Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
36
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα
Λοιπόν, για να πάρεις μια γεύση , θα περάσεις από τις βασικότερες πλατείες : piazza Navona, del popolo, di Spagna, Venezia και φυσικα θα αναζητήσεις τη fontana di Trevi , το Pantheon και το Colosseo ( Αφού δεν έχεις χρόνο μη μπεις μέσα)
Επίσης , θα περπατήσεις στις οδούς Via del Corso, via Veneto, via dei Condotti και σε πολλές άλλες.
Να θυμάσαι, όλα είναι περπατήσιμα και βατά. Αν θες ενα πρωινό πάνε στο Βατικανό να μπεις μέσα στη βασιλική του Αγίου Πέτρου, δεν έχει αναμονή και εισιτήριο όπως στα μουσεία. Το βράδυ έξοδο στο Trastevere ή και πάλι στις πλατείες και τα δρομάκια.
Μη διστάσεις να χαθείς, όλο και κάπου θα σε βγάλει και μη ξεχάσεις να φας παγωτό απ'τις gelaterie ! Buon viaggio !!!

Φένια μουυυυυυυυυυυυυυυ, εκτύπωσα το μηνυματάκι σου και νομιζω θα ακολουθησω τις συμβουλες σου...περπάτημα και όπου μας βγαλει!!:p:p
Ευχαριστω πάρα πολύ γλυκειά μου!!!
Μουατςςςςςςςςςςςςς:D:D
 

marioulita

Member
Μηνύματα
39
Likes
17
Λεγοντας κεντρικό σταθμό προφανώς εννοείς στο Τέρμινι.
Εχει μεσα στο αεροδρόμιο εταιρίες λεωφορείων που σε μεταφέρουν στο τέρμινι με λιγότερο από 7 ευρώ aller-retour
Λοιπόν, για να πάρεις μια γεύση , θα περάσεις από τις βασικότερες πλατείες : piazza Navona, del popolo, di Spagna, Venezia και φυσικα θα αναζητήσεις τη fontana di Trevi , το Pantheon και το Colosseo ( Αφού δεν έχεις χρόνο μη μπεις μέσα)
Επίσης , θα περπατήσεις στις οδούς Via del Corso, via Veneto, via dei Condotti και σε πολλές άλλες.
Να θυμάσαι, όλα είναι περπατήσιμα και βατά. Αν θες ενα πρωινό πάνε στο Βατικανό να μπεις μέσα στη βασιλική του Αγίου Πέτρου, δεν έχει αναμονή και εισιτήριο όπως στα μουσεία. Το βράδυ έξοδο στο Trastevere ή και πάλι στις πλατείες και τα δρομάκια.
Μη διστάσεις να χαθείς, όλο και κάπου θα σε βγάλει και μη ξεχάσεις να φας παγωτό απ'τις gelaterie ! Buon viaggio !!!
αχ τι μου θυμισες!!!Θέλω να ξαναπάμε.:(
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Καλησπεριζω ολα τα μελη του travelstories !!! Την ερχομενη Πεμπτη ταξιδευω για ρωμη....θα μεινω μεχρι Δευτερα !!!!
Θα ηθελα να ακουσω καποιες προτασεις...καποιες συμβουλες...απο ατομα που ηθη εχουν ταξιδεψει στη Ρωμη !
Ευχαριστω εκ των προτερων ! :D
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εχουν γραφτει πολλα για Ρωμη εδω μεσα. Κοιταξε τα και για οτι αλλο θες ρωτα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα, ξέρει κάποιος ποίες μέρες την βδομάδα είναι κλειστός κάποιος αρχαιολογικός χώρος στην Ρώμη;
Π.χ. Βατικανό, Κολοσαίο κλπ.
ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα, ξέρει κάποιος ποίες μέρες την βδομάδα είναι κλειστός κάποιος αρχαιολογικός χώρος στην Ρώμη;
Π.χ. Βατικανό, Κολοσαίο κλπ.
ευχαριστώ.
  1. Are the museums and/or archaeological sites closed on certain days of the week?
    As a rule, the museums and archaeological sites that are part of the Roma Pass and Roma&Più Pass circuit are CLOSED ON MONDAYS, except for the Coliseum and Terme di Caracalla. Almost all the museums are usually closed on December 25, January 1 and May 1 too. Please check the official webpage of the museums and the other sites on the circuit to get updated information on special closings and/or opening hours scheduled during the year.
  2. Roma Pass
  3. Vatican: Closed
    • <Sunday (except the last Sunday of every month, free entrance from 9 am to 12.30 pm; the Museums close at 2 pm unless it coincides with Easter Sunday, the 29th of June (St. Peter and Paul), 25th and 26th of December (Christmas and St. Stephen). Free entrance also the 27th of September (World day of Tourism) January 1, 6 February 11 <March 19 April 24 (Easter), 25 (Easter Monday) May 1 June 29 (St. Peter and Paul) August 14, 15 November 1
    • December 8 (Immaculate Conception), 25, 26

  4. Hours and tickets
 
Last edited by a moderator:

dimitroulad86

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδια,
το ξέρω απο τώρα οτι θα γίνω κουραστικη....λοιπον όλα ξεκινησαν με την απόφαση μου να παμε γαμίλιο ταξίδι στην ωραία ρωμη...(τον γαμπρο δεν τον ρωτησα)εκλεισα τα εισητηρια μου , μια χαρα οικονομικα... εκλισα το ξενοδοχειο μου μια χαρα.... απο το φορουμ εδω το βρικα cinemysic το λενε....
τωρα όμωσ αρχιζουν τα δυσκολα...μπερδευτικα...καθως είμαι παιδι του pc σκεφτικα να τα κλεισω όλα απο εδω... τι να κανω???
μπορω να κλείσω εισητηρια για μετρο???ή μηπωσ δεν με συνφερει?? αυτο το roma pass ειναι για μετρο τελικά ή για μουσεία??? στο βατικανο αν θέλω να μπω ειναι αλλο εισητηριο σε καθε μουσειο και αλλο στην Βασιλικη Αγιου πετρου..???στο κολλοσιαιο να βγαλω απο το ιντερνετεχει πολλα καλα μουσειαή τσαμπα 8α λιαζομαι στουσ δρομουσ....όλοι μου λένε οτι οι ιταλοι δεν μιλανε αγγλικα θα συνεννοιθω με κανεναν????ταξιδιοτικο οδηγο σκεφτομαι να παρς το τοπ10 καλοσ ειναι????
ολα αυτα πρεπει να τα λυσω πριν παμε βλεπετε ο γαμπρος δεν 8ελει να ανακατευτει καθολου αφου μου ηθελε εξωτικα μερη.... ευχαριστω παιδακια ελπιζω να μην σασ τρελανα με τισ ερωτησεις μου νυκτιατικα!!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
εμαςτρελανεςλιγογιατιδενταχωριζειςσεπαραγραφουςναμπορεσουμενααπανταμε?
Σε εμας να γινεις κουραστικη, προσεξε να μη γινεις και στο γαμπρο και μεινεις με τη Ρωμη στο χερι... τα περισσοτερα απο αυτα που ρωτας μπορεις να τα βρεις ευκολα αν βαλεις στην αναζητηση Ρωμη, θα βρεις ολες τις απαντησεις.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Χωρις να εχω βρεθει ποτε στη Ρωμη, μια μικρη παρατηρηση. Μηπως το ξενοδοχειο ειναι αρκετα εκτος κεντρου;;;;
Δε νομιζω οτι χρειαζεσαι οδηγους. Ο οδηγος σου ειναι εδω. Ξεκοκκαλισε το φορουμ και κανε αναζητηση για τη Ρωμη. Θα σου βγαλει τα απειρα.

Υ.Γ. Εξωτικα ηθελε ο γαμπρος και εσυ Ρωμη; Επρεπε να τον ακουσεις το γαμπρο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ωραια, ειπαμε τα αστειακια μας τωρα στις ερωτησεις σου μεχρι να σκασει μυτη ο Samion.
Εισιτηρια για μετρό μεσω ιντερνετ? μου φαινεται σα να βλεπω την Εφη Θωδη σε παγκοσμια δορυφορικη μεταδοση, τα αγοραζεις και απο εκει.
Βατικσνο: θα αγορασεις εισιτηρια μεσω ιντερνετ για τα μουεια του Βατικανου Vatican Museums - Official web site
για να αποφυγεις τις ουρες. Στον Αγ. Πετρο οπως σε ολους τους ναους δεν υπαρχει εισιτηριο.
Στο κολοσσαιο υπαρχει εισιτηριο αλλα οι ουρες δεν ειναι τραγικες οπως στο βατικανο, μπορεις να το βγαλεις και επιτοπου. Με το ιδιο μπαινεις και στη ρωμαικη αγορα.
Αν προκειται να μεταφρασετε Σαικσπηρ οι ιταλοι δεν ειναι η ιδανικη επιλογη, για ενα τουριστικο ταξιδι δεν εχετε προβλημα.
Το τοπ 10 καλο ειναι, υπαρχουν και καλυτερα
Τις ευχες μου στο γαμπρο και πες του τα εξωτικα στην επετειο της 10ετιας, κριση γαρ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom