Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ωραίο το ξενοδοχείο που προτείνεις coco.και φαντάζομαι είναι αρκετά κοντά από το κέντρο.

δηλαδή θα είναι προτιμότερο λέτε να πάω μετά τις γιορτές κατά τη διάρκεια της δικής μας μεγάλης εβδομάδας;;
αλλά και πάλι δε θα γίνεται χαμός;;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στο ελληνικό δε νομίζω να έχει τόσο χαμό. Πάντα στην Ρώμη, γινόταν το αδιαχώρητο άπο Μεγάλη Τετάρτη μέχρι Τρίτη του Πάσχα. Τα ξενοδοχεία κάνουν τιλτ από τιμές, κι δε θα χορτάσεις το Βατικανό τότε ούτε το Κολοσσαίο (μιας κι θα είναι κλειστό, λόγο της Μεγάλης Παρασκευή που θα γίνει ο δρόμος του Σταυρού, La Via Crusis Coloseo )
 
Last edited by a moderator:

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
mkara εγώ ήμουν πρόπερσι το πάσχα στη ρώμη μην χάσεις την εμπειρία είναι απίστευτη!!!!!!!!!!!
ξενοδοχείο hotel atlante star κοντά στον Αγιο Πέτρο,
α και οπωσδήποτε για φαγητό στα
www.ciampini.com kai
la monte carlo,
vicolo savelli,11a-12-13
[email protected]
απίστευτες τιμές και ποιότητα φαγητού
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ωραίο το ξενοδοχείο που προτείνεις coco.και φαντάζομαι είναι αρκετά κοντά από το κέντρο.

Βασικά δεν το προτείνω, είναι αυτό που έκλεισα να πάω εγώ το Πάσχα (μην σε πάρω και στο λαιμό μου αν δεν είναι καλό!). Φαίνεται ότι είναι σχετικά κεντρικό 900μ από Φοντάνα. Για αυτό ρωτάω μήπως έχει πάει κανείς να μας πεί την γνώμη του?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως ασχετως με το καλο -κακο κ πως θα σου βγει ...εισαι σε καρακεντρικο σημειο και μια χαρα θα το ευχαριστηθεις -βολευτεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Παντως ασχετως με το καλο -κακο κ πως θα σου βγει ...εισαι σε καρακεντρικο σημειο και μια χαρα θα το ευχαριστηθεις -βολευτεις.

Ευχαριστώ για την εμψύχωση!!!Γιατί σκεφτόμουν να κλείσω κανένα καλύτερο αλλά είναι όλα πολύ ακριβά εκείνη την περίοδο & νομίζω είναι προτιμότερο να διαθέσω περισσότερα χρήματα στις βόλτες μου!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εννοειται ...ε δε θα τη βγαζεις και στο ξενοδοχειο ολη μερα ..ετσι δεν ειναι?
Η πολη ειναι τοσο ομορφη κ εχει τοσα πραγματα να δεις -κανεις,ωστε στο χοτελ πας αργα το βραδυ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εννοειται ...ε δε θα τη βγαζεις και στο ξενοδοχειο ολη μερα ..ετσι δεν ειναι?
Η πολη ειναι τοσο ομορφη κ εχει τοσα πραγματα να δεις -κανεις,ωστε στο χοτελ πας αργα το βραδυ.
Εννοείται! Είμαστε και οι δύο πολύ του περπατήματος οπότε αν κάνει και καλό καιρό νομίζω θα είναι η ιδανική πόλη!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Kαλη μου τυχη τοτε!!!! 4 ζευγαρια ματια θα ειμαστε, τι στο καλο; Ελπιζω να τα βρισκουμε γρηγορα.. :)

Manelaki, τελικά τι κάνατε με το Βατικανό? Παλεύεται χωρίς ξενάγηση?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Manelaki, τελικά τι κάνατε με το Βατικανό? Παλεύεται χωρίς ξενάγηση?
Θα σου προτεινα να παρεις ξεναγηση. Δεν αμφεβαλλα οτι ο Samion ειχε δικιο αλλα οικονομικα δε μας επαιρνε. Σιγουρα αξιζει ειδικα για τη Καπελα Σιξτινα. Εγω δε τους βρηκα καπου τους ελληνες ξεναγους οποτε δε ξερω και τιμες. Τους ειδα μετα μεσα στο μουσειο. Αν η ξεναγηση σου φανει πολυ ακριβη βρες αναλυτικες πληροφοριες για Καπελα Σιξτινα παρε και το audioguide (7 ευρω) και ξεκινα. Εμεις τη βγαλαμε με audioguide και διαβαζαμε τις επεξηγησεις διπλα σε καθε εκθεμα. Αν εχεις διαβασει απο πριν αναλυτικα για τη Καπελα θα το ευχαριστηθεις που θα τα δεις ολα απο κοντα.
Επισης, πηγαμε 9 παρα στο μουσειο οποτε οι αιθουσες δεν ηταν ασφικτικα γεματες, αν εξαιρεσεις το εκκλησακι που βρισκεται η Καπελα Σιξτινα.

Θα σου προτεινα επισης να ανεβεις στον Αγιο Πετρο νωρις το πρωι πριν το μουσειο. Noμιζω 7 ανοιγει η εκκλησια και 8 ξεκινουν να ανεβαζουν κοσμο επανω. 5 ευρω για να ανεβεις με τα ποδια και 7 ευρω με ασανσερ. Θα δεις την εκκλησια με την ησυχια σου, θα ανεβεις επανω χωρις να περιμενεις παρα πολυ στην ατελειωτη ουρα και μετα θα πας μουσειο. Η ουρα για να μπεις στην εκκλησια προχωραει γρηγορα, η ουρα για επανω προχωρα αργα (ειναι διαφορετικες ουρες). Γι'αυτο λεω καλυτερα πρωι. Αν εχεις κλεισει και εισητηρια για Βατικανο απο το ιντερνετ λογικα θα μπεις σε ολα χωρις να περιμενεις στην ουρα.
Τα σκαλια για επανω ειναι πολλα. Κι αν εχετε θεματα κλειστοφοβιας απλα ξεχαστε το!

H πλατεια 8.30 το πρωι

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1070.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1069.jpg


Ανεβαινοντας στην οροφη!

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1115.jpg


Η θεα φυσικα σε αποζημιωνει!

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1138.jpg


Κοντινο στην ατελειωτη ουρα που περιμενει να μπει στον Αγιο Πετρο νωρις το μεσημερι της ιδιας μερας

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1151.jpg
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Να συμπληρωσω επισης οτι ειχαμε κλεισει μειωμενα εισητηρια ως φοιτητες και τα τα φοιτητικα πασο μας τα δεχτηκαν κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.396
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom