράχια... είναι λοιπόν κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι η ξαπλώστρα στις ελάχιστες φορές που διαλέγω άμμο είναι δεδομένη...




Γιατί απλά είναι... για χίλιους δυό λόγους που είναι προφανές πως δεν καταλαβαίνεις, δεν θα επέλεγα ποτέ στη ζωή μου να κάνω τέτοιου είδους διακοπές παρά μόνο για πλάκα και για ένα-δυο βράδια... στα είπε και ο traveladdict παραπάνω... βαριέμαι να λέω ξανά τα ίδια... τεράστια παρακμή...
τι σημαίνει είναι προφανές πως δεν καταλαβαίνω;; Αν κάτι δεν το έχεις βιώσει πώς θέλεις να έχεις άποψη ; Νομίζω ότι ένας από τους λόγους που είμαστε εδώ είναι για να ρωτάμε και να παίρνουμε απαντήσεις. Τώρα το αν και το τι καταλαβαίνει ο καθένας είναι άλλο..
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Όχι επειδή είναι μίζεροι (που για μένα αυτό δεν αποτελεί μιζέρια, η μιζέρια είναι στον τρόπο σκέψης αλλά τέλος πάντων) αλλά επειδή όλη την ημέρα που είχαν το μωράκι μαζί τους μπορούσαν και εκείνοι χαλαροί να κάτσουν χαλαρά στην πισίνα τους και να απολαμβάνουν το οτιδήποτε θέλουν χωρίς να έχουν το άγχος.quote]


Γιατί επίσης περιμένουν ώρες στο μπουφέ να προλάβουν να αρπάξουν ότι άφησαν οι ακρίδες οι γερμανοί και οι ρώσοι.

Γιατί τρώνε σε υπερπλήρη εστιατόρια - ο ένας πάνω στον άλλο - σε τραπέζια που δεν προλαβαίνουν να καθαριστούν από τα αποφάγια των προηγούμενων και πατάνε σε χυμένες κοκακόλες που κολλάνε.

Γιατί μπαίνουν σε μια πισίνα τίγκα στον κόσμο και στο κατουρλιό - και όταν δεν μπαίνουν είναι γιατί στην πισίνα γίνονται χαζές γυμναστικές και ηλίθια παιχνίδια για ανθρώπους χαμηλού i.q.

Γιατί όταν πάνε να ησυχάσουν, παίζει μουσική στη διαπασών, και το βράδυ οργανώνονται ξενέρωτες βραδιές για κοκκινισμένους ανθρώπους με κάλτσα και παντόφλα.

Γιατί επειδή τους τα προσφέρουν όλα, δεν μπαίνουν στον κόπο να πανε στο γειτονικό χωριό - μην τυχόν και χάσουν το πληρωμένο γεύμα - και να δουν πως ζει ο κόσμος και να πάρουν μια γεύση της πραγματικής ζωής της χώρας που επισκέπτονται.

Γιατί όλοι, σερβιτόροι, ναυαγοσώστες, animateurs, έχουν ένα πλαστικό χαμόγελο του τύπου ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, άσχετα αν μισούν τους πλαδαρούς κυρίους και τις ξεχειλωμένες κυτταριδικές κυρίες.

Θέλεις και άλλους λόγους? :clap:
Αυτή είναι απάντηση!!!! (αν και εμένα όλο αυτό μου κάνει σενάριο από κάτι ταινίες :bleh::bleh::D:D:D)
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Πολυς ντορος για τα all inclusive...
Ουτε εγω θα τα προτιμουσα και ο traveladdict εδωσε αρκετους καλους λογους. Υπαρχουν κ αλλοι τροποι για να ταξιδεψει κανεις φτηνα αν θελει, ισως με καποιες παραχωρησεις για τους πιο καλομαθημενους, αλλα γλιτωνοντας αυτο το τσιρκο του ΑΙ.

Οσο για τα ταξιδια γενικοτερα, ανηκω στην ομαδα των ανθρωπων που εχουν χρονο αλλα δεν εχουν χρημα :haha:
το να εχει κανεις και τα 2 ταυτοχρονα ειναι σπανιο φαινομενο (πχ εισοδηματιες...)
Επομενως ενα ταξιδακι το χρονο και ευχαριστημενος ειμαι, αλλα εκει δε θα μιζεριασω. Δε θα μεινω σε 5αστερο, αλλα σε τσεκαρισμενα ξενοδοχεια λιγοτερων αστερων η και ξενωνες, αλλα ποτε, μα ποτε στην τυχη ή σε κατι παρακμιακο. Πηγαινοντας ταξιδι δε θα σπαταλησω αλλα δε θα στερηθω κιολας.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499

τι εννοείς με το '' Ακριβώς!!! ''.
σου εχει τυχει το ίδιο και εσένα σε κέντρο νεοσυλλέκτων :shock::bleh:

Αυτή είναι απάντηση!!!! (αν και εμένα όλο αυτό μου κάνει σενάριο από κάτι ταινίες :bleh::bleh::D:D:D)
Σενάριο.... και όμως αληθινό 100%
ακριβως έτσι ειναι στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις ALL INCLUSIVE μονάδων τουλάχιστον στην ελλαδα που εχει τυχει να γνωρίζω
υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρέσεις στον κανόνα ( ελάχιστες μεν αλλα υπαρχουν )
το θέμα όμως ειναι οτι η επιλογή αυτη γίνετε γιατι η συντριπτική πλειοψηφία των εισαγόμενων τουριστών ερχονται στην χωρα μας με υπερβολικά χαμηλές τιμές
οπότε αναγκαιο κακό .
υπαρχει όμως και η επιλογή να πας με ενα φθηνο πακέτο all in αλλά να κανεις και το κεφι σου παράλληλα , να βγεις και εξω να φας και στο ταβερνακι του χωριου , να πας και τις εκδρομές σου να μην εισαι δεσμιος του πακέτου
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Τελευταία κυκλοφορεί το " η τσιγκουνιά ειναι μαγκιά"..
Πιστεύω για να συνεχίσω τα ταξίδια μου και τα ονειρά μου,πρέπει να γινω και λιγο τσιγκούνα..
ο turms ειπε ένα παράδειγμα για ομπρέλα και πετσέτα..Στην κρήτη έ !!! δεν δίνω ουτε εγώ 8 ευρώ που ειναι το φθηνότερο για ομπρέλα...θα καθίσω σε μπαράκι αν υπάρχει στις ξεμοναχιασμένες παραλίες που πάω και θα πιώ και κάτι ρε παιδιά τουλάχιστον με τα 8 ευρώ!!
Δεν ξέρω αυτό ειναι μιζέρια???
Γενικά τα all incl τα σιχαίνομαι και εγώ, υπάρχουν όμως τρόποι να περάσεις καλά στο ταξίδι σου κάνοντας μικρές περικοπές που όμως δεν σημαίνουν απαραίτητα και μιζέρια!
Συμφωνω απολυτα renata!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.680
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom