Ρουμανία Ρουμανια (μπρασοβ- Ρασνοβ- Σιναια)

Gr4Diva

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιερα στην Ευρωπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια

7 μέρα η αλλιως μέρα της αναχώρησης... 4 η ώρα τη νύχτα χτυπά το ξυπνητήρι και όσο και αν θέλω να μην το ακούσω πρέπει να σηκωθω και οδηγησω μέχρι το αεροδρόμιο *πάνω στους πάγομενους δρόμους!
Φτάσαμε στις αναχωρήσεις του αεροδρομίου.. Αυτο ήταν!!
Η συνολική μου άποψη για τη χώρα κλείνοντας. Οι άνθρωποι ήταν ευγενικοί και πρόθυμοι πάντα να βοηθήσουν, ίσως φτάει σε αυτο το ότι η φίλη μου είναι απο τη ρουμανια και μιλά τη γλώσσα. Όλοι τους όμως ήξεραν αγγλικά. Οι δρόμοι όπως αναφέρω και παραπάνω ήταν Πολυ καλύτεροι απο ελληνικό οδικό δίκτυο. Οι οδηγοί σέβονται όλοι την προτερεοτητα των πεζών και σταματούν πάντα στις πεζό διαβάσεις και φυσικα υπάρχουν ελάχιστα φανάρια! Ο καιρος τις περισσότερες μέρες ήταν ηλιολουστος (ημασταν 21-27/2) και παρότι υπήρχε χιόνι παντού με ένα φούτερ και μπουφάν ήσουν καλα! Το φαγητο έχει γεύσεις με πολλα καπνιστα και λίπος, είναι διαφορετικό απο τις δικές μας συνήθειες όμως είναι Πολυ ωραίο. Οι τιμες είναι φιλικές προς εμάς καθώς συνολικά με αεροπορικά, διαμονή, ενοικίαση αυτοκινήτου, βενζίνη, καζίνο, snowmobile και ποοολυυυ φαγητο χάλασε με 1500 ευρω οι δυο μας. Σημαντικό να αναφέρω ότι είδα ελάχιστους καπνιστές και αδέσποτα. Κίνδυνο δεν ένιωσα ποτε, πάντα όμως είχα το νου μου. Το ταξίδι ήταν σε μια χώρα των Βαλκανίων η οποία όμως με εξέπληξε ευχάριστα και θα σύστηνα να την δει οποίος μπορει! Τα καρπαθια όρη τέλος ήταν μαγικά, σε ταξιδεύουν σε μια άλλη ομιχλωδη και ανεξερευνιτη εποχή, οποίος έχει όρεξη όμως ας παει να την ανακαλύψει!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δωσε φωτο στο λαο !:clap:Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!:clap:

ΥΓ μια μικρη παρατηρηση μονο ,καλοπροαιρετη, αν δωσεις στο κειμενο σου μια μορφοποιηση θα ειναι πιο ευχααριστη η αναγνωση!
 

Gr4Diva

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιερα στην Ευρωπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Καταρχην σε ευχαριστω για το σχολιο!! Ειμαι νεο μελος και ανεβασα την ιστορια σημερα απο το κινητο... θα της δωσω μορφη και θα δω πως ανεβαζω και φωτογραφιες γιατι ακομα δεν ξερω :(... πραγματικα δεν μπορω να βρω πως θα την επεξεργαστω..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
πράγματι ωραίες οι λεπτομέρειες που δίνεις:D:D:D
εγώ ποτέ δεν μπορώ να θυμηθώ τόσες:(
πήγα και γω πέρυσι Ρουμανία αν κι έμεινα Βουκουρέστι(πήγα βέβαια και στα μαγευτικά Καρπάθια και στην πανέμορφη Μπρασόφ)
πολύ λίγοι μιλούσαν αγγλικά,δεν ξέρω αν έτυχε,όμως μου έκανε εντύπωση που λες ότι οι περισσότεροι ήξεραν...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην Ευρώπη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom