Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος , το forum είναι εξαιρετικό γεμάτο χρήσιμες πληροφορίες . Για να μπω στο θέμα κλείσαμε με έναν φίλο να πάμε Ρουμάνια μέσα Ιανουαρίου με 40 ευρό αεροπορικά ήταν δύσκολο να αντισταθούμε . Θα φτάσουμε Πέμπτη απόγευμα και πετάμε για επιστροφή την Τρίτη μία και κάτι το μεσημέρι . Το τωρινό μας πλάνο είναι να μείνουμε Βουκουρέστι μέχρι κ Σάββατο , Κυριακή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο (διάβασα στο forum για την klass wagen ) για να πάμε στα κάστρα peles και bran και να καταλήξουμε Brasov όπου θα κοιμηθούμε 2 μέρες(κάποια πρόταση για κατάλυμα ;) . Τρίτη πρωί από Βrasov να πάμε απευθείας αεροδρόμιο . Δευτέρα που έχουμε ελεύθερη έχουμε τις επιλογές 1) road trip sighisoara-sibiou (θα ήθελα αν κάποιος έχει εικόνα να μου πει την γνώμη για το πως θα ναι οι δρόμοι και η οδήγηση αυτήν την περίοδο , αν αξίζει να χάσουμε την μέρα μας που νυχτώνει και νωρίς στις διαδρομές και αν θα συναντήσουμε πολύ κίνηση στους δρόμους. 2) Να πάμε στο χιονοδρομικό Poiana Brasov (αν έχει πάει κάποιος θα θελα την γνώμη του και κάποιες προτάσεις , σκι δεν έχουμε ξανακάνει αλλά θα μας άρεσε να κάνουμε , κάπου διάβασα κάποιοι έκαναν και βόλτα με άλογα στο χιόνι ) 3) Να κάνουμε κάποιο εύκολο hiking εκεί κοντά ( δεν ξέρω αν κάποιος είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ; αν αξίζει να δοθεί μια μέρα σε αυτό και αν η εποχή που θα πάμε είναι κατάλληλη ) , είχα διαβάσει για εύκολα hiking με τελεφερίκ busteni και μετά Babele-omu peak , η ακόμα πιο light να πας από busteni στο waterfall foam κ δεν ξέρω για το Heroes' Cross on Caraiman που ναι κοντά σε αυτά ) . Θα ήθελα την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτά και αν πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερο να κάτσουμε μια μέρα λιγότερο στο Βουκουρέστι για να δούμε κάτι ποιο ιδιαίτερο . Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο ανταλλακτήριο για χρήματα στο Βουκουρέστι θα ήταν πολύ χρήσιμο , τέλος αν αξίζουν και ποια μουσεία της πόλης για επίσκεψη σε αυτές τις λίγες μέρες . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος , το forum είναι εξαιρετικό γεμάτο χρήσιμες πληροφορίες . Για να μπω στο θέμα κλείσαμε με έναν φίλο να πάμε Ρουμάνια μέσα Ιανουαρίου με 40 ευρό αεροπορικά ήταν δύσκολο να αντισταθούμε . Θα φτάσουμε Πέμπτη απόγευμα και πετάμε για επιστροφή την Τρίτη μία και κάτι το μεσημέρι . Το τωρινό μας πλάνο είναι να μείνουμε Βουκουρέστι μέχρι κ Σάββατο , Κυριακή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο (διάβασα στο forum για την klass wagen ) για να πάμε στα κάστρα peles και bran και να καταλήξουμε Brasov όπου θα κοιμηθούμε 2 μέρες(κάποια πρόταση για κατάλυμα ;) . Τρίτη πρωί από Βrasov να πάμε απευθείας αεροδρόμιο . Δευτέρα που έχουμε ελεύθερη έχουμε τις επιλογές 1) road trip sighisoara-sibiou (θα ήθελα αν κάποιος έχει εικόνα να μου πει την γνώμη για το πως θα ναι οι δρόμοι και η οδήγηση αυτήν την περίοδο , αν αξίζει να χάσουμε την μέρα μας που νυχτώνει και νωρίς στις διαδρομές και αν θα συναντήσουμε πολύ κίνηση στους δρόμους. 2) Να πάμε στο χιονοδρομικό Poiana Brasov (αν έχει πάει κάποιος θα θελα την γνώμη του και κάποιες προτάσεις , σκι δεν έχουμε ξανακάνει αλλά θα μας άρεσε να κάνουμε , κάπου διάβασα κάποιοι έκαναν και βόλτα με άλογα στο χιόνι ) 3) Να κάνουμε κάποιο εύκολο hiking εκεί κοντά ( δεν ξέρω αν κάποιος είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ; αν αξίζει να δοθεί μια μέρα σε αυτό και αν η εποχή που θα πάμε είναι κατάλληλη ) , είχα διαβάσει για εύκολα hiking με τελεφερίκ busteni και μετά Babele-omu peak , η ακόμα πιο light να πας από busteni στο waterfall foam κ δεν ξέρω για το Heroes' Cross on Caraiman που ναι κοντά σε αυτά ) . Θα ήθελα την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτά και αν πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερο να κάτσουμε μια μέρα λιγότερο στο Βουκουρέστι για να δούμε κάτι ποιο ιδιαίτερο . Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο ανταλλακτήριο για χρήματα στο Βουκουρέστι θα ήταν πολύ χρήσιμο , τέλος αν αξίζουν και ποια μουσεία της πόλης για επίσκεψη σε αυτές τις λίγες μέρες . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αυτή τη στιγμή είμαι στο otopeni και επιστρέφω Αθήνα. Σε άλλο ποστ θα αναλύσω τα περί Βουκουρεστιου που είναι υπέροχη πόλη. Αλλά επειδή διάβασα ότι θες να νοικιάσεις από Klaus wagen θα σου πω περίμενε να ακούσεις τη δική μου εμπειρία και μετά αποφασίζεις. Απλά επειδή σε 20 λεπτά απογειωνομαστε θα επανέλθω το απόγευμα με άλλο ποστ.
 

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλημέρα!!!! Καλή χρονιά με υγεία χαρά και πολλά ταξίδια!!!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ετοιμάζω για το τρίημερο της Καθαράς Δευτέρας ταξίδι στο Βουκουρέστι (δύο οικογένειες, 7 άτομα). Πρώτη φορά θα πάμε ταξίδι στο εξωτερικό με τα παιδιά (3 αγόρια 20 ετών) και έχω ιδιαίτερο άγχος για να περάσουν και αυτοί καλά!!!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ξενοδοχείο, μεταφορές, τι να δούμε, που να φάμε, και αν αξίζει να κάνουμε μια εκδρομήShinaian-Bran-Brasov.

Ευχαριστώ πολύ πολύ
 

nktraveller

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ταξίδι μας που θα είναι στην Ρουμανία στα μέσα του Φλεβάρη. Συγκεκριμένα, θα ήθελα πληροφορίες με το πώς θα μπορούσα να οργανώσω το πρόγραμμα μας μιας και δεν θα πάμε για πολλές μέρες.

Σας παραθέτω τα δεδομένα και ένα πρόγραμμα που σκέφτηκα εγώ ώστε να μου πείτε και τις δικές σας εισηγήσεις και να το διαμορφώσω ανάλογα:

Θα είμαστε 2 άτομα και μάλλον θα διακινούμαστε με ΜΜΜ , διότι είμαστε από Κύπρο και δεν έχουμε ξαναοδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο από την αντίθετη πλευρά του δρόμου. Δεν ξέρω, το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει αν είναι εύκολο;
Φτάνουμε Βουκουρέστι Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου στις 8 το βράδυ και φεύγουμε Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου στις 5 το απογευμα.

Το πρόγραμμα όπως το σκέφτηκα έχει ως εξής:

Παρασκευή και Σάββατο: Διανυκτέρευση στο Βουκουρέστι και Σάββατο βλέπουμε τα βασικότερα αξιοθέατα
Κυριακή: πρωί πρωί παίρνουμε το τρένο και κατεβαίνουμε Sinaia και περιήγηση στο κάστρο. Φεύγουμε την ίδια μέρα προς Brasov και διανυκτέρευση εκεί.
Δευτέρα: Brasov όλη μέρα
Τρίτη: Τρένο το πρωί για Sighisoara, περιήγηση στην πόλη και επιστροφή το βράδυ στο Brasov
Τετάρτη: Επιστροφή στο Βουκουρέστι και κατευθείαν αεροδρόμιο

Αυτό που συζητάμε τώρα είναι κατά πόσο πρέπει τελικά να πάμε Sighisoara καθότι η διαδρομή με το τρένο είναι 6 ώρες συνολικά, τις οποίες μπορούμε να διαθέσουμε για να απολαύσουμε καλύτερα το Brasov (με βάση το πρόγραμμα μόνο μια μέρα διαθέσαμε για το Brasov). Και επιπλέον θα είναι και έξτρα κούραση τόσες ώρες στο τρένο..

Όσοι γνωρίζετε θα ήθελα τη γνώμη σας για τα πιο πάνω γιατί έχω καταμπερδευτεί ρε παιδιά και δυστυχώς ειναι και οι μέρες μας πολύ λίγες. Να αφήσω την Sighisoara για την επόμενη φορά; Μήπως υπάρχει άλλος γρηγορότερος τρόπος πέρα από το τρένο για να φτάσουμε εκεί; Κάπου διάβασα για οδηγούς που αναλαμβάνουν να σε πάνε, μήπως γνωρίζετε περισσότερες πληροφορίες και τιμές;

Ο καιρός τί λέει στο Brasov; Θα είναι χιονισμένα στο κέντρο λέτε; Απ ότι βλέπω η θερμοκρασία κυμαίνεται 4 με -2 βαθμούς το βράδυ αρα λογικά θα είναι..
 

Mikri Valitsa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλα τα υπέροχα μέλη του forum. . Σας παρακολουθώ πολύ καιρό, αλλά πρώτη φορά γράφω στο forum.. Στις 06/04 πετάω για Ρουμανία μαζί με το έτερον ήμισυ για 7 διανυκτερεύσεις.. Επιθυμούμε να επισκεφτούμε εκτός από το Βουκουρέστι και το Μπρασόβ καθώς και τη Σιγκισοάρα (κάστρο Μπραν κτλ).. Θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία αναφορικά με την οργάνωση του ταξιδιού μας.. Πόσες μέρες να περάσουμε σε κάθε μέρος, αν συμφέρει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να επισκεφθούμε τα μέρη εκτός Βουκουρεστίου, γενικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. . Επιπλέον μαγαζιά για φαγητό, ποτό τα οποία επισκεφθήκατε και σας άρεσαν, τι τιμές παίζουν κτλ.. Έχω διαβάσει τις αντίστοιχες ιστορίες αλλά αν κάποιος έχει τη διάθεση να μου πει δυο λόγια έτσι συγκεντρωμένα θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Αν γράφω σε λάθος post παρακαλώ τη διαχείριση να το μεταφέρει εκεί που πρέπει.. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα και Καλά Ταξίδια σε όλους μας!!!!
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλα τα υπέροχα μέλη του forum. . Σας παρακολουθώ πολύ καιρό, αλλά πρώτη φορά γράφω στο forum.. Στις 06/04 πετάω για Ρουμανία μαζί με το έτερον ήμισυ για 7 διανυκτερεύσεις.. Επιθυμούμε να επισκεφτούμε εκτός από το Βουκουρέστι και το Μπρασόβ καθώς και τη Σιγκισοάρα (κάστρο Μπραν κτλ).. Θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία αναφορικά με την οργάνωση του ταξιδιού μας.. Πόσες μέρες να περάσουμε σε κάθε μέρος, αν συμφέρει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να επισκεφθούμε τα μέρη εκτός Βουκουρεστίου, γενικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. .
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Μια πρόταση μου, είναι να μείνεις 3 βράδια Βουκουρέστι (και 2 μια χαρά είναι), 2 Brasov και 2 Sibiu. Την Σιγκισοάρα μπορείς να την επισκεφτείς και με ημερησία. Δεν πιστεύω ότι αξίζει διανυκτέρευση. Αν μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο θα ήταν πολύ βολικό! Ειδικά για να επισκεφτείτε το Bran και για μετακινηθείτε από πόλη σε πόλη! Οι δρόμοι είναι πολύ καλοί!
Γενικά είναι φθηνή χώρα!
 

Ge_gia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρεστι
Καλησπερα σας! Οσα γραφονται εδω μεσα ειναι πολυ βηθητικα, ευγε σε ολους και ολες! Σε λιγες μερες πεταω για Βουκουρεστι και θα περασω το Πασχα και τις επομενες 3 μερες εκει. Θα ειναι, αραγε, τα παντα κλειστα; Υπάρχει πιθανότητα να μη βρισκουμε να φαμε; Τι μπορουμε να κανουμε τις ημερες των αργιων μιας και ολα τα μουσεια θα ειναι κειστα; Η ιδεα να κανουμε καμια εκδρομη προς Μπρασοφ πώς σας φαινεται;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν ξέρω για το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου αλλά όσο αφορά το Μπρασόβ εννοείτε ότι πρέπει να πάτε!! Πριν 10 μέρες γύρισα από Ρουμανία,ωραίο το Βουκουρέστι αλλά το Μπρασόβ και γενικά η επαρχία της Ρουμανίας είναι όλα τα λεφτά!!
 

Ge_gia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρεστι
Πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερα Μεγάλο Σάββατο, το απόγευμα που φτάνουμε, να φύγουμε κατευθείαν για Μπρασοβ και να περάσουμε εκεί την ημέρα του Πάσχα ή να μείνουμε στο Βουκουρέστι;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν ξέρω λόγο Πάσχα που θα είναι καλύτερα. Εγώ θα έλεγα να πάτε την μέρα που θα είναι ανοιχτό το κάστρο Bran και Pelles.
Εμείς φύγαμε κατευθείαν για Μπρασόβ πάντως και μετά Βουκουρέστι. Αλλά ξαναλέω ότι δεν ξέρω τι γίνετε όσο αφορά μαγαζιά,κάστρα κτλπ λόγο Πάσχα. Ας απαντήσει και κάποιος που έχει πάει τέτοια περίοδο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερα Μεγάλο Σάββατο, το απόγευμα που φτάνουμε, να φύγουμε κατευθείαν για Μπρασοβ και να περάσουμε εκεί την ημέρα του Πάσχα ή να μείνουμε στο Βουκουρέστι;
Αν έχεις κάνει κάποια κράτηση σε ξενοδοχείο, μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα και να ρωτήσεις για όλες τις απορίες που έχεις σχετικά με τις ημέρες του Πάσχα. Πιστεύω οτι θα σου απαντήσουν σχετικά με το τι θα είναι και τι δεν θα είναι ανοιχτό εκείνη τη μέρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom