Πόσα ταξίδια το χρόνο; Τι γίνεται τώρα με την κρίση;

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
έγω ένα Αμστερνταμ πήγα πάντως
βέβαια ήταν να πάω Ασία το πάσχα και είπαμε να το αφήσουμε μέχρι νεοτέρας...δηλαδή μαλλον πάει για τις γιορτές
το πρόβλημα είναι ότι τα ταξίδια στο εξωτερικό δεν δικαιολογούνται στα έξοδα (οι αποδείξεις απο το εξωτερικό δεν παιρνάνε) καθώς πρέπει να μαζεύουμε και αποδείξεις
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
κλασικο δηλαδη παράδειγμα στερησεις στοιχειωδών πραγμάτων( βλέπε πχ καφέ !!!) για να κάνει ντε και καλά καποιος ενα ταξίδι !!!

αυτο το τελευταίο
'' αλλα τα ταξιδια δεν θα τα κοψω...μπορει να παω κ εγω ενα καλοκαιρι σε ενα all-incl, στον Αγ. Δομηνικο, στην κουβα, ή στην ... Τουρκια...αλλα τα ταξιδια δεν κοβονται....παρτε το αποφαση...''

το εξηγεις λιγάκι :shock:. δηλαδη στα all στον Δομηνικο ,κούβα κτλ θα πας τσάμπα χωρίς χρήματα η μηπως ειναι φθηνα ???? εκει δεν θες χρηματα

άλλαξε τουλάχιστον το edit σου !! περασε η γρίπη :haha::haha:

το edit το αφησα για γουρι...;)

το καλοκαιρι του 2008, πηγα Playa Del Carmen στο Μεξικο, με κοστος 999/ατομο σε all incl...η τιμη περιελαμβανε αεροπορικα απο γερμανια, διαμονη 14 ημερων, και το ΑΙ...φυσικα με γερμανικο πρακτορειο...βεβαια εγω εκει γυρισα αρκετα μονος μου, αλλα αν καθομουν στο ξενοδοχειο το κοστος θα μου εβγαινε 999....αντε 1005 με μερικα φιλοδωρηματα που εδωσα

φετος, λογω οτι εκανα αρκετα ταξδια τον χειμωνα, θα παω μαλλον παλι σε All incl, αλλα στην ερυθρα θαλασσα για να κανω και καμια καταδυση που ειναι και πολυ πιο φθηνα...το πακετο ειναι περιπου στα 650 / ατομο, αεροπορικα απο γερμανια, διαμονη 14 ημερων, και το ΑΙ...φυσικα παλι με γερμανικο πρακτορειο...

ξερω ξερω...μπουκοταζ στα γερμανικα προιοντα...αλλα....μου βγαινει πολυ πιο φθηνα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω οτι αν είναι να περνάω όλο το χρόνο πιεσμένα για να πάω ένα ταξίδι καλύτερα να μην πάω.Να μιζεριάσω δηλαδή στην καθημερινότητα μου κόβωντας στοιχειώδη πράγματα μου φαίνεται υπερβολή.Γιατί δε ζω μόνο τις 5-10 μέρες του ταξιδιού, ζω και τις υπολοιπες του έτους και προτιμώ η ποιότητα της ζωής μου να είναι έστω υποφερτή παρά μίζερη μόνο και μόνο για ένα ταξίδι.Τέλειο είναι το ταξίδι αλλά να μπορώ να ανταπεξέλθω και στα υπόλοιπα.Τωρα βέβαια ο καθένας σκεφτεται αλλιώς..τι να πω...
αλλο αυτο που λες εσυ...δεν λεμε οτι θα πεινασουμε για να παμε ταξιδι...
εγω μπορει το να παω στο beach bar να πληρωσω τις ξαπλωστρες να το βλεπω πεταμενα λεφτα...
ο αλλος θεωρει δεδομενο την ξαπλωστρα...δεν θελει πετσετα στην αμμο...

δεν σημαινει ομως οτι εγω που θα παω στην αμμο με την πετσετα μου, θα μιζεριασω..

αλλος παει στο χιονοδρομικο, κ πινει 5-6 σφηνακια Jagermeister...εσυ μπορει να αραζεις κ να πινεις red bull που εχεις παρει μαζι σου...κ οι δυο ομως κανετε σκι στις ιδιες πιστες....δεν σημαινει οτι εσυ μιζεριαζεις....

δεν μιλαμε φυσικα να μην εχεις να φας ή να μην εχεις να παρεις καινουργια παπουτσια επειδη τα αλλα λιωσανε, απλα κ μονο για να πας ταξιδι...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ξερω ξερω...μπουκοταζ στα γερμανικα προιοντα...αλλα....μου βγαινει πολυ πιο φθηνα
ξέρεις.. ξέρεις... αλλά εισαι μονοφαγάς !!
δωσε κανα link απο Γερμανία μεριά να μαθουμε και εμείς
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
αλλο αυτο που λες εσυ...δεν λεμε οτι θα πεινασουμε για να παμε ταξιδι...
εγω μπορει το να παω στο beach bar να πληρωσω τις ξαπλωστρες να το βλεπω πεταμενα λεφτα...
ο αλλος θεωρει δεδομενο την ξαπλωστρα...δεν θελει πετσετα στην αμμο...

δεν σημαινει ομως οτι εγω που θα παω στην αμμο με την πετσετα μου, θα μιζεριασω..

αλλος παει στο χιονοδρομικο, κ πινει 5-6 σφηνακια Jagermeister...εσυ μπορει να αραζεις κ να πινεις red bull που εχεις παρει μαζι σου...κ οι δυο ομως κανετε σκι στις ιδιες πιστες....δεν σημαινει οτι εσυ μιζεριαζεις....

δεν μιλαμε φυσικα να μην εχεις να φας ή να μην εχεις να παρεις καινουργια παπουτσια επειδη τα αλλα λιωσανε, απλα κ μονο για να πας ταξιδι...
Κάτι διάβασα για καφέδες...γι αυτό...:):bleh:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Κάτι διάβασα για καφέδες...γι αυτό...:):bleh:
βασικα μας πηρανε δωρο μια μηχανη Νεσπρεσσο (χωρις τον Κλουνει) και πινω συνεχεια σπιτι τωρα...(για αυτο τα λεω αυτα...κατα τα αλλα ειμαι φανατικος του μεσημεριανου καφε) :bleh:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ξέρεις.. ξέρεις... αλλά εισαι μονοφαγάς !!
δωσε κανα link απο Γερμανία μεριά να μαθουμε και εμείς
εγω ψαχνω απο το Otto Reisen (pauschalreisen ειναι το πακετο αεροπορικα-διαμονη-διατροφη)
απο εκει κ επειτα παιζει αναλογα κ με το πρακτορειο κ ποτε κλεινεις...
για παραδειγμα οταν πηγαμε μεξικο πληρωσαμε με καρτα ολο το ποσο(μπορεις κ με μεταφορα ποσου)
οταν πηγαμε αγ. δομηνικο ηταν προσφορα last minute (αν κ το κλεισαμε 25 μερες πριν με ενα μαιλ) και μπορουσαμε να πληρωσουμε στο αεροδρομιο ως κ 2 ωρες πριν την πτηση για Puerto PLata...κ καναμε ετσι
αλλο πρακτορειο δεν δεχοταν μεταφορα χρηματων, κ δεν δεχοταν να κλεισουμε μεσω μαιλ....κ On-line δεν ειχε επιλογη για ελλαδα (ειχε για λεττονια, βουλγαρια κλπ αλλα οχι εμας....)
αν ξερεις γερμανικα βοηθαει πολυ....(ευτυχως ξερει η γυναικα μου απταιστα)

αλλιως μπορεις να βρεις κ παρομοια αγγλικα site
Travel deals: cheap flights, hotels, holidays, city breaks - travel cheaper with Expedia! (το μονο που μου ρχεται)

απλα να ξερεις οτι αυτα ειναι κυριως για πακετα all inclusive ή για να κλεισεις ξενοδοχειο σε τουριστικους προορισμους...πχ καραιβικη, αιγυπτο, τυνησια, κατι καναρια νησια κλπ, κ ελλαδα...εγω κ ελλαδα εκλεισα ετσι περσυ...χαλκδικη (τραγικο ε;;;;)

αν ψαχνεσαι για πιο active, ή για πιο εξιδικευμενους προορισμους (πχ πολυνησια, εκδρομες trekking κλπ) πρεπει να απευθυνθεις σε πιο "ειδικα" πρακτορεια....δεν τα ξερω τοσο καλα κ δεν ξερω τι τιμες παιζουν

κ παλι ομως για πολυνησια μου δωσανε προσφορα απο γερμανικο πρακτορειο κατα στα 2/3 της τιμης απο ελληνικο πρακτορειο.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλά που το κατάλαβες ότι δεν είσαι με τα καλά σου. Γιατί στο τέλος κατέληξες να μιλάς για προσφορές από τα πρακτορεία.
Αυτές τις προσφορές των πρακτορείων τις αφήνω για σένα φίλε μου, που θέλεις να ρίχνουν οι άλλοι τις τιμές τους για να πηγαίνεις εσύ διακοπές.
Άντε βρε, να έρθουν οι εταιρίες να σε παρακαλάνε κιόλας για τις πενταροδεκάρες που δίνεις.

Εγώ όποτε έχω, πάω στα καλύτερα, όποτε δεν έχω, κοιμάμαι και σε αντίσκηνο.
Και όταν δεν έχω καθόλου, κάθομαι στα αυγά μου.
Οι μιζέριες και οι φτήνιες είναι κάτι που δεν με αφορούν. Γερμανός σε all inclusive δεν γίνομαι. Καλύτερα σπιτάκι μου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
εγω μπορει το να παω στο beach bar να πληρωσω τις ξαπλωστρες να το βλεπω πεταμενα λεφτα...
ο αλλος θεωρει δεδομενο την ξαπλωστρα...δεν θελει πετσετα στην αμμο...

δεν σημαινει ομως οτι εγω που θα παω στην αμμο με την πετσετα μου, θα μιζεριασω..

αλλος παει στο χιονοδρομικο, κ πινει 5-6 σφηνακια Jagermeister...εσυ μπορει να αραζεις κ να πινεις red bull που εχεις παρει μαζι σου...κ οι δυο ομως κανετε σκι στις ιδιες πιστες....δεν σημαινει οτι εσυ μιζεριαζεις....
Δεν έχω καταλάβει τι θεωρείς εσύ μιζέρια... αν δεν είναι μιζέρια να κυλιέσαι με την πετσέτα στην άμμο και δίπλα σου να υπάρχουν ξαπλώστρες ή αν φοβάσαι να αγοράσεις μια μπύρα και φέρνεις την δικιά σου από το σπίτι μπας και γλιτώσεις κανένα ευρώ, συγνώμη αλλά στο δικό μου μυαλό αυτό είναι η επιτομή της μιζέριας...

Τώρα για τις διακοπές all inclusive που μας διαφημίζεις ευχαριστώ δεν θα πάρω... με πειράζουν στα νεύρα, μακριά από μένα... και όπως σοφά είπε και ο traveladdict oι μιζέριες και οι φτήνιες είναι κάτι που δεν με αφορούν. Γερμανός σε all inclusive δεν γίνομαι. Καλύτερα σπιτάκι μου...

Συμπέρασμα, πασαλίματα εγώ δεν κάνω... έχω πάω, δεν έχω μαζεύω και πάω κύριος του χρόνου...
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Διαβάζω τις απόψεις όλων των φίλων και μου ήρθε στο μυαλό, εντελώς αυθόρμητα, μία εικόνα που έζησα πριν πολλά χρόνια, δεκαέξι χρόνια αν θυμάμαι καλά, στο στρατόπεδο της Θήβας. Το 1994 παρουσιάστηκα στο στρατόπεδο νεοσυλλέκτων της Θήβας προκειμένου να υπηρετήσω την θητεία μου. Εκεί συνάντησα και έναν φίλο από το πανεπιστήμιο και μαζί μπήκαμε μέσα στο στρατόπεδο. Μας τοποθέτησαν στην 4η μοίρα. Ελλείψει αντικειμένου και ενδιαφέροντος, συχνό φαινόμενο στον στρατό, συνεχώς καθόμασταν. Ανυπόφορο καθησιό μέχρι αηδίας. Βαρέθηκα τον εαυτό μου. Τότε κατάλαβα γιατί οι τεμπέληδες είναι συνεχώς κουρασμένοι. Τις πρώτες 40 περίπου μέρες δεν κάναμε σχεδόν τίποτα. Τρώγαμε, κοιμόμαστε και μετριόμασταν ακατάπαυστα, μην τυχόν χαθεί κανείς. Μέσα στο σκηνικό αυτό της τεμπελιάς και της βαρεμάρας όλοι οι στρατιώτες γνωριστήκαμε μεταξύ μας. Βρεθήκαμε λοιπόν 10 άτομα με λίγο πολύ κοινά ενδιαφέροντα, γίναμε παρέα και κάναμε κουβεντούλα, λέγαμε κανένα αστείο για να περάσει η ώρα. Στην πρώτη άδεια που λάβαμε για να βγούμε εξοδούχοι, διαδραματίστηκε το εξής απίστευτο σκηνικό. Από την παρέα των 10 ατόμων, άλλοι φορούσαν κοστούμια λες πήγαιναν γαμπροί, άλλοι είχαν πιο casual ντύσιμο, άλλοι πιο sportwear, άλλοι ντυμένοι με δερμάτινα, ενώ ήταν και δύο ντυμένοι, αν θυμούνται οι παλαιότεροι με εκείνα τα στενά τα τζήν, που γινόταν ένα με το πετσί και δεν έβγαιναν με τίποτα από πάνω σου, τόσο στενά, υποχρεωτικά, για να ανασάνεις, τα έκοβες. Το θέαμα φυσικά ήταν για γέλια και για κλάματα. Άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους που βρεθήκαμε εντελώς τυχαία, όλοι μαζί λόγω του στρατού. Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι και εγώ όλους εμάς εδώ. Διαφορετικοί σε πάρα πολλά πράγματα, που τους συνδέει η μαγεία των ταξιδιών.
Ακριβώς!!!:D:D:clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τελευταία κυκλοφορεί το " η τσιγκουνιά ειναι μαγκιά"..
Πιστεύω για να συνεχίσω τα ταξίδια μου και τα ονειρά μου,πρέπει να γινω και λιγο τσιγκούνα..
ο turms ειπε ένα παράδειγμα για ομπρέλα και πετσέτα..Στην κρήτη έ !!! δεν δίνω ουτε εγώ 8 ευρώ που ειναι το φθηνότερο για ομπρέλα...θα καθίσω σε μπαράκι αν υπάρχει στις ξεμοναχιασμένες παραλίες που πάω και θα πιώ και κάτι ρε παιδιά τουλάχιστον με τα 8 ευρώ!!
Δεν ξέρω αυτό ειναι μιζέρια???
Γενικά τα all incl τα σιχαίνομαι και εγώ, υπάρχουν όμως τρόποι να περάσεις καλά στο ταξίδι σου κάνοντας μικρές περικοπές που όμως δεν σημαίνουν απαραίτητα και μιζέρια!
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Δεν έχω καταλάβει τι θεωρείς εσύ μιζέρια... αν δεν είναι μιζέρια να κυλιέσαι με την πετσέτα στην άμμο και δίπλα σου να υπάρχουν ξαπλώστρες ή αν φοβάσαι να αγοράσεις μια μπύρα και φέρνεις την δικιά σου από το σπίτι μπας και γλιτώσεις κανένα ευρώ, συγνώμη αλλά στο δικό μου μυαλό αυτό είναι η επιτομή της μιζέριας...

Τώρα για τις διακοπές all inclusive που μας διαφημίζεις ευχαριστώ δεν θα πάρω... με πειράζουν στα νεύρα, μακριά από μένα... και όπως σοφά είπε και ο traveladdict oι μιζέριες και οι φτήνιες είναι κάτι που δεν με αφορούν. Γερμανός σε all inclusive δεν γίνομαι. Καλύτερα σπιτάκι μου...

Συμπέρασμα, πασαλίματα εγώ δεν κάνω... έχω πάω, δεν έχω μαζεύω και πάω κύριος του χρόνου...
Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί θεωρείς το all inclusive μιζέρια και φτήνια; Έχω γνωστό πολύ δικό μου ζευγάρι που έχει γυρίσει σχεδόν όλο τον κόσμο. Ανεξάρτητοι.. Την Άνοιξη του 2009 γέννησε η κοπέλα ένα υγιεστατο αγοράκι. Όταν λοιπόν ήταν καλεσμένοι σε ένα ευχάριστο γεγονός σε ελληνικό νησί η επιλογή τους ήταν σε ένα ναι μεν υπερπολυτελές ξενοδοχείο αλλά all inclusive. Γιατί; Όχι επειδή είναι μίζεροι (που για μένα αυτό δεν αποτελεί μιζέρια, η μιζέρια είναι στον τρόπο σκέψης αλλά τέλος πάντων) αλλά επειδή όλη την ημέρα που είχαν το μωράκι μαζί τους μπορούσαν και εκείνοι χαλαροί να κάτσουν χαλαρά στην πισίνα τους και να απολαμβάνουν το οτιδήποτε θέλουν χωρίς να έχουν το άγχος.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το ξανακάνουν, αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ το επικροτώ (ίσα ίσα θεωρώ ότι χάνεις ουσιαστικά πράγματα όταν απομονώνεσαι σε ένα ξενοδοχέιο κτλ κτλ) αλλά ας μην βάζουμε σε όλους τους ανθρώπους μία ταμπέλα που στην πραγματικότητα μπορεί να μην ισχύει. Οι ανάγκες διαφοροποιούνται.

Αν έχω βγει εκτος θέματος και υπάρχει παρόμοιο τόπικ ας μεταφερθεί, απλά το θεωρώ λίγο παράλογο αυτό. Πολλοί είναι large αλλά δεν το κάνουμε θέμα και συνήθως αυτοί που είναι δεν το κάνουν και καθόλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom