Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Έκλεισα από τις προσφορες της αλιταλια με ενδιάμεσο ρώμη αλλά έκανα λάθος στην κράτηση, (ενώ είχε με 1 ώρα αναμονή, εγώ πάτησα καταλάθος άλλη εσωτερική πτήση με 5 ώρες αναμονή...και δεν αλλάζει η κράτηση:(:()

Με θορύβησες με όσα γράφεις....:roll:
Τι θορυβήθηκες evaggelia μου?
Αν δεν έβλεπα στον τίτλο του θέματος ότι πρόκειται για τη Ρώμη, με τις περιγραφές του georgios θα νόμιζα ότι αναφέρεται στο Πακιστάν ή στην Κολομβία!
Καμία σχέση! Θα έχεις 5 (άντε 3) ώρες μπόνους στην Αιώνια Πόλη και εσύ θα κάτσεις στο γυάλινο κλουβάκι του αεροδρομίου φοβούμενη μην σε ληστέψουνε-σκοτώσουνε ή μήπως πατήσεις καμία γόπα?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα έχεις 5 (άντε 3) ώρες μπόνους στην Αιώνια Πόλη και εσύ θα κάτσεις στο γυάλινο κλουβάκι του αεροδρομίου φοβούμενη μην σε ληστέψουνε-σκοτώσουνε ή μήπως πατήσεις καμία γόπα?
Πραγματικά, απορώ κι εγώ....:roll:

Η Ρώμη είναι ένα ζωντανό μουσείο, υπέροχη και μοναδική...

Αλλά ok, γούστα είναι αυτά...:cool:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εχω βρεθει πριν απο δυο χρονια στη Ρωμη στο Πασχα των καθολικων το οποίο συνέπιπτε τότε με το δικο μας, ειναι τελεια!
Κριμα που δεν θα ειστε την Holly Friday εκει θα χασετε ενα μοναδικο θέαμα, τη βραδυνη τελετη εξω απο το καταπληκτικα φωταγωγημενο Κολοσσαίο, με πυρινους σταυρους στο λοφο κλπ
Το μεγαλο Σαββατο ολα λειτουργουν κανονικα, τα καταστήματα μεχρι τις 19.30 αν θυμαμαι καλα
Την Κυριακη του Πασχα ολα τα καταστηματα ειναι κλειστα
Δυστυχως και τη Δευτερα του Πασχα πολυ ελαχιστα ανοιγουν(τα πιο τουριστικα), ειναι αργια οπως εδω
Εστιατορια θα βρείτε αρκετα ανοιχτα, δεν θα εχετε προβλημα
Αν θελετε, το πρωι της Κυριακης (μετα τις 10) μπορειτε να πατε στο Βατικανο στη λειτουργια της Αναστασης, καταπληκτικη ατμοσφαιρα. Το Castello San Angello που ειναι εκει κοντα ειναι ανοιχτο, μπορειτε να ανεβειτε φευγοντας απο Βατικανο. Επισης μπορειτε να πατε βολτα στη Φοντανα ντι Τρεβι, στο Πανθεον, στα Ισπανικα Σκαλια, στους κηπους της Βιλλας Μποργκεζε, στην πλατεια Ναβονα, στο Καμπο ντι Φιορι,
εχει τοσα μερη να δειτε, αφηστε τα για Κυριακη + Δευτερα
 

georgios

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ-ΛΑΟΣ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εβαγγελια οπως καταλαβες ο καθενας εχει την άποψη του για τη ρώμη, άρα δεν τους ικανοποιεί όλους. εγω πάντως επιμένω ότι είναι λίγο ριψοκίνδυνο επειδή έχεις λίγες ώρες, εκτος αν σου αρέσουν τα αρχαία. γούστα είναι αυτά- άλλος μπορει να βλέπει αρχαία και άλλος πολλες πέτρες μαζί. όσον αφορά το τσεκ ιν, επειδή εγώ ταξιδεύω στο εξωτερικό σε τρίτες χώρες με ενδιάμεσους σταθμούς, αν βγείς στον ενδιάμεσο εκτός αεροδρομίου εν συνεχεία ξανακάνεις τσεκ ιν- πρέπει να είσαι 2 ώρες νωρίτερα- τώρα στην ευρωπαική ένωση επειδή θεωρείται ενιαία χώρα, κόβεις ενιαίο εισητήριο από αθήνα, αλλά πρέπει να είσαι νωρίτερα εκεί για τους λοιπούς ελέγχους.

οσον αφορά ταλοιπά που σε ανησύχησαν, μην τρομάζεις- όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται- αφού δεν θα έχεις βαλίτσες, το μόνο που έχεισ να προσέχεις είναι τα λεφτά σου. απλώς απέφυγε τον συνοστισμό όπως παντού άλλωστε.

για τους λοιπούς- ο καθένας έχει την άποψη του - το πως όμως την εκφράζει δείχνει και το ποιος είναι
 

georgios

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ-ΛΑΟΣ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
δεν προκειται ούτε να ειρωνευτώ ούτε να σχολιάσω αρνητικά κάποιον άλλο. μιλάω όμως με αντικειμενικά κριτήρια- μπορει να με απαντήσει κάποιος γιατί όλα τα σπίτια στη ρώμη έχουν σιδεριές στα παράθυρα των σπίτιών τους? και 2ο έχω ακούσει ότι οι ιταλοί όταν πηγαίνουν στην παραλία φοράνε μαγιό με αδιάβραχη θήκη για να βάζουν τα λεφτά τους- υπάρχει μεγάλος φόβος δηλ για κλοπές στην παραλία- γιατί?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
δεν προκειται ούτε να ειρωνευτώ ούτε να σχολιάσω αρνητικά κάποιον άλλο. μιλάω όμως με αντικειμενικά κριτήρια- μπορει να με απαντήσει κάποιος γιατί όλα τα σπίτια στη ρώμη έχουν σιδεριές στα παράθυρα των σπίτιών τους? και 2ο έχω ακούσει ότι οι ιταλοί όταν πηγαίνουν στην παραλία φοράνε μαγιό με αδιάβραχη θήκη για να βάζουν τα λεφτά τους- υπάρχει μεγάλος φόβος δηλ για κλοπές στην παραλία- γιατί?

Βασικά, κι εγώ έχω σιδεριές στα παράθυρά μου.....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επειδή το προηγούμενο μήνυμα, με έβαλε σε αμφιβολίες, ανέτρεξα στο φωτογραφικό μου αρχείο και διαπίστωσα ότι όντως τη Δευτέρα του Πάσχα είχα επισκεφθεί την ufizi. Οι ταξιδιωτικοί οδηγοί πάντως τη δίνουν επίσημη αργία. Για σιγουριά πάντως ενημερώσου από τα επίσημα site των μουσείων, αξιοθέατων που τυχόν θες να επισκεφθείς.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έχω χάσει την μπάλλα εδώ... στην Αττική τα περιστατικά κλοπών στους λουόμενους είναι τόσα που πλέον οι παρέες κάνουν βουτιές σε δόσεις ή η ιδέα μου είναι, η ρώμη δεν είναι βρώμικη εκτός αν συγκρίνεις το καθαρότερο μετρό ίσως του κόσμου (αθήνας) με τους αρχαίους σταθμούς μετρό της ευρώπης που κακώς κάποιοι φτωχοί κυρίως μασουλάνε διάφορα μέσα στα βαγόνια σε λίγο θα διαβάσω ότι η ρώμη (μία από τις πόλεις με τις ομορφότερες πλατείες στον κόσμο) είναι χάλια προορισμός. Ioanna ελπίζω να κάνεις πλάκα γιατί αρχίζω να χάνω και την αίσθηση του χιούμορ.. ΝΑΙ αξίζει μία βόλτα στην πόλη αρκεί να μην αγχωθείς με την επιστροφή στο αεροδρόμιο είναι και θέμα χαρακτήρα του καθενός.
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
έχω χάσει την μπάλλα εδώ... στην Αττική τα περιστατικά κλοπών στους λουόμενους είναι τόσα που πλέον οι παρέες κάνουν βουτιές σε δόσεις ή η ιδέα μου είναι, η ρώμη δεν είναι βρώμικη εκτός αν συγκρίνεις το καθαρότερο μετρό ίσως του κόσμου (αθήνας) με τους αρχαίους σταθμούς μετρό της ευρώπης που κακώς κάποιοι φτωχοί κυρίως μασουλάνε διάφορα μέσα στα βαγόνια σε λίγο θα διαβάσω ότι η ρώμη (μία από τις πόλεις με τις ομορφότερες πλατείες στον κόσμο) είναι χάλια προορισμός. Ioanna ελπίζω να κάνεις πλάκα γιατί αρχίζω να χάνω και την αίσθηση του χιούμορ.. ΝΑΙ αξίζει μία βόλτα στην πόλη αρκεί να μην αγχωθείς με την επιστροφή στο αεροδρόμιο είναι και θέμα χαρακτήρα του καθενός.
λευτέρη,σιγουρα αξιζει μια βολτα στην πολη..αλοιμονο...ουτε χαλια προορισμός ειναι!!
απλά..εμενα δεν με ενθουσιασε..γενικά..
πραγματι, υπαρχουν ωραιες πλατειες,ωραια καφε, φημισμενοι δρομοι και μαγαζια..αλλα..ισως και η διαθεσή μου να μην ηταν τοσο καλή οταν πήγα...
δεν την αποζητώ..όπως άλλες πολεις...για να ξαναπάω..
αυτο απλά ηθελα να πώ..δεν απαξιώνω ποτε καμμια πολη....
 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
με τις ώρες που έχεις σου κάνω και πρόγραμμα αν θες. ή μήπως να κάνει ο taver?
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
με τις ώρες που έχεις σου κάνω και πρόγραμμα αν θες. ή μήπως να κάνει ο taver?


Παιδιά, περνάω τέλεια , μαζί σας!!!
έβγαλε πολύ γέλιο η σύζητησή μας, αν την παρακολουθήσει κάποιος απ την αρχή.

να' στε πολύ πολύ καλά, είχα πολύ ανάγκη να γελάσω με την καρδιά μου!!!


Leftris ευχαριστώ ,
ένα προγραμματάκι θα το εκτιμούσα...
όποτε μπορείς

σε 2 μήνες πάω...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
σε 2 μήνες καλά που μου το είπες δε το ξερα:D θυμισέ μου τι ώρα προσγειώνεσαι και τι ώρα ξαναφεύγεις? και κάποιος να μας πει την ώρα που θα προσγειωθεί θα έχει ήδη βγάλει την κάρτα επιβίβασης ?(για την μετεπιβίβαση εννοώ) αν ναι αυτό είναι κέρδος θα μπορεί ναέρθει 1 ώρα πριν τη πτήση για Βενετία. αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.327
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom