Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
το να τρως σε μακ δεν ειναι παντως μονο οικονομικο θέμα. είναι κ θέμα κουλτουρας, να μη δοκιμάζεις τη ντόπια κουζίνα που ακόμα κ στη Ρώμη προσφέρεται και σε χαμηλές τιμές. το λόγο να προτιμήσει καποιος τα μακ από ένα πανίνο στο χέρι, ένα κομματι πίτσα ή κάτι άλλο τοπικό ειλικρινά δεν τον βλέπω.
Συμφωνούμε απόλυτα. Γι αυτόν τον λόγο και 'γώ δοκίμασα ακρίδες, φιδάκια, κλπ. εκεί στα ξένα που μ' έφερε ο δρόμος! :haha:
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
ειρηνη υμην!!!! βασικα επειδη οι αποψεις ειναι διαφορετικες λεμε να παμε απο κει να δουμε αν οντως ειναι τοσο ανχωτικα και θα δουμε αν θα κατσουμε... :) απο κει και περα τα online εισητηρια στο βατικανο τα κλεινω με χρεωστικη απο το site??? και αν ναι πρεπει να ειναι για συγκεκριμενη ωρα η μονο ημερα?? και τα πασα μας θα τα δεχτουν σιγουρα??? ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας νιωθουμε πολυ καλυτερα με τοση βοηθεια !!!:clap:
Εγώ τα έκλεισα από το Ticket Office online of the Vatican Museums
με prepaid αλλά μπορείς λογικά και με χρεωστική. Εγώ έβαλα μειωμένο επειδή είχα πάσο και μου το δέχτηκαν κανονικά, όπως και σε άλλα άτομα που ξέρω. Θα πρέπει να κλείσεις για συγκεκριμένη μέρα και ώρα. Βέβαια εμείς πήγαμε νωρίτερα από την ώρα που είχαμε και μπήκαμε κανονικά.
Όταν είδα βέβαια την ουρά που είχε για την είσοδο, έκανα το σταυρό μου που τα είχα κλείσει online!!!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.854
Likes
19.078
Καλά τα λέει εν γένει ο φίλτατος Σαμίων και οι συν αυτώ, αλλά προτιμώ 1000 φορές να πιω το καφέ μου στο Da Diego (ο καλύτερος καπουτσίνο), στο Sant'Eustachio Il Caffθ: il gran caffθ speciale tostato a legna dal 1938 a Roma, ακόμα και στο πιασοκώλικο καφέ Χ μπροστά από το Πάνθεον (με την ασύγκριτη θέα ενός αριστουργήματος 2000 ετών), παρά να κλειστώ στη τρύπα του άντικο καφέ γκρέκο, με ιαπωνέζους κατσαπλιάδες και ελληνίδες με γούνες.

Και μετά Gelateria del Teatro για το καλύτερο παγωτό φιστίκι ever, σε μια εκπληκτική γειτονιά.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εσπρέσο στη Ρώμη και όπου να'ναι :) Δεν έχει τύχει να πιω κακό καφέ εκεί! Και βολτούλες και πανίνι και παγωτό και υπέροχα κρασιά..Αααχ Roma per siempre..
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλά τα λέει εν γένει ο φίλτατος Σαμίων και οι συν αυτώ, αλλά προτιμώ 1000 φορές να πιω το καφέ μου στο Da Diego (ο καλύτερος καπουτσίνο), στο Sant'Eustachio Il Caffθ: il gran caffθ speciale tostato a legna dal 1938 a Roma, ακόμα και στο πιασοκώλικο καφέ Χ μπροστά από το Πάνθεον (με την ασύγκριτη θέα ενός αριστουργήματος 2000 ετών), παρά να κλειστώ στη τρύπα του άντικο καφέ γκρέκο, με ιαπωνέζους κατσαπλιάδες και ελληνίδες με γούνες.

Και μετά Gelateria del Teatro για το καλύτερο παγωτό φιστίκι ever, σε μια εκπληκτική γειτονιά.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου....οσο για το παγωτο φυστικι θεικη γευση εχει το capitolino πισω απο το Capitolio αν θυμαμαι καλα......και να μη θυμαμαι....καπου εδω κοντα θα ειναι ο Samion :cool:
 

dshmarina

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κατω Χωρες
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να παω απο τη σταση Manzoni του μετρο (γραμμη Α) στο αεροδρομιο Fumicino πολυ νωρις το πρωι μιας κ η πτηση μου ειναι easyjet 7.30 το πρωι.
Το να παρω το τρενο μου φαινεται αρκετα αγχωτικο μιας κ δε μπορω ν αποβαλλω την ελληνικη νοοτροπια 'ποτε δε ξερεις τη γινεται'
Εχω σκεφτει τη λυση του ταξι αλλα δε μπορεσανα βρω νουμερα για να κλεισω (επισης δε γνωριζω Ιταλικα) κ δε ξερω αν ακομη κρατουν τη φιξ τιμη των 40e που εχω διαβασει καπου.
Επισης δε ξερω αν υπαρχει καποιο νυχτερινο λεωφορειο που θα μπορουσα να παρω.Αν μπορει να με πληροφορησει καποιος θα το εκτιμουσα.Ευχαριστω
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μια λύση είναι να ζητήσεις από τη ρεσεψιον του ξενοδοχείου να σου καλέσει ταξί, η τιμή είναι 40 ευρώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να παω απο τη σταση Manzoni του μετρο (γραμμη Α) στο αεροδρομιο Fumicino πολυ νωρις το πρωι μιας κ η πτηση μου ειναι easyjet 7.30 το πρωι.
Το να παρω το τρενο μου φαινεται αρκετα αγχωτικο μιας κ δε μπορω ν αποβαλλω την ελληνικη νοοτροπια 'ποτε δε ξερεις τη γινεται'
Εχω σκεφτει τη λυση του ταξι αλλα δε μπορεσανα βρω νουμερα για να κλεισω (επισης δε γνωριζω Ιταλικα) κ δε ξερω αν ακομη κρατουν τη φιξ τιμη των 40e που εχω διαβασει καπου.
Επισης δε ξερω αν υπαρχει καποιο νυχτερινο λεωφορειο που θα μπορουσα να παρω.Αν μπορει να με πληροφορησει καποιος θα το εκτιμουσα.Ευχαριστω
ας ξεκινήσω λέγοντας..
1. να αποβαλλεις την "ελληνική" νοοτροπία,
2. όλα τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί στο παρελθόν, μια αναζήτηση θα σε ικανοποιήσει πλήρως,
3. η nenena σου είπε το πιο σωστό.
εγκυκλοπαιδικά κ μόνο λεωφορεία έχει όλο το βραδυ:
Cotral S.p.A. - Connections with Airports
ταξί είναι το πιο εύκολο πράγμα να βρεις στη Ρώμη με ένα τηλ. κ πάλι αν αγχωνεσαι κλείσε από πριν ραντεβού ή προπλήρωσέ το (πάντα με 40Ε) εδώ :
Pronto taxi
RadioTaxi SAMARCANDA - Home-page
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί. Φεύγω την άλλη Παρασκευή με Δευτέρα πρωί για Ρώμη. Έχω διαβάσει απόψεις και προτάσεις αλλά θα ήθελα να με κατατοπίσετε. Θα μείνω στο RipaHotel στην Trastevere. Μπορείτε να μου δώσετε ένα πλάνο για το πώς να κινηθώ δεδομένου ότι δεν έχει metroεκεί κοντά .
· Με ποια σειρά να δω τα αξιοθέατα έτσι ώστε να τα ομαδοποιήσω και αν δω τα μισά την μια μέρα και τα αλλά την άλλη ;
· Να πάρωκαι Roma Pass και Open Bus card;
· Για το Vaticano να κλείσω καλύτερα από Ιnternet;
· Yπάρχει κάτι που δεν αξίζει και τόσο να δούμε (υπερτιμημένο) για να προλάβουμε να δούμε αυτά που αξίζουν με περισσότερη ηρεμία
· Τέλος και sorry για τα πολλά ερωτήματα κανένα καλό μαγαζί για φαγητό στην Trastevere ή κανένα καλό cafea με πανοραμική θέα;

Eυχαριστώ πάρα πολύ
 

kalos

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
πανεμορφη ρωμη

κοιτα να δεις.πηγα πεντε μερες ρωμη και ηταν ομορφα αλλα πολυ κουραστικα για τοσο λιγο.Η ρωμη για να την γνωρισεις και να γινεις ενα με αυτη ,θελει τουλαχιστον ενα μηνα.με 3 μερες μονο πρεπει να αρκεστεις μονο στα βασικα. Η ρωμη θελει και χρονο οχι τουριστικο, αλλα χρονο ξεκουρασης.τα αστηκα εχουν πολυ καλες γραμμες.εχουν σημειο αναφορας το τερμινι (κεντρικο σταθμο), οποτε με αφετειρια απο εκει μπορεις να πας παντου! καλα να περασεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.603
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom