Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αναφέρθηκα σε "το πολύ 2 ευρώ". Μάλλον θα σου διέφυγε. Καλά κάνεις όμως και το επισημαίνεις γιατί έτσι ενισχύεις περισσότερο την άποψή μου ότι το Caffe greco είναι πολύ ακριβό.
Κατά τα λοιπά λες να φαντάστηκα την τιμή ή να την είπα για να κάνω εντύπωση; Την εμπειρία μου κατέθεσα απλώς.

Συγνώμη,ίσως να έχεις δίκαιο..Απλά νομίζω πως είναι άκυρο να συγκρίνεις τις τιμές που παίρνεις τον καφέ σου σε μια tabaccheria bar και σ ένα ιστορικό καφέ στην καρδιά της Ρώμης...
Όταν ακούω την έκφραση "αστρονομικό ποσό" ο νούς μου δεν πάει στο 5ευρω που πίνω τον καφέ μου και στη καφετερία της γειτονίας μου..
 

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Thailand
Πράγματι, δεν μπορείς να δεις τον καιρό σε τέτοιο βάθος χρόνου. Δεν πιστεύω πάντως ότι θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα, υπολόγισε καιρό Αθήνας, ίσως με λίγες "ψιχάλες".
Ιδανικό το σημείο που θα μείνετε. Βολεύει απίστευτα η συγκοινωνία! Με βάση το ξενοδοχείο σας, μπορείτε να περπατήσετε όλη τη Ρώμη. Εμείς μέναμε στο διπλανό οικοδομικό τετράγωνο, στο Residenza Antica Roma, πάνω στη Via del Tritone. Νομίζω πήραμε το μετρό μόνο 2 φορές μέσα σε 5 μέρες. Όλες τις υπόλοιπες διαδρομές τις κάναμε με τα πόδια.
Συμβουλή: στην Piazza di Spagna και συγκεκριμένα στη Via dei Condotti, θα δείτε το περίφημο Caffe Greco, το οποίο αναφέρεται σε άπειρους ταξιδιωτικούς οδηγούς, ως "Do not miss". Εγώ θα σας έλεγα "Do miss"! Στο όνομα της ιστορίας του caffe και των προσωπικοτήτων που έχουν περάσει από κει, κοστολογούν τον καφέ σε τιμές αστρονομικές και περιφέρονται πάνω από το κεφάλι σου σαν το χάρο για να φύγεις γρήγορα, περιμένουν τόσοι να μπουν! Η Ρώμη είναι γεμάτη από υπέροχα μικρά και ατμοσφαιρικότατα caffe, μην πέσετε στην παγίδα του μαζικού τουρισμού.
Καλή διασκέδαση λοιπόν!!!:clap:

ναι εχεις δικιο το διαβασαμε και αλλου για αυτο το καφε και μαλλον θα το αποφυγουμε! τελικα οντως θα την περπατησουμε τη ρωμη πιστευω οτι μετρο μονο για το βατικανο θα χρειαστουμε αν και θα παρουμε το roma pass για καλο και για κακο... αργοτερα θα postαρω και ενα προχειρο προγραμμα για τις 4 μερες που θα μαστε εκει να μου πεις τη γνωμη σου αν μπορεις!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπορείς όμως να πάρεις ιδέες και από το tripadvisor, βάζοντας ως λέξεις κλειδιά trastevere και eat ή restaurants.
εγώ συνιστώ το ανωτέρω σαιτ ως παράδειγμα προς αποφυγή. μια κ λέμε για καφέ διαβάστε ψήγματα σοφίας από το σαιτ που προτεινουν για καφέ το Mc donalds...
American coffee in a paper cup that you can take with you for less than a Euro. Nice change from the little cups of espresso for 3 Euro or more everywhere else
τι να πει κανείς...διαβάστε στο travelstories κριτικές για καφέ κ για φαγητό από πραγματικά άτομα που εχουν πάει δεκάδες φορές κ θα σας λύσουν την παραμικρή απορία σε λίγα λεπτά ενίοτε..​
Συγνώμη,ίσως να έχεις δίκαιο..Απλά νομίζω πως είναι άκυρο να συγκρίνεις τις τιμές που παίρνεις τον καφέ σου σε μια tabaccheria bar και σ ένα ιστορικό καφέ στην καρδιά της Ρώμης...
φυσικά άτοπη η σύγκριση, συμφωνώ απόλυτα. αλίμονο να σκεφτεί κάποιος τα 5 ευρώ που θα δώσει για την εμπειρία του καφέ σε περιβαλλον του 1760.
ναι εχεις δικιο το διαβασαμε και αλλου για αυτο το καφε και μαλλον θα το αποφυγουμε!
τότε θα χάσετε τη μοναδική ευκαιρία να πιείτε καφέ σε ένα καφέ του 1760. να πάτε οπωσδήποτε έστω για μία φορά, ανεπανάληπτη εμπειρία.
Antico Caffe Greco - Via Condotti, Roma [Home Page]#
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλημέρα κι από μενα!Είχα πάει τα Χριστούγεννα Ρώμη. Είχα βγάλει εισιτήρια για το Βατικανό online με 15 ευρώ (κανονική είσοδος) + 4 για το online, αντίστοιχα 8 το μειωμένο + 4 για το online, χρησιμοποιώντας κανονικά το ελληνικό πάσο.
Αν πας με ξεναγό θα σου βγει γύρω στα 40 το άτομο, και κάποιοι που συναντήσαμε μετά στον Α. Πέτρο, μας είπαν ότι δεν άξιζε με τίποτα. Αυτό βέβαια είναι καθαρά δική σου επιλογή.
Δεν βγάλαμε τη romapass γιατί δεν θέλαμε να μπούμε σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους (το αφήσαμε για την επόμενη φορά!).Δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να βγάλεις κάρτα για μμμ. Εμείς χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα το μετρό και περπατήσαμε πάααααααααρα πολύ!!!!!Γενικά ήταν υπέροχα να περπατάς και να παίρνεις τις μυρωδιές της πόλης!!!!Να περάσετε τέλεια!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε, μην εισαι τοσο υπερβολικος. Σιγα την εμπειρια.
στη γειτονιά μου το παλιότερο καφε ειναι του 1992. αν πινεις καθε μερα τον καφε σου σε καφέ του 1760 παω πασο.
περα από αστεια, μιλάμε για ενα απο τα ιστορικότερα καφέ του πλανητη. απο κει κ πέρα είναι κ θεμα κουλτούρας κ ενδιαφερόντων φυσικά. για τους υπόλοιπους υπάρχουν κ τα Mac με προσφορά 1Ε τη μεγάλη κούπα.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Samion, σέβομαι απόλυτα την άποψή σου, αλλά μήπως αδικείς λίγο το tripadvisor; Είναι φυσικό να υπάρχουν και κριτικές υπερβολικές, ίσως απαράδεκτες για πολλούς από εμάς, αλλά ο μέσος όρος δε νομίζω ότι πέφτει πολύ έξω από την πραγματικότητα. Συνήθως στο top10 των αξιολογήσεων περιλαμβάνονται εστιατόρια που είναι πραγματικά πολύ καλά. Για να μην αναφέρω τα ξενοδοχεία. Πολλές φορές έχει τύχει να μπω στον πειρασμό να κλείσω ξενοδοχείο με πολύ χαμηλή τιμή σε κεντρικό σημείο και όταν είδα τις κριτικές των επισκεπτών κατάλαβα γιατί η τιμή είναι τόσο χαμηλή! Άλλωστε το συγκεκριμένο site δεν πουλάει τα δωμάτια ή τα εστιατόρια, απόψεις ταξιδιωτών περιέχει. Και στην τελική, το συγκεκριμένο site όπως και κάθε άλλο, το επισκεπτόμαστε, όπως ανέφερα και στη σύστασή μου, για να πάρουμε ιδέες. Κανείς δε μας υποχρεώνει να τις ακολουθήσουμε και κανείς δεν αμφισβητεί την κριτική μας ικανότητα.
Όσο για το Greco, δε στάθηκα μόνο στις τιμές για να το αντιπροτείνω. Μίλησα και για κακή εξυπηρέτηση και για ένα περιβάλλον που εμένα τουλάχιστον μου προξενούσε άγχος παρά χαλάρωση και απόλαυση. Ο καφές στην Ιταλία είναι ολόκληρη ιεροτελεστία. Προσωπικά ενοχλήθηκα που κάθε 2 λεπτά περνούσε ο σερβιτόρος πάνω από το κεφάλι μου και μου μετρούσε τις γουλιές γιατί περίμεναν άλλοι στην πόρτα. Δεν αμφισβητώ την ατμόσφαιρα, απλά προτιμώ να πίνω τον καφέ μου ή να τρώω σε μέρη όπου δε χρειάζεται να κοιτώ συνέχεια το ρολόι μου.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Να σου πω και γω κάτι λίγα...η Ρώμη περπατιέται. Είχα πάει και γω στο Trastevere και ήταν πολύ όμορφο μέρος και γραφικό. Από κει για το ξενοδοχείο, που ήταν πολύ κοντά στην Πλατεία του Λαού, πήραμε ταξί γιατι ήταν βράδυ και έβρεχε. Πάντως δε θυμάμαι να μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση η τιμή, από θέμα ακρίβειας εννοώ.
όσον αφορά το ελληνικό πάσο, εγώ πολλές φορές το έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό. Έγκειται βέβαια στην καλή διάθεση του ταμία να σου επιτρέψει τη δωρέαν είσοδο ή το μειωμένο εισιτήριο. Εσείς πάρτε μαζί και δείξτε τα όπου χρειαστεί. Για το Βατικανό μπορείτε να μελετήστε κάποιον οδηγό και να περιηγηθείτε μόνοι σας, δε νομίζω οτι αξίζει να δώσετε τόσα χρήματα για να πάρετε μαζί σας ξεναγό. Καλά να περάσετε!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
στη γειτονιά μου το παλιότερο καφε ειναι του 1992. αν πινεις καθε μερα τον καφε σου σε καφέ του 1760 παω πασο.
περα από αστεια, μιλάμε για ενα απο τα ιστορικότερα καφέ του πλανητη. απο κει κ πέρα είναι κ θεμα κουλτούρας κ ενδιαφερόντων φυσικά. για τους υπόλοιπους υπάρχουν κ τα Mac με προσφορά 1Ε τη μεγάλη κούπα.
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποσο παλιο ειναι το καφε. Εκει ετσι στριμωγμενο που βρισκεται δεν μ' αρεσει. Εκτιμησα πολυ περισσοτερο τα καφε στο Πανθεον (κι εκει 5 ευρω εκανε). Αμα ειναι να παω Ρωμη και κλεινομαι σε τρυπες αντι να απολλαμβανω τον ηλιο, γιατι να παω; Εχει κατι αλλο να προσφερει;

Τελοσπαντων... το κεντρο περπατιεται ανετα, δεν θα χρειαστειτε συγκοινωνια πολλες φορες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μήπως αδικείς λίγο το tripadvisor;
απόψεις ταξιδιωτών περιέχει.
Όσο για το Greco, δε στάθηκα μόνο στις τιμές για να το αντιπροτείνω. Μίλησα και για κακή εξυπηρέτηση και για ένα περιβάλλον που εμένα τουλάχιστον μου προξενούσε άγχος παρά χαλάρωση και απόλαυση.
Ο καφές στην Ιταλία είναι ολόκληρη ιεροτελεστία.
το πιο πάνω σαιτ δεν το αδικώ καθόλου. απλά δεν κάνει για μας. κ ειδικά για φαγητό κ καφέ. τα αγαπημένα μου μαγαζιά εχουν αξιολόγηση από 800 κ πάνω..όποιος θέλει το διαβάζει, είναι υποκειμενικό. για το συγκεκριμμένο καφέ απλά αγνοήστε το κ πηγαίνετε.
η εξυπηρέτηση κλπ εξαρτώνται κ από τις ώρες αιχμής, την εποχή κ.α. δεν είναι λόγος αυτός να μην πάει καποιος εστω για 1 φορά επαναλαμβάνω.
ο καφές είναι ιεροτελεστία πολύ σωστά αλλά πολύ διαφορετική από ότι στην Ελλάδα. στα όρθια εννοείται. γι αυτο για ενα σερβιτόρο φαινεται παραξενο να καθεται καποιος 1 ωρα με 1 εσπρεσσο..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποσο παλιο ειναι το καφε. Εκει ετσι στριμωγμενο που βρισκεται δεν μ' αρεσει. Εκτιμησα πολυ περισσοτερο τα καφε στο Πανθεον (κι εκει 5 ευρω εκανε). Αμα ειναι να παω Ρωμη και κλεινομαι σε τρυπες αντι να απολλαμβανω τον ηλιο, γιατι να παω; Εχει κατι αλλο να προσφερει;
Αν θες κάνε ένα κόπο και διάβασε την ιστορία του καφέ στο λινκ που παρέθεσε ο Samion...
Και τα μουσεία κλειστά συνήθως είναι αλλα για κάποιο λόγο τα επισκεπτόμαστε...Στο Greco δεν πάει κάποιος για ν απολάυσει μόνο τον καφέ σα καφέ αλλα για την εμπειρία..Ένας ακόμα λόγος που ίσως ο καφές του να είναι λίγο πιο ακριβός ,είναι για να μην γίνει στέκι αυτών που συχνάζουν στα Mac...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.375
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom