Ρουμανία Ρουμανια (μπρασοβ- Ρασνοβ- Σιναια)

Gr4Diva

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιερα στην Ευρωπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια

4 μέρα πρωινό στο δωμάτιο και μετα βόλτα στο ιστορικό κέντρο του Μπρασοβ. Εκει είδαμε την μαύρη εκκλησία η οποία είναι τεράστια και έχει ένα απο τα μεγαλύτερα μουσικά εκκλησιαστικά όργανα στην Ευρώπη. Η είσοδος ήταν 6 λ το άτομο. Στη συνέχεια είδαμε το δρόμο του σχοινίου ο οποίος είναι ο πιο στενός δρόμος στην Ευρώπη με άνοιγμα μόλις 80 εκατοστά σε κάποια σημεία. Προχωρήσαμε για μια βόλτα στα μαγαζιά, στη δική μας Ερμού, όπου είδαμε βιτρίνες και δοκιμάσαμε το τοπικό κουλούρι με παπαρουνοσπορο κοβριγκ κου μακ. Τέλος είπαμε επιτέλους να πιούμε έναν καφε, είδος μάλλον σπάνιο. Πάνω στη μεγάλη πλατεία είδαμε το καφε μπακ όπου και πήραμε ένα διπλό εσπρεσο, έναν πολυ ωραίο μακαντεμια λατε, μαφιν, γαλλικό κρουασαν και ένα γλυκό σοκολάτα και όλα αυτα μόνο με 35λ. Αφού απολαύσαμε το γλυκο και τον καφε μας είπανε να φύγουμε καθώς μας περίμενε ξεκούραση και ετοιμασίες για το βράδυ. Τα σχεδια όμως κάπως άλλαξαν καθώς με το που βγήκαμε στη μεγάλη πλατεία άρχισαν να ακούγονται σειρήνες περιπολικών και ασθενοφόρων.. Ήρθαν κάμερες, δημοσιογράφοι και πολύς κόσμος μαζεύτηκε. Όπως καταλάβατε δεν ήταν για καλο, μια μάνα που είχε 6 παιδιά και ήταν έγκυος στο 7 σκότωσε ένα ψυχρό το μικρότερο μόλις 6 μηνών μωρακι της.. Η μανα δηλωσε "δεν εκανε τιποτα το αγγελουδι, επρεπε όμως να το θυσιασω για θρησκευτικούς λόγους"... *Συληψεις.. Φασαρία.. Και όλα αυτα στο κέντρο μιας αρκετά τουριστικής πόλης που όμως έχει ακόμα πολλα κατάλοιπα του κουμουνισμου!!! Έτος 2012 και μια γυναίκα στο δρόμο μας είπε ότι απο τότε που σκότωσαν τον τσαουσεσκου δεν έχει γίνει τίποτα σε αυτη τη χώρα.. Όλο πληρώνουμε είπε και έχει φτιαχτεί μόνο ένας δρόμος που σπάει και ανακατασκευαζεται συνέχεια! Μου φάνηκε αγανακτιμενη, μου θύμισε την κατάσταση στην Ελλάδα μας και μου είπε φεύγοντας " η κόρη μου ζει 20 χρόνια στην Ελλάδα, σας καταλαβαίνω και εσάς, ίδια είναι και εδω τα πράγματα" και με τη σειρά μου αναρωτήθηκα, άραγε είναι ίδια;! Έφτασε επιτέλους και το απόγευμα που τόσο περίμενα.. Στις 20:00 πάμε στο καζίνο Βεζουβιος για να δοκιμάσω την τύχη μου και εκτός συνόρων! Το καζίνο είναι 15 λεπτά έξω απο το κέντρο του μπρασοβ. Η είσοδος είναι 20 λ το άτομο και το πολυαγαπημενο μου Τέξας ποκερ *ξεκινά στις 22:00. Εντυπωσιακό το γεγονός ότι έχουν μόνο ένα δεκαρι τραπέζι για αυτο το είδος ποκερ. Το ιν είναι 400λ (δηλαδή 100 ευρω), το*
Μικρο στοιχημα είναι 5, το μεγαλο 10 και είναι χωρις οριο. Το καζίνο έχει και μπουφέ απο τις 20:00 εώς τις 2:00 μεσα στην τιμη εισοδου μαζι και τα ποτα!*Ο χώρος του καζίνο είναι σχετικά μικρός με λίγα μηχανακια και λίγα τραπέζια ρουλετας και άλλων παιχνιδιών. Μάλλον δεν ήταν η τυχερή μου μέρα όμως ήταν και αυτο μια εμπειρία. Επιστροφή στο πανασιον αμπρα και ετοιμασίες για την αυριανή μέρα όπου θα πάμε εκδρομή στη σιναια όπου φήμες λένε ότι είναι παραμυθένια!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δωσε φωτο στο λαο !:clap:Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!:clap:

ΥΓ μια μικρη παρατηρηση μονο ,καλοπροαιρετη, αν δωσεις στο κειμενο σου μια μορφοποιηση θα ειναι πιο ευχααριστη η αναγνωση!
 

Gr4Diva

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιερα στην Ευρωπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
Καταρχην σε ευχαριστω για το σχολιο!! Ειμαι νεο μελος και ανεβασα την ιστορια σημερα απο το κινητο... θα της δωσω μορφη και θα δω πως ανεβαζω και φωτογραφιες γιατι ακομα δεν ξερω :(... πραγματικα δεν μπορω να βρω πως θα την επεξεργαστω..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
πράγματι ωραίες οι λεπτομέρειες που δίνεις:D:D:D
εγώ ποτέ δεν μπορώ να θυμηθώ τόσες:(
πήγα και γω πέρυσι Ρουμανία αν κι έμεινα Βουκουρέστι(πήγα βέβαια και στα μαγευτικά Καρπάθια και στην πανέμορφη Μπρασόφ)
πολύ λίγοι μιλούσαν αγγλικά,δεν ξέρω αν έτυχε,όμως μου έκανε εντύπωση που λες ότι οι περισσότεροι ήξεραν...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην Ευρώπη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom