Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
θα το βρω ευκολα??ενα μουσειο ειναι??και ειπεσ οτι κοστιζει 19 ευρω και μπαινω στην καπελα σιστινα στο ναο του αγιου πετρου και παντου?
Πανευκολα θα το βρεις. Κι αν δε δεις τις πινακιδες απλα ρωτα. 19 ευρω κοστιζει για το μουσειο και τη καπελα σιξτινα. Αν το κλεισεις απο ιντερνετ 19 ευρω, αν το κλεισεις απευθειας απο'κει ειναι 15 ευρω. Για τον Αγ. πετρο η εισοδος ειναι δωρεαν.
 

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
ευχαριστω πραγματικα για τισ πληροφοριεσ.σημερα πηγα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και ρωτησα γενικα και μου ειπαν οτι στο βατικανο δεν μπαινεισ χωρισ ξεναγο ισχυει?..δηλαδη εγω οταν θα φτασω εκει θα παω εξω απο το μουσειο θα αγορασω το εισητηριο 15 ευρω και θα μπω στην καπελα σιστινα και μεσα στο βατικανο και για να ανεβω επανω πρεπει να πληρωσω αλλα 5 ευρω με τα ποδια?και αυτο ειναι ολο ετσι? τι μου λεει η τυπισσα απο το ταξιδιωτικο οτι πρεπει να εχω ξεναγο?
 

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
κλεοπατρα μου τραλαλα δεν θα πει τιποτα...ουφο εντελωσ αλλα βλεπεισ αν δεν εχεισ παει και δεν ξερεισ ακουσ οτι βλακια σου λενε...οποτε η διαδικασια ειναι αυτη που περιεγραψα στο μηνυμα το προηγουμενο ετσι?>??υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να ξερω?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ευχαριστω πραγματικα για τισ πληροφοριεσ.σημερα πηγα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και ρωτησα γενικα και μου ειπαν οτι στο βατικανο δεν μπαινεισ χωρισ ξεναγο ισχυει?..δηλαδη εγω οταν θα φτασω εκει θα παω εξω απο το μουσειο θα αγορασω το εισητηριο 15 ευρω και θα μπω στην καπελα σιστινα και μεσα στο βατικανο και για να ανεβω επανω πρεπει να πληρωσω αλλα 5 ευρω με τα ποδια?και αυτο ειναι ολο ετσι? τι μου λεει η τυπισσα απο το ταξιδιωτικο οτι πρεπει να εχω ξεναγο?
Ναι αυτο ειναι ολο κι ασε αυτη απ'το γραφειο να λεει!
Ξαναλεω οι ουρες για μουσειο ειναι μεγαλες, απλα εχε το κατα νου γιατι παιρνεις το ρισκο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω και θα επαναληφθω με κινδυνο να γινω κουραστικη.
Κλεισε ονλαιν απο το σαιτ του Βατικανου λεμε.......
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ευχαριστω πραγματικα για τισ πληροφοριεσ.σημερα πηγα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και ρωτησα γενικα και μου ειπαν οτι στο βατικανο δεν μπαινεισ χωρισ ξεναγο ισχυει?..δηλαδη εγω οταν θα φτασω εκει θα παω εξω απο το μουσειο θα αγορασω το εισητηριο 15 ευρω και θα μπω στην καπελα σιστινα και μεσα στο βατικανο και για να ανεβω επανω πρεπει να πληρωσω αλλα 5 ευρω με τα ποδια?και αυτο ειναι ολο ετσι? τι μου λεει η τυπισσα απο το ταξιδιωτικο οτι πρεπει να εχω ξεναγο?
στην Πόλη του Βατικανού (κι σε όλα τα άλλα μουσεία), μπορείς να μπεις κι χωρίς ξεναγό.

θα πάρεις το εισιτήριο 15 ευρώ για το Μουσείο του Βατικανού (όπου εκεί είναι η Καπέλα Σιστίνα)

κι μετά θα πας στο Καθεδρικό Ναό του Αγίου Πέτρου (όπου είναι δωρεάν), κι αν θες μπορείς να αναίβεις στον τρούλο πάνω (5 ευρώ)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Με δεδομένο ότι θα έχουμε μόνο 2,5 μέρες στην διάθεση μας, που καταλαβαίνω ότι φτάνουν ίσα ίσα για να πάρεις λίγο άρωμα από Ρώμη:xmas_sad:, η ανάβαση στον τρούλο του Αγ.Πέτρου είναι κάτι τόσο ξεχωριστο που δεν πρέπει να χάσουμε ή να το αφήσουμε για την επόμενη φορά?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πόση ώρα σου παίρνει περίπου να ανέβεις?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ανάλογα τις δυνάμεις σου. εμένα μου πείρε κοντά στα 10 λεπτά, με μια στάση για νερό, σε άλλους μπορεί να πάρει μισή ώρα. αν θες, μπορείς να πληρώσεις 2 ευρώ παραπάνω, κι να αναίβεις μέχρι ένα μέρος με το ασανσέρ, κι μετά με τα πόδια :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Α οκ γιατί φανταζόμουν ωρες με μια φώτο που πόσταρε το manelaki. Από εκεί που σε αφήνει το ασανσερ και μετά είναι ακόμα 500 σκαλιά ή από κάτω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom