Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Καλησπέρα!! Θα φτάσω Βουκουρέστι 18/12 απόγευμα και θα φύγω 21 απόγευμα. Έχουμε κλείσει να μείνουμε Βουκουρέστι κέντρο. Το θέμα είναι ότι θέλουμε να πάμε στο Bran και στο Pelles castle και να διαθέσουμε την μία μέρα για αυτή την εκδρομή. Τι συμφέρει να κάνουμε? Να παμε μόνοι μας με συγκοινωνίες ή να κλείσουμε με κάποιο πρακτορείο ένα tour?
Πάντως εγώ που κοιτάω τώρα για πρακτορείο, πάνε κανα 80άρι το άτομο για ημερήσιες εκδρομές.............
Κ απογοητεύτηκα.
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Πάντως εγώ που κοιτάω τώρα για πρακτορείο, πάνε κανα 80άρι το άτομο για ημερήσιες εκδρομές.............
Κ απογοητεύτηκα.
Και εγώ κάπου τόσο βρήκα αλλά έλεγα μήπως εδώ μου έλεγαν τα παιδιά κάτι πιο φτηνό. Εγώ έχω μία μέρα να διαθέσω σε όλα αυτά κ μόνη μου δεν ξέρω αν θα προλάβω με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Και εγώ κάπου τόσο βρήκα αλλά έλεγα μήπως εδώ μου έλεγαν τα παιδιά κάτι πιο φτηνό. Εγώ έχω μία μέρα να διαθέσω σε όλα αυτά κ μόνη μου δεν ξέρω αν θα προλάβω με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Πάντως εγώ που κοιτάω τώρα για πρακτορείο, πάνε κανα 80άρι το άτομο για ημερήσιες εκδρομές.............
Κ απογοητεύτηκα.
Ειναι βασικα και τι περιοδο θα πατε..αν πατε εκτος γιορτων δε νομιζω οτι σας συμφερει η λυση οργανομενο τουρ..καλυτερα με τρενο και απο κει ταξι ή ποδια...εγω που θα μαι εκει για γιορτες και επειδη το μονο οργανομενο που βρηκα ηταν τα 80ε,μαλλον δε θα παω καν....
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Ειναι βασικα και τι περιοδο θα πατε..αν πατε εκτος γιορτων δε νομιζω οτι σας συμφερει η λυση οργανομενο τουρ..καλυτερα με τρενο και απο κει ταξι ή ποδια...εγω που θα μαι εκει για γιορτες και επειδη το μονο οργανομενο που βρηκα ηταν τα 80ε,μαλλον δε θα παω καν....
Επειδή τα κοιτούσα τωρα, στο bran μπορείς να βγάλεις online εισητήριο και να παρακάμψεις ουρές κλπ, αν θες να πας εκεί μονο. Εμείς λέμε παντως να ξυπνήσουμε με τις κότες, να πάρουμε τρένο για sinai κ να περπατήσουμε μέχρι peles, να είμαστε δηλ 9 η ώρα που ανοίγει, να συνεχίσουμε με τρένο brasov και λεοφ για bran. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό και αν τελικά θα τα καταφέρουμε, αλλά λέμε να προσπαθήσουμε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Επειδή τα κοιτούσα τωρα, στο bran μπορείς να βγάλεις online εισητήριο και να παρακάμψεις ουρές κλπ, αν θες να πας εκεί μονο. Εμείς λέμε παντως να ξυπνήσουμε με τις κότες, να πάρουμε τρένο για sinai κ να περπατήσουμε μέχρι peles, να είμαστε δηλ 9 η ώρα που ανοίγει, να συνεχίσουμε με τρένο brasov και λεοφ για bran. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό και αν τελικά θα τα καταφέρουμε, αλλά λέμε να προσπαθήσουμε.
Καλη ιδεα ακουγετε,αν τα καταφερετε θα ναι και σουπερ!αν χρειαστει παντως να "κοψετε" ενα απο τα 2 καστρα προτεινω το bran γιατι το peles ειναι πιο "εποχης" και πιστευω πιο ομορφο(απ οσο εχω δει σε φωτο κ εχω διαβασει εδω περα)
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Παιδιά, καλημέρα!!!!!!! Μετακινήθηκα στο σωστό thread .... φεύγω για Βουκουρέστι μεθαύριο με Ryanair, φτάνω στις 18:00 και φεύγω Σάββατο μεσημέρι. Ουσιαστικά οι γεμάτες μέρες μου είναι δύο. Έκλεισα διαμέρισμα στην περιοχή του Πανεπιστημίου και σκέφτομαι το πρώτο βράδυ να κατέβω παλιά πόλη για φαγητό, ποτό, βόλτα, την επόμενη μέρα να κάνω ό,τι μπορώ από Βουκουρέστι και την Παρασκευή να την αφιερώσω σε μια κοντινή πόλη, σκέφτομαι την Σινάια και το κάστρο Πέλες. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, γιατί η Ryanair μας δίνει πολύ φτηνές επιλογές και θα γλιτώσουμε την ταλαιπωρία. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1ον Τι γίνεται με τους δρόμους; Είδα καιρό και δεν λέει κάτι για χιόνι αυτές τις μέρες, δίνει θερμοκρασίες από 2-7... Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται παραέξω από το Βουκουρέστι, οπότε ρωτάω κάποιον που πήγε σχετικά πρόσφατα.... Να πάρουμε αλυσίδες; Θα μας χρειαστούν για την ημερήσια την Παρασκευή;
2ον Ξέρεις κανείς τι γίνεται με το πάρκινγκ; Αυτός που μας νοικιάζει το δωμάτιο μας είπε ότι υπάρχει σε αυτήν την περιοχή δωρεάν δημόσιο πάρκινγκ, αλλά σε γενικές γραμμές τι ισχύει και πόσο ασφαλές θα είναι; Μην πληρώνουμε και το νοικιάρικο....
3ον Έχει νοικιάσει κανείς από την υπηρεσία της Ryanair; πολύ φτηνά τα βλέπω και ανησυχώ.
4ον Στο Βουκουρέστι προτάσεις για φαγητό εκτός από το Caru cu Bere; Επίσης αυτό το Thermae που βλέπω τι είναι; Σπα;
5ομ Παίζει κανένα καλό outlet με φτηνά ρούχα;
Αυτά νομίζω.... Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Villy διάβασα τα ποστ σου.... Είσαι κατατοπιστικότατη....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Villy διάβασα τα ποστ σου.... Είσαι κατατοπιστικότατη....
Σ'ευχαριστώ, να είσαι καλά!
Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο για να κινηθείτε εντός Βουκουρεστίου, να ΜΗΝ νοικιάσετε!Είναι ταλαιπωρία η κίνηση και το πάρκινγκ στο κέντρο και επιπλέον ασύμφορο οικονομικά καθώς τα ταξί είναι πάμφθηνα, το μετρό βολικό οπότε πραγματικά δε βρίσκω το λόγο. Αν το νοικιάσετε για να πάτε εκδρομή ημέρα Παρασκευή, συμβουλή μου είναι να φύγετε όσο νωρίτερα μπορείτε το πρωί, ιδανικά πριν τις 8 γιατί είναι ημέρα ηρωικής εξόδου για σκι και η μιάμιση ώρα για Σινάια μπορει άνετα να γίνει 5 και 6 ώρες το ΠΣΚ!!!
To therme είναι σπα με πισίνες, χαμάμ, σάουνες, αρωματοθεραπείες, μασάζ κι όλα αυτά τα ωραία συν τρελές νεροτσουλήθρες αν ενδιαφέρεστε.Και ναι αξίζει πολύ γιατί είναι φοβερό!!!
Για φαγητό τα έχουμε γράψει πολλάκις, la mama, crama domneasca, la placinte, lounge 18, city grill, hanul lui manuc. Γκουγκλάρετε και διαλέγετε!
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Σ'ευχαριστώ, να είσαι καλά!
Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο για να κινηθείτε εντός Βουκουρεστίου, να ΜΗΝ νοικιάσετε!Είναι ταλαιπωρία η κίνηση και το πάρκινγκ στο κέντρο και επιπλέον ασύμφορο οικονομικά καθώς τα ταξί είναι πάμφθηνα, το μετρό βολικό οπότε πραγματικά δε βρίσκω το λόγο. Αν το νοικιάσετε για να πάτε εκδρομή ημέρα Παρασκευή, συμβουλή μου είναι να φύγετε όσο νωρίτερα μπορείτε το πρωί, ιδανικά πριν τις 8 γιατί είναι ημέρα ηρωικής εξόδου για σκι και η μιάμιση ώρα για Σινάια μπορει άνετα να γίνει 5 και 6 ώρες το ΠΣΚ!!!
To therme είναι σπα με πισίνες, χαμάμ, σάουνες, αρωματοθεραπείες, μασάζ κι όλα αυτά τα ωραία συν τρελές νεροτσουλήθρες αν ενδιαφέρεστε.Και ναι αξίζει πολύ γιατί είναι φοβερό!!!
Για φαγητό τα έχουμε γράψει πολλάκις, la mama, crama domneasca, la placinte, lounge 18, city grill, hanul lui manuc. Γκουγκλάρετε και διαλέγετε!

Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου.... Θα νοικιάσουμε ουσιαστικά για το πήγαινε-έλα στο αεροδρόμιο και για την ημερήσια μας. Μας έρχεται 25 ευρώ όλες τις μέρες, οπότε συμφέρει νομίζω. Για τις μέρες που θα κινηθούμε εντός θα το κάνουμε με μετρό και ποδαράκια..... Οπότε αφού είναι έτσι, πάμε Σινάια την Πέμπτη και Παρασκευή εντός των τειχών.... Ξέρουμε τι γίνεται με τον καιρό και το χιόνι μέχρι τη Σινάια για τις προσεχείς ημέρες;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
5ομ Παίζει κανένα καλό outlet με φτηνά ρούχα;
Αυτά νομίζω.... Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... Villy διάβασα τα ποστ σου.... Είσαι κατατοπιστικότατη....
Βρηκες κανενα μηπως? @villy πειτε μας και μας που θελουμε να "οργιασουμε" στο shopping therapy!χαχαχα :p
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος , το forum είναι εξαιρετικό γεμάτο χρήσιμες πληροφορίες . Για να μπω στο θέμα κλείσαμε με έναν φίλο να πάμε Ρουμάνια μέσα Ιανουαρίου με 40 ευρό αεροπορικά ήταν δύσκολο να αντισταθούμε . Θα φτάσουμε Πέμπτη απόγευμα και πετάμε για επιστροφή την Τρίτη μία και κάτι το μεσημέρι . Το τωρινό μας πλάνο είναι να μείνουμε Βουκουρέστι μέχρι κ Σάββατο , Κυριακή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο (διάβασα στο forum για την klass wagen ) για να πάμε στα κάστρα peles και bran και να καταλήξουμε Brasov όπου θα κοιμηθούμε 2 μέρες(κάποια πρόταση για κατάλυμα ;) . Τρίτη πρωί από Βrasov να πάμε απευθείας αεροδρόμιο . Δευτέρα που έχουμε ελεύθερη έχουμε τις επιλογές 1) road trip sighisoara-sibiou (θα ήθελα αν κάποιος έχει εικόνα να μου πει την γνώμη για το πως θα ναι οι δρόμοι και η οδήγηση αυτήν την περίοδο , αν αξίζει να χάσουμε την μέρα μας που νυχτώνει και νωρίς στις διαδρομές και αν θα συναντήσουμε πολύ κίνηση στους δρόμους. 2) Να πάμε στο χιονοδρομικό Poiana Brasov (αν έχει πάει κάποιος θα θελα την γνώμη του και κάποιες προτάσεις , σκι δεν έχουμε ξανακάνει αλλά θα μας άρεσε να κάνουμε , κάπου διάβασα κάποιοι έκαναν και βόλτα με άλογα στο χιόνι ) 3) Να κάνουμε κάποιο εύκολο hiking εκεί κοντά ( δεν ξέρω αν κάποιος είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ; αν αξίζει να δοθεί μια μέρα σε αυτό και αν η εποχή που θα πάμε είναι κατάλληλη ) , είχα διαβάσει για εύκολα hiking με τελεφερίκ busteni και μετά Babele-omu peak , η ακόμα πιο light να πας από busteni στο waterfall foam κ δεν ξέρω για το Heroes' Cross on Caraiman που ναι κοντά σε αυτά ) . Θα ήθελα την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτά και αν πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερο να κάτσουμε μια μέρα λιγότερο στο Βουκουρέστι για να δούμε κάτι ποιο ιδιαίτερο . Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο ανταλλακτήριο για χρήματα στο Βουκουρέστι θα ήταν πολύ χρήσιμο , τέλος αν αξίζουν και ποια μουσεία της πόλης για επίσκεψη σε αυτές τις λίγες μέρες . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom