Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγώ πέταξα Ρωμη 1 Ιουλιου με επιστροφη 8 Ιουλίου με ALITALIA . Προς την Ρώμη 12,30 μεσημέρι εφυγε και 5 λεπτά νωρίτερα ενώ στην επιστροφή 21,30 ειχε 20 λεπτά καθυστέρηση αλλα φτάνοντας στην Αθήνα ενω είχε καθοδο για προσγείωση περίπου στην μιάμιση ώρα ξαφνικά αρχισε να ανεβαίνει παλι εκανε ενα γύρω πανω απο την θάλασσα και ξαναγυρισε στον Βενιζέλο. Απ όλα περισσότερο αξιζει το σακκουλι με τα μπισκοτάκια αλμυρά η γλυκά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πριν του δώσετε δωρέαν μετοχές
έχουμε, έχουμε..
άντε να μείνουμε στο θέμα...
Τέρμινι βολικά αλλά σχετικά άσχημη περιοχή. σταθμός νομίζω τα λέει όλα. από άποψη ασφαλείας κανένα πρόβλημα. 2η επιλογή φτηνά Βατικανό κ πέριξ. αν δεν μου πολυαρέσει να περνάω το ποτάμι..μετά Σαν τζιοβάνι με μαγαζιά-νυχτερινή ζωή και piazza Bologna. πολύ καλές τιμές έχει το Mercure εκεί. τσεκ ιτ.
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Οι τιμες που βρηκα ειναι 140 ευρω πηγαινε ελα!Απλως δεν εχω καταλαβει αν χρεωνονται εξτρα οι αποσκευες!Οσους ρωτησα για την περιοση termini μου ειπαν αλλα τι εννοειται οτι δεν ειναι κ απο τις καλυτερες?Α και για ξενοδοχειο εχει κανεις κατι να μου πει για το hotel elide?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι τιμες που βρηκα ειναι 140 ευρω πηγαινε ελα!Απλως δεν εχω καταλαβει αν χρεωνονται εξτρα οι αποσκευες!Οσους ρωτησα για την περιοση termini μου ειπαν αλλα τι εννοειται οτι δεν ειναι κ απο τις καλυτερες?Α και για ξενοδοχειο εχει κανεις κατι να μου πει για το hotel elide?
τη σταθερή τιμή βρήκες. ειναι ασφαλής περιοχή γύρω από το σιδηροδρομικό σταθμό. και είναι όπως όλες οι περιοχές γύρω από τους σιδγροδρομικούς σταθμούς των πόλεων. πολύ κίνηση δηλ, πολύς κόσμος, πολλοί τουρίστες, πάγκοι κλπ αλλά και πολυ αστυνομία. ο ρομαντισμός περνάει σε δεύτερη μοίρα. αν το μπάτζετ το επιτρέπει διάλεξε άλλη περιοχή. αν όχι μια χαρά θα περάσεις και εκεί.
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Ευχαριστω πολυ γαι τις συμβουλες σας!!!Οτι αλλο θελετε να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα!
 

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
θα ηθελα να ρωτησω και γω...
μπορειτε να μου προτεινετε απο τον καταλογο ενος εστιατοριου τι ειναι must
να δοκιμασεις και πως λεγετε στα ιταλικα.ειμαι ασχετη απο ιταλικα και τα αγγλικα μου ειναι καπως...Νομιζω θα παμε και θα κοιταω σαν χαζη τον καταλογο///
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα ηθελα να ρωτησω και γω...
μπορειτε να μου προτεινετε απο τον καταλογο ενος εστιατοριου τι ειναι must
ξεκίνα ανάποδα. δες τι τρώνε στη Ρώμη να ξέρεις τι να παραγγείλεις και βασικά τι αρέσει σε σένα. δεν μπορώ να σου προτείνω trippa αν τα εντερα σου φέρνουν αηδία. ούτε ουρά (παρεπιπτοντως 2 από τα πιο γνωστά ρωμαικά πιάτα)..
Roman Cuisine - Wikipedia, the free encyclopedia
ή δες το μενού του εστιατορίου που επέλεξες και γκουγκλάρισε το καθε πιάτο να δεις τι είναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προηγούμενη Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα, Ελ. Βενιζέλος. Επιστρέφω από Παρίσι, είναι ώρα 01:50, η Aegean έχει φτάσει δέκα λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα άφιξης. Η πτήση 722 της Alitalia από Ρώμη κανονικά έφθανε πριν από 90 λεπτά περίπου, αλλά κάποιοι από τους επιβάτες ήταν ακόμα εκεί, δείγμα μεγάλης καθυστέρησης. Στην αίθουσα της παραλαβής αποσκευών, μπροστά στο Lost & Found είναι μαζεμένοι 25-30 άνθρωποι (όχι λιγότεροι). Ένας υπάλληλος προσπαθεί να βάλει τάξη. "Όσοι είστε για την Alitalia, παρακαλώ σχηματίστε 2 σειρές". Το κάνουν. Ο υπάλληλος κάνει στην άκρη, και κάποιος από το πλήθος του λέει κάτι. Η απάντηση του υπαλλήλου αφοπλιστική: "Ε, κι εσείς με Alitalia πετάξατε, τι περιμένατε"....
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Προηγούμενη Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα, Ελ. Βενιζέλος. Επιστρέφω από Παρίσι, είναι ώρα 01:50, η Aegean έχει φτάσει δέκα λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα άφιξης. Η πτήση 722 της Alitalia από Ρώμη κανονικά έφθανε πριν από 90 λεπτά περίπου, αλλά κάποιοι από τους επιβάτες ήταν ακόμα εκεί, δείγμα μεγάλης καθυστέρησης. Στην αίθουσα της παραλαβής αποσκευών, μπροστά στο Lost & Found είναι μαζεμένοι 25-30 άνθρωποι (όχι λιγότεροι). Ένας υπάλληλος προσπαθεί να βάλει τάξη. "Όσοι είστε για την Alitalia, παρακαλώ σχηματίστε 2 σειρές". Το κάνουν. Ο υπάλληλος κάνει στην άκρη, και κάποιος από το πλήθος του λέει κάτι. Η απάντηση του υπαλλήλου αφοπλιστική: "Ε, κι εσείς με Alitalia πετάξατε, τι περιμένατε"....
Σοβαρα? Τα διαβαζω τοσο καιρο αυτα κ νομιζα οτι αστειευεστε! Τον Αυγουστο θα πεταξω πρωτη φορα με Alitalia κ μαλιστα η πτηση δεν ειναι απευθειας, εχει "σκαλα" στην Ρωμη.. Ανησυχω (καλα κανω?)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σοβαρα? Τα διαβαζω τοσο καιρο αυτα κ νομιζα οτι αστειευεστε! Τον Αυγουστο θα πεταξω πρωτη φορα με Alitalia κ μαλιστα η πτηση δεν ειναι απευθειας, εχει "σκαλα" στην Ρωμη.. Ανησυχω (καλα κανω?)
καθολου καλα δεν κανεις (που ανησυχεις), ταξιδεψα πολλες φορες με αυτη και δεν μου ετυχε τιποτα, απορω τι ετυχε σε αυτους που την κατηγορουν. Ενταξει το φαγητο δεν ειναι τελειο αλλα μια ωριτσα και βαλε ειναι, τι περιμενεις να μπακανιασεις σε ενα ιπταμενο σωληνα τοση λιγη ωρα?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
καθολου καλα δεν κανεις (που ανησυχεις), ταξιδεψα πολλες φορες με αυτη και δεν μου ετυχε τιποτα, απορω τι ετυχε σε αυτους που την κατηγορουν. Ενταξει το φαγητο δεν ειναι τελειο αλλα μια ωριτσα και βαλε ειναι, τι περιμενεις να μπακανιασεις σε ενα ιπταμενο σωληνα τοση λιγη ωρα?
Το φαγητο ok, δεν πειραζει.. κ για το θεμα της απωλειας αποσκευων δεν ειχα ποτε ανησυχησει.. αλλα ο taver τα παραλεει (!) κ με προβληματιζει!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπροστά στο Lost & Found είναι ....
ελπίζω να μην ήσουν κι εσύ εκεί για πολλοστή φορά που σου χάνει η αστροσυμμαχία τη βαλίτσα..αλλά στα γερμανοκρατούμενα σπάτα μάλλον αυτό δεν γίνεται..
έχω ακούσει πολλά τέτοια αλλα καθυστερησεις μόνο με Swiss-Lufthansa ζω. θα έτυχε μαλλον. πρωταθλητές στις καθυστερήσεις κ φέτος πάλι αυτές οι 2 εταιρείες. πάλι θα έτυχε. το γνωστό ηφαίστειο μάλλον.
ένα έχω να σας πω, να προσεύχεστε του χρόνου να μείνει η ΑΖ ανεξάρτητη γιατί αλλιώς η επιλογή για Ιταλία θα είναι εύκολη ή συμμαχίες με τις γνωστές τιμές. σήμερα 75, αύριο 275. η πειρατεία που τόσες φορές έχω πει. κατά τα λοιπά δοκιμάστε να κλείσετε από τώρα για το Πάσχα, για του Αγ. Πνεύματος, για οποιοδήποτε άλλο 3ημερο να δουμε πού θα βρειτε καλύτερη τιμή. τον taver φυσικά ποσώς τον ενδιαφέρει αφού δεν πάει Ιταλία, αλλα όλους εμάς που πάμε κάποιες φορές το χρόνο μας καίει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.368
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom