Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Termini ειναι αυτο; Ψαχνω διαμερισμα μιας και θα'μαστε 4 ατομα και νομιζω συμφερει, αν τελικα βρω διαθεσιμο τις ημερομηνιες εκεινες. Και στα διαμερισματα στο Termini ειναι τσιμπημενα! Δε ξερω γιατι. Για νυχτερινη διασκεδαση ποια περιοχη προτεινετε;
ειναι μεταξύ termini και colosseo..στάση μετρό cavour..

για νυχτερινη ζωή ωραια μπαρακια ειδαμε στο trastevere..

αλλά νομίζω πως και το testaccio εχει μαγαζια πολλα, αν και προσωπικα δεν το τιμησα νυχτα (δεν προλαβαμε δυστυχως)..αν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
όχι.έχει σε pdf όλα τα ΜΜΜ και όλες τις διαδρομές τους. κατέβασε το χαρτη πχ Roma centro κ θα δεις όλα τα λεωφορεία κ τις διαδρομές που ακολουθούν. το ίδιο με τραμ, μετρό.
Ευχαριστω και παλι Samion! ;)

ειναι μεταξύ termini και colosseo..στάση μετρό cavour..

για νυχτερινη ζωή ωραια μπαρακια ειδαμε στο trastevere..
Γι'αυτο κι εγω προσανατολιζομουν προς τα εκει. Το πρωι με λεωφορειο κεντρο και το βραδυ οσο γινεται με τα ποδια.:rolleyes:
Θα το ψαξω ομως κι αλλο, εχω πολυ χρονο μπροστα μου και θας σας πω.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
samion σε ποια σελίδα μπορώ να βρω τα δρομολόγια σε pdf?

Πάντως οι πληροφορίες που δίνεται είναι οι πιο χρήσιμες!!!Πρώτη φορά που ταξιδεύω και δεν έχω μπει σε κανένα άλλο site για πληροφορίες!!!
Για φαγητό προτείνεται τίποτα στο κέντρο; Εμείς φεύγουμε το Σάββατο και θα μείνουμε p. di Spagna. Θα καθήσουμε 4 ημέρες και λέγαμε να πάμε μια ημέρα Φλωρεντία αλλά μετά τις συζητήσεις που διαβάσαμε το σκεφτόμεστε πολύ :roll:.... Εγώ έχω πάει πολλές φορές Ιταλία αλλά θα ήθελα να δει και ο άντρας μου την Φλωρεντία γιατί πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει!!...
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
καλημέρα!!
Και εγώ πάω 3 του μήνα με τον σύζυγο μου Ρώμη!!!Και εμείς στην αρχή termini ψάχναμε αλλά η αλήθεια είναι ότι το βράδυ πρέπει να είσαι λίγο προσεχτικός. Επίσης όταν έψαχνα, επειδή έχω πάει και άλλες φορές Ρώμη, κατάλαβα ότι το termini είναι πολύ υπερεκτιμημένο γιατί τονίζουν όλοι ότι είναι εκεί ο κεντρικός σταθμός του τρένου λες και θέλεις όλη μέρα να μετακινήσαι με τρένο, ενώ η αλήθεια είναι ότι δεν βολεύει και τόσο το μετρό!... Τα ξενοδοχεία πάντως κατά την άποψη μου είναι πολύ ακριβά για την περιοχή. Εγώ στη Ρώμη προτειμώ κέντρο. Εμείς τελικά κλείσαμε p. di Spagna με 150 ευρώ/βραδιά σε πολύ καλό ξενοδοχείο.Όπως και να το κάνεις κυκλοφορείς πιο άνετα όλες τις ώρες!
Πάντως τώρα μην το σκέφτεσαι. Ότι έγινε, έγινε!
Καλά να περάσουμε!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
samion σε ποια σελίδα μπορώ να βρω τα δρομολόγια σε pdf?

Πάντως οι πληροφορίες που δίνεται είναι οι πιο χρήσιμες!!!Πρώτη φορά που ταξιδεύω και δεν έχω μπει σε κανένα άλλο site για πληροφορίες!!!
Για φαγητό προτείνεται τίποτα στο κέντρο; Εμείς φεύγουμε το Σάββατο και θα μείνουμε p. di Spagna. Θα καθήσουμε 4 ημέρες και λέγαμε να πάμε μια ημέρα Φλωρεντία αλλά μετά τις συζητήσεις που διαβάσαμε το σκεφτόμεστε πολύ :roll:.... Εγώ έχω πάει πολλές φορές Ιταλία αλλά θα ήθελα να δει και ο άντρας μου την Φλωρεντία γιατί πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει!!...
Για εστιατορια δες εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F1%DF%E5%F2-%F4%E7%F2-%F1%FE%EC%E7%F2.html
και εδω http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...E9/3973-e%F3%F4%E9%E1%F4%EF%F1%E9%E1-die.html

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες αναφορες αλλα εδω ειναι αρκετα συγκεντρωμενα. Κι εμεις θελαμε Φλωρεντια αλλα θα παμε αλλη φορα. Πολλα λεφτα, πολλες ωρες και τι να πρωτοδεις. Μαλλον θα κανουμε μια μονοημερη απλα πιο κοντα.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
ας ξεκινήσω λέγοντας..
1. να αποβαλλεις την "ελληνική" νοοτροπία,
2. όλα τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί στο παρελθόν, μια αναζήτηση θα σε ικανοποιήσει πλήρως,
3. η nenena σου είπε το πιο σωστό.
εγκυκλοπαιδικά κ μόνο λεωφορεία έχει όλο το βραδυ:
Cotral S.p.A. - Connections with Airports
ταξί είναι το πιο εύκολο πράγμα να βρεις στη Ρώμη με ένα τηλ. κ πάλι αν αγχωνεσαι κλείσε από πριν ραντεβού ή προπλήρωσέ το (πάντα με 40Ε) εδώ :
Pronto taxi
RadioTaxi SAMARCANDA - Home-page
Καλησπέρα!Ξέρω ότι είναι παλιό θέμα αλλά είναι ό,τι ακριβώς έψαχνα!Μετά την πρώτη μου καταπληκτική εμπειρία με τη Ρώμη τα περσινά Χριστούγεννα, είπα να το επαναλάβω για ένα ΣΚ αυτή τη φορά μια και βρήκα πολύ φτηνά εισιτήρια:clap:. Η πτήση της επιστροφής όμως είναι 06.40 το πρωί, οπότε θέλω να δω αν υπάρχει άλλος τρόπος πλην ταξί για να είμαι στο αεροδρόμιο γύρω στις 5, μπας και γλιτώσω το 40άρι μια και είπαμε να είναι lowbudget ΣΚ. Αν δεν υπάρχει βέβαια θα τα δώσουμε τι να κάνουμε. Απευθύνομαι στον ειδικό λοιπόν μια και την προηγούμενη φορά οι προτάσεις του απεδείχθησαν εξαιρετικά χρήσιμες!!! Αγαπητέ Samion, συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά στο link που έδωσες πιο πάνω Cotral S.p.A. - Connections with Airports
λέει για 2006 και δεν έχει και αγγλικά. Απ' ότι κατάλαβα έχει κάποιο λεωφορείο από Tiburtina που περνάει και από Termini 03.45 και πάει στο fiumicino. Μήπως ξέρεις αν ισχύει ακόμα αυτό το ωράριο, πόση ώρα κάνει από Termini μέχρι το αεροδρόμιο και αν έχει κάποιο αριθμό ή κάποια συγκεκριμένη ονομασία αυτό το λεωφορείο;
Αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να μου απαντήσεις δεν πειράζει.Ευχαριστώ όπως και να'χει!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.618
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom