Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Αρες μάρες. Δε. Είπαμε ότι η προμήθεια ενσωματώνεται στο exchange rate?
Ναι όντως έχεις δίκιο!

Εγώ πάντως αδέσποτα δεν είδα 2 μέρες στο Βουκουρέστι, τι να πω..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να πάμε Ρουμανία για μία βδομάδα στα τέλη Οκτωβρίου, και να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις Βουκουρέστι, 2 Σιμπίου πηγαίνοντας μέσω Τρανσφαγκαρασαν, 2 Μπρασοβ και τελευταία διανυκτέρευση Βουκουρέστι. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω τη @villi μιας και αυτή το πρότεινε αν αξίζει να κάνουμε μια διαμονή στο Sambata de Sus, είτε μετά τη διαδρομή του Τρανσφαγκαρασαν είτε πριν πάμε Μπράσοβ. Ευχαριστώ πολύ!! Ότι έχετε ήδη γράψει είναι πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό. :)
Αν είχατε περισσότερες διανυκτερευσεις θα ελεγα σιγουρα ναι γιατι η θέα της οροσειράς των Καρπαθίων ειναι ομορφη και ανεμπόδιστη από αυτό το χωριό.Αλλά ισως ειναι πιεσμένο γιατί ειναι στο οριο οι διανυκτερευσεις για Brasov,Sibiu.Εσεις ξερετε καλύτερα τα ενδιαφεροντα και το χρόνο σας.Ο Τρανσφαγκαρασάν κλείνει απροειδοποίητα και τέλος Οκτώβρη οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σας.Οπότε να έχετε οπωσδήποτε εναλλακτική.
Έχουμε διαβάσει παντού ότι υπάρχει θέμα με τα αδέσποτα στη Ρουμανία και ειδικά στο Βουκουρέστι και ότι σπάνια δαγκώνουν κιόλας.
Πριν 3 χρόνια,το θυμάμαι γιατί ήταν οι πρώτες μέρες διαμονής μου στο Βουκουρέστι αδέσποτα σκυλια είχαν κατασπαράξει ενα παιδάκι σε παιδική χαρά μπροστά στη γιαγιά του.Τότε είχε ξεκινήσει εκστρατεία για τον έλεγχο των αδέσποτων.Εγώ με δυο μικρά παιδιά εδω και 3 χρόνια σε όλα τα παρκα και τις παιδικές χαρές που μπορείτε να φανταστείτε ποτε δε μου ετυχε κάτι,ούτε είδα περισσότερα αδέσποτα από οπουδηποτε αλλού.Μεμονωμένα περιστατικά εχουμε και στην Ελλάδα οπως και σε άλλες χώρες φαντάζομαι.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν είναι μια εβδομάδα που γυρίσαμε από ένα ακόμα ταξίδι και είπα πως μέχρι τέλους του χρόνου δεν θα ασχοληθώ με το που θα πάμε την νέα χρονιά. Και εχθές, κάπου μεταξύ οίνου και τυροπιτακίου πέφτει στο τραπέζι η πρόταση "πάμε Βουκουρέστι τον Απρίλιο;". Αυτό ήτανε, από εχθές το βράδυ είμαι ο πιο δυστυχισμένος άνθρωπος των Βαλκανίων. Ένας σίφουνας ξερίζωσε το λογικό μου, μια θύελλα ξεθεμέλιωσε την καρδιά μου, μια πυρκαγιά πυρπόλησε την ψυχή μου και ένα αστραπόβροντοοο... Τη παρασκευή λέω θα έχω προτάσεις. Ήμαστε 2 ζευγάρια και σκεφτόμαστε 3 διανυκτερεύσεις, είναι πολλές, είναι λίγες, να συνδυάσουμε και κάτι ακόμα; Για πτήσεις βολεύει η Aegean που έχει νωρίς το πρωί (8:25 π.μ) και αργά το απόγευμα (8:45 μ.μ), άρα έχουμε γεμάτες 4 ημέρες.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τον Απρίλιο λογικά θα πάμε κ εμείς Βουκουρέστι. Λέμε για 3 βράδια εκεί,ένα στο Μπρασόβ και άλλο ένα κάπου που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αν δεν υπαρχει θεμα με τις αδειες καλυτερα να προσθεσετε μερικες ακομα μερες και δεν θα ηταν ασχημη επιλογη η ryan. Τα μισα χρηματα θα πληρωσετε κ ας μην βολευουν και τοσο οι ωρες. Δικο σας βεβαια θεμα το τι θα επιλεξετε. Αν επιλεξετε Aegean θα προτεινα να περιμενετε μεχρι τον Οκτωβρη που συνηθως για Απριλγ (αν δεν ειναι μεσα στο πασχα) βγαζει εκπτωση μεχρι 45%. Εγω δε θα προτεινα να μεινεται πολυ Βουκουρεστι. Υπαρχουν πολυ ωραια μερη στην επαρχια και κοντα σχετικα οπως Brasov, Sibiu, Sighisoara κλπ που ειναι ευκολα προσβασιμα ειτε με αυτοκινητο ειτε με τραινο. Εξαρταται βεβαια και απο το τι ζητατε απο το ταξιδι σας.Η Ρουμανια ειναι κατα τη γνωμη μου υπεροχη χωρα και φθηνη και τις αξιζουν αρκετες μερες αν υπαρχει χρονος.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δυστυχώς οι μέρες δεν μπορούν να είναι περισσότερες και γιαυτό σκέφτηκα την Aegean μιας και έτσι κερδίζουμε σε σχέση με την Ryanair μια ημέρα σχεδόν. Φυσικά και θα περιμένω για τα εισιτήρια μέχρι Οκτώβρη και Νοέμβρη για τις προσφορές, η Ryanair δεν έχει ακόμα τιμές για τις ημερομηνίες που θέλουμε, την εβδομάδα μετά το Πάσχα δλδ. Από το λίγο που το έψαξα σήμερα, σκέφτομαι για εκδρομή μιας μέρας στο Brasov.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Μια βδομαδα πριν το πασχα και μια μετα δεν συμπεριλαμβανονται συνηθως στις εκπτωσεις οποτε δε θα βρειτε ιδιαιτερα φθηνα οπως πχ μια βδομαδα μετα. Παντως ναι, με περιορισμενο χρονο θα γλιτωσετε αρκετα με τις ωρες της aegean.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας ρε παιδιά!! Ποιός με φανταζόταν να γράφω σε ένα τέτοιο τόπικ? Εγώ πάντως όχι. Και όμως είμαι εδώ ζητώντας τα φώτα σας!!

Για αυτά τα Χριστούγεννα σκεφτόμαστε με το έτερον ήμισυ να κάνουμε road trip σε ένα κομμάτι της Ρουμανίας. Ξέρω πως το κρύο και ο χιονιάς δεν καθιστούν την εποχή που διαλέξαμε να δούμε τη χώρα και πολύ κατάλληλη αλλά έχουμε όλη την καλή διάθεση να μπούμε σε αυτή την περιπέτεια με τα χίλια!

Θα σας παραθέσω ένα πρόγραμμα που έχω κατά νου αυτή τη στιγμή και αναμένω με αγωνία να ακούσω την άποψη σας.

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:
Περίοδος 21-26 Δεκεμβρίου
(με έντονη γραφή σημειώνω τα μέρη όπου θα διανυκτερεύσουμε)

1η ημέρα (21/12): Πρωινή πτήση της Aegean και άφιξη στο OTP 10:15. Ενοικίαση αυτοκινήτου και βουρ για Sinaia και Peles Castle. Στη συνέχεια πάμε Brasov όπου και διανυκτερεύουμε.

2η ημέρα (22/12): Brasov - Rasnov - Bran Castle -Brasov (δεν ξέρω αν σε αυτή τη μέρα «χωράει» να βάλω και Fagaras και Sambata de sus, πολλά μου φαίνονται)

3η ημέρα (23/12): Brasov - Rupea - Sighisoara

4η ημέρα (24/12): Sighisoara – Sibiu – Balea Lake (με το τελεφερίκ)

5η ημέρα (25/12): Sibiu – Cozia Monastery - Βουκουρέστι

6η ημέρα (26/12): Πρωινή βόλτα στο Βουκουρέστι και αναχώρηση με την πτήση της Aegean 16:30

Αυτό είναι πάνω κάτω το πρόγραμμα που σκέφτομαι να ακολουθήσουμε. Οι αμφιβολίες μου είναι οι εξής:

  1. Θέλω πολύ να δω Fagaras και Sambata de sus αλλά φοβάμαι ότι έτσι υπερφορτώνω την 2η μέρα. Θα μπορούσα να τα βάλω ίσως την επόμενη μέρα καθώς κατεβαίνουμε για Sibiu όμως διάβασα στην ιστορία της @elenara88 ότι ο δρόμος ήταν πολύ χάλι οπότε δε θέλω να φανταστώ πώς θα είναι με χιόνια. Οπότε πώς λέτε να τα βολέψω?
  2. Ανήμερα των Χριστουγέννων θα βρισκόμαστε Βουκουρέστι. Έχω σημειώσει κάποια εστιατόρια που προτείνει η @villi (La mama, Crama Domneasca, Hanul Manuc και Victorei18) απλά θέλω να ρωτήσω αν γενικά είναι ανοιχτά τα εστιατόρια αυτή την ημέρα και σε ποιο από όλα αυτά θα προτείνατε να κάνω κράτηση δεδομένου ότι μόνο ένα δείπνο έχουμε στην πρωτεύουσα.
  3. Επίσης, αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο την ίδια εποχή τα τελευταία χρόνια θα μπορούσε να μου περιγράψει τις συνθήκες που επικρατούν στους δρόμους κυρίως. Φαντάζομαι πως οι κύριοι δρόμοι δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά τι γίνεται με τους υπόλοιπους?
Νομίζω πως αυτά έχω προς το παρόν, περιμένω τα σχόλια σας για να αναπροσαρμόσω και να διορθώσω τα «κακώς κείμενα»!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γεια σας ρε παιδιά!! Ποιός με φανταζόταν να γράφω σε ένα τέτοιο τόπικ? Εγώ πάντως όχι. Και όμως είμαι εδώ ζητώντας τα φώτα σας!!

Για αυτά τα Χριστούγεννα σκεφτόμαστε με το έτερον ήμισυ να κάνουμε road trip σε ένα κομμάτι της Ρουμανίας. Ξέρω πως το κρύο και ο χιονιάς δεν καθιστούν την εποχή που διαλέξαμε να δούμε τη χώρα και πολύ κατάλληλη αλλά έχουμε όλη την καλή διάθεση να μπούμε σε αυτή την περιπέτεια με τα χίλια!

Θα σας παραθέσω ένα πρόγραμμα που έχω κατά νου αυτή τη στιγμή και αναμένω με αγωνία να ακούσω την άποψη σας.

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:
Περίοδος 21-26 Δεκεμβρίου
(με έντονη γραφή σημειώνω τα μέρη όπου θα διανυκτερεύσουμε)

1η ημέρα (21/12): Πρωινή πτήση της Aegean και άφιξη στο OTP 10:15. Ενοικίαση αυτοκινήτου και βουρ για Sinaia και Peles Castle. Στη συνέχεια πάμε Brasov όπου και διανυκτερεύουμε.

2η ημέρα (22/12): Brasov - Rasnov - Bran Castle -Brasov (δεν ξέρω αν σε αυτή τη μέρα «χωράει» να βάλω και Fagaras και Sambata de sus, πολλά μου φαίνονται)

3η ημέρα (23/12): Brasov - Rupea - Sighisoara

4η ημέρα (24/12): Sighisoara – Sibiu – Balea Lake (με το τελεφερίκ)

5η ημέρα (25/12): Sibiu – Cozia Monastery - Βουκουρέστι

6η ημέρα (26/12): Πρωινή βόλτα στο Βουκουρέστι και αναχώρηση με την πτήση της Aegean 16:30

Αυτό είναι πάνω κάτω το πρόγραμμα που σκέφτομαι να ακολουθήσουμε. Οι αμφιβολίες μου είναι οι εξής:

  1. Θέλω πολύ να δω Fagaras και Sambata de sus αλλά φοβάμαι ότι έτσι υπερφορτώνω την 2η μέρα. Θα μπορούσα να τα βάλω ίσως την επόμενη μέρα καθώς κατεβαίνουμε για Sibiu όμως διάβασα στην ιστορία της @elenara88 ότι ο δρόμος ήταν πολύ χάλι οπότε δε θέλω να φανταστώ πώς θα είναι με χιόνια. Οπότε πώς λέτε να τα βολέψω?
  2. Ανήμερα των Χριστουγέννων θα βρισκόμαστε Βουκουρέστι. Έχω σημειώσει κάποια εστιατόρια που προτείνει η @villi (La mama, Crama Domneasca, Hanul Manuc και Victorei18) απλά θέλω να ρωτήσω αν γενικά είναι ανοιχτά τα εστιατόρια αυτή την ημέρα και σε ποιο από όλα αυτά θα προτείνατε να κάνω κράτηση δεδομένου ότι μόνο ένα δείπνο έχουμε στην πρωτεύουσα.
  3. Επίσης, αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο την ίδια εποχή τα τελευταία χρόνια θα μπορούσε να μου περιγράψει τις συνθήκες που επικρατούν στους δρόμους κυρίως. Φαντάζομαι πως οι κύριοι δρόμοι δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά τι γίνεται με τους υπόλοιπους?
Νομίζω πως αυτά έχω προς το παρόν, περιμένω τα σχόλια σας για να αναπροσαρμόσω και να διορθώσω τα «κακώς κείμενα»!!
Δεν έχω άποψη για τις " χειμωνιάτικες διαδρομές" αλλά θυμάμαι ότι ο sif είχε γράψει μια ιστορία. Κάνε μια αναζήτηση.
Η villy βέβαια θα σου δώσει τις πιο αξιόπιστες πληροφορίες.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.770
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@Italitsa 21-26 Δεκεμβρίου; Τέλεια! Έχουμε κλείσει κι εμείς για 19-24 και φυσικά θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον κάθε πρόταση που θα γίνει εδώ!

Το πρόγραμμά σου μου φαίνεται πολύ καλό. Την 3η μέρα πώς περίπου την έχεις σκεφτεί; Αναχώρηση από Σιγκισοάρα για ice hotel και μετά Σιμπίου με διανυκτέρευση; Μήπως δίνεις λίγο χρόνο στο Σιμπίου; Γενικά πόσο πιστεύετε ότι χρειάζεται το Σιμπίου, μιας και εμάς θα είναι η βάση μας;

Ποιός με φανταζόταν να γράφω σε ένα τέτοιο τόπικ? Εγώ πάντως όχι.
Και η ρουμανική γλώσσα λατινογενής είναι, άρα δε θα σου είναι και τελείως ξένη. Και μην ξεχνάς ότι στα αγγλικά η χώρα λέγαται ROMAnia. Βέβαια και η βυζαντινή Ελλάδα Ρωμανία λεγόταν. :rolleyes-80:
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@Italitsa 21-26 Δεκεμβρίου; Τέλεια! Έχουμε κλείσει κι εμείς για 19-24 και φυσικά θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον κάθε πρόταση που θα γίνει εδώ!

Το πρόγραμμά σου μου φαίνεται πολύ καλό. Την 3η μέρα πώς περίπου την έχεις σκεφτεί; Αναχώρηση από Σιγκισοάρα για ice hotel και μετά Σιμπίου με διανυκτέρευση; Μήπως δίνεις λίγο χρόνο στο Σιμπίου; Γενικά πόσο πιστεύετε ότι χρειάζεται το Σιμπίου, μιας και εμάς θα είναι η βάση μας;
Α τέλεια! Οπότε θα έχουμε και κάποιες κοινές ημέρες!! Είστε και εσείς της περιπέτειας, ε?
Στην ουσία αυτό που σκεφτόμουν για την 3η ημέρα είναι να φύγουμε νωρίς το πρωί από Sighisoara και να πάμε κατευθείαν Sibiu. Να τακτοποιηθούμε στο χοτέλ, να κάνουμε και μια βόλτα εκεί και γύρω στις 12.00 να φύγουμε για Balea Waterfall από όπου θα πάρουμε το τελεφερίκ για Balea Lake. Εκεί με ενδιαφέρει το τοπίο περισσότερο και λιγότερο το ice hotel για να πω την αλήθεια μου. Και λογικά επιστροφή γύρω στις 17.00 στο Sibiu για να το απολαύσουμε με την ησυχία μας το βραδάκι.
Πόσο χρειάζεται δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια, εγώ αν είχα περισσότερη άδεια ίσως έβαζα ακόμη μια διανυκτέρευση για να απολαύσω τη χριστουγεννιάτικη αγορά του.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
@Italitsa το πρόγραμμά σου είναι μια χαρά.To Fagaras, νομίζω το έχω ξαναγράψει, είναι μια άσχημη πόλη με ένα πάρα πολύ ωραίο κάστρο.Η λίμνη γύρω του από αρχές Δεκέμβρη είναι συνήθως παγωμένη.Έχετε βάλει ήδη τρία κάστρα με κορυφαίο το Peles οπότε δε θα χάσετε αν δεν πάτε. Στο Sambata είναι δύσκολα το χειμώνα γιατί είναι στους πρόποδες των Καρπαθίων κι έχει πολύ χιόνι. Βέβαια όπως γράφω πάντα δεν μπορούμε να ξέρουμε κάθε χρονιά πότε και πόσο χιόνι θα ρίξει αλλά κατά κανόνα η Ρουμανία έχει χιόνι το χειμώνα.Αν τελικά δείτε ότι οι συνθήκες είναι καλές και σας βγάλει ο δρόμος εκεί επισκευτείτε αν θέλετε το Brancoveanu monastery προς τιμήν του ηγεμόνα της Βλαχίας Brancoveanu ο οποίος αποκεφαλίστηκε από τους Οθωμανούς μαζί με τους 4 γιους του και έναν εμπιστό του όταν αρνήθηκαν να αλλαξοπιστήσουν. https://en.wikipedia.org/wiki/Constantin_Brâncoveanu
Να περάσετε οπωσδήποτε από ένα χωριό ρομά,είναι στο δρόμο σας και είναι σούπερ κιτς εμπειρία!!!
Τα Χριστούγεννα νωρίς το πρωί δεν θα είναι ανοιχτό τίποτα,νομίζω 12 άνοιξαν πέρισυ.Το La mama είναι καλή επιλογή για κλασσικό ρουμάνικο φαγητό τη μέρα των χριστουγέννων, αν θέλετε κάτι πιο γκουρμέ έχω ξαναγράψει για το 18 http://www.18lounge.ro/18_mood . Πάντως για το βράδυ των Χριστουγέννων χρειάζεται κράτηση σχεδόν παντού κι ενδέχεται να έχουν στάνταρ μενού τα οποία είναι τσιμπιμένα σε τιμές.Το μεσημέρι δε νομίζω πως θα έχετε θέμα γιατί οι περισσότεροι τρώνε οικογενειακά όπως και στην Ελλάδα άλλωστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom