Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εχθες προσεξα οτι το credit μου στη Wizz κοντευε να ληξει και εκλεισα Ιασιο απο Θεσσαλονικη χειμωνιατικα. Οι πιθανοτητες που δινω να ειδοποιηθω οτι κατι αλλαζει στην πτηση και επιστρεφονται τα λεφτα ειναι 50% (ανανεωνοντας το credit)
Σε περιπτωση που γινει το ταξιδι, τι αξιζει να δει κανεις εκει για 2 γεματα 24ωρα? Οι ορθοδοξες εκκλησιες δεν με συγκινουν.
Το Ιάσιο το έβγαλα απο το πρόγραμμα της τελευταίας επίσκεψης μου στη Ρουμανία γιατί δεν χωρούσε με τίποτα....Αλλά! Έχω σημειωμένα κάποια πράγματα.
Να περιηγηθείς στο ιστορικό κέντρο του Ιασίου και την πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη, που αποτέλεί τη παλαιότερη βιβλιοθήκη της Ρουμανίας!
Και μετά θέλω να δώ και φώτο!!! Μη ξεχνιόμαστε...:D
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Επειδη μεχρι να προσθεσω την ιστορια μου ισως παρει χρονο ας πω και γω 2 πραγματακια για το ταξιδακι ρουμανια.
Εισιτηρια με aegean ωστε να αποφυγουμε καθυστερησεις κλπ των φτηνων εταιριων γιατι δεν ειχαμε καμια ορεξη να χαλασουμε το ταξιδι μας και μεταφορα στο σπιτι με http://taxibucharest.co.ro/ που με 14 ευρω σε παει οπου θες οποτε 4 ατομα βγαινει τσαμπα.
Διαμονη σε airbnbn με κοστος 30 ευρω και αρκετα καλο σημειο κοντα στο athenaeum οποτε βολεψε απιστευτα.

Οσον αφορα τις μετακινησεις μας ηταν κυριως με τα ποδια ωστε να δουμε οτι παραπανω μπορουμε και οταν χρειαστηκε πιο μακρινη αποσταση η μετρο uber που ηταν παμφθηνο.Μια φορα πηραμε κανονικο ταξι και το μετανοιωσαμε απο αποψη τιμης οποτε αποφυγετε το για μενα.
Ως προς τα αξιοθεατα δεν ειναι και πολλα οποτε θεωρω οτι 3 μερες αν πειτε οτι πατε και therme που επιβαλλεται να επισκεφθει καποιος θεωρω οτι ειναι μια χαρα για να προλαβει να τα δει.

Φαγητο σχετικα φτηνο και οι επιλογες μας ηταν συγκεριμενες οποτε μπορω να πω οτι φαγαμε αρκετα καλα.Caru cu bere ,excalibur που πρεπει να πατε οπωσδηποτε και δοκιμασαμε και la placinte που ειχε αναφερει και φιλος σε δικη του ιστορια που ηταν μια χαρα Επισης Pizza Colosseum με τις χαραχτηριστικες ομπρελες ψηλα ..Στο κεντρο δεν δοκιμασαμε κατι αλλο γιατι στην τυχη και ειδικα στα φουλ τουριστικα ειναι και λιγο ρισκο.

Τωρα οσον αφορα το ποτο γιατι νεοι ειμαστε οποτε θα βγουμε και βραδυ 2 ωραιες ταρατσουλες για σχετικα πιο χαλαρα βρηκαμε το ενα ηταν το linea closer to the moon που ηταν πολυ καλο και με ωραια θεα, επισης το pura vida που ειναι ομορφο και αυτο και σε οσους ψαχνουν κατι διαφορετικο ανακαλυψαμε ενα μικρο διαμαντακι που δεν το βλεπεις γιατι ειναι πισω απο ενα παλιο κτηριο και λεγεται gradina eden μεσα στο πρασινο, οσοι ειστε αθηναιοι μοιαζει στο six dogs,οποτε σπευσατε. Επισης υπαρχει και το control club για πιο νυχτα που και αυτο αξιζει.

Ατραξιον φυσικα της πολης το therme που για μενα πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφθει καποιος.Οι τιμες οπως εχουν πει και αλλοι ειναι κλιιμακουμενες αναλογα το πακετο την ωρα και το τι θα παρεις παρολα αυτα δεν ειναι ιδιατερα ακριβο για αυτα που προσφερει.

Θεωρω λοιπον οτι ειναι μια πολη που εχει και αυτη τις ομορφιες της ισως λιγοτερες απο αλλες αλλα δεν σε αφηνει παραπονεμενο.
Μεσα στο σκ θα γραψω και για καρπαθια που πηγαμε μετα απο το βουκουρεστι και πιο αναλυτικα στην πρωτη ευκαιρια που θα βρω ωστε να ανεβασω και γω την ιστορια μου.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
H συνεχεια του ταξιδιου ειχε μια καλη βολτα προς την επαρχεια της χωρας οποτε επιλεξαμε μπρασοφ που τραβαει και το περισσοτερο κοσμο και απο εκει εκδρομες προς τα πιο δημοφιλη μερη.
Η μεταφορα απο το βουκουρεστι ηταν με τρενο για το οποιο ειχαμε αμφιβολιες αλλα μας διεψευσε.Ηταν στην ωρα του και στο πηγαινε και στο ελα τα βαγονια αν και 2η θεση ηταν μια χαρα και η τιμη ακρως δελεαστικη (γυρω στα 20 ευρω πηγαινελα το ατομο).

Η διαμονη και στο μπρασοφ ηταν με airbnb παλι στα 30 ευρω την μερα.Η πολη πολυ γραφικη και αναφερομαι φυσικα στο ιστορικο κεντρο με ομορφα σοκακια ιδανικα για να τα γυρισεις και φυσικα απαραιτητη η βολτα με το τελεφερικ ψηλα στο βουνο για να απολαυσεει κανεις την θεα.Παροτι καλοκαιρι ειχε αρκετο κοσμο και ειδικα το βραδυ γινεται ψιλοχαμος με οτι αυτο συνεπαγεται.Θα δυσκολευτει γενικα καποιος να βρει να κατσει για φαγητο η ποτο οποτε χρειαζεται λιγη υπομονη.Δεν εχω να προτεινω καποιο συγκεκριμενο μιας και σχεδον τα πιο πολλα ειναι πανω κατω τα ιδια.

Στο μπρασοφ κλεισαμε 3 διανυκτερευσεις ωστε να κανουμε 2 εκδρομες.Η μια ηταν καστρο μπραν,πελες και ρασνοφ και η δευτερη σιγκισοαρα βισκρι και ρουπεα.Μιας και τελικα δεν ειχαμε αμαξι επειδη προτιμησαμε να τα κανουμε ολα πιο ξεκουραστα κλεισαμε στο adventure-tours.ro τις 2 εκδρομες οποτε η μεταφορα ηταν με μινι βαν σε ολα.Μπορω να πω οτι καθε μερος ειχε την δικη του ομορφια.

Οσον αφορα τα καστρα σιγουρα το πελες εντυπωσιαζει παραπανω και οχι μονο εξω αλλα και μεσα.Ημασταν τυχεροι που μπηκαμε τελευταιοι οποτε η ξεναγηση ηταν με πιο μεγαλη διαρκεια και ο ελεγχος για φωτο πολυ χαλαρος οποτε δεν χασαμε ευκαιρια.Το μπραν και αυτο ομορφο απλα εχει κρατησει την φημη.Καλο θα ειναι να ειστε νωρις ειδικα στο μπραν γιατι οι ουρες ειναι απιστευτες.Ευτυχως με το γκρουπακι περασαμε χωρις αναμονη.

Η δευτερη εκδρομη ηταν εξισου ωραια.Η σιγκισοαρα πανεμορφη και δεν χορταινεις να την γυριζεις, πολυ γραφικη απλα αν εχετε αμαξι υπαρχει θεματακι με το παρκιγκ.Αρκετα μαγαζακια να κατσει να φαει η να πιει τον καφε του και σιγουρα πολυ πιο χαλαρη απο το μπρασοφ.Η συνεχεια ειχε επισκεψη στο βισκρι που τοσο πολυ θελαμε να δουμε και πιστευω οχι αδικα.Κλασσικο χωριο που βλεπεις την γιαγια με τις κοτες της τα καρα με τα αλογα και τα σπιτακια να δενουν αρμονικα με το μερος.Πραγματικα αξιζει την επισκεψη το χωριο αυτο χωρις δευτερη σκεψη.

Κλεινοντας λοιπον θεωρω οτι δεν πρεπει να φυγει κανεις απο ρουμανια χωρις να δει καποια βασικα οπως αυτα που προανεφερα.Φυσικα υπαρχουν και αλλα, ομως τα καστρα και οι περιοχες αυτες ειναι αξιες επισκεψης.Συνολικα το ταξιδι ηταν απο τα σχετικα φτηνα που εχω κανει και στο οποιο περασα υπεροχα αφενως γιατι η παρεα ηταν καλη αφετερου γιατι η χωρα εχει πολλα να δειξει.
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαλησπέρα! Μόλις έκλεισα με Ryan για Βουκουρέστι 1-5 Δεκέμβρη. Φτάνω Σάββατο 10:40 το πρωί και αναχωρώ Τετάρτη 10:15 πάλι πρωί. Μετακίνηση με τα μέσα. Θα ήθελα να επισκεφτώ Βουκουρέστι-Σινάια-Μπραν-Μπρασόφ, αλλά δεν ξέρω αν φτάνουν οι μέρες. Τι μου προτείνετε; Ποια μέρη να επισκεφτώ και με ποια σειρά έτσι ώστε να προχωρήσω στο κλείσιμο ξενοδοχείου/ων;
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαλησπέρα! Μόλις έκλεισα με Ryan για Βουκουρέστι 1-5 Δεκέμβρη. Φτάνω Σάββατο 10:40 το πρωί και αναχωρώ Τετάρτη 10:15 πάλι πρωί. Μετακίνηση με τα μέσα. Θα ήθελα να επισκεφτώ Βουκουρέστι-Σινάια-Μπραν-Μπρασόφ, αλλά δεν ξέρω αν φτάνουν οι μέρες. Τι μου προτείνετε; Ποια μέρη να επισκεφτώ και με ποια σειρά έτσι ώστε να προχωρήσω στο κλείσιμο ξενοδοχείου/ων;
Πιστεύω ότι με δυο διανυκτερεύσεις σε Μπρασόφ (Σάββατο-Δευτέρα) και Βουκουρέστι (Δευτέρα-Τετάρτη, θα προλάβεις να δεις τα απαραίτητα.
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα 3 διανυκτερεύσεις στο Βουκουρέστι, μην το περάσω άρπα κόλλα. Πιστεύετε πως είναι εφικτό από άποψη χρόνου το πρόγραμμα Αεροδρόμιο-Σταθμός Τρένων-Σινάια-Μπρασόφ(Διανυκτέρευση)-Μπραν-Μπρασόβ-Βουκουρέστι(Διανυκτέρευση); Θα προλάβω να δω το κάστρο Πέλες πριν κλείσει ή τσάμπα το ρίσκο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα 3 διανυκτερεύσεις στο Βουκουρέστι, μην το περάσω άρπα κόλλα. Πιστεύετε πως είναι εφικτό από άποψη χρόνου το πρόγραμμα Αεροδρόμιο-Σταθμός Τρένων-Σινάια-Μπρασόφ(Διανυκτέρευση)-Μπραν-Μπρασόβ-Βουκουρέστι(Διανυκτέρευση); Θα προλάβω να δω το κάστρο Πέλες πριν κλείσει ή τσάμπα το ρίσκο;
To Δεκέμβριο, το Πέλες είναι ανοιχτό μέχρι τις 16:15 καθημερινά εκτός Δευτέρας και την Τρίτη μπορείς να δείς μόνο το ισόγειο.
http://peles.ro/program-si-taxe/
Τσέκαρε τα δρομολόγια των τρένων και λάβε υπ' όψιν σου οτι το εύρος της μέρας τον Δεκέμβριο είναι μικρή και οι καιρικές συνθήκες ίσως δεν βοηθήσουν!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Γειά σας, διαβάζω όλα τα παραπάνω που αναφέρετε και πραγματικά είναι πολύ χρησιμα. Έχω προγραμματισει και εγώ ταξίδι για Ρουμανία μεσα του οκτωβρη για 8 μέρες. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει εκεινη την περίοδο τι καιρο εχει περιπου απο θεμα κρυου και βροχης.
Σκεφτομενη τα σχόλια σας οτι το βουκουρεστι δεν αξιζει για πολλες μερες εμεις σκεφτηκαμε να παμε μπρασοβ και τις γυρω περιοχες τις πρωτες 4μερες κ τις υπολοιπες στο βουκουρεστι.
Πως θα μπορουσαμε να μεταφερθουμε απο το αεροδρομιο στο μπρασοβ? γινεται απευθειας?
Τι περιοχες εχετε να προτεινετε γυρω απο το μπρασοβ οπου μπορουμε να πηγαινουμε μονοημερες εκδρομες για να εξερευνησουμε οπου θα ειναι οικονομικα τα εισητηρια λεωφορειου ή uber και δεν θα μας τρωει ολη την μερα στο ταξιδι;
Επισης μηπως συμφερει να χωρισουμε τις μερες μας αλλιως κ να μεινουμε και σε αλλες πολεις εκτος απο μπρασοβ; ή ειναι καλυτερα να εχουμε σαν βαση το μπρασοβ και να κινουμαστε με λεωφορεια στις γυρω περιοχες;
Καλημερα!
Εμεις ειχαμε μεινει στο Brasov 8 ημερες την πρωτοχρονια του 2018. Σου προτείνω να ενοικιάσεις αυτοκινητο ( ειναι πολυ φτηνα) να πας κατευθείαν απο Βουκουρέστι Μπρασοβ και να περιηγηθείς στα πανεμορφα καρπαθια!!!. Μετα να κρατησεις 2 μερες για το Βουκουρέστι . Δεν χρειάζεται παραπάνω και να επισκεπτείς το Waterland sto Otopeni . Φανταστικο!!
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Έχω κλείσει αεροπορικά από Κύπρο για Βουκουρέστι τον Δεκεμβριο. Φτάνω εκεί Σάββατο βράδυ. Και φεύγω Τετάρτη μεσημέρι. Μπορεί κάποιος να προτείνει εκδρομές ή να μου βγάλει πρόγραμμα γι αυτές τις μέρες? Να μείνω μόνο Βουκουρέστι ή να πάω και αλλού. Αξίζει να νοικιάσω αμάξι ή όχι?
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εγω τις 2 μερες θα τις αφιερωνα βουκοουρεστι και την μια θα εκανα εκδρομη στο μπρασοφ.
Βεβαια θα ηξερα οτι καποια πραγματα βουκουρεστι δεν θα τα προλαβω οποτε εξαρταται απο σενα το τι θελεις...
Αμαξι δεν υπαρχει κανενας λογος να νοικιασεις, βουκουρεστι θα κινηθεις με ποδια συγκοινωνια η uber και αν κανεις εκδρομη μπρασοφ το τρενακι ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Εγω τις 2 μερες θα τις αφιερωνα βουκοουρεστι και την μια θα εκανα εκδρομη στο μπρασοφ.
Βεβαια θα ηξερα οτι καποια πραγματα βουκουρεστι δεν θα τα προλαβω οποτε εξαρταται απο σενα το τι θελεις...
Αμαξι δεν υπαρχει κανενας λογος να νοικιασεις, βουκουρεστι θα κινηθεις με ποδια συγκοινωνια η uber και αν κανεις εκδρομη μπρασοφ το τρενακι ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα.
Σκεφτόμουνα για αμάξι για το Μπρασόβ έτσι ώστε να βολτάραμε λίγο και στις γύρω περιοχές.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εχε στο νου σου ομως και την κατασταση που θα ειναι οι δρομοι λογω χειμωνα ,αλλα και την κινηση που ενδεχομενως να βρειτε ,εξαλλου ο χρονος που θα εχετε για την εκδρομη δεν ειναι και πολυς.
Για αυτα ομως θα σου πουν καλυτερα οσοι εχουν παει χειμωνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom