Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μεσα στο Βατικανο διπλα απο καθε εκθεμα εχει και καποιες πληροφοριες γραμμενες; Δε γινεται απλα να κοιταζω τα εκθεματα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.134
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μεσα στο Βατικανο διπλα απο καθε εκθεμα εχει και καποιες πληροφοριες γραμμενες; Δε γινεται απλα να κοιταζω τα εκθεματα.
Ξέρεις έστω και ένα μουσείο οπουδήποτε στον κόσμο που να μη συμβαίνει αυτό?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
γι αυτό πάρε μία οργανωμένη ξενάγηση. θα πληρώσεις μερικά ευρώ παραπάνω αλλά θα καταλάβεις πολύ περισσότερα από ότι μόνη σου.
Αν ειχα καποιο οδηγο να τα διαβαζω απο'κει; Εχω ακουσει οτι οι ελληνες ξεναγοι ειναι απ'εξω. Ξερεις και τιμες;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν ειχα καποιο οδηγο να τα διαβαζω απο'κει; Εχω ακουσει οτι οι ελληνες ξεναγοι ειναι απ'εξω. Ξερεις και τιμες;
και με ένα καλό οδηγό φυσικά μπορείς να επισκεφθείς τα μουσεια, αλλά θα χάσεις περισσότερο χρόνο. για έλληνες ξεναγούς δεν έχω ιδέα. και πάλι σου συνιστώ οργανωμένη ξενάγηση.
Guided tours
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στα Μουσεία Αφής υπάρχουν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες στη Μπραιγ.
Πηγή: Borealis

υ.γ στο Μουσείο Αιανής εκτός της Μπραιγ υπάρχουν και ηχογραφημένες πληροφορίες
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνώ με τον Samion για οργανωμένη ξενάγηση(καλά αν βρείτε και ελληνόφωνο ξεναγό με 35 ευρώ όπως διάβασα παραπάνω αυτό θάταν το ιδανικό),εξαρτάται βέβαια από τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες που έχει ο καθένας όταν επισκέπτεται ένα μουσείο.

Εγώ πήγα"διαβασμένη"υποτίθεται και με τον οδηγό-βιβλίο ανά χείρας αλλά παρ όλα αυτά εκεί μέσα και λόγω του πλήθους(και μιλάμε για ορδές κόσμου σε σημείο αγοραφοβικό)και λόγω των πολλών αιθουσών και εκθεμάτων_λαβύρινθος κανονικός...κάπου χάθηκα ...και δεν μπορούσα να πολυκαταλάβω τι έβλεπα...Ας όψεται η παρέα μου που δεν θέλανε να πληρώσουμε οδηγό,με αποτέλεσμα σε κάποιες στιγμές το πλήθος να μας"παρασύρει"στην κυριολεξία ...άντε μετά να προσπαθείς να βρείς αυτό που διαβάζεις που βρίσκεται κλπ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και εγώ παιδιά θα πάω στην Ρώμη για πρωτοχρωνιά και επειδή θα είμαι μόνος και σκοπεύω να βολτάρω όλη νύχτα θα ήθελα να μου πείτε της κακόφημες περιοχές που θα ήταν καλό να αποφύγει κάποιος.
Πλάκα κάνεις ε??? πες την αλήθεια ότι κάνεις πλάκα...

Σε κάθε περιπτωση απέφυγε το Βατικανό, δεν υπάρχει πιο κακόφημο μέρος...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εγώ πήγα"διαβασμένη"υποτίθεται και με τον οδηγό-βιβλίο ανά χείρας αλλά παρ όλα αυτά εκεί μέσα και λόγω του πλήθους(και μιλάμε για ορδές κόσμου σε σημείο αγοραφοβικό)
Πωπω τοσο κοσμο ειχε στην αιθουσα με τα αιγυπτιακα στο βρετανικο μουσειο, ειχα λαλησει... πηγα στης Ιαπωνιας και ηρεμησε το κεφαλι μου :xmas_cheesygrin:

Θα δειξει, επειδη κι εγω εχω παρεα αλλα 3 ατομα πρεπει να τα ρωτησω. Σιγουρα δε θα θελουν να πληρωσουν για αγγλοφωνο ξεναγο αλλα για ελληνοφωνο θα το δουμε. Ποιον οδηγο ειχες; Λετε να παμε νωρις νωρις το πρωι, οταν ανοιγει; Σιγουρα θα παμε καθημερινη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Και εγώ παιδιά θα πάω στην Ρώμη για πρωτοχρωνιά και επειδή θα είμαι μόνος και σκοπεύω να βολτάρω όλη νύχτα θα ήθελα να μου πείτε της κακόφημες περιοχές που θα ήταν καλό να αποφύγει κάποιος.
Όλη τη νύχτα μόνος η αλήθεια είναι οτι πρέπει να προσέχεις..Παντού υπάρχει κίνδυνος τέτοεις ημέρες ..Πήγαινε σε μέρος ασφελές..
Cica Cica Boom, Via Liguria..
Καλά να περάσεις!:xmas_cool:
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
manelaki κι εμείς καθημερινή είχαμε πάει νομίζω ημέρα Παρασκευή ήτανε και όχι σε περίοδο γιορτών(πριν καναδυό χρόνια),ενώ δεν πετύχαμε ουρά μεγάλη απ έξω μπαίνοντας μέσα έπαθα πλάκα!και είναι πολύ"γεμάτο"μουσείο πολύ φορτωμένο δεν ξέρεις που να πρωτοδείς αριστερά δεξιά ,οι οροφές!!τα πάντα!
Οσο για τον οδηγό-βιβλίο τον είχα πάρει(και τον επέστρεψα)από φίλο που είχε πάει παλαιότερα,στα αγγλικά ήταν,
δίνουν και χάρτη εκεί πέρα αλλά σου λέω δύσκολο να βρείς ό,τι θέλεις,όχι ανέφικτο αλλά θέλει πολύ χρόνο πολύ ψάξιμο και υπομονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.724
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom